Fotograficzne akcesoria do smartfonów – poczuj jeszcze więcej swobody w fotografii mobilnej

3

Każda kolejna premiera smartfonów, w szczególności flagowych modeli, przynosi nowe technologie, które powoli zacierają granice pomiędzy fotografią mobilną a tradycyjną. Podwójne układy aparatów, stabilizacje optyczne i matrycowe, hybrydowe systemy AF czy zmienne wartości przysłony to tylko niektóre udogodnienia, które sprawiły, że urządzenia mobilne stały się pełnoprawnymi aparatami cyfrowymi. Zaawansowane możliwości smartonów poszerzają liczne, ciekawe akcesoria. Należą do nich m.in. dodatkowe obiektywy, lampy błyskowe, uchwyty, gimbale, stabilizatory, itp. W tym artykule przybliżam wybrane, fotograficzne akcesoria do smartfonów, dające jeszcze więcej swobody podczas realizowania fotografii mobilnej.

Zobacz więcej, czyli dodatkowe obiektywy do smartfonów

Zaawansowane, flagowe modele smartfonów mają często podwójne układy aparatów. Ich zastosowanie może być różne. Na przykład Huawei P9 wykorzystuje tę technologię do polepszania jakości zdjęć i dostarczania znakomitych obrazów monochromatycznych (o czym więcej pisałem w tym artykule: Fotografia czarno-biała w cyfrowej ciemni). Innym zastosowaniem jest zainstalowanie dwóch kamer z obiektywami o różnych ogniskowych. Dzięki temu uzyskujesz dostęp do obiektywu szerokokątnego i tele. Niestety takie rozwiązanie dostępne jest jedynie w urządzeniach z górnej półki (np. iPhone 7 Plus). Stąd jeżeli posiadasz urządzenie, które ma tylko jeden obiektyw, z pomocą przychodzą dodatkowe akcesoria mocowane na obudowie smartfona. Zresztą nawet w przypadku urządzeń z podwójną kamerą mnogość zastosowań takich „dołączanych” obiektywów udostępnia nową perspektywę w fotografii mobilnej, tak więc warto mieć je zawsze na uwadze.

fotografia mobilna iphone 7 Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Smartfony takie jak np. iPhone 7 Plus wykorzystują podwójny układ aparatów, który udostępnia użytkownikowi dwa obiektywy – szerokokątny i tele.

Podczas gdy producenci smartfonów wyposażają swoje urządzenia jedynie w obiektywy uniwersalne, szerokokątne lub tele, wśród dodatkowych akcesoriów możesz znaleźć m.in. rybie oko, obiektyw makro czy nawet mikroskopowy. Super szerokokątny Kenko Real Pro 180° Fisheye da Ci nową, oryginalną perspektywę. Możesz go wykorzystać do tworzenia kreatywnych ujęć lub zaskakujących zdjęć grupowych. Innym przykładem obiektywu znacznie poszerzającego kąt widzenia jest Kenko Real Pro 0,65X Wide/Macro. Składa się z dwóch elementów – wykorzystanie pojedynczej soczewki pozwala na wykonywanie fotografii w trybie makro, natomiast ich połączenie daje dostęp do szerokiego kąta. Modele te należą do obiektywów uniwersalnych, mocowanych tak, że pasują do różnych modeli smartfonów. Oprócz tego znajdziesz też akcesoria dedykowane do poszczególnych urządzeń mobilnych.

fotografia mobilna kenko mocowanie Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Dołączane obiektywy, takie jak np. Kenko, pasują do różnych modeli smartfonów, tabletów, laptopów i ultrabooków. Mają specjalne wykończenia z gumy, które zabezpieczają sprzęt przed porysowaniem.

fotografia mobilna kenko efekt fisheye Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Efekt działania obiektywu Kenko Real Pro 180° Fisheye.

fotografia mobilna kenko macro efekt Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Efekt działania obiektywu Kenko Real Pro 0,65X Wide/Macro.

fotografia mobilna aukey tele before after Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Teleobiektyw Aukey PL-BL02 pozwala na 3-krotne przybliżenie fotografowanego obiektu.

fotografia mobilna carson mikroobiektyw Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Ekstremalnym przykładem obiektywu makro jest szkło Carson MicroMax Plus 2 – MM-240 umożliwiające zmianę smartfona w mikroskop.

Ciekawe efekty wizualne dostarczają także obiektywy z filtrem optycznym. Wśród nich możesz znaleźć m.in. filtr pomarańczowy, gradientowy szary czy niebieski. Działają analogicznie do tych, używanych w tradycyjnej fotografii. Dostępne są pojedynczo lub w zestawach. Jeżeli chcesz mieć zawsze pod ręką kilka obiektywów, to ciekawą propozycją są uniwersalne zestawy łączące w sobie kilka szkieł. Należą do nich m.in. Olloclip Macro, Aukey PL-A3, ExoLens Multi Lens System czy Manfrotto KLYP+. Warto wspomnieć o nieco osobliwych, ale interesujących urządzeniach, takich jak np. Kodak Pixpro Smart Lens 10 lub Kodak Pixpro Smart Lens 25. Są to tzw. „bezkorpusowce”, czyli zmiennoogniskowe obiektywy wyposażone w matrycę. Mocuje się je do tylnych pleców smartfona, którego wykorzystuje się do podglądu obrazu za pośrednictwem łączności Wi-Fi lub NFC (w takiej konfiguracji aparat urządzenia mobilnego nie jest w ogóle wykorzystywany). Pozwalają one na wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 6 kl./s i rejestrowanie filmów w jakości Full HD.

fotografia mobilna zestaw 3 filtrow Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Zestaw 3 filtrów optycznych Aukey zawiera szkło gradientowe szare, pomarańczowe i niebieskie.

fotografia mobilna optical set Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Olloclip Macro obejmuje 3 obiektywy makro x7, x14 i x21 dedykowane do iPhone 7 oraz 7 Plus.

fotografia mobilna kodak bezkorpusowiec Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Kodak Pixpro Smart Lens 25 to tzw. bezkorpusowiec czyli połączenie obiektywu i matrycy. Oferuje 25-krotny zoom optyczny, obejmujący zakres ogniskowych 24-600 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm).

Więcej światła – lampy błyskowe i światła stałego do smartfonów

Dwustopniowe diody LED zapewniające bardziej naturalne oświetlenie podczas fotografowania z lampą błyskową czy technologia Retina Flash poprawiająca selfie (dostępna np. w iPhone SE) pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów, gdy brakuje światła. Niemniej, podobnie jak w przypadku obiektywów, dodatkowe akcesoria dają wiele interesujących opcji.

Wadą standardowych lamp błyskowych instalowanych w smartfonach jest fakt, że nie można zmienić ich pozycji, przez co możliwości konfigurowania oświetlenia są znacznie ograniczone. Z pomocą przychodzą urządzenia, takie jak np. Lume Cube. Lampa ta znajdzie zastosowanie w fotografii i filmowaniu. Komunikuje się z urządzeniem mobilnym za pomocą technologii Bluetooth, dzięki czemu może być umiejscowiona w różnych punktach. Wodoszczelność do 30 metrów pozwala na stosowanie jej w każdych warunkach pogodowych. Lume Cube dostępna jest także w zestawach, co pozwala na jeszcze bardziej rozbudowane manipulowanie sztucznym oświetleniem.

fotografia mobilna lume cube Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Lume Cube działa jako lampa błyskowa lub światła stałego. Użytkownik może zdecydować o mocy światła, a także użyć redukcji efektu czerwonych oczu.

Na zmianę kąta padania światła pozwala również lampa Metz Mecalight LED-72. Może być podłączana do gniazda jack 3,5 mm, dzięki czemu staje się integralną częścią smartfona. Obracany i pochylany panel z diodami LED umożliwia rozpraszanie światła. W połączeniu z dużą mocą wynoszącą 72 LUX i neutralną temperaturą barwową pozwala na uzyskanie efektów, podobnych do tych otrzymywanych podczas fotografowania z lampą reporterską.

fotografia mobilna lampy metz Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Lampa Metz LED-72 dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych.

fotografia mobilna manfrotto Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Lampa błyskowa Manfrotto LED KLYP+ została stworzona z myślą o systemie akcesoriów KLYP+, w skład którego wchodzą także obiektywy.

Doskanała ostrość – uchwyty i gimbale do smartfonów

Zdecydowanie najpopularniejszym uchwytem do smartfonów jest selfie stick. Akcesorium to stało się wręcz elementem popkultury, a czasami nawet wzbudzało kontrowersje. Przydaje się nie tylko podczas wykonywania selfie (w tym także grupowego zdjęcia, zwanego również usie), ale także gdy zachodzi potrzeba zmiany perspektywy i fotografowania np. z nad głowy. Więcej informacji na temat tego typu akcesoriów znajdziesz w poniższym artykule:

Niektóre selfie sticki łączą w sobie także mini statyw (np. Huawei Selfie Stick AF15). Zastosowania statywu w fotografii mobilnej są identyczne, jak w przypadku tradycyjnego wykonywania zdjęć. Możesz także wykorzystać uchwyt na smartfon mocowany za pomocą gwinta 1/4”, taki jak np. firmy Hama. Dzięki niemu zamontujesz urządzenie mobilne na dowolnym statywie lub monopodzie. Akcesorium jest regulowane tak, aby umożliwić zainstalowanie sprzętu o różnych rozmiarach. Ciekawy jest również mini statyw Joby GripTight Action, wyposażony w elastyczne nogi, dzięki którym można go przymocować do różnych rurek, takich jak np. gałąź lub balustrada, a także postawić na każdej, nierównej powierzchni.

fotografia mobilna huawei statyw Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Huawei Selfie Stick AF15 to połączenie trójnogu i selfie sticka. Dodatkowo akcesorium zostało wyposażone w mini pilota, który umożliwia zdalne wyzwolenie migawki.

fotografia mobilna hama uchwyt Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Uchwyt Hama możesz przymocować do dowolnego statywu lub monopodu i fotografować smartfonem.

fotografia mobilna joby gorilla pod powierzchnia Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Joby GripTight Action ma elastyczne nogi, które możesz dowolnie konfigurować. Dzięki temu statyw postawisz na każdej nierównej powierzchni.

Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Joby GripTight Action można owinąć wokół rurek. Daje to dostęp do oryginalnej perspektywy.

Więcej o mini statywie Joby Gorilla i pozostałych modelach przeczytasz w poniższych artykułach:

5 POMYSŁÓW, JAK WYKORZYSTAĆ MINI STATYW

MINI STATYW – PRZYDATNY W PODRÓŻY I NA CO DZIEŃ. POZNAJ JEGO ZASTOSOWANIE W TEŚCIE MANFROTTO PIXI

Część selfie sticków jest wyposażona w funkcję stabilizacji obrazu. Oprócz tego w sprzedaży dostępne są dedykowane do smartfonów gimbale. Chociaż akcesoria ta kojarzą się głównie z filmowaniem, to znajdują również szerokie zastosowanie w fotografii. Przede wszystkim eliminują poruszenia powstające podczas fotografowania z wydłużonym czasem ekspozycji. Pozwala to na realizowanie ostrych zdjęć także przy małej ilości światła. Inną interesująca funkcją jest np. możliwość wykonywania panoramy. Wystarczy włączyć odpowiednią funkcję stabilizatora i wykonać obrót o wybrany kąt. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule:

STABILIZATORY DO SMARTFONÓW I KAMER SPORTOWYCH – CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE?

fotografia mobilna dji osmo 2 Fotograficzne akcesoria do smartfonów

DJI Osmo Mobile 2 to gimbal dedykowany do smartfonów. Poza skutecznym eliminowaniem drgań oferuje m.in. tryb wykonywania panoramy czy możliwość sterowania zoomem.

Poniżej znajdziesz kilka opinii dot. opisywanych w tym artykule produktów:

Kenko Real Pro 0,65X Wide/Macro:

 

opinia kenko wide macro lens Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Metz LED-32:

metz led 72 opinia Fotograficzne akcesoria do smartfonów

DJI Osmo Mobile:

dji osmo mobile opinia Fotograficzne akcesoria do smartfonów

Akcesoria świetnie uzupełniają możliwości smartfonów. Ich połączenie pozwala na wykorzystanie maksimum potencjału tkwiącego w fotografii mobilnej. Zajrzyj także do poniższego artykułu, gdzie znajdziesz jeszcze więcej propozycji akcesoriów, w tym także takie, które nie są bezpośrednio związane z fotografowaniem, ale w znacznym stopniu ułatwiają korzystanie z telefonu (co ostatecznie przekłada się na fotografię mobilną):

POMYSŁY NA PREZENT DLA OSÓB, KTÓRE NIE MOGĄ ŻYĆ BEZ SWOJEGO SMARTFONA

Przydatnym akcesorium w trakcie fotografowania smartfonem jest z pewnością powerbank:

BĄDŹ ZAWSZE PEŁEN ENERGII! POWERBANK W FOTOGRAFII MOBILNEJ

A Ty z jakich akcesoriów korzystasz podczas realizowania zdjęć smartfonem?

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

3 komentarze

  1. Bardzo przydatny wpis! Teraz praktycznie wszystko można robić posługując się telefonem, więc warto zadbać o różne przydatne akcesoria. Sama bardzo często zamawiam takie rzeczy, zazwyczaj internetowo, gdzie jest większy wybór.

Zostaw komentarz

izmir escort