Instaxy i Polaroidy hitem na weselach. Rady dla fotografów ślubnych i nowożeńców

3

Moda na polaroidy wraca z jeszcze większą siłą, a my podpowiadamy, jak wykorzystać ją w trakcie wesela! Z tekstu dowiesz się, jaki sprzęt fotograficzny sprawdzi się na imprezie masowej, jak współpracować z gośćmi weselnymi przy tego typu atrakcji i czy da się obejść fakt, że odbitki z aparatów natychmiastowych powstają w jednym egzemplarzu.

Włożenie aparatu w ręce gości ma pewną bardzo ważną zaletę – gwarantuje powstanie kolekcji zdjęć, jakich nie dałby rady zrobić profesjonalista. Nieważne jak otwarty i sympatyczny jest fotograf ślubny, ludzie są bardziej skłonni do okazywania uczuć, wygłupiania się i innych ekspresji, gdy pozują przed swoimi przyjaciółmi lub rodziną. Poza tym, aparaty do fotografii natychmiastowej są bardzo proste w obsłudze, a ich używanie sprawia ludziom wiele radości. Nie da się ich tak łatwo popsuć, a nawet jeśli – nie będzie to ogromna strata (przykładowo Fujifilm Instax Mini 8 to koszt około 300zł).

https://www.youtube.com/watch?v=sw-J7wXPaH4

Namacalna pamiątka

Oczywiście nie jest to żadna nowość, że weselni goście będą sami sobie robić zdjęcia. Większość z nich w odpowiednim momencie wyciągnie smartfony i tablety, a niektórzy nawet postarają się o to, by być wszędzie o krok przed fotografem. Jednak cały fun jest w tym, że aparat po zrobieniu „pstryk” wysunie odbitkę, która powędruje z rąk do rąk, usłyszy zachwyty na swój temat i trafi do księgi gości, albumu albo przegródki w portfelu (materiały światłoczułe są wielkości wizytówki). Takie ważne życiowe wydarzenia jak ślub i wesele zasługują na to, by uwiecznić je namacalną pamiątką.

Zdjęcie z instaxa i polaroida nie musi być „jednorazowe”!

Pewnego rodzaju niedogodnością przy robieniu zdjęć tą metodą jest powstawanie ich w jednym egzemplarzu, którego nie można powielić. Dzieje się tak, ponieważ obraz naświetla się od razu na papierze, a nie na matrycy czy kliszy. Na szczęście znalazł się sposób, by to obejść. Oto jak poradzili sobie z tym Fujifilm i Polaroid.

Aparat Polaroid Snap Touch to połączenie cyfrowej i analogowej technologii. Nie tylko drukuje on natychmiastową odbitkę, ale również zapisuje zdjęcie na karcie microSD. Jakby tego było mało – kręci również filmy w full hd, posiada wbudowane lusterko do zdjęć selfie, samowyzwalacz oraz funkcje „upiększające”: kilka filtrów, efektów i ramek.

 

Zapis zdjęć na karcie SD umożliwia także Polaroid Snap – uboższa wersja opisanego wyżej aparatu.

Aparty FujiFilm Instax nie mają niestety opcji zapisu zdjęć na karcie pamięci, ale w ofercie marki znajdziemy specjalną mini drukarkę FujiFilm Instax Share SP 2 współpracującą z urządzeniami mobilnymi. Jedynym wymogiem, by smartfon lub tablet mogły natychmiast drukować odbitki w tym samym retro stylu co aparaty, jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji. Co warto wiedzieć o tej drukarce? Wygląda bardzo elegancko, drukowanie zdjęcia trwa tylko 10 sekund, a dzięki przyciskowi „reprint” wydrukujemy to samo zdjęcie kolejny raz (przydatne np. przy rozdawaniu zdjęcia grupowego wszystkim osobom, które się na nim znajdują). W aplikacji znajdziemy natomiast kilka filtrów i narzędzia do komponowania kolaży.

pressreleaseimage

Jak zapewnić ludziom atrakcję i zachęcić do robienia zdjęć?

Sposób pierwszy to urządzenie kącika do zdjęć w formie mini studia lub ustawienie ścianki do pozowania. Najważniejsze będzie wybranie odpowiedniego tła i oświetlenia. Do tego kilka śmiesznych gadżetów i gotowe!

Drugim sposobem może być ustawienie aparatu przy księdze gości. Zrobione przed chwilą zdjęcie będzie można od razu wkleić pod swoim wpisem.

Dając ludziom aparat do fotografii natychmiastowej musisz pamiętać o:

Rada 1: Warto wydrukować instrukcję obsługi aparatu oraz wymiany wkładów z materiałem światłoczułym i umieścić ją w pobliżu. Jeśli oryginalna instrukcja jest kiepsko przetłumaczona z chińskiego na polski, napisz ją swoimi, jak najprostszymi słowami.

Rada 2: Licz się z tym, że aparat może powędrować z rąk do rąk i nie pozostanie długo na swoim miejscu. Warto poprosić jedną zaufaną osobę, by zwróciła uwagę na sprzęt, gdy ty będziesz zajęty swoimi sprawami.

Rada 3: W aparacie mieści się zazwyczaj jeden wkład z dziesięcioma fiszkami… które szybko znikają. Trzymaj zapas papieru pod ręką i przed weselem przygotuj ich adekwatną ilość.

Jak wyeksponować zrobione przez gości zdjęcia?

Dobra zabawa nie musi się kończyć na zrobieniu zdjęcia i wklejeniu go do księgi gości. Zrób wystawę, którą będą podziwiać wszyscy przybyli!

Co możesz zrobić? Na pewno przyda ci się kawałek grubego sznurka i klipsy (np. takie w kształcie aparatu lub serduszek). Rozwieś sznurek w dogodnym miejscu na sali, pomiędzy statywami lub wewnątrz ramki, a goście przypną do niego swoje małe arcydzieła za pomocą klamerek.

Fotografia natychmiastowa to coś, co z pewnością wyróżni ofertę fotografa na tle konkurencji. Gdyby jednak okazało się, że profesjonaliści są mocno skupieni na tradycyjnym reportażu, nic nie stoi na przeszkodzie, by para młoda sama zajęła się tym punktem przyjęcia. Jeśli będziesz potrzebować rady w tym temacie, opisz swoje wątpliwości w komentarzu!

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

3 komentarze

  1. Witam! Jak dla mnie taka foto budka to super sprawa byłam już na weselu z takimi atrakcjami i teraz planuje zrobić to samo ale problemem jaki spędza mi sen z powiek jest ilość klisz jaką powinnam przygotować ? Jakiś pomysł na sensowna proporcje ilości gości do klisz?

    • Aleksandra Polkowska w

      Przy liczbie 100 gości proponowałabym około 80-100 sztuk papieru. Im więcej sztuk jest do dyspozycji, tym więcej goście wypstrykają :)

  2. Rzeczywiście całkiem dobry artykuł ;). Jednak ja nie potrafiłabym sobie wyobrazić wesela bez osoby, która uwieczniłaby wszystko na filmie cyfrowym. Całkiem niedawno miałam swoje własne wesele i dzięki WeddingPassion.pl mogę na dzień dzisiejszy cieszyć się wspaniałym filmem z wesela. Tacy fachowcy mają ogromne doświadczenie i talent. ;)

Zostaw komentarz

izmir escort