TOP 5 aparatów do 5000 zł

1
Czy za 5000 zł można kupić dobry aparat? Bez wątpienia! Ale jak wybrać ten najlepszy? Przychodzimy z pomocą i wybieramy najlepsze aparaty w budżecie do 5000 zł.

Zakup dobrego aparatu może być nie lada wyzwaniem. Na rynku jest bowiem wielu producentów i cała masa modeli. Przy wyborze warto kierować się nie tylko opiniami czy marką. Ważne jest, chociażby zastosowanie aparatu, ale też to, jakie obiektywy można do niego zakupić.

Dysponując budżetem w wysokości 5000 zł, nadal poruszamy się wśród modeli raczej mniej zaawansowanych, choć niektórymi z nich bez wątpienia dasz radę wykonać pierwsze zlecenia. W tej półce cenowej króluje matryca APS-C. W założonym przez nas budżecie kupimy albo model w „gołej” wersji, a więc samo body, albo też w opcji z dodatkowym obiektywem. Oto nasze propozycje.

FujiFilm X-T30 II

Najlepsza specyfikacja

Nikon Z fc

Fujifilm Xt30

Niektórzy pomijają Fujifilm podczas wyboru aparatu, tymczasem producent ten oferuje wiele naprawdę ciekawych modeli. Jego aparaty nie tylko dobrze wyglądają, ale oferują też naprawdę solidny i konkurencyjny stosunek ceny do jakości. W przypadku X-T30 II mamy do czynienia z matrycą APS-C o rozdzielczości 26.1 MP. Aparat oferuje czuły i szybki autofokus, a także tryby symulacji filmów światłoczułych do uzyskania ciekawych efektów wizualnych.

W swojej półce cenowej zaskakiwać może także możliwościami filmowymi. Oprócz 4K 30p nadpróbkowanego z 6K pozwala kręcić w 4K 10-bitowym 4:2:2, gdy korzystamy z zewnętrznego rekordera. Nieźle wypada również w Full HD, bo w przypadku tej rozdzielczości możemy liczyć na aż 240 kl./s.

Canon EOS R50

Dobry dla początkujących

Canon EOS R50

Canon EOS R50

Canon EOS R50 to jedna z najtańszych propozycji w naszym zestawieniu. W zakładanym budżecie kupisz nie tylko aparat, ale również kilka obiektywów, choćby jasną stałkę i zooma. Aparat oferuje podstawowe, ale dla wielu wystarczające możliwości. Na pokładzie znajdziemy znakomity autofokus, matrycę APS-C o rozdzielczości 24.2 MP i całkiem niezły w tej klasie wizjer.

Aparat dedykowany jest tak fotografom, jak i filmowcom. Może nawet bardziej tym drugim, zwłaszcza vlogerom, bo dla nich ma kilka ciekawych rozwiązań. Pod kątem filmowym oferuje rozdzielczość 4K nadpróbkowaną z 6K oraz slow-motion w Full HD. Sprawdzi się również jako kamera do streamowania. Jego prostota obsługi sprawia, że mogą po niego sięgnąć osoby, które dotychczas nie miały nic wspólnego z aparatami i pewnie całkiem szybko sobie z nim poradzą.

Nikon Z fc

Świetna ergonomia i styl

Nikon Z fc

Nikon Z fc

Model ten wygrywa w zestawieniu pod względem stylu, choć to może być subiektywne, ale myślę, że większość zgodzi się z tym, że aparat dobrze wygląda. To model, który naprawdę pozwala cieszyć się fotografowaniem, a duża liczba pokręteł i przycisków to ukłon w stronę klasyków, gdzie parametrów nie ustawiało się na dotykowym ekranie. Sercem modelu jest matryca DX, czyli nikonowski odpowiednik APS-C. Aparat wyposażony jest w 209-punktowy system AF, szybki procesor EXPREED 6 i ruchomy, obrotowy ekran.

Model ten sprawdzi się idealnie w fotografii ulicznej i da naprawdę dużo przyjemności z robienia zdjęć. W zakładanym przez nas budżecie oprócz aparatu bez problemu znajdziemy jeszcze do niego obiektyw. Pomimo klasycznej obudowy we wnętrzu znalazło się wiele nowoczesnych rozwiązań, w tym zaawansowana łączność bezprzewodowa, tryb filmowy 4K i całkiem niezły tryb seryjny 11 kl./s – aparaty konkurencji w tej cenie niekiedy oferują mniej.

Sony ZV-E10

Najtańszy aparat do filmowania

Sony ZV-E10

Sony ZV-E10

Jeden z najtańszych modeli w tym zestawieniu. Obecnie kosztuje 3 tys. zł, a więc zostaje sporo na zakup uniwersalnego i jasnego obiektywu. Aparat ten dedykowany jest filmowcom, więc ograniczono nieco jego możliwości fotograficzne, chociażby pozbawiając go wizjera. Za to pod kątem filmu oferuje sporo jak na swoją cenę. Matryca APS-C współpracuje z szybkim procesorem i celnym autofokusem.

Nie można pominąć również trybu filmowego 4K nadpróbkowanego z 6K oraz płaskich profili. Jest też wejście mikrofonowe, elektroniczna stabilizacja matrycy i ponadprzeciętny wbudowany mikrofon. Aparat ten sprawdzi się również w roli kamery internetowej do streamowania. Jest to obecnie jeden z najtańszych modeli, które można kupić pod kątem kręcenia filmów.

Sony A6400

Uniwersalny i popularny

Sony A6400

Sony A6400

To klasyk, którego nie trzeba przedstawiać. Następca słynnego A6300 to bardzo uniwersalny aparat, który świetnie sprawdzi się w zastosowaniu fotograficznym i filmowym. Za jego zakupem przemawiać może duża dostępność tanich obiektywów oraz wciąż dobre parametry, nawet jak na obecne czasy. Matryca APS-C i całkiem szybki autofokus z wysoką dynamiką tonalną.

W trybie filmowym z kolei 4K nadpróbkowane z 6K i 100 kl./s w Full HD kręcone z dźwiękiem. Do tego całkiem niezła czułość ISO. Obecna cena wydaje się całkiem niezła, a bogaty wachlarz obiektywów sprawia, że ten model wart jest przemyślenia przez osoby, które szukają aparatu hybrydowego.

Który aparat wybrać? Jak widać, grono modeli jest całkiem szerokie. Możesz zdecydować się na tańszy aparat i uzupełnić go obiektywami lub droższy, który da Ci większe możliwości. Jesteś amatorem, czy raczej zawodowcem? Od tego też zależy, który model bardziej Ci przepadnie do gustu. Każdy z nich jest z pewnością ciekawą opcją.

Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymać najlepsze promocje dzień przed innymi!

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort