Najbardziej prestiżowe nagrody dla sprzętu fotograficznego przyznane! Co roku zrzeszeni w EISA przedstawiciele najważniejszych magazynów branżowych wybierają najlepszy modele sprzętu do obrazowania.

Najlepsze aparaty i obiektywy – plebiscyt EISA 2020-2021

2

Plebiscyt EISA 2020-2021 jest jednym z najbardziej prestiżowych tego typu przeglądów sprzętu elektronicznego na świecie. Co roku zrzeszeni w EISA przedstawiciele najważniejszych magazynów branżowych wybierają najlepszy sprzęt fotograficzny. Nagrody te przyznawane są w kilku różnych kategoriach – m.in. najlepszy aparat APS-C, najlepszy aparat pełnoklatkowy, najlepszy obiektyw zmiennoogniskowy czy najlepszy dron. Zajrzyj do tego artykułu, aby poznać modele, które w tym roku zachwyciły jurorów.

EISA 2020-2021 – podsumowanie plebiscytu

Aparat roku – FujiFilm X-T4

Fujifilm X-T4

Najważniejsze wyróżnienie w plebiscycie EISA 2020-2021 trafiło do FujiFilm. Model X-T4 został zaprezentowany całkiem krótko po premierze swojego poprzednika X-T3, przez co pojawiały się opinie, czy rzeczywiście będzie w stanie zaproponować coś przełomowego. Jak widać FujiFilm miał rację, bo choć poprzednik był bardzo udanym modelem, to następca wbił się przebojem na rynek. Redaktorzy zrzeszonych w EISA magazynów docenili przede wszystkim niezwykle wydajną stabilizację obrazu FujiFilm X-T4. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie EISA, „FujiFilm stworzyło jak dotąd najlepszego bezlusterkowca z matrycą APS-C”.

Najlepszy aparat w kategorii cena/jakość – Nikon Z 50

Nikon Z 50

Nie da się ukryć, iż jurorzy EISA 2020-2021 podczas głosowania często niespecjalnie przejmują się tym, co dla wielu kupujących jest najważniejsze – ceną sprzętu. W związku z tym w plebiscycie wyróżniane są często sprzęty o cenach, które sprawiają, że adresowane są do zawodowców. Przeciwwagą dla tego podejścia jest nagroda dla najlepszego aparatu pod względem stosunku ceny do jakości (a także np. kategoria nagradzająca aparaty kompaktowe). W tym roku wyróżnienie to trafiło do Nikona Z 50.

Nikon Z 50 to najtańszy z braci z serii Z. Wyróżnia się także znakomitą funkcjonalnością i jakością, z której znane są modele Z6 i Z7, jednakże stawia na pewien kompromis. Zamiast matrycy pełnoklatkowej oferuje czujnik formatu APS-C (20,9 MP). Poza tym może pochwalić się trybem seryjnym o prędkości 11 kl./s, procesorem obrazu EXPEED 6 czy system AF z 209 polami, pokrywającymi 90% kadru.

https://blog.cyfrowe.pl/maly-ale-wariat-czyli-historia-nikona-z50-w-rekach-fotoreportera/

Najlepszy aparat pełnoklatkowy – Nikon D780

 

Nikon D780

Edycja EISA 2019-2020 nie była udana dla lustrzanek, których zabrakło w zestawieniu. W tym roku jednak ich sytuacja uległa zmianie, głównie za sprawą głośnych premier. Przede wszystkim warto zaznaczyć wyróżnienie Nikona D780 tytułem najlepszego aparatu pełnoklatkowego.

Podobnie jak cały plebiscyt EISA nagroda dla Nikona D780 wiele mówi o kondycji współczesnej branży fotograficznej. Dominacja bezlusterkowców jest już oczywista, a lustrzankom pozostaje znajdowanie nisz. Przypadek Nikona D780 jest zatem o tyle ciekawy, iż producent reklamuje go jako hybrydę lustrzanki i bezlusterkowca. Świadczy o tym wykorzystanie hybrydowego systemu AF, który w trybie pracy poprzez wizjer oferuje 51 pól, natomiast podczas używania trybu Live View udostępnia aż 273 pól autofokusa.

Najlepszy obiektyw standardowy – Canon RF 24-70 mm f/2.8 L IS USM

Obiektywy o ogniskowych 24-70 mm oferują popularny wśród reporterów i fotografów ślubnych zakres. Jest on na tyle uniwersalny, iż umożliwia wykonanie szerokiego kadru np. pary młodej obejmującej się w pięknej lokalizacji lub intymnego portretu. W przypadku najlepszego tego typu obiektywu wyróżnionego w EISA 2020-2021 Canona RF 24-70 mm f/2.8 L IS USM dochodzi jeszcze wykorzystanie potencjału pełnoklatkowej matrycy umieszczonej w kompaktowej konstrukcji bezlusterkowca.

Jurorzy EISA docenili w tym obiektywie przede wszystkim 5-stopniową stabilizację obrazu. Canon RF 24-70 mm f/2.8 L IS USM oferuje wszystko to, czego można życzyć sobie od uniwersalnego obiektywu gotowego na każde wyzwanie. Jasność wynosząca f/2.8, płynny, dynamiczny i cichy silnik AF NANO USM czy uszczelniona konstrukcja z soczewki z powłoką fluorową gwarantują uchwycenia doskonałych kadrów podczas realizacji fotoreportaży czy w podróży.

Najlepszy dron – DJI Mavic Air 2

DJI Mavic Air 2

Granice między fotografią i wideo w ostatnich latach zostały mocno zatarte, o czym świadczy fakt, iż sprzęt kojarzony głównie z wideo znajduje się w kategorii Fotografia (EISA wyróżnia np. aparat foto-wideo – w tym roku tytuł ten trafił do Panasonica Lumix DC-S1H). Nie inaczej jest w przypadku dronów – jako najlepszego w tym roku EISA wskazała DJI Mavic Air 2.

Ten kompaktowy dron został doceniony głównie za świetną matrycą CMOS 1/2’’ i obsługę rozdzielczości 4K z prędkością 60 kl./s. Kamera została umieszczona na 3-osiowym gimbalu, który gwarantuje płynne ujęcia. Przy czasie lotu wynoszącym 34 min., maksymalnej prędkości 68 km/h, kompaktowej konstrukcji (waga DJI Mavic Air 2 wynosi zaledwie 570 g) i rozbudowanych trybach filmowych sprzęt ten pozwala uzyskać profesjonalne efekty przy bardzo małym wysiłku.

To tylko kilka z wyróżnionych produktów w plebiscycie EISA 2020-2021. Poniżej znajdziesz pełną listę nagrodzonych aparatów, obiektywów i pozostałych sprzętów.

Nagrody EISA 2020-2021 – wyniki

A Twoim zdaniem kogo zabrakło w tym zestawieniu? Zgadzasz się z werdyktem jurorów EISA? Jakie jeszcze kategorie sprzętowe Twoim zdaniem warto by uwzględnić w tym plebiscycie? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!

Zobacz recenzje nagradzanych modeli na blogu:

https://blog.cyfrowe.pl/canon-90d-idealny-aparat-dla-amatorow-dzikiej-natury-i-sportu/
https://blog.cyfrowe.pl/umarl-krol-niech-zyje-krol-canon-1dx-mark-iii/
https://blog.cyfrowe.pl/test-sony-zv-1-swietny-aparat-dla-vlogera/

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

2 komentarze

  1. Bardzo podoba mi się aparat roku, jest stylowy :) Zbytnio nie znam się na fotografii, dopiero zaczynam się nią interesować więc nie dodam od siebie co jeszcze można byloby uwzględnić. Według mnie wystarczająco opisaliście dane aparaty.

Zostaw komentarz

izmir escort