Panasonic Lumix GH5 vs GH5s – który wybrać do filmowania?

1

Zaledwie w niespełna rok po premierze bezlusterkowca Panasonic Lumix GH5, firma postanowiła wypuścić na rynek jego bezpośredniego następcę Panasonic Lumix GH5s . O ile GH5 jest bezlusterkowcem hybrydowym (łączy aspekty wideo produkcji oraz fotografii), to jego młodszy brat GH5s jest już bardziej kamerą filmową niż aparatem do zdjęć. Z pozoru identyczne aparaty serwują nam nieco inną specyfikację, nad którą warto się pochylić przy wyborze do celów filmowych. Jak wypada GH5 vs GH5s?

Wygląd

Jak już wspomniałem we wstępie, aparaty te wyglądem prawie się nie różnią. Mają te sam wymiary, tą samą magnezową obudowę i rozmieszczenie przycisków oraz pokręteł. Również odchylany monitor pozostał ten sam. Jedynymi zauważalnymi różnicami w wyglądzie są wyeksponowane na czerwono elementy takie, jak: czerwona literka s przy nazwie modelu, duży guzik nagrywania wideo i pasek przy pokrętle zmiany programów. Również wagowo nowy GH5s jest o 65 gram lżejszy.

gh5gh5s

Sensor

Aparat Panasonic Lumix GH5 wyróżnia 20MP matryca Live Mos, która obecnie jest jedyną, która oferuje najwyższą rozdzielczość wśród aparatów mikro 4/3. Jego następca Panasonic Lumix GH5s ma zupełnie nowy sensor z o połowę mniejszą ilością megapikseli. Piksele są większe, a to oznacza, że mogą przyjąć więcej światła, co przekłada się na lepszą pracę przy wyższych czułościach. Drugą ważną sprawą jest rozmiar matrycy. GH5s ma nieco większą matrycę od GH5 oraz nieco większą od możliwości pokrycia przez obiektyw, przez co możliwe jest stosowanie wielu różnych proporcji obrazu, w tym 16:9, 3:4 czy 3:2.

proporcje na matrycy gh5s

Czułość ISO

Panasonic Lumix GH5 ma zakres czułości od 200 do 25600, a podczas nagrywania wideo maksymalnie do 12800. Panasonic Lumix GH5s natomiast oferuje zakres od 160 do aż 51200 ISO, z możliwością rozszerzenia od 80 do 204800 ISO. Cały zakres jest dostępny zarówno dla fotografii, jak i wideo. Na uwagę zasługuje również podwójna wartość natywna GH5s na poziomie 400 ISO oraz 2500 ISO. W praktyce oznacza to, że sensor nie musi wysyłać do matrycy wyższego napięcia z wartości 400 ISO jak ma to miejsce w przypadku GH5, tylko w przypadku np. wartości 6400 napięcie wysyłane jest z wartości 2500 ISO. Oznacza to znaczną redukcję szumów na matrycy i lepsze możliwości podczas filmowania w warunkach nocnych.

4K & 6K

Oba aparaty mogą nagrywać w rozdzielczości 4K Ultra HD (3840×2160) lub 4K Cinema HD (4096×2160), z maksymalną prędkością 60 kl/s, jednak w przypadku 4K Cinema GH5 ma ograniczenie do 25 kl/s. GH5 może nagrywać z rozdzielczością 6K w trybie anamorficznym do 30 kl/s oraz posiada opcję robienia zdjęć 6K.

Slow motion

Zarówno GH5, jak i GH5s mogą pochwalić się możliwością nagrywania slow motion, czyli wysokim klatkażem. Oba aparaty mogą nagrywać 60 kl/s przy rozdzielczości 4K. Różnica natomiast jest przy wyższym klatkażu, ponieważ GH5 może nagrywać maksymalnie 180 kl/s FHD (1920×1080), co daje w przybliżeniu 6-krotne zwolnienie obrazu, natomiast GH5s idzie nieco dalej nagrywając 240 kl/s FHD, dając w rezultacie około 10-krotne zwolnienie obrazu.

KLATKAŻ W FILMIE – POZNAJ OBOWIĄZUJĄCE OBECNIE STANDARDY

V-log L gamma

V-log L gamma jest to profil Panasonica, umożliwiający nagrywanie w pełnym zakresie tonalnym przy użyciu natywnej czułości ISO 400. GH5s ma już zainstalowany profil fabrycznie, natomiast przy zakupie GH5 należy zakupić profil osobno.

Stabilizacja obrazu

Panasonic Lumix GH5 może pochwalić się 5-osiową stabilizacją matrycy co w połączeniu ze stabilizowanym obiektywem daje tzw. Dual IS2 czyli podwójną stabilizację obrazu, która z powodzeniem zastępuje niejeden gimbal. Panasonic Lumix GH5s natomiast nie posiada stabilizacji matrycy, co w praktyce przekłada się na częstsze opieranie się na gimbalach, steadycamach i innych stabilizatorach zewnętrznych.

Autofocus

Oba aparaty posiadają 225-punktowy system autofocusa. System autofocusa w GH5 może operować przy bardzo ciemnych warunkach oświetleniowych o wartościach -4 EV, jednak jego następca może zejść nawet do -5 EV. GH5s posiada również dodatkowe funkcje umożliwiające lepszy monitoring. Tryb Live View Boost pozwala zwiększyć gain, czyli czułość matrycy oraz zredukować ilość klatek na sekundę na monitorze tak, by mieć lepszy wgląd w kadrowanie. Również kiedy ostrzymy manualnie, tzw. MF assist, czyli asystent ostrzenia manualnego powiększa wycinek obrazu nawet do 20 razy, dając bardzo dobre możliwości dokładnego ostrzenia.

Złącza

Na uwagę zasługują również dwie dodatkowe opcje przy złączach. Pierwsza to złącze do synchronizacji flesza, które w GH5s posiada możliwość podłączenia kabla do przesyłania timecode. Daje to możliwość synchronizacji wielu profesjonalnych kamer telewizyjnych. Druga opcja znalazła się w porcie mikrofonowym, który teraz również posiada możliwość przesyłania line level. Jest to bardzo przydatna funkcja przy nagrywaniu zewnętrznymi rejestratorami audio.

Podsumowanie

Mimo, iż z pozoru oba aparaty niewiele się różnią, to jednak należy się dobrze zastanowić nad wyborem pomiędzy hybrydą GH5 a prawie kamerą cyfrową GH5s, szczególnie biorąc pod uwagę różnicę w cenie, bowiem za body GH5s zapłacimy o około 3 tyś. złotych więcej niż za jego starszego brata.

Jeśli myślimy o robieniu zdjęć i filmowaniu jednocześnie to powinniśmy rozważyć GH5, jednak jeśli chcemy skupić się głównie na filmowaniu to zdecydowanie powinniśmy pochylić się nad GH5s, któremu już bliżej do kamery niż aparatu. Oczywiście zarówno GH5, jak i GH5s świetnie nadają się do nagrywania wideo. Dlatego przy zakupie należy wziąć powyższe wymienione różnice pod uwagę.

Wiele zależy od charakteru pracy, jaką będziemy wykonywać takim sprzętem. Ktoś, kto myśli o częstym filmowaniu w słabych warunkach oświetleniowych, powinien rozważyć GH5s, natomiast ktoś, kto często będzie kręcił z ręki i nie chce dźwigać zewnętrznej stabilizacji, powinien pomyśleć o korzyściach z Dual IS2, którą posiada GH5.

Jest wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru tych dwóch aparatów do filmowania. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że obecnie na rynku aparatów, nie ma lepiej przystosowanych do filmowania sprzętów niż oba wyżej wymienione. Niezależnie zatem, czy wybierzemy GH5 czy GH5s do filmowania, zawsze będzie to dobry wybór.

PANASONIC LUMIX GH5 – JAK SPRAWDZA SIĘ W PRAKTYCE?

Podziel się.

O Autorze

Z wykształcenia operator, reżyser i montażysta. Z zamiłowania przyrodnik i pisarz. Twórca jedynego w Polsce bloga o tematyce filmów przyrodniczych, Natura w Kadrze. Zdobywca podwójnej BAFTy (Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej). Poza filmem uwielbia jeździć koleją, słuchać muzyki i czytać dobrą literaturę.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort