Jak wykonać nieporuszone zdjęcia bez statywu?

0

Nie zawsze mamy ochotę lub możliwość, aby zabrać statyw na wakacyjny wyjazd. Jak sobie poradzić, gdy nasz bagaż pęka w szwach, a my chcemy przywieźć udane zdjęcia z wakacji? Jednym słowem – jak zrobić ostre zdjęcie bez statywu? Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek. Sprawdź, jakich. 

Wybieraj obiektywy ze stabilizacją

Stabilizacja obrazu jest obecnie stosowana w pokaźnej liczbie instrumentów optycznych. W ostatnich latach ma miejsce łatwa do zaobserwowania tendencja umieszczania jej w coraz większej liczbie obiektywów. O ile w obiektywach kitowych czy teleobiektywach stabilizacja nie jest niczym niezwykłym, to obiektywy typu 24-70/2.8 otrzymały ją stosunkowo niedawno, dopiero w ostatnich generacjach. Ale to wciąż niewiele, gdy spojrzymy na obiektywy Tamrona, np. SP 45 mm f/1.8 Di VC USD i SP 85 mm f/1.8 Di USD czy niedawno zaprezentowanego obiektywu Canon 85/1.4 L IS, które mimo, że bardzo „jasne” również posiadają stabilizację. Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy taki zabieg ma jakikolwiek sens, dlatego warto pamiętać, że podczas fotografowania nocą każda pomoc się przydaje.

Nikon D7100 + Tamron 150-600 @ 300 mm, 1/40 s // bez stabilizacji lub statywu wykonanie nieporuszonego zdjęcia z takimi parametrami byłoby bardzo trudne

Nie tylko obiektywy posiadają stabilizację

Dość często można spotkać aparaty wyposażone w stabilizację matrycy. Należą do nich niektóre modele Sony, Pentax czy Olympus. W przypadku Olympusa mamy do czynienia z jeszcze innym ciekawym zabiegiem, a mianowicie współpracą stabilizacji sensora i obiektywu, która pozwala osiągnąć naprawdę imponujące rezultaty, np. nieporuszone zdjęcia przy czasie naświetlania 2/5 sekundy, z obiektywem o ogniskowej 300 mm, o czym możesz przeczytać w mojej recenzji

Olympus M.Zuiko Digital 300 mm f/4.0 ED IS PRO

Ciekawą opcją są również zaawansowane aparaty kompaktowe, które w moim przekonaniu mogą stanowić doskonałą odpowiedź na potrzeby wielu użytkowników. Sony RX 100 czy Panasonic LX-100 należą już do klasyków. Obydwa posiadają jasne, stabilizowane obiektywy, pozwalające zrobić udane i nieporuszone zdjęcia w najróżniejszych warunkach.

Wykorzystaj akcesoria

Scott Kelby w jednej ze swoich książek „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelbyego” wspomina o równie prostym, co ciekawym sposobie stabilizacji aparatu przy pomocy paska na ramię. Wystarczy odpowiednio owinąć go w okolicy łokcia i nadgarstka, w taki sposób jak pokazałem na zdjęciu. Napięty pasek pozwala dobrze ustabilizować rękę. Metoda ta sprawdza się najlepiej z lżejszymi aparatami, np. lustrzankami i bezlusterkowcami z kitowym obiektywem. Świetnie sprawdzą się w takiej sytuacji paski Peak Design SLIDE v3 czy Peak Design SLIDE LITE v3. Jeśli (podobnie jak ja) nie przepadasz za noszeniem ze sobą statywu podczas wakacji, z pewnością polubisz wspomniany „patent”, ponieważ pozwala on zaoszczędzić zarówno miejsce w torbie podróżnej, jak i kilka kilogramów do noszenia w terenie.

Nowości Peak Design – czyli poprawianie flagowych produktów

Oczywiście pasek to nie jedyne akcesorium, które możemy wykorzystać w tym celu. Często spotkacie osoby, które podczas fotografowania kładą aparat na portfelu, czapce czy rękawiczkach, co pozwala uzyskać odpowiedni kąt widzenia, gdy akurat nie mamy do dyspozycji statywu z głowicą.

Przyjmij odpowiednią pozycję

Właściwe ustawienie ciała podczas fotografowania jest jedną z kluczowych czynności, które pomagają nam uzyskać odpowiednią stabilizację sprzętu i w efekcie zrobić nieporuszone zdjęcia. Aby sylwetka była odpowiednia, należy stanąć w lekkim rozkroku i delikatnie się odchylić. Korzystając z ciężkich zestawów fotograficznych odruchowo oprzesz ramiona na ciele, aby zniwelować potencjalne drgania aparatu.

A może monopod?

Nie zawsze potrzebujemy całego statywu. Często w zupełności wystarczy jedna noga, która nie tylko waży zauważalnie mniej, ale też zajmuje odpowiednio mniej miejsca. Niejednokrotnie kiedy wybieram się na zdjęcia wczesnym rankiem lub przed zachodem słońca, zabieram monopod w celu asekuracji, na wypadek gdyby warunki oświetleniowe nie były zbyt łaskawe. Jest to również rozwiązanie znacznie łatwiejsze do obsługi w terenie, ponieważ monopodu nie trzeba rozstawiać, a oparty o drzewo czy murek stanowi (prawie) pełnoprawny statyw.

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

Comments are closed.

izmir escort