Jak odzyskać dane z karty pamięci?

0
Przypadkowo skasowałeś swoje zdjęcia i filmy? Aparat zamiast zdjęć wyświetla dziwne komunikaty? Dowiedz się, jak odzyskać utracone pliki z kart pamięci!

Karty SD nie należą do najbardziej niezawodnych nośników pamięci. Jednocześnie są najpopularniejszymi pamięciami. Dlatego, prędzej czy później, każdy może zmierzyć się z problemem utraconych danych. Powody mogą być różne. Błąd zapisu, przypadkowe usunięcie zdjęć w menu aparatu, format karty. Co zrobić, gdy już się to stanie?

Większość z nas udaje się prosto do specjalisty, który odzyska dane, ale słono sobie za to policzy. Nie każdy wie, że często dane z karty możemy odzyskać sami. Jeśli nie została ona uszkodzona mechanicznie, pomóc może odpowiedni program. Na przykład taki jak RescuePro. To program, którego licencja dodawana jest do kart pamięci Sandisk, więc w pewnym sensie można go mieć za darmo. A jak odzyskać z nim zdjęcia?

RescuePro od Sandisk – jak odzyskać dane?

Program RescuePro dostępny jest w wersji standardowej oraz Deluxe. Ta druga jest oczywiście nieco lepsza. Pozwala na odzyskanie wielu typów plików. Zobaczmy więc, jak to działa.

Po uruchomieniu programu ujrzymy bardzo prosty interfejs. Stopień skomplikowania równy zeru sprawia, że z jego obsługą poradzi sobie każdy. Mamy do wyboru trzy główne opcje: Recover Photos, Recover Audio/Video oraz Recover All Files. Wybieramy tę, która jest istotna z punktu widzenia odzyskiwania materiału.

Jeśli nie chcemy odzyskiwać filmów czy jakichś innych plików, a same zdjęcia, nie ma sensu wybierać opcji „Recover All Files”. Należy pamiętać, że proces odzyskiwania będzie tym dłuższy, im więcej plików program musi znaleźć.

Po wybraniu danej opcji program szuka naszej karty. Należy wybrać właściwy nośnik i nacisnąć na zieloną strzałkę, po którą jest napis „Start”. Program rozpoczyna skanowanie karty w poszukiwaniu usuniętych plików.

Jakie dane uda się odzyskać?

Proces skanowania karty w poszukiwaniu plików może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od ilości plików, pojemności karty i prędkości samego nośnika. Do tego dochodzi oczywiście wydajność Twojego komputera. W moim przypadku przy karcie Sandisk Extreme 16GB z prędkością odczytu 90 Mbps cały proces zajął około 12 minut.

Program czasem podaje różny czas do potencjalnego skończenia procesu, jednak nie warto się nim sugerować. U mnie w pewnym momencie pokazywał 50 minut, a jednak cały proces trwał zdecydowanie krócej.

RescuePro odzyskał ponad 300 zdjęć, które były skasowane w menu aparatu oraz w komputerze. Po odzyskaniu zdjęć program zapisze je na naszym dysku twardym. Domyślnie tworzy on folder o nazwie „Recovered” w systemowym folderze „Dokumenty”.

RescuePro

Program jest w stanie odzyskać nie tylko pliki JPG, ale również materiały filmowe i inne rodzaje plików, które usunięto z karty. Jeśli dane zdjęcia dostępne są w podglądzie to znaczy, że udało się je odzyskać. Jeśli jednak podgląd zdjęcia nie jest dostępny, oznacza to, że coś poszło nie tak. RescuePro odzyskuje również RAWy z większości aparatów, jednak mogą być one odczytane jako TIFF.

Z kolei niektóre pliki filmowe mogą być odzyskane z rozszerzeniem .MOV. Wtedy należy ręcznie zmienić ich nazwę na przykład na .MP4 i wszystko powinno być w porządku. Podobnie z plikami dźwiękowymi i filmowymi WMA/WMV. Program może im nadać rozszerzenie .ASF i wtedy należy je ręcznie zmienić na właściwe.

