Karta pamięci – jaki standard wybrać?

0

Karta pamięci to akcesorium obowiązkowe przy zakupie aparatu cyfrowego bądź kamery. To właśnie na niej będziemy zapisywać swoje wspomnienia. Ważne jest więc, aby dobrać taki nośnik, który będzie doskonale działał z naszym sprzętem i nie zawiedzie nas w najmniej spodziewanym momencie. Zacznijmy od wiedzy podstawowej – jakie standardy istnieją na rynku i jakie są ich zastosowania.

Zanim zaczniemy przeliczać ile zdjęć może pomieścić karta, podstawową cechą na jaką musimy zwrócić uwagę jest standard karty pamięci. Same karty mają różne gabaryty, więc karta pamięci musi po prostu pasować do naszego urządzenia i być przez nie obsługiwana. Poniżej znajdziesz krótką ściągę z istniejących na rynku standardów.


SD/SDHC/SDXC

To najpopularniejszy standard kart pamięci, wykorzystywany w aparatach i kamerach cyfrowych. Te karty cenione są za swój stosunkowo niewielki rozmiar idący w parze z możliwością uzyskania przyzwoitych osiągów. W większości sprzedawanych dziś laptopów to właśnie na ten standard mamy wbudowany czytnik. Bazują one na standardzie Secure Digital. Z zewnątrz wszystkie wyglądają tak samo, lecz różni je możliwa maksymalna pojemność (SD do 2 GB, SDHC do 32GB, a SDXC – teoretycznie – do 2 TB). Na ostatnich targach Photokina 2016 zaprezentowana została pierwsza karta SDXC o pojemności 1 TB (!!!). Ciekawostką były kiedyś karty Eye-Fi bazujące na standardzie SD. Karta posiadała wbudowaną antenę i pozwalała utworzyć sieć wi-fi, dzięki której bez użycia kabli będziemy w stanie bezpośrednio przesłać zdjęcie do urządzenia sparowanego z kartą (komputer, smartfon lub tablet). Osiągi tych kart nie należały do najwyższych, ale możliwość przesyłu danych bez plątaniny kabli była sporym udogodnieniem. Obecnie ten standard kart został skutecznie wyparty przez funkcję Wi Fi w aparatach.

Najpopularniejsze karty z tej kategorii to:
Sandisk EXTREME SDHC 16GB 90MB/s
Sandisk SDHC 32 GB Extreme Pro 95MB/s 
SDHC 128GB Extreme 90MB/s Video Speed Class V30

MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC

Standard najbardziej popularny w smartfonach oraz kamerach ekstremalnych, np. GoPro czy Sony Action Cam. Po nazwie możemy domyślić się, że to zminiaturyzowany pod względem gabarytów, ale podobny w osiągach wcześniej wymieniony standard. Dzięki przejściówkom, dawanym często w zestawie z kartą, mogą być wykorzystywane również w slocie kart SD.

Najpopularniejsze karty z tej kategorii to:
Sandisk microSDHC 16 GB Extreme 90MB/s
Sandisk microSDXC 64 GB Ultra 80MB/s

Compact Flash

Nośniki w tym standardzie były bardzo popularne przed pojawieniem się kart SDHC i SDXC. W momencie, gdy osiągi standardu Secure Digital zbliżyły się do możliwości popularnych CF-ek, wielu producentów aparatów w swoich seriach amatorskich zmieniło slot kart na mniejszy. CF-ki natomiast mogą się wciąż pochwalić większymi osiągami, dlatego stosowane są w profesjonalnych lustrzankach oraz kamerach, adresowanych do zaawansowanych użytkowników.

Najpopularniejsze karty z tej kategorii to:
Sandisk CompactFlash 32 GB Ultra 50MB/s
Sandisk CompactFlash Extreme 32GB 120 MB/s
Sandisk CompactFlash Extreme Pro 32GB 160 MB/s

Cfast oraz XQD

Super szybkie karty do super szybkich zadań. Zaprojektowane zostały tak, aby przepływ danych odbywał się bez zbędnych opóźnień. Są to nowoczesne nośniki zaprojektowane sporo na przyszłość, aby sprostały wymaganiom nowych technologii. Karty te są w stanie obsłużyć standard filmowy 4K (lub wyższy), czy szybką serię zdjęć z aparatu o dużej rozdzielczości, bez możliwości zapchania bufora.

Najpopularniejsze karty z tej kategorii to:
Sandisk CFast 2.0 Extreme Pro 128GB 515MB/s
Sony XQD G 32GB 400MB/s

 

Firmy Sony i Olympus próbowały swego czasu wprowadzić swoje standardy kart – odpowiednio – Memory Stick Pro Duo (wciąż dostępny i używany w części konsol przenośnych) i XD (już niekontynuowany). Konsumenci wymogli jednak na obu producentach standaryzacje kart do popularniejszych formatów, jak SD czy CF.

Najczęściej kupowane karty wg statystyk sklepu Cyfrowe.pl

Sandisk CompactFlash Extreme 32GB 120 MB/s
Sandisk SDHC 32 GB Extreme Pro 95MB/s
Sandisk microSDHC 32GB Extreme 90MB/s

W kolejnym artykule (który już wkrótce!) przybliżę Ci, na co warto zwrócić uwagę (poza standardem, który jest kluczowy) kupując kartę pamięci.

Podziel się.

O Autorze

Doradca klienta w branży foto od kilku lat. Zwolennik fotograficznego minimalizmu - zarówno w kwestii sprzętu jak i kadru. Zadeklarowany miłośnik Kaukazu.

Zostaw komentarz

izmir escort