Jak działają filtry fotograficzne? Jaki filtr będzie pasował do Twojego obiektywu? Który z nich sprawi, że Twoje zdjęcia będą lepsze, ciekawsze i zachwycą wszystkich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszej filtrowej encyklopedii.
Przez lata prowadzenia bloga o fotografii często wracaliśmy do tematu filtrów. Powstało na ich temat aż 14 artykułów! Więcej tekstów można u nas znaleźć chyba tylko o aparatach i obiektywach. Cale szczęście, temat optyki nie dezaktualizuje się tak szybko jak nowinki ze świata aparatów, gdzie wyścig na liczbę pikseli czy klatek na sekundę nigdy się kończy. Raz kupione filtry fotograficzne możemy używać latami, pod warunkiem, że sami nie zniszczymy ich mechanicznie. Dzięki temu, zebrane w jedno miejsce wszystkie artykuły stworzyły w pewnym sensie „encyklopedię”, której rozdziały znajdziesz podlinkowane poniżej. Mimo, że niektóre teksty napisane zostały kilka lat temu, są ciągle aktualne! Możesz być też pewien, że gdy oferta niektórych producentów się zmieni się, wejdą nowe modele filtrów a stare się wyprzedadzą, redakcja trzyma rękę na pulsie i aktualizuje informacje, żebyś miał dostęp zawsze do najbardziej aktualnej wiedzy i oferty rynkowej.
Od czego zacząć?
Wszystko, co musisz wiedzieć o filtrach fotograficznych przed zakupem
To poradnik zakupowy w pigułce. Jeśli nie masz wiele czasu a chcesz dowiedzieć się najważniejszych rzeczy, zacznij od tego poradnika. Przeprowadzi Cię on krok po kroku po najważniejszych parametrach, jakie należy wziąć pod uwagę podczas kupowania filtrów. Rozmiary, marki, ceny, transmisja światła i najważniejsze: jak rozpoznać, że filtr będzie pasował do Twojego obiektywu.
Polaryzacyjny, szary, konwersyjny czy UV – jaki filtr fotograficzny kupić?
W tym artykule poznasz, jakie są rodzaje filtrów, a (wybacz spoiler) jest ich dużo więcej niż wymieniono w tytule! Zobaczysz zdjęcia „przed i po”, dowiesz się, którego nie da się podrobić w Photoshopie i który jest najlepszy na start.
3 rodzaje filtrów, które pomogą Ci zrobić piękne, jesienne zdjęcia
Złote liście, słońce nisko nad horyzontem i odbicia światła w kałużach – jesień na zdjęciach może być jeszcze piękniejsza niż w rzeczywistości. Dobierz tylko odpowiednie narzędzia i dowiedz się jak wykorzystać je na swoją korzyść.
Filtry szare
Nie daj zrobić się na szaro, czyli zastosowanie filtrów szarych w fotografii
Choć producenci aparatów prześcigają się w zwiększaniu czułości ISO, a fotografowie inwestują niemałe pieniądze w bardzo jasne obiektywy, które pozwolą im pracować nawet w egipskich ciemnościach, zdarza się czasami, że światła mamy aż nadto. Wtedy do akcji wkraczają filtry szare, które są dla obiektywu jak okulary przeciwsłoneczne!
Jak dobrać moc filtra szarego (nd)?
Co oznacza cyfra i skrót ND w nazwie filtra szarego? Jakie efekty otrzymasz z filtra ND8 a jakie z ND1000? Zobacz przykładowe zdjęcia i naucz się sam przewidywać parametry ekspozycji dla różnych filtrów!
Filtry ochronne i UV
Filtry UV nie tylko do opalania, czyli jak chronić obiektyw?
