Akcesoria do statywu fotograficznego – co może się przydać, co warto dokupić?

0

Statyw to nie wszystko. Żeby wygodnie i sprawnie z niego korzystać, przydadzą się pewne akcesoria. Być może zastanawiasz się, w jaki sposób wygodnie transportować swój trójnóg, co zrobić, aby go jeszcze lepiej ustabilizować lub jak zapewnić sobie jeszcze wygodniejsze operowanie głowicą. W tych kwestiach pomocne będą m.in. torby, stopki w formie kolców czy dodatkowe rączki do głowicy. Tutaj znajdziesz podpowiedzi, jak dobrać satysfakcjonujące akcesoria statywowe.

Jeżeli dopiero przymierzasz się do zakupu statywu i głowicy, to zajrzyj do poprzednich artykułów z cyklu:

PORADNIK KUPUJĄCEGO: Jaka głowica statywowa będzie najlepsza?

PORADNIK KUPUJĄCEGO – Jak dobrać właściwy statyw fotograficzny?

Jeżeli posiadasz już taki sprzęt, to pora przystąpić do dobrania niezbędnych akcesoriów. W tym celu warto poszukać odpowiedzi na kilka pytań.

Co kupić, aby wygodnie transportować statyw?

  • Torby i plecaki fotograficzne ze specjalnym uchwytem

Popularnym sposobem na komfortowe przewożenie i noszenie statywu jest korzystanie ze specjalnego mocowania, w które wyposażonych jest wiele modeli toreb i plecaków fotograficznych. Sposoby mocowania są naprawdę zróżnicowane i ciekawe – producenci po prostu prześcigają się w zapewnianiu coraz to bardziej oryginalnych patentów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tych artykułach.

PORADNIK KUPUJĄCEGO – Wybieramy plecak fotograficzny

PORADNIK KUPUJĄCEGO – Jak dobrze wybrać torbę fotograficzną?

  • Futerał / dedykowana torba na statyw

Może być jednak tak, iż korzystasz ze statywu studyjnego, którego gabaryty nie pozwalają na wygodne przymocowanie go do plecaka lub torby. A nawet jeśli jest na tyle kompaktowy, że bez trudu udałoby się go przypiąć, możesz potrzebować dodatkowej jego ochrony albo patentu na zamocowanie dwóch statywów na raz itd. Powodów może być mnóstwo, ale ostatecznie możesz stanąć przed potrzebą wyposażenia się w dedykowaną torbę na statyw. 

poradnik kupujacego statwy i plecak

Plecak Manfrotto NX posiada wygodne mocowanie na statyw, ale porównując jego gabaryty z np. trójnogiem Manfrotto MT055XPRO3 widać, iż jego transportowanie na plecaku nie może być komfortowe (jeśli w ogóle się uda).

Wielu producentów dodaje do swoich modeli statywów w zestawie odpowiedni futerał. Niestety część trójnogów jest pozbawiona takiego dodatku lub nie daje on pełnej satysfakcji. Wtedy konieczne jest rozejrzenie się za nową (inną) torbą na statyw. Którą wybrać, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo sprzętu?

Torba na statyw to stosunkowo prosty dodatek, stąd nie powinno być problemu z jej wyborem. Jeśli nie jest to model dedykowany do konkretnego statywu tylko uniwersalny, to najważniejszym parametrem jest długość maksymalna mieszczącego się w torbie sprzętu. Podczas jej dopasowywania trzeba wziąć pod uwagę długość trójnogu po złożeniu. Wiele ciekawych modeli dostępnych jest w kilku wariantach, które umożliwiają umieszczenie wewnątrz statywu o maksymalnej długości np. 80 cm.

poradnik kupujacego statywy manfrotto warianty

Torby Manfrotto do statywów dostępne są w różnych rozmiarach dostosowanych do statywów o zróżnicowanych długościach po złożeniu.

Aby zapewnić sobie wygodne użytkowanie dobrze jest pamiętać o kilku rozwiązaniach. Przykładowo torba Manfrotto MNMBAG posiada zamek błyskawiczny rozpinany wzdłuż całej długości, co pozwala na łatwe wyjmowanie i chowanie statywu. Ponadto ważna jest możliwość regulacji pasa naramiennego. Mniej oczywistą kwestią, o której warto pamiętać, są dodatkowe uchwyty, które ułatwiają operowanie torbą podczas chowania jej np. do bagażnika. Przydatna może być kieszeń, dzięki której możesz mieć zawsze wraz ze statywem klucze imbusowe czy wężyk spustowy.

Torba musi jednak przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo trójnogu i głowicy. W tym celu stosuje się przede wszystkim materiały chroniące przed wilgocią, wzmocnione elementy, takie jak np. wieko torby czy miękkie, wyściełane ściany. Chęć zwiększenia bezpieczeństwa statywu przesądza także w decyzji o zakupie dodatkowej torby – niestety te dodawane gratis do trójnogów często okazują się zwykłymi, płóciennymi pokrowcami niezapewniającymi właściwej ochrony zawartości.

poradnik kupujacego statywy manfrotto wkladka

Ww. torby Manfrotto zostały wyposażone we wzmocnione pokrywy, które dbają dodatkowo o bezpieczeństwo zawartości.

Jak zwiększyć stabilność statywu?

W poradniku kupującego poświęconym statywom pisałem o tym, na co zwrócić uwagę, aby trójnóg zapewniał stabilność. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie dodatkowych akcesoriów, gdy warunki środowiska sprawiają w tej kwestii problemy (duży wiatr). Należą do nich worki na piasek dodatkowo obciążające statyw oraz kolce do stopek.

  • Worki obciążające

Statyw można dociążyć poprzez powieszenie na haku, którym zakończona jest kolumna centralna, odważnika wypełnionego piaskiem lub wodą. Niestety niektóre modele trójnogów mogą być pozbawione takiego rozwiązania. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą worki na piasek montowane do jednej z nóg. Mają one też tę zaletę, że umożliwiają obciążenie jednej nogi tak, aby stworzyć przeciwwagę, gdy konieczne jest odchylenie kolumny centralnej i aparatu od osi pionowej statywu. Pomaga to, gdy potrzebujemy wykonać zdjęcie z nietypowej perspektywy lub ustawić statyw na bardzo nierównym terenie.

Wybór worka na piasek nie stanowi wyzwania, jednakże warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on dwie komory. Daje to więcej możliwości manipulowania wagą odważnika. Po drugie sprawdzamy też, czy oferuje on opcje mocowania na nodze oraz podwieszania do haka kolumny centralnej. Produktem spełniającym te wymagania jest np. worek GlareOne.

poradnik kupujacego odwaznik piasek

  • kolce i stopki

Stabilność statywu zwiększają także kolce montowane zamiast tradycyjnych, gumowych stopek. Niektóre trójnogi oferują w standardzie takie dodatki, np. mają je ukryte w nodze lub są dołączone w zestawie. Kupując kolce do statywu, pamiętaj o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim ważne jest zorientowanie się, czy Twój statyw rzeczywiście pozwala na montaż dodatkowych stopek. Niestety nie zawsze jest to takie oczywiste. Jeśli jednak masz taką możliwość, to drugim krokiem będzie dowiedzenie się, jakie wykorzystują mocowanie tych elementów.

poradnik kupujacego statywy kolce 2

Kolce mocuje się do nóg statywów najczęściej za pośrednictwem gwintu 1/4’’ lub 3/8’’. Aby móc skorzystać z tych akcesoriów wraz z różnymi modelami trójnogów producenci dołączają adaptery.

poradnik kupujacego stopki 3
Mocowanie dodatkowych stopek może odbywać się też dzięki śrubie i zaciskowi. W takiej sytuacji konieczne jest zorientowanie się, jaką średnicą ostatniej sekcji nóg charakteryzuje się Twój statyw. Najczęściej jednak wystarczy dobrać stopki do konkretnego modelu trójnogu. W opisach produktów znajdziesz listę kompatybilnych akcesoriów.

Co jeszcze może się przydać podczas pracy ze statywem?

  • Rączka do głowicy

Dodatkowa rączka do głowic, taka jak np. Manfrotto 501HLV przydaje się głównie w filmowaniu, ale może być także pomocna np. podczas panoramowania. Dobierając takie akcesorium, zwróć uwagę, aby było kompatybilne z Twoją głowicą i miało rękojeść wykończoną miękkimi materiałami podnoszącymi komfort użytkowania.

poradnik kupujacego statywy raczka glowica

  • szybkozłączka

Czasami w trakcie sesji na jednym statywie montuje się różne aparaty. Aby ułatwić sobie pracę i być zmuszonym do wielokrotnego odkręcania i ponownego przykręcania szybkozłączki, warto wyposażyć się w zapasowe akcesoria. Wybór jest prosty jeśli potrzebujesz takiej samej płytki. Jeśli jednak korzystasz z systemu Arca Swiss masz nieco większe pole manewru. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

poradni kupujacego statywy szybkozlaczka zapasowa

  • magic arm

Ramię Magic Arm pozwala na podłączanie do statywu dodatkowych akcesoriów, takich jak lampy, blendy czy monitory podglądowe. Pamiętaj, że nie każdy statyw oferuje odpowiednie gniazdo.

poradnik kupujacego statywy magic arm

  • adapter

Taki adapter to drobiazg, ale pozwala rozwiązać wiele problemów z kompatybilnością akcesoriów. Warto wiedzieć o takiej możliwości podczas wyboru nowego statywu.

poradnik kupujaacego adapter gwint statywy

 

Podziel się.

O Autorze

Mikołaj Konkiewicz

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort