Nadchodzi magiczny czas oczekiwania na ulubione święta w roku. Zacznij z nami odliczać ile zostało dni do Świąt. Z naszym fotograficznym kalendarzem adwentowym możesz wykorzystać ten okres na szlifowanie swojego warsztatu, rozwijanie talentu, kreatywne ujęcia i… dobrą zabawę. Poznaj pomysły na fotograficzne zadania na każdy dzień grudnia i przeżywaj zbliżający się czas w jeszcze bardziej magiczny sposób – z magią obrazu!
Co to jest fotograficzny kalendarz adwentowy? Jak stworzyć idealny kalendarz adwentowy?
Kojarzysz zapewne kalendarze adwentowe, w których 24 okienka skrywają przykładowo słodycze, sole do kąpieli czy jeszcze inne pomysły. Fotograficzny, wyjątkowy kalendarz adwentowy od Cyfrowe.pl stawia jednak nie na przedmioty a… przeżycia. Bo chociaż na każdy dzień pomiędzy 1 a 24 grudnia zaplanowane są fotograficzne zadania, to jednak tak najważniejsze jest przeżywanie tego magicznego okresu z aparatem w dłoniach i poczucie świątecznej magii. Kreatywna zabawa, mnóstwo inspiracji i szlifowanie talentu – to wszystko ukryte w kalendarzu, stanie się codziennym źródłem radości. A do tego ten fotograficzny kalendarz adwentowy w przeciwieństwie do tych dostępnych w sklepach jest za darmo!
Każdy dzień fotograficznego kalendarza adwentowego to pojedyncze zadanie związane z robieniem zdjęć. Czasami bardziej konkretnie nakreślone, czasami tylko hasłowo. Raz będzie to nieco bardziej szczegółowa instrukcja, co należy zrobić danego dnia, a kiedy indziej „zadanie” będzie stanowiło inspirację, zachętę do własnych poszukiwań wokół danego tematu. Niezależnie od tego, jaka będzie forma zadania, każdy z 24 dni grudnia przygotowujących do Świąt będzie zwieńczony fotografią. A dzięki temu pod koniec tego magicznego czasu zbudujesz wyjątkową kolekcję kadrów. Twórz z pasją przez cały grudzień.
Baw się fotograficznym kalendarzem adwentowym ze zdjęciami i publikuj foty
Tak jak wspomniałem, fotograficzny kalendarz adwentowy to klucz do niezapomnianej kolekcji wypełnionej Twoimi zdjęciami. Fotografii, które przybliżały Cię do kolejnych Świąt i były efektem kreatywnej zabawy. Może dobrym pomysłem będzie dzielenie się tymi zdjęciami z pozostałymi internautami? Zajrzyj na platformę Tookapic, która stanowi internetowe wyzwanie typu fotograficzny projekt 365 dni i wrzucaj własne, wybrane zdjęcia ze świątecznego projektu 24 dni.
Kto wie, może tworząc taki kalendarz adwentowy rozpoczniesz nową przygodę, którą przedłużysz wraz z wyzwaniem noworocznym? Robienie codziennie zdjęć jest z pewnością najlepszym sposobem na rozwijanie swojej fotografii i odkrycia jej na nowo. Zajrzyj do poniższych artykułów, które przydadzą się podczas zabawy z unikalnym fotograficznym kalendarzem adwentowym i być może zainspirują Cię do kolejnych śmiałych projektów fotograficznych.
Rób codziennie 1 zdjęcie – poznaj projekt fotograficzny 365 dni w Tookapic
Codzienne wyzwanie fotograficzne trwające już 9 lat! Rozmawiamy z Agnieszką Bladzik
Fotograficzne postanowienia noworoczne! Kilka pomysłów na kreatywne zdjęcia
Przedświąteczny personalizowany kalendarz adwentowy – poznaj foto zadania
OK! Wiadomo już o co chodzi w całej zabawie, tak więc pora ją rozpocząć. Jeśli zamierzasz przeżyć okres oczekiwania na Święta z fotograficznym kalendarzem adwentowym od Cyfrowe.pl, i chcesz, aby poszczególne zadania pozostały niespodziankami, to poproś kogoś, aby wydrukował dla Ciebie poniższą listę zadań i odkrywał stopniowo tajemnice. To tak jakbyś otwierał drzwiczki w tradycyjnym kalendarzu adwentowym i odkrywał kryjącą się za nimi tajemnicę.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zapoznać się już z zadaniami, a następnie przystępować do ich realizacji danego dnia. Możesz też zamienić ich kolejność, jeśli wiesz, że któregoś dnia będzie Ci łatwiej, bądź lepiej zrobić dane zdjęcie. Możesz też go nawet jeszcze bardziej spersonalizować. Potraktuj to totalnie na luzie i baw się fotografią w grudniu przez cały okres adwentu! Chciałem po prostu zaprojektować i stworzyć dla Ciebie fotograficzny kalendarz adwentowy, który będzie ogromnym źródłem inspiracji.
Poniżej znajdziesz listę zadań zaplanowanych w fotograficznym kalendarzu, a w dalszej części artykułu zamieściłem ich krótkie omówienie. Możesz ją wydrukować i wstawić do ramki, aby każdego dnia odhaczać kolejny zrealizowany pomysł. Postaw gdzieś w widocznym miejscu taki swój kalendarz adwentowy, dzięki czemu kalendarz stanie się swoistą dekoracją. Z nim odliczanie do Świąt będzie pełne pozytywnych emocji.
Lista zadań z fotograficznego kalendarza adwentowego – twórcze niespodzianki każdego dnia
- Pierwsza gwiazdka… znaczy zdjęcie
- Planowanie (nie tylko) świąt
- W poprzednie święta… czyli magia fotografii tradycyjnej
- Magia świąt w cyfrowej ciemni
- Świąteczny portret
- Światło błyskowe nie tylko od święta
- Portret Świętego Mikołaja
- Kolorowe święta z filtrem szarym
- Czarno-białe zdjęcie świąteczne
- Zwierzaki też czekają na święta czyli fotografia przyrodnicza
- Nietypowa ogniskowa
- Wieczór z książką o fotografii
- Czas szybko leci, więc go wydłużmy
- Święta jak z obrazka czyli przygotuj wydruk
- Dostrzeż blask świąt, czyli popracuj z blendą fotograficzną
- Iluminacje czyli czas na sfotografowanie scenerii miejskich i architektury
- Przygotuj fotograficzną kartkę świąteczną z techniką malowania światłem
- Zoom na święta, czyli ciekawe zdjęcie choinki
- Choinka jak malowana, czyli kolejny ciekawy pomysł na zdjęcie choinki
- Przygotuj się na pierwsza gwiazdkę fotografując nocne niebo
- Świąteczny time lapse
- Nie jedz to na święta, czyli świąteczna fotografia kulinarna
- Świąteczny fotoreportaż
- Mamy siebie, czyli piękny portret grupowy
1. Pierwsza gwiazdka… znaczy zdjęcie
Na początek zrób dowolne zdjęcie. Co tylko przyjdzie Ci do głowy. Najważniejsze to zacząć i przygotować się na 24 wspaniałe dni z fotografią.
2. Planowanie (nie tylko) świąt
Kluczem do udanej sesji fotograficznej jest planowanie. Poświęć temu więcej czasu, przeglądając np. zdjęcia swoich ulubionych fotografów. Zapisz pomysły na swoje kolejne kadry. Sfotografuj swoje przygotowania.
3. W poprzednie święta… czyli magia fotografii tradycyjnej
Każde kolejne święta są także czasem wracania wspomnieniami do poprzednich. Takie refleksje to dobry punkt wyjścia do zabawy z fotografią tradycyjną. Może chwycisz za aparat natychmiastowy (np. FujiFilm Instax Mini 12) lub na film światłoczuły (np. Agfaphoto Reusable Camera 35 mm).
Fotografia tradycyjna – jakie filmy fotograficzne czarno białe kupić?
4. Magia świąt w cyfrowej ciemni
Ważnym elementem fotografowania jest także obrabianie zdjęć. Poświęć temu dziś więcej uwagi. Pamiętaj przy tym o skalibrowaniu monitora.
Odszumianie i wyostrzanie zdjęć w cyfrowej ciemni – prosty sposób na lepsze zdjęcia!
5. Świąteczny portret – kalendarz adwentowy ze zdjęciami bliskich
Poćwicz dziś pracę z modelami. Będzie to może świetny prezent dla bliskiej osoby (dziecka czy przyjaciół). Jeśli możesz, skorzystaj z jasnego obiektywu, i popracuj z małą głębią ostrości. Jeśli akurat tego dnia nie ma kto stanąć przed Twoim obiektywem, to przygotuj autoportret i stwórz wiele własnych zdjęć.
6. Światło błyskowe nie tylko od święta
Światło błyskowe daje pełną kontrolę nad kadrem. Skorzystaj więc z lampy błyskowej, aby rozwinąć swój fotograficzny warsztat. Możesz popracować z lampą reporterską bądź studyjną.
Lampy błyskowe, reporterskie czy światło ciągłe? Co lepsze do domowego studia?
7. Portret Świętego Mikołaja
Załatw rekwizyty (chociażby czapkę świętego Mikołaja) i zrób zabawne portrety. Mogą to być także autoportrety. Dzięki temu z pewnością stworzysz miły kalendarz adwentowy dla dzieci. Pamiętaj o dobraniu właściwego tła.
8. Kolorowe święta z filtrem szarym
Filtr szary umożliwia zastosowanie ultra długich ekspozycji i pozwala na stworzenie oryginalnych świątecznych zdjęć.
Nie daj zrobić się na szaro, czyli zastosowanie filtrów szarych w fotografii
9. Czarno-białe zdjęcie świąteczne
Święta kojarzą się z feerią barw, ale przy tym zadaniu namawiam do tego, aby z nich zrezygnować. Dziś postaw na fotografię czarno-białą i zobacz, jak za jej pomocą można opowiedzieć o przed świątecznym czasie. Możesz stworzyć naprawdę klimatyczne zdjęcia.
10. Zwierzaki też czekają na święta, czyli fotografia przyrodnicza
Jeśli możesz, sfotografuj dziką przyrodę, ale świąteczne zdjęcie pupila też będzie świetnym pomysłem. A jeśli nie masz w domu zwierzaka, zobacz jak w okresie przedświątecznym, żyją zwierzęta miejskie. Możesz stworzyć kalednarz adwentowy pełen fauny. Pamiętaj sięgnąć po tele lub chociaż krótkie tele.
11. Nietypowa ogniskowa
Jeśli Twoimi ulubionymi ogniskowymi są tele, to dziś skorzystaj z szerokiego kąta. Popracuj trochę z nietypową dla siebie ogniskową, aby poszerzyć horyzonty i łatwiej dobrać kąt widzenia do ujęcia.
12. Przedświąteczny wieczór z książką o fotografii
Kocyk, kakałko i grudniowy wieczór to klasyk. Zagraj go z książką fotograficzną! Nie zapomnij o zdjęciu – pokaż, jak odpoczywasz z książką. Może warto przy okazji spróbować techniki flat lay?
13. Czas szybko leci, więc go wydłużmy
Uwierzysz, że połowa fotograficznego kalendarza adwentowego już za nami? Zróbmy, co się da, aby czas wolniej płynął. Przede wszystkim przy dzisiejszym zdjęciu wykorzystaj długie czasy naświetlania. Będzie z pewnością pomocny przy tym statyw. Przy korzystaniu z długich czasów naświetlania pomocne może być skorzystanie z zapasowego akumulatora.
14. Święta jak z obrazka, czyli przygotuj wydruk
Jeśli masz w domu drukarkę, to postaraj się przygotować maksymalnie udaną odbitkę. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby była ona możliwie wierna temu, co widzisz na ekranie. A jeśli nie masz drukarki, to skorzystaj z fotolabu, aby poznać to, jak wybór papieru wpływa na wydruki. Swoją pracę uwiecznij na zdjęciach! Baw się dobrze nie tylko robiąc, ale także wybierając zdjęcia.
15. Dostrzeż blask świąt, czyli popracuj z blendą fotograficzną
Blenda to bardzo proste akcesorium, które jednak powinno być w przyborniku każdego fotografa i każdej fotografki. Poćwicz dziś posługiwanie się blendą i zrób kreatywne zdjęcia. Przy okazji powstanie pewnie świetna pamiątka.
16. Iluminacje, czyli czas na sfotografowanie scenerii miejskich i architektury
W okresie przedświątecznym miasta, miasteczka i wsie pełne są kolorowych ilumancjii. To bardzo wdzięczny temat, który pozwala na przećwiczenie ciekawych technik fotograficznych i nabycia nowych umiejętności praktycznych – długich ekspozycji, fotografii nocnej itp. Nie zapomnij przy tym o statywie i zdalnym wyzwalaniu migawki.
17. Przygotuj fotograficzną kartkę świąteczną z techniką malowania światłem
Wczoraj rejestrowaliśmy światła rozwieszone w mieście, dziś jednak będziemy poruszać światłem. I to tak, aby w kadrze można było pisać i rysować wiązką światła. Ustaw długi czas naświetlania i poruszaj w kadrze latarką, lampą smartfona itp. Zobacz, co to daje, i baw się tym efektem w twórczy sposób. Pomocny może być przy tym mały miecz świetlny.
18. Zoom na święta, czyli ciekawe zdjęcie choinki
Masz już choinkę w domu? Jeśli nie to możesz wykorzystać do fotografii choinki, które spotkasz na ulicach, osiedlach czy w parkach. Ustaw długi czas naświetlania i podczas trwania ekspozycji zmień ogniskową w obiektywie zoom. Poznaj ten ciekawy efekt i wykorzystaj go w kreatywny sposób.
19. Choinka jak malowana, czyli kolejny ciekawy pomysł na zdjęcie choinki
Zrób nieostre zdjęcia (dokładnie tak!) choinki, i zobacz, jak zaczyna wyglądać niczym z obrazu malarskiego. Przyda się jasny obiektyw z estetycznym efektem bokeh.
20. Przygotuj się na pierwszą gwiazdkę fotografując nocne niebo
Do wyglądania pierwszej gwiazdki pozostało jeszcze kilka dni, ale już dziś dzięki fotografii możesz dowiedzieć się, gdzie jej w ogóle należy szukać. Jeśli dopisze pogoda poznaj smak astrofotografii, ale jeśli ta Cię zupełnie zawiedzie, to zrealizuj w kreatywny sposób temat „Pierwsza gwiazdka” – chociażby we własnych czterech ścianach.
21. Świąteczny time lapse
Naucz się techniki time lapse i celebruj przygotowania do świąt. Może to być całkiem realistyczny time lapse lub może jakaś opowieść wigilijna… ciekawe co wymyślisz!
22. Nie jedz to na święta, czyli świąteczna fotografia kulinarna
Ile to razy w najbliższych dniach ktoś powie – „Nie jedz! To na Święta!”. Aby poradzić sobie z apetytem na świąteczne dania, przeżyj przygodę z fotografią kulinarną. Jeśli dasz radę, zrób zdjęcia już przygotowanych świątecznych dań, a jeśli takowych jeszcze nie masz, to sfotografuj chociaż np. przyprawy charakterystyczne dla świątecznej kuchni. Pomocny może być namiot bezcieniowy.
23. Świąteczny fotoreportaż
Przygotowania do świąt bywają naprawdę dynamicznym czasem! Wiele się wtedy potrafi wydarzyć! Obudź w sobie fotoreporterski zmysł i zacznij dziś tworzyć tak, jakby członek Agencji Magnum przybył do Twojego domu w tym przedświątecznym czasie i miał opowiedzieć o tradycjach i atmosferze. Sięgnij po uniwersalny, reporterski zoom.
24. Mamy siebie, czyli piękny portret grupowy – niezapomniana świąteczna fotografia rodzinna
Święta to czas, który chce się spędzać z najbliższymi. Wykorzystaj 24 grudnia do zrobienia niezapomnianych zdjęć portretowych. Pamiętaj, aby podejść do tego na zupełnym luzie. Najważniejsze jest bycie razem i wspólna zabawa podczas robienia zdjęć. To co z nich wyjdzie to tylko dodatek!
Cóż, pozostaje na koniec życzyć udanej zabawy i wspaniałego czasu oczekiwania na Święta. Powodzenia!