Newswear – sakwy, które kochają fotoreporterzy

0

Czy łatwiejszy dostęp do sprzętu zapewnia plecak czy torba fotograficzna? W mojej opinii żadna z tych opcji – najlepszym rozwiązaniem jest pas biodrowy, a synonimem pasa biodrowego jest system Newswear. Czy to rozwiązanie również dla Ciebie? Sprawdź czytając poniższy tekst.

System Newswear poznałem kilka lat temu, gdy w kraju nie było jeszcze polskiej dystrybucji. Z miejsca spodobało mi się to rozwiązanie i czym prędzej zamówiłem sobie zza oceanu Newswear Large Fanny Pack. Do dziś jest to jedna z moich ulubionych toreb na sprzęt fotograficzny. Po kilku latach nie wygląda już jak nowa – materiał zdążył się już w kilku miejscach pognieść, natomiast szwy i rzepy wciąż trzymają bez zarzutu. Mimo, że przeorałem ją na wiele sposobów, to nigdy mnie nie zawiodła i wciąż spełnia swoje zadanie

Na wstępie powiem, że Newswear nie jest systemem dla każdego. Jego wygląd zewnętrzny nie zdobyłby nagrody za design roku, w środku nie jest wyścielony grubą gąbką, aby otulać sprzęt bezpieczną warstwą polipropylenu, a fotografowie ślubni nie lubią go za system dostępu do sakw (ale o tym za chwilę). Jest natomiast skuteczny i niezawodny jak kałasznikow– zapewnia natychmiastowy dostęp, gdy chcemy szybko zmienić obiektyw w naszym body lub dostać się do kieszeni z lampą lub bateriami.

To, co powoduje, że rozwiązanie Newswear jest tak wygodne, to system otwierania na bardzo mocne rzepy. Z jednej strony jednym szarpnięciem otwieramy sakwę i mamy dostęp do obiektywu, a z drugiej wystarczy, że materiał opadnie, a rzepy zaczepią się same i sakwa znowu jest zamknięta. Niestety to odrywanie przy szarpaniu słychać, więc w przypadku robienia zdjęć, gdzie wymagana jest cisza (polowanie na zdjęcie zimorodka czy fotografia pary młodej podczas ślubu w kościele) może być utrudnieniem. Z drugiej strony na te kilka chwil  pokrywy można łatwo umieścić wewnątrz sakwy. Moje mimo upływu czasu i zabrudzeń wciąż trzymają się pewnie.

Wiele osób zarzuca, że rzepy są niewystarczającym rozwiązaniem, aby zapewnić sprzętowi bezpieczeństwo – wszak można je otworzyć jednym szarpnięciem. Mam nadzieję, że poniższy filmik pokaże Ci, że te rzepy potrafią naprawdę sporo wytrzymać. Niestety posiadając bezlusterkowca z małymi obiektywami musiałem improwizować z „dużym obiektywem” ;)

Newswear proponuje nam trzy rozwiązania, z czego każde ma swoje wady i zalety.

  • System pasa i sakw – jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie pokrowce na posiadany przez nas sprzęt i umieścić je na pasie w dogodnym dla siebie miejscu. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które możemy dodatkowo modyfikować w zależności od rozwoju zasobu naszego sprzętu czy wymaganego ekwipunku na zleceniu. Znajdziemy tu pasy i sakwy dostosowane do korpusów, lamp błyskowych czy obiektywów. Mamy tu też wersję dodatkowo zabezpieczoną ściągaczem (wersja Aqua), która lepiej chroni przed deszczem.
  • -System nerek – tzw. Fanny Pack’i. To uszyte już pasy biodrowe z sakwami o konkretnych wymiarach, umieszczone w konkretnym miejscu. Tutaj zaletą jest cena, gdyż jeżeli wymiary danego pasa pokrywają się z naszymi potrzebami, to taka inwestycja jest tańsza niż inwestowanie w osobne sakwy i pas.
  • System kamizelek, tzw. Chestvest. Zdecydowanie najwygodniejszy i największy system. W mojej opinii to najlepszy na rynku system przenoszenia i pracy ze sprzętem w momencie, gdy pracujemy na jeden korpus. Niestety wadą jet to, że wyglądamy w nim jak ramię zbrojne odłamu separastycznego (o umieszczeniu tego elegancko pod marynarką czy pod koszulą również nie ma mowy). Tu również mamy wersję chestvest weather, która dodatkowo chroni przed wilgocią. Niestety wersje kobiece (także dostępne) dodają paniom również tego akcentu militarystycznego.

Newswear to system stworzony przez i dla fotoreporterów wojennych, na bazie kamizelek taktycznych noszonych przez żołnierzy na froncie. Jego główną ideą był dostęp do arsenału obiektywów możliwie jak najszybciej i możliwie blisko ciała, aby nic nie utrudniało ruchów w przypadku ostrzału. Te same cechy lubią fotoreporterzy (nie tylko wojenni), którzy będąc w centrum akcji nie mają czasu na mocowanie się z zamkiem błyskawicznym, czy obijaniem torbą o plecy innych.

Podziel się.

O Autorze

Doradca klienta w branży foto od kilku lat. Zwolennik fotograficznego minimalizmu - zarówno w kwestii sprzętu jak i kadru. Zadeklarowany miłośnik Kaukazu.

Zostaw komentarz

izmir escort