Przydatne gadżety dla fotografa przyrody

0

Dodatkowe akcesoria do aparatu, takie jak zbroje, stylizowane pokrowce czy namioty nie tylko odpowiednio chronią sprzęt, ale również wyglądają znacznie bardziej interesująco niż te standardowe. Poza tym pozwalają na subtelne zakomunikowanie innym amatorom fotografii o naszych zainteresowaniach.

Zbroje na aparat

Zbroja to gumowa obudowa na aparat, której zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym na skutek uderzenia. Co warte podkreślenia zabezpieczona jest nie tylko obudowa, ale też ekran lub ekrany LCD. Jej dodatkową zaletą jest fakt, iż utrudnia dostanie się do obudowy piasku i kurzu. Oprócz standardowych, jednokolorowych modeli, dostępne są również wersje moro, idealne dla osób chcących się całkowicie wtopić w otoczenie ;) .

źródło: materiały producenta Easycover

źródło: materiały producenta Easycover

Warto pamiętać, że z uwagi na rozmieszczenie i rozmiar przycisków zbroję dobiera się do konkretnego modelu aparatu. W większości przypadków są one przeznaczone dla lustrzanek, choć producenci przewidzieli również sytuacje, w których użytkownicy bezlusterkowców będą chcieli skorzystać z dodatkowej ochrony. W ofercie sklepu Cyfrowe.pl znajdują się zbroje firm EasyCover oraz Delkin różnice miedzy zbrojami dla poszczególnych modeli są raczej kosmetyczne.

Inną cechą zbroi jest zauważalne pogrubienie uchwytu. Należy na to zwracać szczególną uwagę, gdy aparat wydaje się dla Ciebie za duży, jeśli jest za mały to dodatkowa obudowa poprawi komfort fotografowania.

Pokrowce na karty pamięci

Wśród akcesoriów, które są przydatne dla większej grupy osób niż fotografowie przyrody, znajdują się oprócz wspomnianych zbroi  również pokrowce na karty pamięci. W przeciwieństwie do tradycyjnych kieszonek w torbach czy plecakach są one zazwyczaj wodoodporne.

źródło: materiały producenta Lenscoat

źródło: materiały producenta Lenscoat

Oczywiście nie mogło również zabraknąć „maskującego” motywu, który nadaje produktom charakter przyrodniczy. Wybierając pokrowiec należy pamiętać, z jakiego typu kart korzystamy. W sprzedaży są dostępne pokrowce mieszczące od 6 do nawet 15 kart najróżniejszego typu – od SD, poprzez CF po XQD. W mojej ocenie jest to szczególnie przydatny dodatek dla osób używających kart SD, ponieważ są one stosunkowo delikatne i łatwe do zgubienia.

Pokrowce na obiektywy

Pokrowce możemy podzielić na dwa podstawowe typy:

Te pierwsze stanowią bardzo dobry pomysł na prezent dla fotografa. Mimo, że w dzisiejszych czasach coraz rzadziej dostajemy pokrowiec wraz z obiektywem, to jednak warto się w niego zaopatrzyć na potrzeby bezpiecznego przechowywania sprzętu.

źródło: materiały producenta Eeasycover

źródło: materiały producenta Eeasycover

Drugą grupę również można podzielić na pokrowce dedykowane i uniwersalne. Co oczywiste, pokrowce dedykowane przeznaczone są dla konkretnych obiektywów na podobnej zasadzie jak zbroje – posiadają odpowiednie wyprofilowanie oraz okienka (zabezpieczone folią) w miejscu przycisków. Ich przewagą w stosunku do uniwersalnych pokrowców jest idealne dopasowanie do obiektywu.

źródło: materiały producenta Lenscoat

źródło: materiały producenta Lenscoat

Zachęcam do zapoznania się z materiałem na temat pokrowców firmy Lenscoat.

Natomiast pokrowce uniwersalne zazwyczaj są kompatybilne ze wszystkimi obiektywami, których średnica nie przekracza pewnej wartości. Docenią to szczególnie te osoby, które planują zmianę systemu lub użytkowanie pokrowca z kilkoma „szkłami”. Największą przewagą wspomnianego rozwiązania nad „dedykowanym” jest jednoczesna ochrona obiektywu i aparatu.

źródło: materiały producenta Lenscoat

źródło: materiały producenta Lenscoat

Namioty i mobilne czatownie

Ten temat został szeroko omówiony w artykule pod tytułem Maskowanie – sztuka, którą powinien opanować każdy fotograf przyrody. Zachęcam do zapoznania się z nim.

Czy warto?

Tę kwestię należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze zastosowania i możliwości standardowych produktów i ich „wersji przyrodniczych” nie różnią się od siebie. Z drugiej strony każdy z nas lubi otaczać się przedmiotami, które oddają nasz styl i charakter. I to właśnie ten drugi przypadek w moim przekonaniu uzasadnia zakup wspomnianych akcesoriów.

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

Zostaw komentarz

izmir escort