Obiektywy Fujinon – 5 niezwykłych szkieł w systemie Fujifilm X

3

W poprzednich artykułach sprawdziliśmy już, co dla systemu micro 4/3 ma do zaoferowania Olympus Panasonic, możemy więc przejść do bezlusterkowców z nieco większą fizycznie matrycą. Fujifilm również potrafi produkować obiektywy, dla których warto wybrać właśnie ich system. Mam tu oczywiście na myśli obiektywy Fujinon.

Obiektywy Fujinon były dla mnie zawsze synonimem japońskiej jakości oraz staranności w procesie produkcji. Z tym większa radością czekałem na paczkę od Fujifilm z zamówionymi obiektywami do testów. Wybór jedynie pięciu modeli obiektywów nie był łatwy. Jako klucz w tym wypadku przyjąłem wyznacznik, że mają to być obiektywy, których odpowiedniki znajdziemy w lustrzankach. Z tym, że modele Fujfilm muszą wyróżniać się oczywiście na tle konkurencji.


Fujinon XF 18-55 mm f/2.8-4.0

Fujinon_18_55

FujiFilm Fujinon XF 18-55 mm f/2.8-4.0

Robienie zdjęć od czegoś trzeba zacząć, a zakres od szerokiego kąta do lekkiego portretu idealnie wpisuje się na początek. Taką funkcję daje nam obiektyw dawany zazwyczaj w zestawie z aparatem – czyli tzw KIT. Zaznaczyć należy od razu, że nazywanie obiektywu Fujinon XF 18-55 mm f/2.8-4.0 “kitowym” jest sporym nadużyciem. Od większości obiektywów dawanych z korpusem „na start” wyróżnia go zdecydowanie ciekawsza światłosiła, lepsze wykonanie (z metalowym bagnetem) oraz nienaganna ostrość. Mimo, że w innych systemach znajdziemy obiektywy o podobnym zakresie, to z ich stosunkiem fizycznej wielkości do światłosiły wspomniany Fujinon nie ma bezpośredniej konkurencji i wygrywa w cuglach. Dodatkowo, przy jego zakupie w zestawie z aparatem, cena tego szkła jest mocno konkurencyjna w porównaniu do sugerowanej ceny detalicznej.


Fujinon XF 35 mm f/2 R WR

Fujinon_35

FujiFilm Fujinon XF 35 mm f/2 R WR

Klasyczny i jasny obiektyw o ekwiwalencie pełnoklatkowych 50 mm – taki instrument ma w swojej ofercie każdy system. To, co wyróżnia Fujinona XF 35 mm f/2 R WR na tle konkurencji to jego wielkość i waga. Obudowa tego szkła jest w pełni metalowa oraz uszczelniona, a waga wynosi jedyne 170 gramów! Jeżeli dodamy do tego, jak w przypadku praktycznie każdego Fujinona, bardzo dobrą ostrość już od pełnego otworu oraz niezbyt wygórowaną cenę (co nie jest normą jak na Fujinona), to otrzymujemy obowiązkowy „must have” w torbie każdego użytkownika bezlusterkowca od Fujifilm. Przyznam, że podczas testów ten obiektyw był chyba najczęściej lądującym na korpusie.


Fujinon XF 18-135 mm f/3.5-5.6 R LM OIS WR

Fujinon_18_135

FujiFilm Fujinon XF 18-135 mm f/3.5-5.6 R LM OIS WR

Kolejną konstrukcję również bardzo łatwo znajdziemy w ofercie konkurencji. Spacerowe obiektywy o standardowej jasności to konstrukcje, które cenią osoby, chcące uzyskać przyzwoitą jakość obrazu, ale jednocześnie nie lubiące żonglować obiektywami w torbie. Fujinon XF 18-135 mm f/3.5-5.6 R LM OIS WR idealnie wpisuje się jako kompan na dalekie podróże, który jako jedyny instrument będzie w stanie zastąpić kilka “słoików” w torbie. W połączeniu z uszczelnionymi korpusami Fujifilm X (jak np. Fujifilm X-T2Fujifilm X-T1 czy Fujifilm X-Pro2) tworzy tandem odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne jakie mogą nas spotkać w drodze. Konkurencja w tej cenie nie zaproponuje nam takiego zakresu z uszczelnieniami – ani jeżeli chodzi o bezlusterkowce, ani jeżeli chodzi o lustrzanki. To co w parze z uszczelnionym korpusem potrafi znieść ten obiektyw sprawia że mam do niego ogromny szacunek.

Fujinon XF 56 mm f/1.2 R APD

Fujinon_56mm

FujiFilm Fujinon XF 56 mm f/1.2 R APD

Jeżeli w systemie mamy firmowe stałogniskowe obiektywy, jaśniejsze od F/1.4 – to wiedz, że coś się dzieje. Fujinon XF 56 mm f/1.2 R APD to portretówka, po której użyciu serce bije mocniej. Z jednej strony jest to obiektyw tak ostry, że można byłoby się nim pociąć, z drugiej dzięki wbudowanemu filtrowi apodyzacyjnemu, nieostrości są gładkie, jakby ostrze wchodziło w masło. Plastykę tego obiektywu ciężko jest przyrównać do czegokolwiek innego. Jeżeli dodamy do tego naprawdę płytką głębię ostrości, metalowe japońskie wykonanie i precyzyjny układ autofocus, to wysoka cena zostaje ostatnim argumentem do zaakceptowania.


FujiFilm Fujinon XF 100-400mm f/4.5-5.6 R LM OIS WR

Fujinon_100_400

FujiFilm Fujinon XF 100-400mm f/4.5-5.6 R LM OIS WR

Zmiennogniskowe, uszczelniane super-tele to coś, co znajdziemy w gamie obiektywów dostępnych dla lustrzanek. Miłośnicy fotografowania ptaków czy samolotów, w zależności od potrzeb i zasobności portfela, albo mają, albo mieli obiektyw o ogniskowych mieszczących się w zakresie 100-400mm. FujiFilm Fujinon XF 100-400mm f/4.5-5.6 R LM OIS WR z jednej strony do bezlusterkowca pasuje jak pięść do nosa – bez gripa ani rusz, a w przypadku podpięcia go do Fujifilm X-Pro2 wygląda po prostu komicznie. To, co jest w nim wyjątkowe, to stabilizacja obrazu – nieporuszone zdjęcia z ręki nawet na długich czasach są naprawdę osiągalne dla każdego.

W przypadku Fujifilm nie wymyślono prochu na nowo – klasyczne konstrukcje i ogniskowe znane z lustrzanek zostały przeprojektowane na potrzeby aparatów bezlusterkowych. Specyficzna światłosiła, dodatkowa kontrola nieostrości czy uszczelnienia mogą skusić wielu fotografujących na rzucenie przychylnym okiem na produkty Fujifilm.

Podziel się.

O Autorze

Doradca klienta w branży foto od kilku lat. Zwolennik fotograficznego minimalizmu - zarówno w kwestii sprzętu jak i kadru. Zadeklarowany miłośnik Kaukazu.

3 komentarze

  1. Co za propaganda .
    Pentax SMC DA 18-135 mm f3.5-5.6 WR jest uszczelniony, zresztą jak większość obiektywów Pentaxa.

  2. Niestety, ale pierwszy obiektyw na liście, Fujinon XF 18-55 mm f/2.8-4.0, nie jest całkowicie uszczelniony. Nie jest w ogóle uszczelniony, przynajmniej producent o tym nie wspomina.

Zostaw komentarz

izmir escort