Bestsellery 2021: TOP 10 obiektywów według klientów Cyfrowe.pl

0
Jaki obiektyw kupić? Który obiektyw wybrać w 2022 roku? Stałka czy zoom? Te pytania zadaje sobie wielu klientów. Podpowiedzią może być to, co wybierali inni. Oto 10 najczęściej kupowanych obiektywów 2021 roku.

Wiemy już, jakie są najpopularniejsze aparaty 2021 roku. Teraz czas przyjrzeć się obiektywom, które do nich kupowaliście. W tegorocznym zestawieniu jest kilka zaskoczeń. Oto ranking obiektywów i bestellerów 2021.

Najpopularniejszy obiektyw 2021 roku to…

Najlepszy obiektyw 2021

Canon RF 50 F 1.8 STM. Wynik ten pokrywa się z rankingiem aparatów, który zdominował Canon. Kupując aparaty tego producenta, klienci szukali odpowiedniego obiektywu. Klasyczna „pięćdziesiątka”, w dodatku natywna, idealnie się w tej roli sprawdziła. Obiektyw ten to budżetowe szkło z jasnym światłem, nic więc dziwnego, że cieszył się tak dużą popularnością.

Drugą pozycję też zajął Canon i w dodatku… też „pięćdziesiątką”. Mowa o modelu Canon 50 mm f/1.8 EF STM, czyli stałce przeznaczonej do lustrzanek pełnoklatkowych. Wyniki te potwierdzają dominację Canona. Warto jednak zauważyć, że to tanie obiektywy, brak w rankingu topowych modeli producenta.

A oto pełen ranking obiektywów:

TOP 10 obiektywów 2021

1. Canon RF 50 F 1.8 STM
2. Canon 50 mm f/1.8 EF STM
3. Sigma A 35 mm f/1.4 DG HSM
4. Canon RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM
5. Sigma C 16 mm F1.4 DC DN
6. Tamron 28-75 F2.8 Di III RXD
7. Sigma A 24-70 mm f/2.8 DG DN
8. Sony FE 50 mm f/1.8
9. Sigma A 18-35mm F1.8 DC HSM
10. Sigma C 30 mm F1.4 DC DN

 

ranking obiektywów 2021 - bestsellery

Stałki dominują w 2021 roku

Co ciekawe, rok temu ranking prezentował się zgoła odmiennie. Dwa pierwsze miejsca zajęły modele Sigmy a w TOP 5 mieliśmy dwa zoomy. W tym roku jednak wyraźnie widać dominację stałek, które zajęły aż pięć pierwszych miejsc. Klienci mniej chętnie sięgali po zoomy. W naszym TOP 10 znalazły się tylko 3 takie obiektywy.

Jak widać, największą popularnością cieszą się klasyczne ogniskowe, czyli 50 mm i 35 mm. Do pierwszej piątki załapał się jednak jeden szeroki kąt. Mowa o modelu Sigma C 16 mm F1.4 DC DN. Pozostałe obiektywy to klasyczne stałki. Brak za to w rankingu jakichkolwiek teleobiektywów.

TOP 10 obiektywów 2021

Chętnie kupujemy uniwersalne zoomy

W drugiej połowie rankingu znajdziemy te same modele, co w poprzednich latach. Dwoma najpopularniejszymi zoomami nadal są Tamron 28-75 F2.8 Di III RXD i Sigma A 24-70 mm f/2.8 DG DN. Klienci wybierali ją ze względu na uniwersalność.

Zastępują kilka innych obiektywów i są świetną alternatywą dla ograniczonego kita. Po te obiektywy bardzo chętnie sięgają też filmowcy, dla których korzystanie z zooma jest często wygodniejsze niż używanie stałek.

Weteranem rankingu jest też lustrzankowy obiektyw Sigma A 18-35mm F1.8 DC HSM. Model ten wciąż jest kupowany także przez użytkowników bezlusterkowców, którzy używają go z adapterem. Popularność wynika z niestandardowych parametrów, bowiem światło f/1.8 w zoomie to rzadkość.

5 na 10 obiektywów od Sigmy

ranking obiektywów 2021 - bestsellery

O ile w rankingu aparatów dominował Canon, o tyle w przypadku obiektywów kupujący często rezygnują z natywnych obiektywów. Zamiast nich wybierają zewnętrznych producentów, wśród których wygrywa Sigma. Nic dziwnego. Producent od lat wypracował sobie markę kojarzoną z dobrą optyką i rozsądną ceną.

Początkowo obiektywy Sigmy stały się chociażby alternatywą dla bardzo drogich bezlusterkowych szkieł Sony. Dziś producent tworzy obiektywy do najpopularniejszych aparatów, odbierając tym samym część rynku dużym markom. Jak na razie to Canon zajął dwa pierwsze miejsca, ale jeśli Sigma stworzy alternatywy dla jego obiektywów, to za rok sytuacja może wyglądać nieco inaczej.

Co przyniesie przyszły rok?

Wiele wskazuje na to, że za rok nadal będą rosnąć w siłę obiektywy zewnętrznych producentów. Szkła od producentów aparatów są bowiem dość kosztowne, a alternatywa od Sigmy, Tamrona czy Samyanga jest równie atrakcyjna jakościowo, ale zauważalnie tańsza.

Duży potencjał na sprzedażowy hit ma chociażby Sigma C 18-50 mm F2.8 DC DN, czyli pierwszy budżetowy zoom do matryc APS-C. Na razie dostępny w wersji dla Sony E, ale jeśli powstanie również wersja dla innych systemów to z pewnością wielu po niego sięgnie.

Sprawdź top 10 aparatów w 2021 >>

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort