Jak zrobić oryginalne zdjęcia w ogrodzie – zainspiruj się!

2

Ogród to miejsce, które może stanowić inspirację dla wszystkich artystów, w szczególności malarzy, poetów, pisarzy i… fotografów. Nieważne czy jest okryty tajemnicą i skrywa się za wysokim murem, czy jest olbrzymi i wydeptane ścieżki tworzą w nim istny labirynt, albo wprost przeciwnie – obejmuje tylko kilka metrów kwadratowych, i rośnie w nim garstka roślin. Natchnienia można szukać wszędzie, a jeżeli nie masz dostępu do ogródka własnego lub znajomych, możesz zabrać aparat do miejskiego ogrodu botanicznego lub nawet na balkon. Tak więc zajrzyj do artykułu, aby zaczerpnąć nieco inspiracji i samemu nieco poeksperymentować.

Kwiaty i rośliny pełne dynamizmu

Jeżeli masz do dyspozycji obiektyw ze zmienną ogniskową, to możesz wykonać bardzo ciekawe zdjęcia flory znajdującej się w ogrodzie. Aby wykonać takie fotografie, należy ustawić nieco dłuższy czas naświetlania (u mnie była to 1 sekunda) i w trakcie trwania ekspozycji zmieniać ogniskową. Symetryczny kształt kwiatów i niektórych gatunków roślin potęguje ten efekt. Pomocna jest w tym funkcja elektronicznego zoomu (wyposażony jest w nią np. obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ).  Otrzymasz dynamiczne obrazy, które pozwolą spojrzeć na rośliny w nieco odmienny sposób. Możesz poeksperymentować – zacząć od długiej ogniskowej i sukcesywnie w trakcie ekspozycji przechodzić do szerokiego kąta lub zrobić odwrotnie. Ciekawe rezultaty daje również zastosowanie czerni i bieli w postprodukcji.

zdjęcia w ogrodzie efekt1 zoom

Zmiana ogniskowej podczas naświetlania pozwala uzyskać bardzo ciekawe, dynamiczne efekty wizualne.

zdjęcia w ogrodzie efekt zoom 2

Sprowadzenie obrazu do czerni i bieli sprawia, że staje się jeszcze bardziej abstrakcyjny. Trudno rozpoznać, że na zdjęciu widnieje kwiat.

Więcej na ten temat pisałem w artykule:

Znajdziesz w nim także inne inspiracje, które mogą przydać się w ogrodzie.

Spójrz w niebo!

Spacerując po ogrodzie wielokrotnie trzeba patrzeć pod nogi, aby przypadkiem nie zniszczyć rosnących w nim roślin. Jednakże warto przekornie spojrzeć w niebo! Spróbuj wtedy znaleźć ciekawe zależności pomiędzy układem chmur na niebie, a tym co znajduje się w ogrodzie. Przyda się przy tym nieco cierpliwości i czujności!

zdjęcia w ogrodzie niebo

Spacerując po ogrodzie dostrzegłem ciekawe relacje zachodzące pomiędzy gałęziami drzew owocowych a chmurami. Miałem przy sobie jedynie smartfona, ale zważywszy na migotliwość natury, zdecydowałem się działać bez zbędnej zwłoki.

Robiąc zdjęcia w ogrodzie, zrezygnuj z kolorów!

Wiosną i latem ogród jest pełen barw, jednak warto niekiedy postawić na monochromatyczność (co już pokazałem przy okazji omawiania wcześniejszych inspiracji). Pozwoli to między innymi na większe skupienie się na formie. Poza walorami estetycznymi, będzie to miało również znaczenie praktyczne w sytuacji, gdy kolorowe plamy barwne widoczne w tle, będą odwracać uwagę od głównego motywu.

zdjęcia w ogrodzie bw

Pomimo urzekających barw, jakimi w sezonie można delektować się w ogrodzie, warto czasami postawić na czerń i biel. Zdjęcie wykonałem przy pomocy obiektywu Nikkor 50 mm f/1.8 G AF-S, co pozwoliło uzyskać delikatne rozmycie tła.

Pokaż siłę życia!

Organizmy charakteryzują się ogromną wolą życia. Można to zaobserwować również w ogrodzie. Każde, nawet najmniejsze ziarno czeka tylko na okazję, aby móc wykiełkować. Warto o tym opowiedzieć za pomocą fotografii. Sposobów jest wiele, gdyż przyroda potrafi naprawdę zaskakiwać!

zdjęcia w ogrodzie kamienie

Poszukując przejawów heroizmu życia, natrafiłem na ten mały pęd, rosnący w szczelinie dużych kamieni. Do wykonania takich zdjęć nie jest niezbędny obiektyw do makrofotografii, choć z pewnością zwiększa możliwości. W tym wypadku użyłem szkła Nikkor 18-105 AF-S DX VR – wybrałem ogniskową 105 mm. Wykonując zdjęcia w ogrodzie, warto zwrócić uwagę nie tylko na rośliny, ale również na kamienie, które mogą być ciekawym motywem fotograficznym.

Połóż się na Ziemi!

Nie przez przypadek w nagłówku Ziemia jest z dużej litery. Chodzi mi o tę konkretną planetę, krążącą wokół naszej gwiazdy centralnej, której światło umożliwia tak bujne rozkwitanie ogrodów i jednocześnie stanowi najważniejsze narzędzie pracy fotografów. Osobiście fascynuje mnie kontrast pomiędzy drobnymi, efemerycznymi kwiatami a potęgą Słońca, co starałem się uchwycić na poniższej fotografii. Ta kontemplacja światła może stanowić punkt wyjścia dla dalszych fotograficznych poszukiwań, do czego gorąco zachęcam!

zdjęcia w ogrodzie słońce

Uwaga! Wykonując tego typu ujęcia należy mieć koniecznie na uwadze fakt, że bezpośrednie padające promienie słoneczne na matryce aparatu, mogą doprowadzić do uszkodzenia elektroniki!

To tylko kilka inspiracji, które mają zachęcać do działania i aktywnego poszukiwania nowych motywów na zdjęcia w ogrodzie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sprzętu, który będzie przydatny podczas fotografowania w ogrodzie, zajrzyj do naszych poprzednich artykułów:

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi inspiracjami, poradami i testami!

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wierszę i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

2 komentarze

  1. SUPER! Trochę inaczej spojrzałam na przyrodę i jej elementy. Jutro spróbuję zrobić zdjęcia zmieniając ogniskową. Ciekawi mnie efekt, jaki moze uda mi się osiągnąć.

Zostaw komentarz

izmir escort