Fotografowanie zimą – 5 praktycznych wskazówek, które przydadzą się podczas ferii

0

Rozpoczęły się ferie zimowe, a więc okres wyjazdów na narty, w góry i inne zimowe scenerie. To wspaniała okazja, aby wykonać ciekawe zdjęcia! Jeżeli zamierzasz spędzić ferie zimowe z aparatem w dłoni, to poznaj 5 praktycznych wskazówek, które przydadzą się podczas zimowiska.

  1. Gdy wokół jest tak biało, że aż można oślepnąć

Śnieg charakteryzuje się wysokim albedo, co sprawia, że odbija bardzo dużą ilość światła, dzięki czemu działa jak ogromna blenda. Zazwyczaj w fotograficznej praktyce ma się do czynienia z radzeniem sobie z niedoborem światła, stąd sytuacja ta może wydawać się mało kłopotliwa, jednakże w niektórych przypadkach trzeba poradzić sobie z pewnymi wyzwaniami, stojącymi za fotografowaniem po dużych opadach śniegu.

Fotografując na śniegu konieczne jest pamiętanie o odpowiednim ustawieniu parametrów, tak aby uzyskać oczekiwane ekspozycje. Więcej informacji znajdziesz w poniższym tekście:

Wykorzystaj nasze wskazówki i zacznij fotografować przyrodę zimą

Śnieg działa jak naturalna blenda, która rozświetla scenerię. / Źródło: unsplash.com

„Nadmiar światła”, którego doświadcza się w słoneczny dzień, staje się problematyczny, gdy chce się skorzystać z małej głębi ostrości (np. wykonać zbliżenie wiązań narciarza) i nie da się już skrócić czasu naświetlania tak, aby uniknąć przepaleń. Ponadto taka sytuacja uniemożliwia wydłużenie czasu naświetlania, gdy chce się rozmyć nieco obraz i ukazać dynamikę ruchu osób jeżdżących po stoku w nieco abstrakcyjny sposób. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi filtr szary, który pozwala na ograniczenie ilości światła docierającego do materiału światłoczułego. Więcej na ich temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Nie daj zrobić się na szaro, czyli zastosowanie filtrów szarych w fotografii
fotografowanie zima filtr szary nd

Filtr szary umożliwia ograniczenie ilości światła docierającego do matrycy, a tym samym wydłużenie czasu naświetlania, nawet w słoneczny dzień, gdy śnieg rozświetla otoczenie.

fotografowanie zima fujifilm xt3

Z nadmiarem światła można poradzić sobie korzystając z bardzo krótkich czasów naświetlania. W przypadku migawki elektronicznej, dostępnej w aparatach takich jak FujiFilm X-T3 minimalny czas naświetlania wynosi aż 1/32000 s.

fotografowanie zima blenda 5w1

Wykonując portrety na śniegu możesz skorzystać z czarnej blendy (czyli najczęściej wierzchniej części pokrowca na blendę), która pozwoli na pochłonięcie części promieni i zwiększenie kontrastowości oświetlenia twarzy modela.

2. Odkryj piękno płatków śniegu

Geometryczne kształty płatków śniegu są zachwycające i wręcz hipnotyzujące. Wielu doszukuje się w nich wykorzystania przez naturę matematycznych zasad, które ujawniają reguły ustanawiające harmonię w naturze. Dla innych są romantycznym dowodem na to, jak wiele nieodkrytego piękna skrywa przed nami świat, którego zobaczenie umożliwia fotografia. Tak czy inaczej podczas ferii warto spróbować fotografowania płatków śniegu. Możesz także spróbować zrobić zdjęcia baniek mydlanych.

fotografowanie zima platek sniegu

Płatki śniegu to przykład piękna skrywanego przez naturę, które pomaga oglądać fotografia.

Do fotografowania płatków śniegu potrzeba naprawdę dużego powiększenia, które można uzyskać stosując obiektyw makro lub pierścień odwrotnego mocowania. Drugie rozwiązanie zakłada połączenie ze sobą dwóch instrumentów optycznych i podpięcie ich do aparatu. Możliwe jest także zastosowanie jednego obiektywu. Ostateczne powiększenie zależy od wykorzystywanych szkieł. Warto jednak pamiętać, że wygląd płatków uzależniony jest również od rodzaju śniegu. Teoretycznie najlepiej jest wykorzystywać świeży śnieg, jednakże da się także uzyskać ciekawe efekty, gdy nie uda się sięgnąć po aparat w trakcie lub tuż po opadach.

fotografowanie zima pierscienie odwrotnego mocowania

Pierścienie odwrotnego mocowania to łatwy i nie wymagający wysokich nakładów budżetowych sposób, aby sfotografować płatki śniegu.

