Bestsellery 2021: TOP 10 aparatów według klientów Cyfrowe.pl

3
Jakie aparaty były najlepsze w 2021 roku? Czas na małe podsumowanie. Oto 10 najczęściej kupowanych aparatów w sklepie Cyfrowe.pl.

Co roku nasi klienci sami odpowiadają na pytanie, jaki był najlepszy aparat roku. Robią to poprzez zakup danego modelu. Sprawdźmy więc, które modele wypadły w tym roku najlepiej i jak to się ma do roku ubiegłego.

Najlepszy aparat 2021 to…

Numer 1

Canon EOS R6. Początkowo temu producentowi nie od razu udało się wejść pomyślnie na rynek bezlusterkowców. Najpierw wypuścił bowiem kilka modeli, które spotkały się z umiarkowanym entuzjazmem. Wszystko zmienił R6. Dopiero ten model okazał się na tyle zaawansowany i atrakcyjny, że z miejsca stał się hitem sprzedażowym.

Ten uniwersalny aparat dobrze odpowiedział na potrzeby fotografów, jak i filmowców, szukających zawodowego sprzętu. Dlatego pomimo swojej, niemałej przecież, ceny znalazł się w tym roku na pierwszym miejscu. Co ciekawe, jest on też numerem 1 w naszej wypożyczalni Cyfrowe.rent.

Sprawdź listę bestsellerów 2021 w Cyfrowe.rent >>

A tak prezentuje się pełen ranking aparatów.

TOP 10 aparatów 2021

1. Canon EOS R6
2. Sony A7 III
3. Canon EOS M50
4. Canon EOS R
5. Canon EOS 6D Mark II
6. Canon EOS RP
7. Canon EOS R5
8. Canon EOS 250D
9. Canon EOS 90D
10. Sony A6400

TOP 10 aparatów

Sony stracił pozycję lidera

Canon EOS R6 pozbawił pozycji lidera Sony A7 III, który zajmował pierwsze miejsce w 2020 i 2019 roku.

Tym samym A7 III spadł na drugą pozycję. Czy to oznacza, że aparat nie cieszy się już tak dużą popularnością? Niekoniecznie. Rok 2021 to duże problemy z komponentami i fabrykami. To w efekcie spowodowało ograniczenia w dostawach sprzętów.

TOP 10 aparatów 2021

Sony A7 III często nie był po prostu dostępny. O tym, że aparat nie traci na popularności tak bardzo świadczyć może choćby to, że względem ubiegłego roku jego cena niemal się nie zmieniła. Zatem popyt nadal musi być duży.

APS-C na podium

Dwa pierwsze aparaty na liście to pełne klatki. Ale na trzecim miejscu zawitał Canon EOS M50, czyli aparat z matrycą APS-C. Jego popularność może wynikać z faktu, że jest to jeden z najtańszych bezlusterkowców na rynku.

Tym samym sięgają po niego amatorzy szukający swojego pierwszego aparatu. Model ten cieszy się również popularnością wśród vlogerów.

Lustrzanki nadal popularne

Zaraz za podium znalazł się Canon EOS R, który swoją popularność zawdzięczać może niezłej cenie. Model ten można teraz kupić za bardzo rozsądne pieniądze.

Zaraz za nim znalazł się jednak weteran, lustrzanka Canon EOS 6D Mark II. To dowód na to, że fotografowie wciąż sięgają po lustrzanki. A że nowych modeli na rynku pojawia się bardzo mało, to sięgają po sprawdzone modele.

Oprócz 6D w rankingu znalazły się jeszcze Canon EOS 250D i Canon EOS 90D. Nie zanosi się więc na to, by nadchodził całkowity kres lustrzanek, skoro wciąż dobrze się sprzedają.

A6400 z dużym spadkiem

Druga pozycja Sony w rankingu to model A6400. W ubiegłym roku znalazł się on na 4 miejscu, a dziś rzutem na taśmę utrzymał się na ostatniej pozycji TOP 10. Jak widać konkurencja na rynku bezlusterkowców sprawiła, że model ten nie jest już tak chętnie wybierany. Z drugiej strony swój udział w tej sytuacji znów mogły mieć problemy z dostawami, z którym zmagało się Sony.

TOP 10 aparatów 2021

8 na 10 aparatów od Canona

Canon ma powody do świętowania, bo w tym roku całkowicie zawładnął rankingiem. Poza dwoma aparatami Sony TOP 10 wypełniona jest modelami tego producenta. Jest to niemałe zaskoczenie, bo w ubiegłym roku ranking był o wiele bardziej zróżnicowany. Swoją obecność w nim zaznaczył wtedy praktycznie każdy producent. Tym razem Canon wygryzł wszystkich poza Sony.

Dane te zgadzają się poniekąd z ogólnoświatową sprzedażą. Bowiem na cały świecie numerem jeden pod względem wolumenu sprzedaży również pozostaje Canon.

TOP 10 obiektywów 2021 >>

Brak Nikona i mniejszych producentów

Bez wątpienia zaskoczeniem jest kompletny brak Nikona w tym rankingu. Poza TOP 10 znalazł się co prawda Nikon D5600, ale to budżetowa lustrzanka. Producentowi wciąż nie udało się odnieść sukcesu na rynku bezlusterkowców, który teraz liczy się najmocniej.

Kolejne modele tej marki nie są przyjmowane z entuzjazmem. Największy potencjał sprzedażowy ma obecnie Nikon Z5 i możliwe, że ten model pozwoli Nikonowi zapewnić lepszy wynik w przyszłym roku.

Pozostali producenci również mają o czym myśleć, bo Fujifilm i Panasonic wylądowały poza rankingiem. Podobnie jak Olympus, który jednak został sprzedany, zmienił właściciela i nazwę, a więc było wokół niego sporo zawirowań. Pytanie, na ile w przypadku tych producentów wpływ na sytuację sprzedażową miały problemy z dostawami.

Instaxy mają się świetnie

Najlepiej sprzedający się Instax

O ile bezlusterkowce Fujifilm nie zawojowały rankingu, o tyle nadal sprzedażowym hitem są aparaty natychmiastowe Instax. To proste aparaty za kilkaset złotych. Gdybyśmy jednak uwzględnili je w rankingu, okazałoby się, że Instax Mini 11 znalazłby się na podium na trzeciej pozycji.

Popularnością cieszył się też jednorazowy FUJIFILM Quicksnap Flash 27, jak i Kodak Fun Saver Camera. Jak widać, fotografia analogowa nadal kręci wielu.

Jaki będzie rok 2022?

Podejrzewamy, że najwyższe miejsca w przyszłorocznym rankingu zbytnio się nie zmienią. Canon EOS R6 to świetny model, który z pewnością nadal będzie chętnie kupowany. Z kolei Sony A7 III doczekał się już następcy. Tyle że wersja czwarta, Sony A7 IV, dostała dość wysoką cenę. Dlatego też możliwe, że nadal „trójka” będzie wyżej w rankingu niż „czwórka”.

Liczymy też na to, że za rok do rankingu powrócą inni producenci, może z nowymi modelami. W końcu duża konkurencja na rynku w efekcie wychodzi na dobre konsumentom.

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

3 komentarze

  1. Ha ha-Canon musiał nieźle dać w łapę że żaden Nikon nie znalazł się w Rankingu-a tak naprawdę Nikony są jednymi z czołowych sprzedawców sprzętu foto

    • Aleksandra Polkowska w

      Chciałabym w tym miejscu podkreślić, że tekst nie jest sponsorowany ani nie przedstawia niczyich opinii. Ranking jest obiektywny, tzn pokazuje statystyki sprzedaży naszego sklepu, które w dużym stopniu pokrywają się z wolumenem sprzedaży światowej, w której króluje teraz Canon. Owszem są kraje, gdzie to Nikon dominuje, np. Ameryka Łacińska, ale jak widać u nas kupujący wybierają Canona :)

Zostaw komentarz

izmir escort