Profesjonalne drukarki fotograficzne – TOP 5

0
Dzisiejsza technologia pozwala na druk fotografii nawet w bardzo wysokich rozdzielczościach i dużych formatach, co jeszcze do niedawna było zarezerwowane wyłącznie dla specjalistycznych zakładów, fotolabów i drukarni. Tymczasem, już za nieco ponad dwa tysiące złotych można kupić w pełni profesjonalną drukarkę fotograficzną, drukującą w formacie A3 lub większym. Oferujesz już odbitki swoim klientom? Może zamiast zamawiać je w drukarni zaczniesz drukować je w domu lub własnym studiu?

W tym tekście zamierzam się skupić wyłącznie na urządzeniach przeznaczonych specjalnie dla fotografów, którym zależy na wysokiej jakości wydrukach fotograficznych. Jeśli szukasz tańszego urządzenia do domu, które będzie miało możliwość drukowania zdjęć to zajrzyj do tego artykułu: „Tania drukarka do zdjęć – co kupić?”

Czy warto inwestować w profesjonalną drukarkę do zdjęć?

Zacznijmy od tego, że wydruk fotografii jest dość wymagającym zajęciem. Żeby w pełni przenieść je z ekranu na fizyczny nośnik często potrzeba kilku (a bywa, że i kilkunastu prób). Taki sprzęt powinien ze sobą dobrze współpracować w jednym środowisku, więc powinien być ze sobą skalibrowany (choć to chyba temat na osobny wpis). Nawet drobne różnice mogą sprawić, że np. biele zostaną przepalone, a fragmenty będące w cieniach staną się niewidoczne.

Przy druku w internetowych drukarniach ciężko o perfekcyjne skalibrowanie urządzeń z naszym wyświetlaczem i, nie oszukujmy się, ale najczęściej nikt się nie przejmuje niuansami, które dla autora zdjęcia mogą być ważne. Co ciekawe, nawet jeśli masz do dyspozycji dwa egzemplarze tego samego modelu drukarki to rezultaty mogą się od siebie minimalnie różnić. Samo użycie innego papieru może także sprawić niespodzianki. Dlatego też żeby wycisnąć wszystko z wydruków i osiągnąć „efekt wow”, warto mieć własną drukarkę, skalibrować ją ze swoim komputerem, użyć odpowiedniego papieru i profilu ICC i co chyba najważniejsze – poznać ją robiąc po prostu wydruki używając różnych ustawień.

Wygoda użytkowania – drukarka do domu

Inną kwestią jest wygoda, jaką daje posiadanie drukarki w domu. Jeśli kiedyś potrzebowałeś dobrej jakości wydruku „na cito” to pewnie wiesz, jak bardzo mogłaby ona pomóc. Szczególnie przydatne jest to, jeśli mieszkasz w mieście, gdzie nie ma dobrych drukarni, czy też fotolabów z prawdziwego zdarzenia. Nie tak dawno sam potrzebowałem wydrukować kilka zdjęć w formacie A4 i to, co dostałem było po prostu… Kolory podkręcone, biele przepalone, a sam papier swoją gramaturą przypominał bardziej bibułę niż papier fotograficzny. Ogólny dramat. Wtedy też zacząłem bardziej interesować się profesjonalnymi drukarkami.


Drukarka dla ambitnych, która nie zrujnuje portfela
Canon Pixma PRO-200


Jedną z najtańszych drukarek, która sprawdzi się do profesjonalnego wydruku w domu jest PIXMA PRO-200. To następca popularnego modelu Pixma PRO-100S. Jest to całkiem dobre wejście w świat bardziej profesjonalnego druku. Choć to model pół-profesjonalny, to powinien spełnić oczekiwania ambitnych fotografów chcących zacząć drukować swoje fotografie bez kompromisów. Podobnie jak starszy model, drukarka Canon Pixma PRO-200 jest wyposażona w system z ośmioma tuszami, co pozwala na druk fotografii z zachowaniem szczegółów, żywych kolorów czy też płynnymi przejściami tonalnymi. Czym się różni od poprzednika? Największą zmianą jest poprawienie jakości wydruków oraz poprawa żywotności urządzenia. Prócz tego otrzymujemy również zupełnie nowy wygląd drukarki, 3-calowy ekran LCD, nowy typ atramentów Canon Chromalife 100+, większą ilość opcji druku bez obramowania, obsługę WiFi PictBridge oraz kompletnie nowy, intuicyjny program do jej obsługi: Canon Professional Print And Layout

Canon Pixma Pro-200 >

Canon użył tu technologii Chromalife 100+, która zapewnia nie tylko wysoką jakość, ale także daje gwarancję, że odbitki przetrwają nawet 200 lat jeśli schowa się je do albumu (producent twierdzi, że w ramce za szybą wytrzymają około 40 lat) – warunkiem jest używanie oryginalnych tuszy i papierów Canona. Dodatkową zaletą tego modelu jest to, że zdjęcia można wydrukować nie tylko w formacie A4, ale także w A3+ (32,9cmx48,3cm) i to w niecałe 90 sekund. Druk albumowej odbitki 10×15 to około pół minuty. Jeszcze lepsze jest to, że można drukować bezpośrednio z chmury lub też ze smartfona/komputera przez wifi. Wtyczka Print Studio Pro pozwala na druk z poziomu Photoshopa czy też Lightrooma. Nowy profil kolorów sterownika drukarki nazwany Canon PRO zadba o poprawne odwzorowanie kolorów, tak by zgadzały się z tym, co widzisz na ekranie komputera.


Dodatkowe tusze to lepsza jakość
Epson SureColor SC-P700


O dwa pigmenty więcej od Canona Pro-200 ma Epson SureColor SC-P700. To jeden więcej niż miał jej poprzednik, czyli Epson SureColor SC-P600. Nie zmieniła się jednak wyłącznie ilość, ale także typ atramentów. To drukarka działająca na nowych zestawach UltraChrome PRO10, które dają głębokie czernie oraz żywe kolory. Zastosowanie nowego typu atramentu pozwoliło zwiększyć gamut kolorystyczny wydruków. Technologia Vivid Magenta niweluje efektu brązowego nalotu – co jest niestety przypadłością tańszych drukarek. Dodatkowo w Epsonie P700 zastosowano nowy tryb drukowania z czernią węglową. Dzięki temu czerń wygląda na (za słowami Epsona)  „głęboką, mokrą czerń”. Najważniejsza jest jednak odporność pigmentu na działanie światła.

Epson SC P700 >

Żywotność odbitki jest szacowana na około 200 lat, choć niektóre testy laboratoryjne sugerują, że może być to aż 400 lat. Jeśli to by się potwierdziło, to Twoje pra-pra-pra-….-pra wnuki mogłyby jeszcze oglądać zdjęcia, które wydrukowałeś. Sama drukarka też nie powinna mieć problemów z żywotnością, ponieważ zastosowano w niej nowe głowice MicroPiezo AMC, które są rozwinięciem znanego ze względu na swoją jakość i trwałość głowic Micro Piezo. Wkładów z tuszami nie będzie trzeba często wymieniać, bo są dość pojemne. Dla kreatywnych twórców największym udogodnieniem tej drukarki może być obsługa papieru w rolce.


Dla chcących więcej
Epson SureColor SC-P900


 

Epson SureColor SC-P900

Bardziej zaawansowaną drukarką, kierowaną już głównie do profesjonalistów jest Epson SC-P900. Wyglądem przypomina on swojego tańszego brata, Epsona SC-P700, jednak jest od niego większy. Różnica w wymiarach bierze się stąd, że Epson P900 może on drukować format A2+, kiedy Epson P700 może drukować maksymalnie format A3+. Obie pracują na zestawie 10 atramentów UltraChrome PRO10 z technologią Vivid Magenta, choć stosuje się tu inne kartridże – te w P900 są po prostu większe i wydajniejsze. Co ciekawe to w modelu Epson SC-P700 zastosowano bezwrzecionowy zespół rolek, którego nie użyto w droższym modelu. W Epsone SC-P900 taka opcja jest możliwa jako opcjonalna. Dzięki takiemu dodatkowi można w teorii drukować materiały na całą długość zamontowanej rolki.


Rewolucyjny Profesjonalista i atrament, który niweluje refleksy
Canon ImagePrograf PRO-300


Canon w ostatnim czasie kompletnie przemodelował oznaczenie swoich drukarek. Uznany wśród profesjonalistów model Pixma Pro-10S został zastąpiony przez Canona ImagePrograf PRO-300. Czy to udoskonalona wersja poczciwej Pro-10S? Nie. To drukarka wymyślona kompletnie na nowo, która zaprojektowana została z myślą o profesjonalistach szukających bardzo wysokiej jakości. Stylistycznie przypomina Canon Pixma Pro-200, również posiada 3-calowy ekran, a wśród nowości znaleźć można również większą ilość opcji druku bez obramowania, obsługę WiFi PictBridge czy współprace z programem Canon Professional Print And Layout. Tu jednak podobieństwa się kończą.

Canon ImagePrograf PRO-300

W przeciwieństwie do mniejszego brata, drukarka ta oferuje nie osiem, a aż dziesięć różnych pojemniczków z nowym atramentem Lucia-Pro. Bardzo duży nacisk został tu postawiony na atramenty monochromatyczne. Zamiast jednego czarnego ImagePrograf Pro-300 oferuje aż dwa – matowy czarny oraz fotograficzny czarny. Dodatkowo czarne tusze są wpierane przez atrament szary. Dzięki takiemu rozwiązaniu drukarka ta radzi sobie fantastycznie z wydrukami czarno-białymi. Dodatkowo jest tu Chroma Optimizer, czyli atrament, którego zadaniem jest zmniejszenie różnicy wysokości kropelek naniesionego atramentu. Mówiąc nieco skrótowo – pigment ten tworzy gładką powłokę, dzięki czemu odbite światło rozprowadzane jest równomiernie. Mówiąc jeszcze prościej, odbicia światła i refleksy są zniwelowane, czernie stają się głębsze a kolory żywsze. Niesamowita rzecz i piękne efekty. Przy tej drukarce można już mówić o druku w jakości wystawienniczej.


Bezkompromisowy druk, który może zawisnąć w galerii sztuki
Canon ImagePrograf Pro-1000


Na końcu tego zestawienia musiała znaleźć się drukarka absolutnie bezkompromisowa, Canon imagePROGRAF Pro-1000. Posiada ona oczywiście większość (jeśli nie wszystkie) opcje znane z niższych modeli, ale w przeciwieństwie do nich potrafi ona drukować zdjęcia w formacie A2, a nie A3+. Posiada też aż 12 atramentów, które roznoszone są na papier za pomocą dysz o wyjątkowo małej plamce. Gwarantuje to absolutnie najwyższą jakość, do której nie będą mogli przyczepić się nawet najwięksi krytycy.

Canon ImagePrograf Pro 1000

Takie zdjęcia bez kompleksów mogą zawisnąć w największych galeriach sztuki. Jednak drukarka ta to nie wyłącznie 12 pigmentów Lucia, nie tylko Chroma Optimizer, ale także potężny mechanizm przetwarzania obrazu L-COA PRO, który znany jest przede wszystkim z ploterów graficznych za kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem, to ta drukarka powinna spełnić Twoje oczekiwania.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź naszego Facebooka!

Koniecznie zobacz zapis live’a, na którym naszym gościem był Szymon Aksienionek – ekspert od druku!

SESJA LIVE VOL 7 – #lepszydruk

Czyli jak przygotowywać zdjęcia i jak dobrać sprzęt do drukowania.Zrobienie zdjęcia to jedno, ale jego wydruk to już zupełnie inna kwestia. Właśnie dlatego dla wszystkich, którzy planują drukować w domu lub tworzyć swój domowy fotolab przygotowaliśmy Cyfrową Sesję LIVE!Jak dobrać papier do drukowania zdjęć?Jaka drukarka jest najlepsza dla moich potrzeb?Czy warto drukować w domu?Na te i wiele innych pytań odpowiemy już w czwartek o godzinie 18:00 podczas Cyfrowej Sesji LIVE! Tym razem gościem Jakuba będzie Szymon Aksienionek z firmy Medikon!Chwytaj kawę, otwórz umysł i dołącz do nas!

Opublikowany przez Cyfrowe.pl Czwartek, 7 maja 2020

Inne artykuły z tej serii:

Podziel się.

O Autorze

Skupiam się głównie na reportażu i dokumencie. Doświadczenie zdobywałem pracując dla prasy, klubów, firm czy też klientów indywidualnych. Staram się dzielić swoją pasją poprzez pisanie o niej.

Zostaw komentarz

izmir escort