Tablet graficzny w cyfrowej ciemni

1

Wśród wielu przydatnych akcesoriów, które mogą znaleźć się w atelier fotografa, niezwykle ciekawą propozycją jest tablet graficzny. Chociaż wydaje się być urządzeniem stworzonym dla innej grupy odbiorców, to warto mu się bliżej przyjrzeć, szczególnie w czasach, gdy granica między fotografią a grafiką staje się coraz bardziej umowna. Jego zalety docenisz nawet wówczas, gdy ta ostatnia wydaje ci się obca, a twoja praca w cyfrowej ciemni ogranicza się do podstawowych korekt. W takim razie, jakie korzyści daje tablet graficzny? Który tablet kupić i w jaki sposób można wykorzystać go w swojej pracy?

Po co mi tablet graficzny?

Na początku warto zadać sobie pytanie, czy tablet graficzny jest mi w ogóle potrzebny. Zdecydowanie tak! Stanowi on urządzenie, które nie tylko wyraźnie usprawni twoją pracę, ale również zwiększy jej komfort. Przypomnij sobie, jak za pomocą myszki wykonujesz korekcję fragmentu zdjęcia, wykorzystując do tego np. narzędzie pędzel korygujący (adjustment brush) dostępne w Adobe Ligtroom. Wymaga to niezwykłej precyzji i skupienia, a i tak nie gwarantuje satysfakcjonujących efektów. Zabieg ten bywa niezwykle frustrujący. A teraz wyobraź sobie, że używasz pędzla przesuwając nim w intuicyjny sposób po powierzchni zdjęcia. Prawda, że prościej, sprawniej i dokładniej? To tylko jeden z przykładów zastosowania tabletu graficznego. Możesz przy jego pomocy m.in. dokonywać zaznaczania, używać stempla lub rysować krzywe. Większość tabletów odwzorowuje siłę nacisku i kąt trzymania piórka, co pozwala na jeszcze bardziej precyzyjną i kreatywną pracę z obrazem.

Dodatkowym atutem tabletu jest jego ergonomia. Długotrwałe trzymanie myszki powoduje np. zmęczenie nadgarstków. Podczas wykorzystywania tabletu ręka i nadgarstek przyjmuje bardziej ergonomiczną pozycję, a w dodatku dłonie są swobodniejsze. Dzięki temu tablet może zastąpić myszkę nie tylko podczas obróbki fotografii, ale również w ramach codziennej pracy przy komputerze, w tym zarządzaniu katalogami zdjęć. Ponadto większość modeli posiada przyciski funkcyjne (z możliwością zaprogramowania wg preferencji użytkownika) i umożliwia obsługę za pomocą gestów.

Użytkowanie tabletu graficzngo

Obsługa gestów i intuicyjne sterowanie za pomocą piórka, sprawiają, że tablet graficzny stanowi niezastąpione akcesorium w cyfrowej ciemni.

Który tablet graficzny wybrać?

Podczas wyboru tabletu graficznego warto zastanowić się do czego i z jaką częstotliwością będziesz go używać. Jeżeli twoja praca w cyfrowej ciemni obejmuje prostą edycję, to satysfakcjonującym dla ciebie rozwiązaniem będzie nawet podstawowy tablet, taki jak np. Wacoum Intous S. Jego aktywna przestrzeń robocza zdecydowanie wystarczy do wykonywania precyzyjnych lokalnych zmian, a cztery przyciski funkcyjne i obsługa gestów dają szybki dostęp do wybranych funkcji programów. Dodatkowym atutem takiego urządzenia jest łatwość jego transportu. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz większej przestrzeni roboczej i w cyfrowej ciemni spędzasz więcej czasu, możesz wybrać tablet Wacom Intous w wersji M lub któryś z bardziej zaawansowanych modeli. Wacom Intous Pro charakteryzuje się m.in. wyższą czułością podczas nacisku, wynoszącą 2048 poziomów, dzięki czemu zapewnia jeszcze większą precyzję.

W sprzedaży dostępne są również tablety graficzne będące samodzielnymi urządzeniami multimedialnymi, nie wymagające używania komputera, takie jak np. Wacom Cintiq Companion 2. Są to jednak rozwiązania adresowane do profesjonalnych edytorów i grafików. Przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na dołączone do niego oprogramowanie, ponieważ dokładając niewielką sumę do ceny tabletu, możesz zaopatrzyć się w atrakcyjny pakiet, np. Corel PaintShop® Pro X8 i Corel® Aftershot® Pro 2.

Tablet w rozmiarze S sprawdzi się dodatkowo w podróży

Tablet Wacom Intuos S charakteryzuje się znakomitą funkcjonalnością, a dodatkowo jego gabaryty gwarantują mobilność.

Zastosowanie w praktyce

Jak już wspomniałem, tablet graficzny najczęściej przyda się w sytuacji, gdy operowanie myszką byłoby zbyt żmudne lub nawet niemożliwe. Odnosi się to przede wszystkim do korekt, które wykonujemy za pomocą pędzla, takich jak np. działanie na maskach. Tablet graficzny, poprzez odwzorowanie siły nacisku, ułatwia m.in. wykonywanie subtelnych zmian w tonacji (zmieniając siłę nacisku wpływamy na przezroczystość pędzla). Dodatkowo niektóre modele posiadają na końcu piórka konfigurowalny przycisk, który może posłużyć jako gumka (jak w tradycyjnym ołówku). Tablet graficzny przyspieszy i zwiększy precyzję podczas usuwania niechcianych elementów ze zdjęcia, z użyciem narzędzi stempel (clone stamp) i pędzel korygujący (spot healing brush). Urządzenie w podobny sposób wpływa na korzystanie z narzędzia lasso, rozjaśnianie (dodge), ściemnianie (burn), gumka, itp. Ponadto tablet pozwoli ci dodać oryginalny znak wodny w postaci własnoręcznego podpisu.

Korzystanie z tabletu graficznego ułatwia pracowanie na maskach

Korzystanie z tabletu graficznego ułatwia pracowanie na maskach i zwiększa precyzję podczas szczegółowego zaznaczania wybranych partii obrazu.

Za pomocą gestów obsługiwanych przez tablet możesz szybko obrócić zdjęcie, przybliżyć dany fragment, zmieniać parametry suwaków itp. Dodatkowe, konfigurowalne przyciski mogą zastąpić pojedynczy klawisz lub skrót klawiaturowy, dając natychmiastowy dostęp do opcji takich jak: zapisz, cofnij, itp. Oprogramowanie tabletu pozwala na bardzo dużą elastyczność podczas konfiguracji, dzięki czemu możesz go z łatwością dostosować do swoich potrzeb i przyzwyczajeń.

Tablet graficzny - menu

Interfejs tabletu graficznego jeszcze bardziej usprawnia pracę w cyfrowej ciemni.

Za stosunkowo niską cenę możesz wnieść pracę w cyfrowej ciemni na zupełnie nowy poziom. Warto na koniec jeszcze wspomnieć, że korzystanie z tabletu nie wymaga specjalnej praktyki – już po krótkiej chwili, przeznaczonej na zapoznanie się ze sposobem działania takiego urządzenia, możesz korzystać z jego możliwości i skutecznie edytować zdjęcia. Reszta to już kwestia rozwijania umiejętności w cyfrowej ciemni, co dzięki tabletowi stanowi czystą przyjemność.

Podziel się w komentarzu, do czego ty wykorzystałbyś lub wykorzystujesz tablet graficzny!

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

  1. Przyznam, że używanie klawiatury i myszki w laptopie jest dla mnie momentami nużące, więc na pewno pomyślę nad zakupem tableta. Może pod choinkę!

Zostaw komentarz

izmir escort