PORADNIK KUPUJĄCEGO – Jak wybrać battery grip?

0

Komfort pracy to podstawa każdej udanej sesji fotograficznej. Jeśli chcesz zapewnić sobie zapas energii do wykonania wszystkich zaplanowanych kadrów i zwiększyć ergonomię w trakcie robienia m.in. portretów, to niezastąpiony będzie battery grip. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na podstawowe pytania, które mogą pojawić się w Twojej głowie podczas podejmowania decyzji o zakupie gripu.

Dlaczego warto kupić grip do aparatu?

Nacisk na kompaktowość i mobilność bezlusterkowców i zaawansowanych kompaktów odbija się czasami na ich ergonomii. Dążenie producentów do tego, aby dosłownie mieściły się w kieszeni, pozbawia ich często specjalnie profilowanej konstrukcji, która ułatwia pewne chwytanie aparatu (takie rozwiązanie jest charakterystyczne dla znacznie większych i cięższych lustrzanek). Kompromisem jest oferowanie dodatkowych gripów mocowanych najczęściej za pomocą gwintu statywowego. Są to bardzo ciekawe rozwiązania, które często zupełnie odmieniają sposób korzystania z bezlusterkowca czy kompaktu, ale ograniczają się tylko do takiej funkcji – nie udostępniają dodatkowego zasilania.

Czym różni się battery grip od zwykłego gripa?

battery grip olympus erognomia

Tradycyjnie mianem gripów określano akcesoria do lustrzanek, które zapewniały przede wszystkim dodatkowe zasilanie. Obecnie w erze bezlusterkowców myśląc o gripie, można mieć na myśli akcesoria, które wcale nie dostarczają dodatkowej energii, a jedynie mają na celu zwiększanie ergonomii urządzenia. Dostępne są różne modele, wśród których można znaleźć podstawowe uchwyty i takie, które wykorzystują dodatkowe przyciski czy gniazda, tak jak w przypadku modelu Olympusa HLD-8G do aparatu E-M5 Mark II.

 

Battery grip – jak to działa?

Battery grip, zwany inaczej uchwytem zasilającym, to gadżet, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie fotografowi dodatkowego źródła zasilania. Jednocześnie zwiększa ergonomię w trakcie wykonywania zdjęć, przede wszystkim w orientacji pionowej. Posiadają więc komory na dodatkowe akumulatory i część przycisków stanowiących dokładne odwzorowanie tych, które znajdują się już w aparacie. Różne modele oferują zróżnicowane możliwości, np. udostępniają podstawowe przyciski, takie jak spust migawki albo powielenie wybieraków wielofunkcyjnych itp.

battery grip canon eos r

Battery grip pozwala na stosowanie dodatkowych akumulatorów (najczęściej dwóch). Dodatkowo może oferować także koszyk na akumulatory AA, co pozwala na swobodne dobieranie źródła zasilania w terenie.

battery grip eos r chwyt

Niezależnie od wyboru typu gripu niezwykle istotną i korzystną ich cechą jest zwiększenie ergonomii. Takie akcesorium poprawia chwyt aparatu, ułatwia fotografowanie w pionie czy zapewnia lepsze wyważenie sprzętu podczas korzystania z cięższych obiektywów.

Jaki masz aparat?

Zarówno battery gripy, jak i te pozbawione funkcji zasilania, projektowane są z myślą o konkretnych modelach aparatu. Wybór jest prosty, gdyż akcesoria te są precyzyjnie dopasowane do poszczególnych modeli. Część może pasować od kilku podobnych modeli aparatów (zależy od producenta). Niemniej zawsze jest to jasno określone w specyfikacji uchwytu zasilającego.

battery grip canon eos 70

Producenci projektują battery grip specjalnie z myślą o konkretnych modelach aparatów. Przykładowo grip Canon BG-E14 powstał z myślą o aparatach EOS 70D i EOS 80D.

battery grip eos mark 1d

Profesjonalne modele, takie jak np. Canon EOS 1DX Mark II posiadają zintegrowany grip, który jest stałym elementem korpusu.

O battery grip warto pomyśleć w szczególności podczas korzystania z bezlusterkowców. W porównaniu z lustrzankami aparaty tego typu są dużo bardziej energochłonne, stąd może być konieczna częstsza wymiana baterii. Uchwyt zasilający pozwala na płynne przełączanie się pomiędzy różnymi źródłami zasilania, w związku z czym nie trzeba przerywać pracy i zakłócać sesji.

Czy robisz zdjęcia pionowo?

Tak jak już wspomniałem, battery gripy to nie tylko dodatkowe zasilanie, ale również zwiększona ergonomia. Odczują to przede wszystkim Ci, którzy wykonują wiele zdjęć w orientacji pionowej (np. portreciści). Jeżeli należysz do tej grupy, to taki uchwyt będzie niezastąpiony. W tej sytuacji przeniesienie przycisków czy pokręteł do uchwytu zasilającego będzie bardzo pomocne.

battery grip olympus przyiski

Battery grip Olympus HLD-9 do aparatu E-M1 Mark II (na zdj. wyżej) został wyposażony w cały zestaw przycisków. Udostępnia wybierak, 2 programowalne przyciski, przełącznik blokady, pokrętło i spust migawki. Dla portrecisty, dla którego fotografowanie w pionie jest codziennością, będzie to bardzo przydatne rozwiązanie.

Jeżeli jednak głównym zadaniem gripu ma być zasilanie Twojego aparatu, a tylko sporadycznie fotografujesz w orientacji pionowej, to wystarczające mogą okazać się podstawowe akcesoria wyposażone jedynie w przycisk spustu migawki.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jako że producenci tworzą gripy specjalnie z myślą o konkretnych modelach aparatów, to często stosują także dodatkowe uszczelnienia i wzmocnienia, umożliwiające fotografowanie w trudnych warunkach. To bardzo ważna cecha, gdyż brak takiego zapewnienia mocno ograniczałby funkcjonalność aparatu.

battery grip sony przyciski uszczelnienie

Battery grip Sony VG-C1EM został stworzony z myślą o aparatach A7 i A7R. Zastosowano w nim uszczelnienia przycisków, pokręteł, pokrywy akumulatora i złącza, co zabezpiecza grip przed zachlapaniami i działaniem pyłu.

W przypadku uchwytów pozbawionych dodatkowego zasilania warto zwrócić uwagę na to, czy ich konstrukcja zapewnia łatwy dostęp do gniazda baterii i kart pamięci. Jeśli tak jest, to w przypadku potrzeby wymiany akumulatora lub nośnika nie ma konieczności demontowania całego gripu. Zdecydowania zwiększa to komfort i płynność użytkowania.

battery grip fujifilm komora

Uchwyt taki jak np. FujiFilm MHG-XPRO2 został zaprojektowany tak, aby po zamontowaniu nie blokować dostępu do akumulatora i gniazda karty pamięci.

Ostateczna decyzja

Podsumowując, wybór battery gripu nie powinien sprawić większych problemów, gdyż akcesoria te są tworzone z myślą o konkretnych modelach aparatów, co zdecydowanie ułatwia poszukiwania. Warto przy tym pamiętać, aby zapewniał maksymalną funkcjonalność – udostępniał dodatkowe przyciski (jeśli dużo fotografujesz pionowo), charakteryzował się elastycznością w zakresie wykorzystywanych źródeł zasilania i zapewniał wytrzymałość podczas fotografowania przy trudnych warunkach atmosferycznych. Na szczęście większość battery gripów dostępnych w ofercie łączy wszystkie te cechy*.

*Dodatkowe uszczelnienia stosowane są tylko, jeśli takowe posiada aparat.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort