Jaki aparat zabrać ze sobą na wakacje lub ferie?

2

Zimowe i wakacyjne wyjazdy, choć przebiegają zupełnie inaczej z perspektywy uczestników, stawiają przed sprzętem fotograficznym bardzo podobne wymagania. Jakie parametry powinien mieć aparat, by wytrzymać sportowe wyczyny, trudne warunki atmosferyczne i urlopową beztroskę? Co sprawdzi się w górach i na plaży, na nartach i podczas nurkowania? 

Kompakty wodoodporne – sprawdź ofertę Cyfrowe.pl

Nie ma elektroniki, która byłaby niezniszczalna. Są jednak modele, które potrafią wytrzymać o wiele więcej niż inne. Szukając aparatu, który dotrzyma ci kroku na najbardziej zwariowanym wyjeździe, sprawdź kilka niezbędnych kryteriów:

1. Wodoszczelność

Wilgoć, nieważne pod jaką postacią, śniegu, mgły, deszczu czy słonej wody, jest bardzo groźna dla aparatu. Jeśli aparat jest wodoszczelny, oznacza to także, że jest odporny na kurz i piasek. Chodzi tutaj o ochronę zarówno podczas nurkowania na różnych głębokościach, jak również o pobyt na pustyni, plaży czy w innym zakurzonym miejscu. Kupując wodoszczelny aparat możesz bez obaw szusować z nim po śniegu, czy wrzucić do torby wraz z zapiaszczonym ręcznikiem po skończonym opalaniu.

By czuć się komfortowo w każdych warunkach, sprawdź, jakie uszczelnienia posiada aparat oraz do jakiej głębokości pod wodą producent rekomenduje jego używanie. Jeśli planujesz zabierać ze sobą aparat na basen, plażę albo na ryby, wystarczy, że model, który kupisz, będzie wodoszczelny do 15m. Do nurkowania i fotografii podwodnej parametry te powinny być nieco większe i wynosić około 20 – 30m. Do zejścia w jeszcze niższe rejony potrzebować będziesz specjalnej obudowy dedykowanej do konkretnego modelu aparatu.

2. Trwałość

Przed zakupem zawsze sprawdź w internecie testy użytkowników, którzy poświęcają uwagę wytrzymałości aparatów, zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz na wakacje lub ferie, żeby uprawiać sport. Szybka jazda na nartach i górska wspinaczka mogą okazać się bezlitosne dla sprzętu foto. Dowiedz się, z jakiego tworzywa jest wykonany aparat, nie tylko z zewnątrz ale i w środku. Upadki z jakiej wysokości wytrzyma? Czy jest odporny na wielogodzinne drgania?

Sprawdź też, jak długo obowiązuje gwarancja, czy można ją przedłużyć i czy serwis danego producenta może się poszczycić dobrej jakości obsługą.

3. Obudowa, waga i wymiary

Kwestia wagi i wymiarów łączy się częściowo z poprzednim punktem, bo to, jak zbudowany jest aparat, może mieć wpływ na jego trwałość.

Jeśli chodzi o wagę aparatu, im jest mniejsza tym lepiej. Brak zbędnego balastu jest ważny zwłaszcza podczas pieszych wędrówek i podróży samolotem. Wtedy nierzadko liczy się każdy gram naszego wyposażenia. Poza tym lekkie konstrukcje lepiej reagują na upadki i wstrząsy. Jeśli zamierzasz wykorzystywać aparat głównie do nurkowania, wtedy jego waga może być odrobinę większa. Pod wodą łatwiej jest utrzymać aparat nieruchomo, gdy nie jest on lekki jak piórko.

Aparat oprócz tego, że powinien być lekki, powinien być też mały. Najlepiej, by mieścił się w kieszeni kurtki. Bardzo ważna jest również zwarta obudowa. Aparat nie powinien mieć żadnych wystających elementów, np. wysuwającego się obiektywu, czy wizjera z tzw. kominkiem. Takie elementy mogą ulec zniszczeniu, gdy sprzęt sam lub razem z właścicielem nieco się poturbuje.

Musisz też przemyśleć, czy warto kupować aparat z dotykowym ekranem. To modne w dzisiejszych czasach rozwiązanie może się nie sprawdzić, gdy będziesz chciał robić zdjęcia w rękawiczkach.

4. Żywotność baterii

Nie możesz dopuścić do tego, by twój aparat szybciej zmęczył się od nadmiaru wrażeń niż ty. Praca pod wodą i na mrozie szybko wyczerpuje baterie, dlatego ich wytrzymałość to ważna kwestia, gdy porównujemy ze sobą aparaty z tego segmentu. W ofercie różnych producentów możesz natknąć się na dwa rodzaje zasilania. Niektóre aparaty będą wyposażone w baterie typu Li-On z ładowarką w zestawie. Inne będą działały na zwykłe baterie lub akumulatory. Pierwsza opcja, czyli baterie typu Li-on to zdecydowanie trafniejszy wybór, bo zapewniają większą wydajność aparatu. W pełni naładowana bateria pozwoli zrobić kilkaset zdjęć, jest bardziej odporna na zmianę temperatur i rzadziej trzeba ją ładować niż zwykle akumulatory.

5. Akcesoria

Z pewnością nie chciałbyś utknąć w systemie, do którego części zamienne lub akcesoria są na wagę złota. Apetyt rośnie w miarę fotografowania i może się okazać, że po kilku wyjazdach zdecydujesz się doposażyć w pewne elementy, które ułatwią ci robienie zdjęć albo polepszą ich jakość. Wybierz taki aparat, do którego będziesz mieć możliwość dokupienia filtrów, telekonwertera, gripa z dodatkowymi bateriami w środku lub zewnętrznego oświetlenia. Nie bez znaczenia są też wszelakie uchwyty, pokrowce czy “niezatapialne” paski. Oczywiście nie wszystkie te elementy musisz kupować od razu i na pewno nie wszystkie ci się przydadzą. Warto jednak wiedzieć o tym, że masz dodatkowe możliwości rozwoju i nie warto z nich rezygnować na starcie.

6. Jakość zdjęć i filmów

Mimo iż na rynku jest sporo modeli, które są wytrzymałe i wodoodporne, to nie wszystkie z nich robią super jakości zdjęcia, zwłaszcza podczas nurkowania. Może się zdarzyć, że na suchym lądzie efekty z ich pracy będą ci się podobać, a wykorzystane pod wodą nie zrobią dobrego wrażenia. Niektóre aparaty zapewniają jasny i żywy obraz, inne produkują wyjątkowo szczegółowe i wyraźnie obrazy. Ostateczna decyzja, należy do ciebie.

Jeśli jesteś ambitnym fotografem, zwróć uwagę na to, w jakim formacie aparat zapisuje zdjęcia. Czy oprócz jpg obsługuje również format raw? Jeśli zależy ci ujęciach o szerokiej rozpiętości tonalnej (zdjęcia pod światło na plaży, górskie krajobrazy ze śniegiem) możliwość robienia zdjęć w rawach, które można poddać post produkcji, może się okazać kluczowa w podejmowaniu decyzji o zakupie. Z kolei gdy zamierzasz fotografować nurkując, zwróć uwagę na dystans ostrzenia. Jeśli aparat nie ma trybu makro/mikro, który pozwoli podejść bardzo blisko fotografowanego przedmiotu,  może być ci bardzo trudno zrobić ciekawe, jasne i ostre zdjęcie pod wodą. Na jakość zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych będzie miała też wpływ lampa błyskowa, a dokładnie jej moc i rodzaj. Większość aparatów emituje światło z jednego miejsca na obudowie, niektóre mają kilka lampek wokół obiektywu, co daje fajny efekt podobny efekt do lamp pierścieniowych.

Jeśli chodzi o filmy, standardem wśród wodoszczelnych kompaktów jest dziś filmowanie w full HD. Nie tak trudno również znaleźć aparat który nagrywa 60 klatek na sekundę. Największy problem dotyczy dźwięku. Ponieważ mikrofony, tak jak cała obudowa, są wodoszczelne, dźwięk przez nie nagrany może wydawać się przytłumiony i niewyraźny.

Jaki aparat na wakacje lub ferie? Przykładowe modele

To tyle jeśli chodzi o teorię i parametry. 5 najlepszych modeli aparatów, które polecamy na letnie i zimowe wyjazdy znajdziesz tutaj: “Niezniszczalny aparat na wakacje i ferie”.

 

 

Podziel się.

O Autorze

Aleksandra Polkowska

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

2 komentarze

Zostaw komentarz

izmir escort