Akcesoria do statywu fotograficznego – co może się przydać, co warto dokupić?

0
Statyw to nie wszystko. Żeby wygodnie i sprawnie z niego korzystać, przydadzą się pewne akcesoria. Być może zastanawiasz się, w jaki sposób wygodnie transportować swój trójnóg, co zrobić, aby go jeszcze lepiej ustabilizować lub jak zapewnić sobie jeszcze wygodniejsze operowanie głowicą. W tych kwestiach pomocne będą m.in. torby, stopki w formie kolców czy dodatkowe rączki do głowicy. Tutaj znajdziesz podpowiedzi, jak dobrać satysfakcjonujące akcesoria statywowe.

Co kupić, aby wygodnie transportować statyw?

Torby i plecaki fotograficzne ze specjalnym uchwytem

Popularnym sposobem na komfortowe przewożenie i noszenie statywu jest korzystanie ze specjalnego mocowania, w które wyposażonych jest wiele modeli toreb i plecaków fotograficznych. Sposoby mocowania są naprawdę zróżnicowane i ciekawe – producenci po prostu prześcigają się w zapewnianiu coraz to bardziej oryginalnych patentów.

Poradnik kupującego: jak wybrać dobry plecak fotograficzny >>

Poradnik kupującego: jak wybrać dobrą torbę na aparat >>

Jaki futerał / torba na statyw?

Może być jednak tak, że korzystasz ze statywu studyjnego, którego gabaryty nie pozwalają na wygodne przymocowanie do plecaka lub torby. A nawet jeśli, to jest on na tyle kompaktowy, że bez trudu udałoby się go przypiąć, możesz potrzebować dodatkowej jego ochrony albo patentu na zamocowanie dwóch statywów na raz itp. Powodów może być mnóstwo, ale ostatecznie możesz stanąć przed potrzebą wyposażenia się w dedykowaną torbę na statyw. 

akcesoria do statywów

Plecak Manfrotto NX posiada wygodne mocowanie na statyw, ale porównując jego gabaryty z np. trójnogiem Manfrotto MT055XPRO3 widać, iż jego transportowanie na plecaku nie może być komfortowe (jeśli w ogóle się uda).

Wielu producentów dodaje do swoich modeli statywów w zestawie odpowiedni futerał. Niestety część trójnogów jest pozbawiona takiego dodatku lub nie daje on pełnej satysfakcji. Wtedy konieczne jest rozejrzenie się za nową (inną) torbą na statyw. Którą wybrać, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo sprzętu?

Torba na statyw to stosunkowo prosty dodatek, stąd nie powinno być problemu z jej wyborem. Jeśli nie jest to model dedykowany do konkretnego statywu tylko uniwersalny, to najważniejszym parametrem jest długość maksymalna mieszczącego się w torbie sprzętu. Podczas jej dopasowywania trzeba wziąć pod uwagę długość trójnogu po złożeniu. Wiele ciekawych modeli dostępnych jest w kilku wariantach, które umożliwiają umieszczenie wewnątrz statywu o maksymalnej długości np. 80 cm.

Torba na statyw

Torby Manfrotto do statywów dostępne są w różnych rozmiarach dostosowanych do statywów o zróżnicowanych długościach po złożeniu.

Aby zapewnić sobie wygodne użytkowanie dobrze jest pamiętać o kilku rozwiązaniach. Przykładowo torba Manfrotto MNMBAG posiada zamek błyskawiczny rozpinany wzdłuż całej długości, co pozwala na łatwe wyjmowanie i chowanie statywu. Ponadto ważna jest możliwość regulacji pasa naramiennego. Mniej oczywistą kwestią, o której warto pamiętać, są dodatkowe uchwyty, które ułatwiają operowanie torbą podczas chowania jej np. do bagażnika. Przydatna może być kieszeń, dzięki której możesz mieć zawsze przy sobie klucze imbusowe czy wężyk spustowy.

Torba na statyw fotograficzny

Torba musi jednak przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo statywu i głowicy. W tym celu stosuje się przede wszystkim materiały chroniące przed wilgocią, wzmocnione elementy, takie jak np. twarde wieko torby czy miękkie, wyściełane ściany. Chęć zwiększenia bezpieczeństwa statywu przesądza także w decyzji o zakupie dodatkowej torby – niestety te dodawane gratis do trójnogów często okazują się zwykłymi, płóciennymi pokrowcami niezapewniającymi właściwej ochrony zawartości.

torba na statyw fotograficzny Manfrotto

Manfrotto MNMBAG zostały wyposażone we wzmocnione pokrywy, które dbają dodatkowo o bezpieczeństwo zawartości.

