Co musisz wiedzieć o głowicach do statywu, żeby nie żałować zakupu?

0

Głowica jest jednym z najważniejszych elementów zestawu do fotografowania lub filmowania. Niestety, często na początku bagatelizowana i traktowana po macoszemu, co wiem choćby ze swojego doświadczenia. Zaopatrując się w głowicę świadomie, ograniczysz koszty (nie będziesz musiał jej za chwilę wymieniać) oraz bardzo zwiększysz komfort i jakość swoich zdjęć i filmów. Pokażę ci, czego szukać i na co zwrócić uwagę wybierając głowicę.

Niezależnie od tego, czy wolisz robić zdjęcia, czy filmować, powinieneś zaopatrzyć się w głowicę do statywu. Dlaczego?

3 najważniejsze korzyści płynące z posiadania dobrej głowicy

  1. Usprawnia korzystanie ze statywu, slidera i stabilizatorów.
  2. Możesz obracać aparat w różnych płaszczyznach.
  3. Umożliwia rejestrowanie ruchomych, dynamicznych ujęć.

W zestawie czy osobno?

Tańsze statywy posiadają głowicę zintegrowaną z trójnogiem, droższe nie posiadają jej w ogóle, lub mają głowicę wymienną. Tak samo jest ze sliderami innymi stabilizatorami. Obydwa elementy, czyli statyw (lub stabilizator) i głowica, muszą jak najlepiej trafiać w nasze zapotrzebowanie. Nie bój się w przypadku braku odpowiednich zestawów, kupić tych elementów osobno. Wybór głowic jest naprawdę bardzo duży, a każdy ich rodzaj ma swoje plusy i minusy.

Rodzaje Głowic

Jak myślisz, który będzie najlepszy dla ciebie?

MarcinBlaszczyk_Glowice9

Głowica standardowa

Głowice standardowe montowane są do tanich statywów. Konstrukcja dwóch zawiasów umożliwiają ustawienie kamery w pionie oraz poziomie. Są raczej mało precyzyjne.

MarcinBlaszczyk_Glowice6

Duża głowica kulowa

SONY DSC

Mała głowica kulowa

Głowice kulowe przydadzą się np. w reportażu sportowym (i innych dynamicznych sytuacjach), ponieważ umożliwiają bardzo szybką zmianę położenia aparatu. Kula zamontowana w specjalnych szczękach sprawia, że aparat lub kamerę można ustawić w dowolnej orientacji. Jest to wygodne, ale wymaga pewnej wprawy, bo trudniej jest ustawić aparat precyzyjnie. Zazwyczaj mają tylko jedną blokadę, która zatrzymuje całą kulę.

MarcinBlaszczyk_Glowice11

MarcinBlaszczyk_Glowice10

Głowica 3D

Głowice 3D są dobre, kiedy ważna okazuje się precyzja liczona w centymetrach. Umożliwiają dowolne ustawienie aparatu w każdym z trzech kierunków, jednak w każdym z osobna.  Możesz zablokować ruch w dwóch kierunkach i precyzyjnie dopasować kadr tylko w jednym, na przykład w poziomie.

MarcinBlaszczyk_Glowice13

Głowica video

Głowice video Ze względu na ich angielską nazwę „fluid head”, często nazywane są także głowicami olejowymi. Ich największym atutem jest łatwość i precyzja przesuwu, ponieważ od ich ruchu zależy płynność ujęcia. Bez tej płynności i precyzji twój film może nie wyglądać zbyt profesjonalnie.

Głowica obrotowa

Automatyczna głowica panoramiczna

Głowice panoramiczne pozwalają fotografować i filmować to, co znajduje się dookoła osi aparatu. Pełen obrót możliwy jest dzięki temu, że uchwyt na aparat przesunięty jest nieco do tyłu. Taka konstrukcja zmienia środek ciężkości – można więc ich używać z bardzo ciężkimi obiektywami, a statyw i tak się nie przewróci. Jak widać na filmiku powyżej, spotkać można nie tylko manualne głowice do statywów, ale wręcz całe urządzenia z napędem elektrycznym, które nie potrzebują trójnoga i wykonują swoją pracę automatycznie.

aukey-u-shape-extendable-wireless-selfie-stick-with-built-in-bluetooth-remote-shutter-sale-02

Selfiestick z głowicą jednoosiową

Głowice jednoosiowe to najprostsze ze wszystkich rodzajów głowic. Obracają aparat tylko w jednym kierunku, są proste, lekkie i służą zazwyczaj do używania wraz z monopodem, czyli „jednonogim” statywem i z selfiestickiem.

Na co zwrócić uwagę wybierając głowicę?

Bardzo ważną sprawą jest solidność konstrukcji. Pamiętaj, że będziesz bardzo często odkręcać i dokręcać blokady, toteż warto, by konstrukcja była solidna, oraz żeby na zawiasach i przegubach nie było luzów po ich zablokowaniu.

Umiejscowienie blokad (pokręteł) powinno się dobrać w zależności do tego, czy jesteś lewo, czy praworęczny, oraz jakich gabarytów masz kamerę lub aparat. Ważne, żeby żaden element aparatu nie zasłaniał dostępu do blokady szybkozłączki (mocowania między aparatem a głowicą), ani do pokręteł, którymi steruje się głowicą. Ma to duży wpływ na komfort pracy.

Warto by głowica była zaopatrzona w poziomicę . Dzięki temu łatwiej i szybciej ustawisz prosty horyzont na filmie lub zdjęciu. Sprawdź też czy głowica ma podziałkę kątową dla każdej osi. To również pomaga w precyzyjnym ustawieniu aparatu.

Szybkozłączkę z kolei powinno się jak najprościej ściągnąć i dokręcać do aparatu. Nie może mieć luzów i musi dobrze się trzymać podstawy głowicy.

Czy głowica naprawdę jest ważna?

Jest bardzo ważna. Filmując, rzadko będziesz trzymał kamerę lub aparat w jednej pozycji. Jest to sprzęt relatywnie tani, dostępny już za kilkaset złotych, (pomijając najbardziej profesjonalne modele głowic olejowych). Jeśli chodzi o producentów głowic, wybierają egzemplarz dla siebie nie można pominąć oferty Manfrotto, Novoflex, czy Benro.

Podziel się.

O Autorze

Reżyser, ukończył Akademię Filmu i Telewizji. Pisze, kręci, montuje, prowadzi niezależne studio filmowe i chce się dzielić swoimi doświadczeniami ze wszystkimi pasjonatami sztuki filmowej.

Zostaw komentarz

izmir escort