Slider. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

3

Filmowanie to nie tylko kamera, statyw, aparat i obiektywy. Coraz modniejszą pomocą w uzyskaniu dobrych ujęć są slidery. To bardzo ciekawe i do tego niedrogie rozwiązanie. Dobre nawet dla niezaawansowanych filmowców.

Slider to prosta szyna (prowadnica), po której przesuwamy specjalny wózek z przymocowanym aparatem, kamerą lub sportowym GoPro. Pozwala nakręcić dynamiczne i oryginalne ujęcia. Sprzęt jest prosty w konstrukcji, jednak na rynku znajduje się sporo modeli, które różnią się w mniejszym lub większym stopniu. Dominuje kilka uznanych marek, np. doskonale znane fotografom i filmowcom Manfrotto, a także BenroGenesis, czy Kessler Crane. Co jakiś czas mniejsze firmy próbują podbić rynek, jednak należy uważać na tanie i nieznane marki. Na co zatem zwrócić uwagę podczas kupowania slidera?

Jak działa slider

Najważniejszą sprawą jest płynność ruchu. W sliderze uzyskuje się ją przez odpowiednie połączenie wózka z szyną. Natrafić możesz na kilka mechanizmów:

 1. Ślizgowy  – najprostszy i najtańszy (już za 200-300 zł). Wózek przesuwa się bezpośrednio po szynie.
 2. Łożyskowy – pomiędzy wózkiem a szyną ma łożyska. Według mnie najlepsze rozwiązanie.
 3. Korbkowy – korbka na sliderze służy jako prosty mechanizm. Ty nią kręcisz, a wózek się przesuwa. Ciekawe, ale mało praktyczne rozwiązanie.
 4. Mechaniczny – silnik napędza wózek, a steruje się nim za pomocą pilota. Rozwiązanie najwygodniejsze, ale przy okazji najdroższe (kilka tysięcy złotych).

Marcin Błaszczyk slider na statywie

Slider nie musi być długi

Jedną z podstawowych kwestii jest także długość szyny. Małe slidery mają po 50-60 cm, a te najdłuższe ponad 2 metry. W praktyce 1,5 metra to maksymalna długość, jaką powinieneś brać pod uwagę. Powodów jest co najmniej kilka:

 • Dłuższy slider potrzebuje większego statywu, inaczej może się chwiać lub wywrócić.
 • Jeżeli wybierzesz dłuższy slider, będziesz kręcić dłuższe ujęcia. Przejazd przez metrową szynę to średnio 12 sekund. W zupełności wystarczy.
 • Czym dłuższa jazda kamery, tym trudniej zachować tempo i stabilność obrazu.
 • Możesz mieć problem z zapakowaniem dwumetrowego slidera do samochodu. Pamiętaj, że szyny nie da się rozkręcić ani złożyć na pół.

Jasny gwint! Jak dobrać gwint i głowicę?

Zakładam, że zaopatrzyłeś się już w statyw i kamerę. Slider musisz dobrać tak, żeby był kompatybilny z jednym i drugim. Wielkości gwintów jest kilka- 1/4, 3/4, 3/8 cala, itd.

Kamerę można przykręcić bezpośrednio do wózka, ale wtedy poruszać się ona będzie tylko w jednej płaszczyźnie. Dużo ciekawszym rozwiązaniem jest zamontowanie na szynie głowicy, a dopiero na niej kamery. Daje to dużo większe możliwości i frajdę z używania slidera.

Slidery i statywy są sprzedawane w dwóch wersjach: w zestawie z głowicami lub bez nich. Oczywiście możesz od razu kupić stabilizator z głowicą, jednak warto się zastanowić:
Po pierwsze: być może posiadasz już dobry statyw wyposażony w głowicę, którą możesz odkręcić.
Po drugie: głowice są też sprzedawane osobno, dlatego możesz ją dokupić w każdej chwili. Masz wtedy większy wybór.

jaki slider kupić

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sprawdź jakie jest maksymalne obciążenie slidera. Musi utrzymać twoją kamerą i ewentualnie inne akcesoria, np. głowicę.
Poziomica pozwoli ci ustawić slider w odpowiedniej płaszczyźnie. Warto, żeby sprzęt był w nią zaopatrzony.
Wybierając slider, zwróć uwagę na to, czy ma hamulec. Nie jest to najważniejsza funkcja, ale bardzo ułatwia pracę.
Regulacja nóżek. Każdy taki stabilizator wyposażony jest w 4 nóżki, żebyś mógł go postawić na równej płaszczyźnie. Sprawdź, czy nóżki te są regulowane i antypoślizgowe.

Rhino foto katalogowe

Jaki slider wybrać?

W świecie foto i wideo panuje zasada, że im drożej, tym lepiej. Jednak już za kilkaset złotych możesz kupić dobry slider. Z czasem przyjdzie też pora na głowicę, dodatkowy statyw, a nawet silnik (te także bywają dostępne jako oddzielne akcesoria). Kupując slider rozeznaj się w ofercie różnych marek. Liderem w branży jest Manfrotto. Ich sprzęty można brać w ciemno, ale nie bój się szukać innych rozwiązań. Ciekawą ofertę mają chociażby Libec, czy polska firma SlideKamera.

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Reżyser, ukończył Akademię Filmu i Telewizji. Pisze, kręci, montuje, prowadzi niezależne studio filmowe i chce się dzielić swoimi doświadczeniami ze wszystkimi pasjonatami sztuki filmowej.

3 komentarze

 1. Panie Marcinie bardzo mi miło, że dołączył Pan do dyskusji. Ta odpowiedź jest myślę fajnym uzupełnieniem do tego co napisał Pan w artykule. W kwestii kilku wątków, które Pan poruszył. Na pewno Manfrotto jest firmą, którą można brać w ciemno. Sam posiadam monopod, głowicę olejową czy statyw chyba najbardziej kultowy 055. Co nie zmienia faktu, że właśnie na cyfrowych slider manfrotto ( slidery ) były w zapowiedziach jeszcze kilka dni dni temu :) Ostatecznie ja zdecydowałem się na zakup slide Kamera SP 1000 PRO z nogami bocznymi PRO. Zazwyczaj decyzje o takich zakupach podejmuję stosunkowo długo. Uwielbiam coś dotknąć, obejrzeć, pobawić się. Niestety pracując zawodowo nie mogę sobie pozwolić w sezonie na chociażby jeden dzień, żeby jechać ( bo niestety w Kielcach słabo ze sklepami tego typu ) i tak właśnie uczynić. Zaufałem marce, która jest rozwojowa. Marce która nie jest chińska przede wszystkim i ciągły rozwój pozwala mi spać spokojnie że „części zamienne” lub bliżej prawdy byłyby akcesoria powinny być ciągle dostępne. Jak na razie jest to przyjemny zakup. Solidnie wykonany i mam nadzieję że będzie trwały. Jeśli tak to więcej nie mogę od niego oczekiwać :) Pozdrawiam Łukasz

 2. Witam, pytanie raczej do Pana Marcina – twórcy tego wpisu o jedną małą rzecz z całości. Nastąpiło spore „lokowanie” żeby wręcz nie nazwać ewidentnym reklamowaniem pewnych parek sliderów. Jestem akurat bardzo na bieżąco, gdyż kupowałem całkiem niedawno. Marki, które Pan wymienia wcale nie są liderami jeżeli chodzi o sprzedaż. Dużo bardziej chodliwymi i używanymi są slide kamera, kameleony ( fotonu ), edelkrone czy konova czy chociażby libec ( o którym akurat Pan wspomina ). Pisze Pan o Manfrotto, które z tego co mi wiadomo na trzy dni wstecz jedyne co wypuściło to zapowiedzi własnych sliderów. Zatem pisać o nich jako o liderach na rynku to dość mocno naciągana teoria. Jeśli się mylę to poproszę o namiary gdzie takie slidery można kupić i od kiedy są na rynku To są marki o których rozmawia się na forach. Pisze Pan też o tym że za kilkaset złotych można kupić dobry slider. Chciałbym poznać te dobre slidery za kilkaset złotych i móc się może na nich skupić w przyszłości, a może sprzedać to co kupiłem, bo po prostu nie warto ?
  Pozdrawiam Łukasz.

  • Marcin Błaszczyk w

   Witam Panie Łukaszu. SlideKamera to faktycznie prężnie rozwijająca się firma i o niej też wspomniałem :) Manfrotto ma już w swojej ofercie slidery od pewnego czasu :) Kupić je można chociażby przez Cyfrowe.pl albo przez stronę producenta. Generalnie zgadzam się z Panem- firm jest wiele. Też przeglądam fora internetowe i dyskusji jest sporo. Trochę to zależy od gustu i upodobań- jedni polecają takie, kolejni inne marki. Konova czy Edelkrone to jak nabardziej dobre firmy. Branża jest bardzo rozwojowa, co chwilę pojawiają się nowe firmy i produkty, generalnie jest w czym wybierać. Manfrotto jest jednym z liderów rynku stabilizatorów i firmą o naprawdę mocnej renomie, dlatego napisałem, że można ich slider brać w ciemno. Nikt z osób które znam, ani ja sam nigdy nie zawiódł się na jakimkolwiek sprzęcie sygnowanym ich marką. Co do dobrego slidera- to jest to kwestia indywidualna. Przede wszystkim dobry slider to taki, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Elektrycznego dwumetrowego slidera nie kupimy za kilkaset złotych. We wstępie nawet przestrzegam przed kupowaniem w ciemno bardzo tanich sliderów. Ale owszem, można kupić za kilkaset złotych moim zdaniem dobry, krótki slider. Wspomniana przez Pana SlideKamera ma w swojej ofercie tanie i solidnie wykonane slidery, tekst prowadzi też do kilku sliderów poniżej 1000 złotych, ktore są porządnymi produktami. To wszystko zależy jakiego konkretnie szukamy :) Nie wiem co Pan kupił i za ile- ale jeśli dobrze się na tym pracuje i spełnia Pańskie oczekiwania, to może jednak warto? Pozdrawiam :)

Zostaw komentarz

izmir escort