Jak zwiększyć stabilność statywu?

W poradniku poświęconemu statywom pisałem o tym, na co zwrócić uwagę, aby trójnóg zapewniał stabilność. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie dodatkowych akcesoriów, gdy warunki środowiska sprawiają w tej kwestii problemy (duży wiatr). Należą do nich worki na piasek dodatkowo obciążające statyw oraz kolce do stopek.

Worki obciążające

Statyw można dociążyć poprzez powieszenie na haku, którym zakończona jest kolumna centralna, odważnika wypełnionego piaskiem lub wodą. Niestety niektóre modele trójnogów mogą być pozbawione takiego rozwiązania. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą worki na piasek montowane do jednej z nóg. Mają one też tę zaletę, że umożliwiają obciążenie jednej nogi tak, aby stworzyć przeciwwagę, gdy konieczne jest odchylenie kolumny centralnej i aparatu od osi pionowej statywu. Pomaga to, gdy potrzebujemy wykonać zdjęcie z nietypowej perspektywy lub ustawić statyw na bardzo nierównym terenie.

Wybór worka na piasek nie stanowi wyzwania, jednakże warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on dwie komory. Daje to więcej możliwości manipulowania wagą odważnika. Po drugie sprawdzamy też, czy oferuje on opcje mocowania na nodze oraz podwieszania do haka kolumny centralnej. Produktem spełniającym te wymagania jest np. worek GlareOne.

obciążnik do statywu, przeciwwaga

Kolce i stopki

Stabilność statywu zwiększają także kolce montowane zamiast tradycyjnych, gumowych stopek. Niektóre trójnogi oferują w standardzie takie dodatki, np. mają je ukryte w nodze lub są dołączone w zestawie. Kupując kolce do statywu, pamiętaj o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim ważne jest zorientowanie się, czy Twój statyw rzeczywiście pozwala na montaż dodatkowych stopek. Niestety nie zawsze jest to takie oczywiste. Jeśli jednak masz taką możliwość, to drugim krokiem będzie dowiedzenie się, jakie wykorzystują mocowanie tych elementów.

kolce do statywu fotograficznego

Kolce mocuje się do nóg statywów najczęściej za pośrednictwem gwintu 1/4’’ lub 3/8’’. Aby móc skorzystać z tych akcesoriów wraz z różnymi modelami trójnogów producenci dołączają adaptery.

stopki statywowe akcesoria do statywów
Mocowanie dodatkowych stopek może odbywać się też dzięki śrubie i zaciskowi. W takiej sytuacji konieczne jest zorientowanie się, jaką średnicą ostatniej sekcji nóg charakteryzuje się Twój statyw. Najczęściej jednak wystarczy dobrać stopki do konkretnego modelu trójnogu. W opisach produktów znajdziesz listę kompatybilnych akcesoriów.

Co jeszcze może się przydać podczas pracy ze statywem?

Rączka do głowicy

Dodatkowa rączka do głowicy, taka jak np. Manfrotto 500HLV przydaje się głównie w filmowaniu, ale może być także pomocna np. podczas panoramowania. Dobierając takie akcesorium, zwróć uwagę, aby było kompatybilne z Twoją głowicą i miało rękojeść wykończoną miękkimi materiałami podnoszącymi komfort użytkowania.

rączka do głowicy statywowej

Szybkozłączka

Czasami w trakcie sesji na jednym statywie montuje się różne aparaty. Aby ułatwić i przyspieszyć swoją pracę i nie być zmuszonym do wielokrotnego odkręcania i ponownego przykręcania aparatu, możesz skorzystać z dodatkowej szybkozłączki. Wybór jest prosty o ile potrzebujesz takiej samej płytki do wszystkich aparatów / kamer. Jeśli jednak korzystasz z systemu Arca Swiss masz nieco większe pole manewru.

Więcej o szybkozłączkach na blogu >>

poradni kupujacego statywy szybkozlaczka zapasowa

Magic arm

Ramię Magic Arm pozwala na podłączanie do statywu dodatkowych akcesoriów, takich jak lampy, blendy czy monitory podglądowe. Pamiętaj jednak, że nie każdy statyw oferuje takie gniazdo montażowe.

poradnik kupujacego statywy magic arm

Adapter

Taki adapter to drobiazg, ale pozwala rozwiązać wiele problemów z kompatybilnością akcesoriów. Warto wiedzieć o takiej możliwości podczas wyboru nowego statywu.

poradnik kupujaacego adapter gwint statywy

 

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort