Jak nagrać dobry film telefonem? Sprawdź nasze rady! cz. 1

7

Czasy, kiedy chęć kręcenia amatorskich filmów wideo wymagała wizyty w sklepie RTV i konkretnego budżetu minęły bezpowrotnie. Dziś wystarczy telefon, często kupiony za złotówkę razem z abonamentem, aby nagrać wideo w jakości Full HD, a nawet 4K. Oczywiście nawet najwyższa jakość wideo na nic się nie zda, jeśli film będzie nagrany bez zachowania podstawowych zasad operatorskich. Co zatem zrobić, aby Twój film oglądało się z przyjemnością? Przeczytaj kilka rad o tym, jak nagrać film komórką.

1. Orientacja pozioma vs. Orientacja pionowa

W tej konfrontacji jest tylko jeden prawowity zwycięzca – orientacja pozioma. Jedną z rzeczy, która najbardziej irytuje osoby zajmujące się profesjonalnie filmowaniem jest szerząca się epidemia VVS – Vertical Video Syndrom (Syndrom Pionowego Wideo). Od początku historii ruchomych obrazów film zawsze miał orientację poziomą. Tak było i jest w przypadku ekranu kinowego, ekranu telewizora czy ekranu komputera.  Kręcąc wideo w orientacji pionowej zubożasz film o istotne informacje. Film nagrany w taki sposób będzie odtwarzany na ekranie z czarnymi pasami po bokach (tzw. Pillarbox). Oczywiście pokusa jest duża w przypadku kręcenia sylwetki człowieka, która idealnie wypełnia cały kadr, gdy trzymasz telefon pionowo. NIE ULEGAJ POKUSIE! Zdecydowanie lepiej jest odejść od osoby filmowanej, ustawić telefon w pozycji poziomej i zostawić jej miejsce po bokach tak, aby w przypadku ruchu nie uciekła nam z kadru (szczególnie jeśli nagrywamy postać w tańcu).

Jeśli te argumenty Cię nie przekonały, to może zrobi to ten film (film w języku angielskim).

2. Ustawienia opcji filmowania w telefonie

Marek telefonów z możliwością nagrywania filmów jest mnóstwo. Droższe modele, takie jak np. APPLE IPHONE 6 lub SAMSUNG GALAXY S6, dają na ogół dużo więcej możliwości filmowych (rozdzielczość 4K w przypadku Samsunga). Każdy telefon ma inne menu ustawień filmowania, jednak w większości przypadków znajdziesz następujące opcje.

Jakość

Jeśli Twój telefon ma możliwość nagrywania w rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli), warto wybrać tę opcję. Zakładając, że film który nagrasz będzie dystrybuowany w internecie, ta opcja daje Ci możliwość większej kreacji podczas montażu. Do publikacji filmów w internecie wystarczy jakość HD (1280×720 pikseli). Jeśli więc nagrasz film w wyższej rozdzielczości, możesz z jednego nagrania stworzyć dwa rodzaje ujęć (np. plan średni i zbliżenie). To pozwoli Ci na wycięcie niepotrzebnego materiału. Załóżmy, że nagrywasz monolog postaci w jakości Full HD, w planie średnim. Monolog trwa 90 sekund, ale Ty chcesz użyć tylko 15 sekund z początku i 15 sekund z końca wypowiedzi. Ponieważ film będzie eksportowany w jakości HD, możesz użyć planu średniego z początku wypowiedzi i skleić go ze zbliżeniem uzyskanym dzięki powiększeniu ujęcia o 50%. Dzięki zmianie planu nikt nie zauważy usuniętego fragmentu wypowiedzi (o ile nie nastąpiła drastyczna zmiana pozycji postaci). Jeśli masz telefon z możliwością filmowania w rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli), możesz dokonać nawet bardziej skrajnych zmian ujęć, np. z planu ogólnego do zbliżenia. Nagrywając wideo w wysokiej rozdzielczości musisz pamiętać jednak o ograniczeniu pamięci Twojego telefonu. Im wyższa rozdzielczość filmu, tym szybciej zapełnisz kartę. Poniżej ilustracja demonstrująca różnicę w planach przy przycięciu z rozdzielczości Full HD do HD.

Balans bieli

Jeśli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem, najlepiej będzie ustawić tryb auto. Balans bieli może zmienić się podczas filmowania, np. gdy kręcimy w pochmurny dzień i słońce co chwilę chowa się za chmurami. Jeśli jednak jesteś pewny, że oświetlenie nie ulegnie zmianie, możesz ustawić je ręcznie. Do wyboru zazwyczaj są następujące ustawienia:
– światło żarowe (symbol żarówki)
– światło jarzeniowe (symbol lampy jarzeniowej, świetlówki)
– światło dzienne (symbol słońca)
– światło dzienne w pochmurny dzień (symbol chmury)

Pamiętaj, że światło naturalne jest na ogół dużo silniejsze niż światło sztuczne. Oznacza to, że filmując w pomieszczeniu z odsłoniętymi oknami, oświetlonym dodatkowo światłem jarzeniowym, oba światła mieszają się powodując, że ani ustawienie balansu na światło dzienne ani na jarzeniowe nie odda prawidłowej kolorystyki. Kolor światła zmieniać się będzie w zależności od tego, jak daleko od okna nagrywasz swój film.

Klatkaż

Niektóre telefony, jak np. APPLE 6 lub Huawei Nexus 6P, oferują możliwość wyboru ilości klatek na sekundę nagrywanego materiału. Wyższa wartość ‘fps’ (klatek na sekundę) zazwyczaj idzie w parze z niższą rozdzielczością nagrywanego materiału. Pamiętaj, że im więcej klatek na sekundę nagrywasz w filmie, tym więcej miejsca będzie on zajmował.

24 fps – to standard kinowy i najbardziej ekonomiczny w zużyciu pamięci telefonu. Polecam wybrać to ustawienie.
25 fps – to standard PAL, czyli przyjęty w europejskiej telewizji. Jeśli nagrywasz coś, co może być wykorzystane przez serwis informacyjny stacji telewizyjnej, możesz użyć tego formatu.
29,97 fps – to standard NTSC, amerykańskiej telewizji. Nie ma sensu nagrywania w tym formacie, jeśli nie mieszkasz w USA.
50 fps, 60 fps i więcej – to pożeracze pamięci, ale czasem warto sięgnąć do tych ustawień.

Jeśli nagrywasz wydarzenia sportowe, to nagranie materiału z klatkażem 50 fps pozwoli Ci zwolnić ujęcie o połowę zachowując płynny ruch. Jeśli masz możliwość nagrania filmu z prędkością 120 fps, to możesz zwolnić go pięciokrotnie przy zachowaniu płynności (120fps/5=24fps). Zwolnione ujęcie przelatującego obok roweru podczas zawodów MTB, będzie wyglądać bardziej imponująco na dużym zwolnieniu.

Zoom

Większość telefonów dostępnych na rynku posiada wyłącznie zoom cyfrowy. Korzystanie z tej opcji nie ma sensu. Jakość takiego filmu będzie kiepska, a filmowanie na dużym zbliżeniu sprawi, że nawet najmniejszy ruch ręką przełoży się na ogromne drganie obrazu. Jeśli chcesz wykonać zoom cyfrowy, równie dobrze możesz zrobić to w programie do edycji filmów, gdzie dodatkowo będziesz mógł zastosować algorytm stabilizacji obrazu (dostępne w niektórych programach).

3. Stabilizacja

Stabilne ujęcie to podstawa do tego by Twój film przypominał profesjonalne produkcje. Jeśli więc nie masz przy sobie statywu przystosowanego do trzymania telefonu, sam musisz zostać statywem. Jeśli jednak jesteś gotów spakować trochę dodatkowego bagażu, to warto zaopatrzyć się w uniwersalny uchwyt do smartfonów z gwintem 1/4 cala firmy Manfrotto, który można przykręcić do złączki zwykłego statywu. Ciekawym rozwiązaniem jest też  Joby GripTight GorillaPod Stand. Statyw ten, dzięki dużej elastyczności nóg, można zamontować na różnych obiektach, np. barierkach, gałęziach czy stojakach. Dla stabilnych ujęć podczas ruchu możesz zamontować swój telefon na stabilizatorze Big Balance Husky 3M. Alternatywą jest FeiYu Tech, ręczny gimbal do smartfona. Ten 3-osiowy stabilizator zniweluje wszelkie drgania, zapewniając nagranie płynnego ruchu. Przydatny może okazać się także Optrix monopod, pozwalający na nagranie materiału typu selfie tam, gdzie rozstawienie statywu jest niemożliwe.

Poniżej wideo obrazujące ogromną różnicę jakościową pomiędzy stabilnym a niestabilnym ujęciem.

4. Oświetlenie

W profesjonalnych produkcjach, nagrywana osoba jest dobrze oświetlona tak, by skupiała na sobie wzrok, a nie tło za nią. Staraj się unikać filmowania pod światło, jeśli jednak tego wymaga koncepcja filmu lub filmujesz na jasnym tle, ustaw pomiar światła na nagrywaną osobę (w niektórych modelach telefonu można to zrobić dotykając ekranu smartfona na wskazanym obiekcie). Planując zdjęcia w nocy lub w ciemnych miejscach, warto zainwestować w dodatkowe oświetlenie. Lampa LED Funsports CN-126 dobrze sprawdzi się w takich warunkach. Może być zasilana akumlatorami lub za pomocą bateri AA. W komplecie są trzy filtry, dzięki którym można dostosować temperaturę barwną światła. Godna uwagi jest również lampa Funsports Luxmen VT-100. Jest to lampa halogenowa z możliwością ładowania akumulatora za pomocą samochodowego gniazda zapalniczki. Mniejszą alternatywą dla tych produktów jest kieszonkowa lampa LED Manfrotto Lumie MUSE. Lampa ładowana jest za pomocą USB, a w zestawie z nią znajdują się trzy filtry barwne.

 

To tylko część informacji przydatna przy filmowaniu telefonem komórkowym, ale już zastosowanie się do tych rad sprawi, że Twoje filmy będą wyglądać dużo lepiej. Więcej informacji już wkrótce w drugiej części. Znajdziesz w niej informacje o kompozycji obrazu, więcej o tym jak wykonać zdjęcia w ruchu oraz o tym jak ważny jest dobry plan przed przystąpieniem do filmowania.

Jeśli dobrnąłeś do końca tego artykułu i chcesz czytać więcej na ten temat, zapisz się na newsletter!

Podziel się.

O Autorze

Bartek Ilkowski

Pasjonat filmu i fotografii, ze wskazaniem na film. Od kilku lat intensywnie poszerza swoją wiedzę w obu dziedzinach. Uczęszczał do sopockiej szkoły Fotomedia oraz warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Były dziennikarz Reuters TV. Amator aktywnego wypoczynku.

7 komentarzy

 1. Avatar

  A jak ustawic telefon zeby nie bylo widac zmarszczek? A moze to sie usuwa w jakims programie. Bo mój telefon sprawie ze niewielkie zmarszki wygladaja naogromne. Co robic?

  • Bartosz

   Hej Agnieszka.
   Zacznę od tego, że film nagrany poziomo, to prawidłowo nagrany film. Jeśli jednak chcesz obrócić go o 90 stopni to najprościej będzie to zrobić w darmowym programie Windows Movie Maker (jeśli pracujesz na systemie Windowsa). Opcja ta jest dostępna na górnej liście z narzędziami (Rotate Left, Rotate Right).
   Pozdrawiam

 2. Avatar

  Pięknie opisany artykuł, dzięki wielkie za wszystkie rady, na pewno z nich skorzystam w najbliższym czasie! :>

 3. Avatar

  Bardzo dobrze, opisane punkt po punkcie kolejne kwestie, o których należy pamiętać biorąc się za film. Dla mnie, jak najbardziej okazały się przydatne. Mogę więc tylko podziękować i pogratulować artykułu :)

Zostaw komentarz

izmir escort