Co w przypadku sformatowania karty w komputerze? Dobra wiadomość: takie pliki bez problemu można odzyskać! Jeśli wykonaliśmy pełny format karty w większości przypadków pliki nadal powinno się dać uratować. Tak przynajmniej było w moim przypadku.

Sprawdź szybkie karty pamięci

Jakich danych nie odzyskamy?

Co w sytuacji, gdy kartę sformatujemy nie w komputerze, ale w aparacie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bowiem wszystko zależy od tego, z jakiego aparatu korzystasz. W niektórych modelach po sformatowaniu karty nadal możemy odzyskać dane. W innych niestety będzie to niemożliwe, ze względu na sposób formatu.

W moim przypadku sformatowanie karty w Sony A7 III sprawiło, że plików nie udało się odzyskać. Jednak z tego, co wiem, w niektórych aparatach może się udać. Sony znany jest z tego, że ma specyficzny sposób formatu, który sprawia, że danych nie da się odzyskać.

Należy też pamiętać o tym, że nigdy nie odzyskamy danych, które zostały nadpisane. Co to oznacza? Jeśli na karcie były jakieś pliki, a my je usunęliśmy lub sformatowaliśmy, a następnie nagraliśmy nowe, to poprzednie przepadły. Dlatego też w razie jakichkolwiek problemów z kartą zostawmy ją i pracujmy na innej. Wtedy jest szansa, że po powrocie do domu uda się odzyskać dane.

Jak usunąć dane z karty na zawsze?

Oprócz odzyskiwania danych program ma też dodatkową opcję o nazwie „Wipe Media”. Dzięki niej możemy z kolei permanentnie wyczyścić kartę pamięci, by nie dało się już odzyskać danych. Taka opcja jest przydatna w sytuacji, gdy na przykład chcemy sprzedać kartę czy pendrive.

Ja obecnie przechodzę na szybkie karty U3. Zatem wszystkie wolniejsze i mniejsze niż 64GB sprzedaję. Dzięki temu programowi mogę wyczyścić wszystkie karty i mieć pewność, że późniejszy nabywca nie zobaczy zdjęć, które na tych kartach zrobiłem.

Darmowa licencja RescuePro – z jakimi kartami?

Podsumowując, RescuePro jest w stanie odzyskać zdjęcia i pliki w naprawdę wielu sytuacjach. Może też działać w drugą stronę, całkowicie czyszcząc kartę. Jest to więc naprawdę przydatny program, który warto mieć na swoim komputerze.

Program nie jest dostępny do pobrania za darmo, o ile nie mamy na niego licencji. Jednak taką darmową licencję możemy uzyskać przy zakupie niektórych kart pamięci Sandisk. Przy zakupie których kart uzyskamy licencję? Ich pełna lista poniżej.

RescuePro

RescuePro

źródło: materiały Sandisk

Karty pamięci Sandisk – warto

Jak widać w powyższych tabelach program do odzyskiwania danych RescuePro Delux dodawany jest gratis do kart Sandsik z serii: Extreme, Extreme Pro, High Endurance i Max Endurance, czyli wszystkich najpopularniejszych modeli będących aktualnie w sprzedaży. Serie Extreme i Extreme Pro to najlepszy wybór fotografów i filmowców do stosowania z najnowszymi aparatami, również do filmowania 4K.

To fajny dodatek ze strony Sandisk, że mimo iż ich karty uważane są za jedne z najbardziej profesjonalnych i najbezpieczniejszych, oferują darmową darmową licencję na dobry program do odzyskiwania danych. Komu z nas nigdy nie zdarzyło się przypadkiem skasować swoich zdjęć, niech pierwszy rzuci kamieniem. A ci, którym to się jeszcze nie zdarzyło, niech pamiętają o tej opcji przy wybieraniu kart pamięci!

 

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Lubię testować wszystko, co warte uwagi i dzielić się na świeżo wrażeniami. Z moją Sonią (A7 III) rozstaję się rzadko, choć po tym, jak poznałem Huawei P40 Pro zaczynam wierzyć, że czasem najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort