Jak dobrać papier fotograficzny do drukarki?

8

Większość osób, które decydują się na zakup drukarki, jest przekonana, że jakość wydruku będzie zależała tylko i wyłącznie od parametrów drukarki. Niektórzy uwzględniają w swoim wyborze jeszcze jakość stosowanego tuszu, zwracają na uwagę na to, żeby był oryginalny itp. Nieliczni natomiast zdają sobie sprawę z tego, że papier w procesie drukowania odgrywa równie ważną rolę.


Jak uzyskać najlepszą jakość wydruku fotograficznego?


Bez dobrego papieru i odpowiedniego profilu ICC stworzonego przez jego producenta, który pożeni wszystkie drukujące elementy z komputerem, nie uzyskamy dobrego wydruku, choćbyśmy mieli najlepszą drukarkę na świecie.

Najlepszą jakość uzyskamy stosując drukarkę, tusz i papier tego samego producenta. Jedną z firm, która zajmuje się produkcją całego takiego zestawu jest Canon. Jeśli zdecydowaliśmy się kupić drukarkę tej firmy, to kupmy i resztę. Chociaż tusze i papier innych firm mogą być tańsze i będą kusić ceną, to jeden producent gwarantuje lepsze zgranie wszystkich tych trzech elementów.

Produkty jednego producenta i profil ICC

Zaletą nie wychodzenia poza produkty jednej marki jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów, liczba szczegółów i ogólna ostrość obrazu. Jeśli obrabiamy zdjęcia na skalibrowanym monitorze, a przed uruchomieniem drukowania załadujemy np. w Ligtroomie lub Photoshopie profil drukarki i papieru, to wydruk, jaki otrzymamy, będzie odpowiadał temu, co widzieliśmy na monitorze i nas nie rozczaruje. Profile papieru dołączane są zazwyczaj do sterowników drukarki na płycie CD lub można je pobrać ze strony internetowej producenta.

Drukarki w atrakcyjnych cenach >

Do każdej drukarki i co za tym idzie – tuszu w jej wnętrzu – producent dedykuje kilka rodzajów papieru, które będą się najlepiej sprawdzać. Oczywiście można użyć papieru innych firm, które są popularne na rynku, np. Ilford czy Fomei, bo ich profile ICC są równie łatwo dostępne. Z mniej popularnymi, tanimi papierami lepiej nie ryzykować, bo trzeba do nich stworzyć profil ICC samodzielnie. Jest to trudne i kosztowne, bo wymaga specjalistycznego, drogiego urządzenia, sporej wiedzy i paru błędnych prób w drodze do celu. Takie zabiegi są opłacalne tylko wtedy, kiedy drukujemy duże ilości zdjęć i na tym zarabiamy. Inaczej gra nie jest warta świeczki.

Wybierz papier fotograficzny >


Od czego zależy wybór papieru?


1. Technologia druku

Pierwszy krok w procesie wyboru papieru zależy od techniki druku, w jakiej pracuje drukarka. Fotografowie najbardziej doceniają możliwości, jakie daje technologia druku atramentowego. W druku atramentowym mamy dwa rodzaje tuszu, a więc i dwa rodzaje urządzeń i papierów:

Wśród drukarek fotograficznych znajdziemy jeszcze drukarki termosublimacyjne. Canon w swojej ofercie ma całą rodzinkę Selphy.

Jeśli chodzi o drukarki laserowe, są one bardzo rzadko wykorzystywane przez fotografów, bo dają niższą jakość niż atramentowe i termosublimacyjne, aczkolwiek są w sprzedaży adekwatne do nich papiery. Przed zakupem papieru musimy sprawdzić na opakowaniu, do której z powyższych technologii druku jest przeznaczony.

2. Parametry drukarki a cechy papieru

Epson EcoTank ITS L3156

Epson EcoTank ITS L3156 to urzadzenie 3w1. Drukarka biurowa + fotograficzna +skaner

Oczywistą rzeczą jest, że musimy kupić odpowiedni rozmiar papieru. Musi być on też dostosowany do tego jak „gęsto” potrafi drukować drukarka (liczba dpi) i jak gruby papier się do niej zmieści (gramatura). Papier artystyczny i ten o płóciennej strukturze pasuje do mało której drukarki, bo bywa grubszy i sztywniejszy niż ten zwykły, z pozostałymi nie będzie większego problemu. Z papierami artystycznymi możemy poszaleć, jeśli jesteśmy posiadaczami wspomnianych już wcześniej Canon Pixma 1, 10s i 100s lub innych z działu drukowanie profesjonalne, bo obsługują one wszystkie rodzaje papierów.

3. Temat, kolorystyka i przeznaczenie zdjęcia

Po przebrnięciu przez te wszystkie techniczne właściwości przechodzimy do tego, co dla fotografa / artysty jest najważniejsze, czyli treść zdjęcia i efektu, jaki chcemy uzyskać na wydruku. W jakiej kolorystyce się wypowiadamy? Jakie wrażenie zdjęcie ma wywierać na oglądającym? Czy będzie pokazywane na wystawie, czy schowane w albumie, a może pójdzie na sprzedaż dla klientów? To wszystko ogromnie wpływa na dobór papieru.


Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach papieru fotograficznego?

Wybrać matowy czy błyszczący, a może półbłyszczący? Jakie jeszcze wykończenie papieru warto wziąć pod uwagę? Czym jest papier barytowy i czy warto na niego tyle wydawać? O powierzchniach papieru fotograficznego przygotowaliśmy dla Ciebie cały osobny artykuł:

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

8 komentarzy

 1. Długo używałem oryginalnego papieru do mojej drukarki Selphy, jednak przerzuciłem się na zamienniki Labelpeak i jak na razie jestem zadowolony. Co sądzicie o stosowaniu tańszych zamienników, czy warto je stosować aby zaoszczędzić?

  • Również korzystam z zamienników Labelpeak i muszę powiedzieć, że są to jedyne zamienniki, które łączą doskonałą jakość z przystępną ceną.

 2. Artukul sponsorowany przez firme Canon? Nic sie nie dowiedzialem jaki papier powinienem kupic, natomiast widze mocne wskazanie w artykule na produkty firmy Canon. Jestem pierwszy raz na cyfrowe.pl ale widze, ze nie warto zaufac

  • Wioletta Brudek w

   Przykro nam, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Nie da się zaprzeczyć – autorka wspiera się w większości przykładami marki Canon. Celem artykułu było bowiem wskazanie kilku aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze papieru. Dlatego „pod lupę” wzięliśmy papiery jednej marki, aby na niej zobrazować najważniejsze punkty. Pokazujemy więc, na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze papieru, a nie jaki papier wybrać. Jeśli chodzi o zakres merytoryczny – polecamy też artykuł https://blog.cyfrowe.pl/2015/06/19/matowy-czy-blyszczacy/, może tutaj uda się znaleźć więcej wskazówek (pomijając aspekt marki Canon, którą podpieramy się także i w tym artykule).
   Bardzo dziękujemy za opinię :) Dzięki niej pojawił się pomysł na kolejny temat, który postaramy się w najbliższym czasie zrealizować na naszym blogu, a więc przegląd i porównanie dostępnych papierów na rynku. Być może taki wpis będzie dobrym uzupełnieniem dla obecnego :) Pozdrawiam serdecznie!

  • artykuł też mi się nie spodobał, nie ma w nim nic co by mnie interesowało ale fakt faktem może nie skupiłem sie na temacie/nagłówku bo artykuł jest o dobieraniu papieru do drukarki a nie jest to test papierów pod różnym względem aczkolwiek mogło byc w nim troszkę więcej informacji

   • Aleksandra Polkowska w

    Po więcej informacji zapraszamy do innych naszych tekstów oznaczonych tagiem „drukowanie”. Chmura tagów wyświetla się w prawej kolumnie bloga :)

Zostaw komentarz

izmir escort