Choć niektórym filtr UV kojarzy się głównie z olejkiem do opalania lub okularami przeciwsłonecznymi, taką ochronę stosuje się również w fotografii. Swoją popularność filtr UV zyskał w czasach fotografii analogowej, ponieważ błony fotograficzne były bardzo wrażliwe na ten rodzaj promieniowania. Jego nadmiar dawał na zdjęciu niebieski zafarb. Pomimo tego, że dzisiejsze matryce fotograficzne są znacznie mniej podatne na promienie UV, to popularność tego filtra nie słabnie. Dlaczego?
Najlepsza ochrona obiektywu – filtr ochronny
Często kupując nowy aparat skupiamy się na zapewnieniu mu jak najlepszej ochrony. Dorzucamy więc do zakupu pokrowiec, czasem dodatkowe ubezpieczenie, a po nabyciu nowego obiektywu obchodzimy się z nim jak z jajkiem. Zapominamy jednak o najprostszym, a jednocześnie najważniejszym sposobie na ochronę – filtrze ochronnym.
Q&A – wszystko co chcesz wiedzieć o ochronie i naprawie soczewek w swoim obiektywie
Na nasze pytania odpowie dwóch ekspertów: Arkadiusz Sikora, specjalista ds obsługi posprzedażowej z Cyfrowe.pl oraz Piotr Rendaszka, manager Foto-Service czyli autoryzowanego, polskiego serwisu obiektywów Sigma. Pytamy m.in o to czy wymiana stłuczonej soczewki w obiektywie się opłaca, kiedy należy ją wymienić a kiedy można dalej robić zdjęcia oraz jak zapobiegać uszkodzeniom.
Filtry polaryzacyjne
Jak działa filtr polaryzacyjny i kiedy go stosować?
Filtry polaryzacyjne dzielą się na filtry liniowe, w przypadku których polaryzacja możliwa jest tylko pod określonym kątem oraz filtry kołowe, złożone z dwóch pierścieni przekręcanych względem siebie. Zależnie od położenia polaryzowane są odpowiednie fale świetlne. Ponieważ polaryzacja światła zależna jest od kąta padania, zjawisko polaryzacji występuje najsilniej pod kątem prostym do kąta padania światła. Brzmi skomplikowanie? Nie musi! W artykule wyjaśniamy, o co chodzi!
Filtr polaryzacyjny – dlaczego warto go zabrać na każdą wycieczkę?
Filtr polaryzacyjny jest prawdopodobnie jedynym filtrem, efektu którego nie potrafią symulować programy graficzne typu Photoshop. Niweluje niechciane odblaski, poprawia kontrast, podkreśla naturalne kolory i poprawia ostrość na całym zdjęciu. Zobacz go w praktyce!
Filtr polaryzacyjny zimą – czy to ma sens?
Polar zimą to dobra rzecz, zarówno gdy mówimy o ciepłej odzieży jak i o filtrze fotograficznym, bo tak właśnie w żargonie fotografów nazywany jest filtr polaryzacyjny. Najlepsze i najbardziej widoczne efekty daje stosowany przy ostrym świetle, w pełnym słońcu. Z tego powodu zdecydowanie więcej okazji do jego wykorzystania znajdziemy w sezonie letnim. Jednak… zimą również warto po niego sięgać! Jeśli spędzasz ferie w górach, na nartach, koniecznie spakuj go do torby.
Strefa Marumi
Filtry Marumi – DHG, Super DHG, Exus, Fit+Slim – który wybrać?
Tańsze czy droższe? Niby takie same, a jednak różniące się niuansami. Poznaj wszystkie serie filtrów Marumi i różnice między nimi. Co to jest powłoka oleofobowa / hydrofobowa i jak wpływa na zdjęcia? Które modele najlepiej się sprzedają i dlaczego?
Marumi Magnetic – filtry fotograficzne na magnes – przykładasz i działasz
Marumi Magnetic to seria filtrów z magnetycznym mocowaniem zamiast pierścienia z gwintem. Czy warto się nimi zainteresować? Jaką mają przewagę nad tradycyjnymi filtrami? Zobacz recenzję!