Drukarki fotograficzne – który typ urządzenia jest najlepszy do domowego wydruku zdjęć?

1
Era cyfrowa w znacznym stopniu zmniejszyła rolę papieru i zapotrzebowanie na drukarki fotograficzne. Dziś komunikujemy się głównie przez internet. Jednocześnie większość z nas tęskni za czasami, gdy rodzinne albumy wypełniały odbitki z zapisem najpiękniejszych chwil. Jeżeli uważasz, że zdjęcia na papierze mają w sobie więcej magii niż oglądane na monitorze, zacznij drukować swoje zdjęcia w domu!W tym artykule znajdziesz informacje o polecanych modelach drukarek oraz urządzeniach wielofunkcyjnych do domowego biura.


Drukarki termosublimacyjne –  gdy chcesz stworzyć rodzinny album


Zalety drukarek termosublimacyjnych

Drukarki termosublimacyjne cieszą się dużą popularnością wśród osób, które chcą drukować swoje fotografie w domu. Są ciekawą alternatywą dla drukarek atramentowych i laserowych. Do ich głównych zalet można zaliczyć:

 • wysoką jakość druku, porównywalną z tą osiąganą w fotolabach,
 • trwałość uzyskiwanych w ten sposób odbitek,
 • prostą obsługę,
 • możliwość bezpośredniego druku z aparatu,
 • dostęp do aplikacji umożliwiających korekcję zdjęć.

Ich główną przewagą nad drukarkami atramentowymi jest to, że te drugie nie są w stanie zaoferować tak wysokiej jakości odbitek. Nie zmienia tego nawet fakt, że drukarki fotograficzne atramentowe posiadają typową rozdzielczość 4800 dpi, natomiast termosublimacyjne 300 dpi. Przy porównaniu odbitek i tak wygrywają te, wykonane przez drukarkę termosublimacyjną.

Najlepsze drukarki termosublimacyjne

Ciekawym przykładem drukarki termosublimacyjnej jest Canon CP1300 WiFi. Pozwala ona na wydruk zdjęć o rozmiarze 10×15 cm w czasie ok. 47 s. Działa bezprzewodowo, również z urządzeniami Apple, wykorzystując funkcję AirPrint. Ze smartfonem łączy się za pomocą WIFI a energię pobiera z opcjonalnego akumulatora. Dzięki temu możesz drukować odbitki poza domem! Urządzenie to poradzi sobie również z wydrukiem naklejek. Ponadto, posiada funkcję zaawansowanej korekty zdjęć. Drukarka Canon CP1300 wykorzystuje wysokiej jakości papier termosublimacyjny o gramaturze np. 260g/m2, którego trwałość wynosi ponad 100 lat.

drukarki fotograficzne

Kup drukarkę do domu >


Drukarki mobilne – klimat fotografii natychmiastowej bez aparatu


Drukarki fotograficzne - drukarki do instaxaPod hasłem drukarek termosublimacyjnych często można także spotkać się z drukarkami mobilnymi, które wykorzystują technologię druku natychmiastowego. Urządzenie te to tak naprawdę ten sam mechanizm stosowany w aparatach natychmiastowych, tylko że pozbawiony… aparatu. Do tego typu konstrukcji należą m.in. Fujifilm Instax Mini Link czy FujiFilm Instax Share SP-2. Tego typu drukarki fotograficzne wykorzystują technologię łączności bezprzewodowej, umożliwiając przede wszystkim drukowanie zdjęć bezpośrednio ze smartfonów czy tabletów. Dzięki temu możesz poczuć klimat fotografii natychmiastowej w oparciu o zdjęcia wykonane urządzeniem mobilnym.

Poznaj więcej drukarek termosublimacyjnych i natychmiastowych >


Drukarki atramentowe – znakomite do wydruku zdjęć i dokumentów


Główna różnica między drukarką termosublimacyjną a atramentową

Jeżeli chcesz stworzyć album rodzinny, drukarki termosublimacyjne są znakomitym rozwiązaniem. Jednakże gdy wydruk zdjęć jest tylko jednym z zastosowań, zdecydowanie lepsze rozwiązanie stanowią drukarki fotograficzne atramentowe. Umożliwiają one nie tylko wydrukowanie w wysokiej jakości fotografii, ale również ilustracji, grafik czy tekstu.

Najważniejsze zalety drukarek atramentowych

Drukarki atramentowe charakteryzują się większą funkcjonalnością niż termosublimacyjne.

Drukarki atramentowe charakteryzują się większą funkcjonalnością niż termosublimacyjne.

Do zalet tego typu urządzeń należy przede wszystkim niska cena. Drukarka Canon PIXMA TS5350 WiFi jest dostępna w cenie 349 zł, a przy tym oferuje wysoką jakość druku. Rozwój technologii umożliwił zwiększenie wydajności. Dzięki temu drukarki fotograficzne takie, jak np. Epson EcoTank ITS L3156, posiadają w zestawie zapas tuszu wystarczający na wydrukowanie ok. 13 000 str. w trybie monochromatycznym i 6500 str. w kolorze.

Inną kluczową cechą drukarek atramentowych jest prędkość wydruku. Przykładowo Epson L4160 umożliwia wydruk zdjęcia w formacie 10×15 cm w czasie ok. 12 s. Ponadto drukarki atramentowe charakteryzują się wysoką rozdzielczością, wynoszącą np. 4800 dpi w przypadku Canon PIXMA PRO-10.