3. Wykorzystaj obiektyw typu rybie oko

Obiektyw typu rybie oko daje bardzo interesujące efekty wizualne, które warto wykorzystać także podczas zimowiska. Jednym z ciekawszych zastosowań tego typu instrumentu jest wykonanie dynamiczny ujęć narciarzy czy snowboardzistów wykonujących ewolucje. Specyfika rybiego oka pozwala na zbliżenie się do fotografowanego motywu, co w przypadku fotografowania sportowców najczęściej skłania do robienia zdjęć, na których modele przelatują fotografom tuż nad głową.

fotografowanie zima narciarz rybie oko

Spektakularnym sposobem wykorzystania podczas zimowiska rybiego oka jest wykonywanie zdjęć narciarzy. Do tego typu zdjęć może posłużyć także kamera sportowa.

fotografowanie zima niebo rybie oko

Rybie oko pozwala pokazać naprawdę duży wycinek sceny, co sprawia, że jest świetnym narzędziem do wykonywania zdjęć nocnego nieba. Pobyt w górach, z dala od świateł wielkich miast to doskonała okazja do wykonania astrofotografii. W połączeniu z ośnieżonym krajobrazem powstaje naprawdę wyjątkowa atmosfera. Jeżeli spędzasz urlop na północy Europy, to nieodłącznym elementem jest zapolowanie na zorzę polarną.

4. Chociaż za dzieciakami trudno nadążyć, to da się to zrobić!

Harce milusińskich to bardzo poczciwy temat w fotografii. Trzeba jednak do niego nieco się przygotować, w szczególności w trudniejszych warunkach, jakie tworzy zimowa sceneria. Świetnym narzędziem do wykonywania tego typu zdjęć są wodoszczelne kompakty. Są odporne na naprawdę niskie temperatury i wodoszczelne. Robiąc nimi zdjęcia nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo sprzętu, a można jedynie skupić się na uchwyceniu radości najmłodszych.

Po więcej informacji na temat akcesoriów przydatnych podczas fotografowania dzieci zajrzyj do poniższego artykułu:

Dzieciaki rządzą! Kilka sprzętów i akcesoriów, które pomogą Ci uchwycić wybryki pociech
fotografowanie zima olympus tough

Wodoszczelne kompakty, takie jak np. Olympus Tough TG-5 nie boją się żadnych wyzwań. Sprawdzą się więc nie tylko podczas fotografowania dzieci, ale również przy każdym wyzwaniu, które przyniesie fotografowanie podczas zimowiska.

Coraz większa liczba aparatów i obiektywów jest specjalnie uszczelniana i odporna na działanie niskich temperatur tak, aby umożliwić fotografowanie w trudnych warunkach (przykładem takiego modelu jest Olympus OM-D E-M1 Mark II). Dzięki temu można całkiem swobodnie pracować nawet podczas fotografowania dzieci na nartach. Robiąc zdjęcia najmłodszych warto także wykorzystać długi teleobiektyw – wtedy będzie możliwe uchwycenie emocji, jakie im towarzyszą w trakcie zjazdów.

fotografowanie zima etui sd

Podczas zimowiska przydadzą się także inne wodoodporne akcesoria, takie jak np. etui na karty SD.

5. Pokaż świat z ciekawej perspektywy

Ujęcia wykonane z perspektywy pierwszoosobowej pozwolą poczuć się oglądającym zdjęcia i filmy jak na stoku. Popularność takich ujęć wzrosła oczywiście za sprawą kamer sportowych typu GoPro i związana jest z nagrywaniem wideo, jednakże można ją także wykonać podczas fotografowania, w szczególności urządzeniami mobilnymi. Innym dobrym pomysłem jest zastosowanie różnorodnych mocowań, które pozwalają przymocować kamerę np. do narty lub skutera śnieżnego. W takiej sytuacji można wykorzystać nieco dłuższy czas naświetlania, aby rozmyć całe otoczenie i ukazać dynamikę zjazdu na nartach.

Kijki do selfie i różnego rodzaju statywy są bardzo przydatne w trakcie pokazywania górskich widoków i odwiedzonych miejsc.

Kijki do Nordic Walking Manfrotto Off Road mają śruby 1/4” na aparat, dzięki czemu można je wykorzystać jako selfie stick lub monopod.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort