Drukarki fotograficzne – który typ urządzenia jest najlepszy do domowego wydruku zdjęć?

1
Era cyfrowa w znacznym stopniu zmniejszyła rolę papieru i zapotrzebowanie na drukarki fotograficzne. Dziś komunikujemy się głównie przez internet. Jednocześnie większość z nas tęskni za czasami, gdy rodzinne albumy wypełniały odbitki z zapisem najpiękniejszych chwil. Jeżeli uważasz, że zdjęcia na papierze mają w sobie więcej magii niż oglądane na monitorze, zacznij drukować zdjęcia w domu! W tym artykule znajdziesz informacje o polecanych modelach drukarek oraz urządzeniach wielofunkcyjnych do domowego biura.


Drukarki termosublimacyjne do zdjęć –  gdy chcesz stworzyć rodzinny album


Zalety drukarek termosublimacyjnych do zdjęć

Drukarki termosublimacyjne cieszą się dużą popularnością wśród osób, które chcą drukować swoje fotografie w domu. Są ciekawą alternatywą dla drukarek atramentowych i laserowych. Do ich głównych zalet można zaliczyć:

  • wysoką jakość druku, porównywalną z tą osiąganą w fotolabach,
  • trwałość uzyskiwanych w ten sposób odbitek,
  • prostą obsługę,
  • możliwość bezpośredniego druku z aparatu,
  • dostęp do aplikacji umożliwiających korekcję zdjęć.

Ich główną przewagą nad drukarkami atramentowymi jest to, że te drugie nie są w stanie zaoferować tak wysokiej jakości odbitek. Nie zmienia tego nawet fakt, że drukarki fotograficzne atramentowe posiadają typową rozdzielczość 4800 dpi, natomiast termosublimacyjne 300 dpi. Przy porównaniu odbitek i tak wygrywają te, wykonane przez drukarkę termosublimacyjną.

Najlepsze drukarki termosublimacyjne do druku zdjęć 10×15 cm

Ciekawym przykładem drukarki termosublimacyjnej jest Canon Selphy CP1500 WiFi. Pozwala ona na wydruk zdjęć o rozmiarze 10×15 cm w czasie ok. 41 s. Działa bezprzewodowo, również z urządzeniami Apple, wykorzystując funkcję AirPrint. Ze smartfonem łączy się za pomocą WIFI a energię pobiera z opcjonalnego akumulatora. Dzięki temu możesz drukować odbitki poza domem! Urządzenie to poradzi sobie również z wydrukiem naklejek (wystarczy wykorzystać papier samoprzylepny). Ponadto posiada funkcję zaawansowanej korekty zdjęć. Drukarka Canon CP1500 wykorzystuje wysokiej jakości papier termosublimacyjny o gramaturze np. 260g/m2, którego trwałość wynosi ponad 100 lat. Oferuje przy tym świetną jakość wydruku.

Innym, wartym uwagi modelem jest Canon Selphy Square QX10, która drukuje wysokiej jakości zdjęcia w kwadratowym formacie. To połączenie świetnych wydruków, które zapewnia technologia druku termosublimacyjnego i klimatu fotografii natychmiastowej. Ta drukarka jest bardzo mobilna i umożliwia wykonanie do 20 wydruków na jednym ładowaniu akumulatora. Gotowe zdjęcia mają format 68×68 mm. Ta mini drukarka mobilna pozwala na stworzenie unikalnej galerii z najpiękniejszymi wspomnieniami. Co więcej mobilne drukarki termosublimacyjne doskonale sprawdzają się np. na plenerach fotograficznych czy warsztatach, gdzię fajnie jest rozdać uczestnikom od razu po skończeniu prac nad fotami gotowych wydruków. Umożliwiają łatwe wywoływanie zdjęć z telefonu.

Kup drukarkę do domu >


Drukarki natychmiastowe – klimat fotografii natychmiastowej bez aparatu


Pod hasłem drukarek termosublimacyjnych często można także spotkać się z urządzeniami, które wykorzystują technologię druku natychmiastowego. Taki sprzęt to tak naprawdę ten sam mechanizm co stosowany w aparatach natychmiastowych, tylko że pozbawiony… aparatu. Do tego typu przenośnych drukarek należą m.in. Fujifilm Instax Mini Square Link czy FujiFilm Instax Share SP-3. Tego typu drukarki fotograficzne wykorzystują technologię łączności bezprzewodowej, umożliwiając przede wszystkim drukowanie zdjęć bezpośrednio ze smartfonów i tabletów. Dzięki temu możesz poczuć klimat fotografii natychmiastowej w oparciu o zdjęcia wykonane urządzeniem mobilnym.

Wśród ciekawych, godnych polecenia modeli drukarek termosublimacyjnych można wymienić m.in. FujiFilm Instax Link Wide, dzięki której uzyskasz odbitki na papierze natychmiastowym FujiFilm Wide z dowolnego źródła – smartfona, tabletu, mediów społecznościowych czy komputera. Podobnie jak aparat natychmiastowy model ten jest mobilny i ma wydajny akumulator, który pozwoli na wykonanie wielu odbitek w dowolnym miejscu. Zabirze ją na imprezę czy spotkanie klasowe, aby każdy uczestnik wrócił do domu z gotową odbitką z wykonanym chwile wcześniej selfie czy zdjęciem grupowym. Dzięki dedykowanej aplikacji można bawić się kreatywnie zdjęciami ze smartfona przed wydrukiem, a także wykonywać odbitki na podstawie wybranych klatek z filmów. Taką drukarę możesz zabrać w torebce lub plecaku.

Drukarka termosublimacyjna FujiFilm Instax Wide

Poznaj więcej drukarek termosublimacyjnych i natychmiastowych >


Drukarki atramentowe – znakomite do wydruku zdjęć i dokumentów


Główna różnica między drukarką termosublimacyjną a atramentową

Jeżeli chcesz stworzyć album rodzinny, drukarki termosublimacyjne są znakomitym rozwiązaniem. Jednakże gdy wydruk zdjęć jest tylko jednym z zastosowań, zdecydowanie lepsze rozwiązanie stanowią drukarki fotograficzne atramentowe. Za pomocą takiej drukarki możlie jest nie tylko wydrukowanie w wysokiej jakości fotografii, ale również ilustracji, grafik czy tekstu.

Najważniejsze zalety drukarek atramentowych – jak drukować zdjęcia?

Do zalet tego typu urządzeń należy przede wszystkim stosunkowo niska cena. Przykładowo Canon PIXMA TS6350a łączy w sobie świetną jakość druku i obsługę róznych rodzajów papierów z fukcją skanowania oraz kopiowania. Stanowi więc zarówno urządzenie do domowych wydruków fotografii, jak i do zadań biurowych. Rozwój technologii umożliwił zwiększenie wydajności. Dzięki temu drukarki fotograficzne takie, jak np. Epson EcoTank ITS L5290, posiadają w zestawie zapas tuszu wystarczający na wydrukowanie ok. 14 000 str. w trybie monochromatycznym i 5200 str. w kolorze.

Epson EcoTank ITS L5290

Inną kluczową cechą drukarek atramentowych jest prędkość wydruku. Przykładowo Epson EcoTank ITS L3251 umożliwia wydruk kolorowej strony w czasie ok. 12 s. Ponadto drukarki atramentowe charakteryzują się wysoką rozdzielczością, wynoszącą np. 4800×2400 dpi w przypadku Canon imagePROGRAF PRO-300.

Drukarki do zdjęć atramentowa – łatwy wydruk na różnorodnych materiałach

Istotną cechą, dającą przewagę drukarkom atramentowym nad termosublimacyjnymi, jest możliwość swobodnego wyboru formatu druku i gramatury papieru. Od wydruków 10×15 cm do w formacie A4 czy nawet A3+ (w zależności jaka drukarka jest używana). Dodatkowo drukarki atramentowe umożliwiają np. bezpośredni wydruk na płytach CD/DVD. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego papieru i wysokiej jakości tuszów możliwe jest uzyskanie wydruków zdjęć z formatów cyfrowych, które będą naprawdę cieszyć oko i pozwolą zachować wspomnienia na długie lata.

Drukarki fotograficzne - który typ urządzenia jest najlepszy do domowego wydruku zdjęć?

Połączenie przez smartfon i nie tylko – zwróć uwagę na funkcje dodatkowe!

Drukarki fotograficzne do domowego druku zdjęć posiadają wiele ciekawych funkcji, takich jak m.in.:

  • możliwość bezprzewodowego wydruku z komputera, urządzeń mobilnych, aparatu lub chmury,
  • funkcje zwiększające wyrazistość drukowanego tekstu, a więc wysoką jakość wydruków dokumentów biurowych
  • oprogramowanie ułatwiające obsługę drukarki,
  • automatyczne drukowanie dwustronne,
  • wbudowany czytnik kart,
  • bezpośrednie drukowanie z serwisów społecznościowych.

Zobacz ofertę drukarek z serii Canon Pixma >

Drukarki atramentowe – wady

Niestety drukarki atramentowe nie są pozbawione wad. Chociaż wielu producentów chwali się wysoką wydajnością i niskimi kosztami eksploatacyjnymi swoich urządzeń, to trzeba liczyć się z tym, że zakup drukarki atramentowej pociąga za sobą wydatki, jakie przyjdzie ponieść podczas codziennego korzystania. (różniące się w zależności od tego, czy drukowane są zdjęcia w formacie 10×15 cm czy A4). Dodatkowo osiągnięcie najlepszej jakości druku wymaga kupienia odpowiedniego papieru. Aby uzyskać w 100% satysfakcjonujące efekty, trzeba korzystać ze skalibrowanego monitora, a także dobrze poznać drukarkę i materiały eksploatacyjne.

Obecnie jednak można całkiem skutecznie obniżać koszty druku:

  • kupując wydajne drukarki z dużym zapasem tuszu w zestawie, takie jak np. z serii Epson EcoTank.
  • wybierając bardziej opłacalne tusze w wersjach XL
  • stosując te modele drukarek, które mają system uzupełniania atramentu z butelek, np. wybrane modele z serii Pixma.

Drukarki atramentowe do domowego druku zdjęć >


Urządzenia wielofunkcyjne – gdy nie wystarczy tylko wydruk zdjęć


Największą elastyczność oferują urządzenia wielofunkcyjne, które zazwyczaj łączą w sobie drukarkę, skaner i kopiarkę. Niektóre modele wyposażone są także w faks. Sprzęt ten przyda się do kompleksowego zarządzania treścią, umożliwiając również przenoszenie wydruków do postaci plików cyfrowych. Pracują przy tym z różnymi formatami – od wydruków 10×15 cm do A4.

Zalety wyboru drukarki wielofunkcyjnej

Do zalet tego typu urządzeń wielofunkcyjnych należy przede wszystkim wszechstronność. Wykorzystanie jednego urządzenia zamiast kilku jest korzystne w przypadku dysponowania ograniczoną przestrzenią lub w celu ominięcia plątaniny kabli, a dodatkowo zwiększa komfort pracy. Wiele modeli umożliwia niezależną pracę, dzięki której możliwe jest np. kopiowanie bez potrzeby korzystania z komputera.

Łączność bezprzewodowa pozwala na bezpośrednie drukowanie i skanowanie z i do wielu urządzeń, aparatu lub chmury. Ponadto urządzenia takie, jak np. Epson EcoTank ITS L8180 Wi-Fi lub Epson EcoTank ITS L8160 Wi-Fi posiadają czytelny wyświetlacz, który umożliwia intuicyjną obsługę. Wybrane modele umożliwiają wydruk w formacie A3, np. ww. Epson EcoTank ITS L8180 Wi-Fi.

Kompaktowe rozmiary i wszechstronność to również oszczędność miejsca na biurku, co w przypadku organizacji domowego biura i pracy zdalnej może być bardzo istotne. W sprzedaży dostępne są drukarki, które naprawdę bardzo dobrze wpasują się w każdą przestrzeń. Wybrane modele oferują także czytnik kart pamięci.

Urządzenia wielofunkcyjne – wszechstronny sprzęt z pewnym „ale”

O ile w przypadku wydruku fotografii, urządzenia wielofunkcyjne zazwyczaj oferują jakość taką samą jak samodzielne drukarki fotograficzne, o tyle w przypadku skanerów ujawniają się pewne wady. Przede wszystkim jest on średniej jakości, pozwalając uzyskiwać skany o co najmniej zadowalającej jakości.

Co więcej, montowany w urządzeniach wielofunkcyjnych skaner bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku skanu książek, dokumentów lub odbitek zdjęć. Jeśli jednak chcesz skanować slajdy lub negatywy, będziesz potrzebować skanera ze specjalną przystawką. Takie rozwiązania są rzadkością wśród urządzeń wielofunkcyjnych, ale jeżeli nie przewidujesz dla takiego urządzenia zastosowań specjalistycznych, spełni ono Twoje oczekiwania.

Znajdź swoje urządzenie wielofunkcyjne >


Drukarki fotograficzne – którą wybrać?


Wybór urządzenia zależy przede wszystkim od tego, czego potrzebujesz. Drukarki termosublimacyjne przydadzą się wówczas, gdy jesteś zainteresowany jedynie wydrukiem fotografii, drukarki atramentowe poza wysoką jakością drukowanych zdjęć pozwolą Ci drukować także inne dokumenty, a urządzenia wielofunkcyjne umożliwią również skanowanie, kopiowanie i faksowanie. Wszystkie warianty mają swoje wady i zalety, ale mam nadzieję, że z tym tekstem uda Ci się dużo łatwiej wybrać najlepszy sprzęt dla siebie.

Inne artykuły z tej serii:

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Jeden komentarz

  1. Warto zwrócić również uwagę na drukarki termosublimacyjne firmy Citizen. Nie jest to rozwiązanie „kieszonkowe”, ale koszt odbitki jest dużo niższy bez utraty jakości.

Zostaw komentarz

izmir escort