Drukarki atramentowe – łatwy wydruk na różnorodnych materiałach

Istotną cechą, dającą przewagę drukarkom atramentowym nad termosublimacyjnymi, jest możliwość swobodnego wyboru formatu druku i gramatury papieru. Dodatkowo drukarki atramentowe umożliwiają np. bezpośredni wydruk na płytach CD/DVD. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego papieru i wysokiej jakości tuszów możliwe jest uzyskanie wydruków, które będą naprawdę cieszyć oko i pozwolą zachować wspomnienia na długie lata.

Drukarki fotograficzne - który typ urządzenia jest najlepszy do domowego wydruku zdjęć?

Zwróć uwagę na funkcje dodatkowe!

Drukarki fotograficzne do domowego druku zdjęć posiadają wiele ciekawych funkcji, takich jak m.in.:

 • możliwość bezprzewodowego wydruku z komputera, urządzeń mobilnych, aparatu lub chmury,
 • funkcje zwiększające wyrazistość drukowanego tekstu,
 • oprogramowanie ułatwiające obsługę drukarki,
 • automatyczne drukowanie dwustronne,
 • wbudowany czytnik kart,
 • bezpośrednie drukowanie z serwisów społecznościowych.
drukarki łączność bezprzewodowa

Drukarki takie jak serii Canon PIXMA dają szerokie wachlarz możliwości w zakresie drukowania bezprzewodowego.

Zobacz ofertę drukarek z serii Canon Pixma >

Drukarki atramentowe – wady

Niestety drukarki atramentowe nie są pozbawione wad. Chociaż wielu producentów chwali się wysoką wydajnością i niskimi kosztami eksploatacyjnymi swoich urządzeń, to trzeba liczyć się z tym, że zakup drukarki atramentowej pociąga za sobą wydatki, jakie przyjdzie ponieść podczas codziennego korzystania. Dodatkowo osiągnięcie najlepszej jakości druku wymaga kupienia odpowiedniego papieru. Aby uzyskać w 100% satysfakcjonujące efekty, trzeba korzystać ze skalibrowanego monitora, a także dobrze poznać drukarkę i materiały eksploatacyjne.

Drukarki atramentowe do domowego druku zdjęć >


Urządzenia wielofunkcyjne – gdy nie wystarczy tylko wydruk zdjęć


Największą elastyczność oferują urządzenia wielofunkcyjne, które zazwyczaj łączą w sobie drukarkę, skaner i kopiarkę. Niektóre modele wyposażone są także w faks. Sprzęt ten przyda się do kompleksowego zarządzania treścią, umożliwiając również przenoszenie wydruków do postaci plików cyfrowych.

Zalety wyboru drukarki wielofunkcyjnej

Urządzenia takie jak Epson WF-7210DTW łączą w sobie drukarkę, skaner, kopiarkę i faks.

Urządzenia takie jak Epson WF-7210DTW łączą w sobie drukarkę, skaner, kopiarkę i faks.

Do zalet tego typu urządzeń wielofunkcyjnych należy przede wszystkim wszechstronność. Wykorzystanie jednego urządzenia zamiast kilku jest korzystne w przypadku dysponowania ograniczoną przestrzenią lub w celu ominięcia plątaniny kabli, a dodatkowo zwiększa komfort pracy. Wiele modeli umożliwia niezależną pracę, dzięki której możliwe jest np. kopiowanie bez potrzeby korzystania z komputera.

Łączność bezprzewodowa pozwala na bezpośrednie drukowanie i skanowanie z i do wielu urządzeń, aparatu lub chmury. Ponadto urządzenia takie, jak np. Canon PIXMA TS8251 WiFi, Canon PIXMATS8352 WiFi lub Epson L1455 posiadają czytelny wyświetlacz, który umożliwia intuicyjną obsługę. Wybrane modele umożliwiają wydruk w formacie A3, np. Epson WF-7210DTW.

Drukarki Canon PIXMA TS5040 WiFi

Drukarki Canon PIXMA TS5040 WiFi

Kompaktowe rozmiary i wszechstronność to również oszczędność miejsca na biurku., co w przypadku organizacji domowego biura i pracy zdalnej może być bardzo istotne.

Urządzenia wielofunkcyjne – wszechstronny sprzęt z pewnym „ale”

O ile w przypadku wydruku fotografii, urządzenia wielofunkcyjne zazwyczaj oferują jakość taką samą jak samodzielne drukarki fotograficzne, o tyle w przypadku skanerów ujawniają się pewne wady. Przede wszystkim jest on średniej jakości, pozwalając uzyskiwać skany o co najmniej zadowalającej jakości.

Co więcej, montowany w urządzeniach wielofunkcyjnych skaner bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku skanu książek, dokumentów lub odbitek zdjęć. Jeśli jednak chcesz skanować slajdy lub negatywy, będziesz potrzebować skanera ze specjalną przystawką. Takie rozwiązania są rzadkością wśród urządzeń wielofunkcyjnych, ale jeżeli nie przewidujesz dla takiego urządzenia zastosowań specjalistycznych, spełni ono Twoje oczekiwania.

Znajdź swoje urządzenie wielofunkcyjne >


Drukarki fotograficzne – którą wybrać?


Wybór urządzenia zależy przede wszystkim od tego, czego potrzebujesz. Drukarki termosublimacyjne przydadzą się wówczas, gdy jesteś zainteresowany jedynie wydrukiem fotografii, drukarki atramentowe poza wysoką jakością drukowanych zdjęć pozwolą Ci drukować także inne dokumenty, a urządzenia wielofunkcyjne umożliwią również skanowanie, kopiowanie i faksowanie.

 

Inne artykuły z tej serii:

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

 1. Warto zwrócić również uwagę na drukarki termosublimacyjne firmy Citizen. Nie jest to rozwiązanie „kieszonkowe”, ale koszt odbitki jest dużo niższy bez utraty jakości.

Zostaw komentarz

izmir escort