Dlaczego warto mieć dodatkowy pojemnik na baterie (battery grip) do lustrzanki?

2

Podstawową funkcją Battery Gripa jest dostarczenie dodatkowej energii przy pracy z lustrzanką cyfrową. Możliwość korzystania z dwóch akumulatorów jednocześnie otwiera nam drzwi na nieprzerwaną, intensywną pracę z aparatem bez obaw utraty energii w najmniej odpowiednim momencie. Battery Grip stanowi swoisty dodatkowy „zbiornik paliwa”. Mając go nie musimy już chować w kieszeni zapasowego akumulatora do lustrzanki, można go włożyć do Batttery Gripa. Tam sprawdzi się dużo lepiej i na pewno się nie zgubi ;)

Jednak zalet Battery Gripa nie należy doszukiwać się jedynie w dodatkowym zasilaniu. Stanowi on istotne ułatwienie dla osób często fotografujących, ponieważ utrzymuje aparat w pionowej pozycji (portret, architektura).
Zastosowanie na obudowie uchwytu dodatkowych przycisków funkcyjnych oraz „sklonowanego” spustu migawki sprawia, że fotografowanie staje się po prostu wygodniejsze. Nie musimy już przyjmować dość niecodziennych, a przez to rzucających się w ciekawskie oczy przechodniów pozycji, aby odpowiednio uchwycić kadr.

Poza powyższymi plusami, wspomniany „pojemnik na baterie” jest również istotnym ułatwieniem dla osób o stosunkowo dużych dłoniach lub/i fotografujących przy użyciu dużych i ciężkich teleobiektywów i lamp błyskowych. Battery Gripy optymalizują wyważenie aparatu, dzięki czemu znacznie poprawiają ergonomię pracy oraz pewność chwytu aparatu, a co za tym idzie również bezpieczeństwo często bardzo cennego dla nas fotografów sprzętu.

Zasilanie.

Zasobnik najczęściej zasilany jest dwoma akumulatorami dedykowanymi do danego modelu aparatu. Przykładowo – Canon EOS 70D korzysta z akumulatorów Canon LP-E6, czyli do dedykowanego Gripa Canon BG-E14 możemy zainstalować dwa takie akumulatory, by cieszyć się podwójną wydajnością. Większość uchwytów, w tym Canon BG-E14, posiada również możliwość zasilania 6-ma bateriami/akumulatorkami typu AA za pomocą będącego w zestawie specjalnego adaptera. Nawet w skrajnych sytuacjach, gdy wyczerpiemy już wszystkie dedykowane akumulatory, z pomocą przyjdą nam zwykłe baterie, dostępne
w każdym pobliskim kiosku i chyba też w torbie każdego przygotowanego fotografa.

Dlaczego warto mieć battery grip?

 • źródło dodatkowego zasilania,
 • rzadsza wymiana akumulatorów,
 • funkcja uchwytu pionowego,
 • znaczna poprawa ergonomii pracy z aparatem dzięki lepszemu wyważeniu zestawu,
 • wygodniejsza obsługa i pewniejszy chwyt przy współpracy z ciężkimi obiektywami,
 • możliwość zasilenia aparatu nawet zwykłymi bateriami AA,
 • nasz aparat wygląda bardziej profesjonalnie :-)

Dla kogo battery grip?

Dla każdego, kto ceni sobie wygodę, pewność i bezobsługowość. Battery grip jest idealnym rozwiązaniem dla fotoreporterów, którym konieczność szybkiej wymiany baterii w najczęściej niezbyt fortunnym momencie może odebrać szansę na zrobienie tego właściwego zdjęcia. Ale nie tylko – to dodatkowe źródło energii będzie odpowiednie dla każdego, kto ceni sobie wysoką ergonomię pracy z podpiętą ciężką optyką oraz dodatkowymi akcesoriami w postaci choćby lamp błyskowych. Nie jest istotne to, czy jesteśmy zawodowcami czy amatorami fotografii. Grip możemy dokupić nawet do amatorskich modeli np. 700D i często w takich korpusach bardzo wyraźnie ułatwia on żywot fotografa. Widać to chociażby przy fotografowaniu dłuższymi, bardzo popularnymi teleobiektywami o ogniskowych rzędu 70-200 czy 70-300. Tu powinno pojawić się pytanie – czy zrobimy lepsze zdjęcie z gripem czy bez? Oczywiście, że z gripem. Zwiększa on rozmiary i masę korpusu, a to z kolei umożliwia pewniejsze trzymanie aparatu i poprawia stabilność, zmniejszając ryzyko poruszenia zdjęcia – a jak wiadomo nieporuszone zdjęcie porusza najbardziej.

Jak zamontować battery grip

Montaż gripa jest czynnością bardzo prostą, którą bez problemu możemy wykonać w ciągu około minuty. Wystarczy jedynie:

 • wyciągnąć oryginalny akumulator z komory akumulatora w naszym EOSie,
 • wypiąć z zawiasów pokrywkę akumulatora i włożyć ją w przeznaczone do tego miejsce w gripie – zapobiegnie to przypadkowemu zagubieniu nieużywanej pokrywki,
 • przymocować grip do korpusu za pomocą wygodnego pokrętła zintegrowanego z uchwytem,
 • zainstalować akumulatory i cieszyć się dodatkową mocą i zupełnie nową, lepszą ergonomią :-)

Pozostałe battery grip firmy Canon

Na zakończenie podajemy listę innych battery gripów marki Canon. Być może posiadacie inny korpus i będziecie zainteresowani zakupem pojemnika na baterie, a mamy do wyboru:

Zobacz promocję

Podziel się.

O Autorze

Istniejemy od 2003 roku i obecnie jesteśmy największym specjalistycznym sklepem foto-wideo na polskim rynku e-commerce. Prowadzimy sprzedaż nie tylko w obszarze Internetu, ale posiadamy także sklepy stacjonarne w pięciu różnych miastach - Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Zespół obsługujący sklep tworzy już prawie 40 młodych i dynamicznych osób. Oprócz konsultantów handlowych, z którymi macie do czynienia podczas kontaktu z naszą firmą, jest jeszcze kilka osób "niewidzialnych". Jest to obsługa logistyki i magazynu, serwis techniczny, programiści, redaktorzy strony internetowej oraz administracja. Wszyscy staramy się, aby sklep Cyfrowe.pl stał się największym i najczęściej odwiedzanym fotograficznym sklepem internetowym.

2 komentarze

 1. Ja również zawsze mam ze sobą battery grip. Ostatnio nawet zauważyłam ciekawą propozycję na http://fripers.pl i chyba dokonam małych zakupów. Kiedy jestem na jakiejś imprezie ( w pracy niestety :P ) to bardzo poręczny sprzęt. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

izmir escort