Jak nagrać dobry film telefonem?

7

Współczesne smartfony zapewniają jakość filmów, która pozwala nawet na profesjonalne realizowanie filmów, vlogów, transmisji czy streamu. W szczególności jeśli dołączy się do nich akcesoria do filmowania smartfonem. Jednakże na nic nie zdadzą się te próby, jeśli nie weźmie się pod uwagę kilku podstawowych kwestii związanych z nagrywaniem wideo telefonem. Zajrzyj do naszego poradnika, aby zacząć używać smartfona jako zaawansowanej kamery wideo. 

Orientacja pozioma vs. orientacja pionowa 

Pierwszym wyborem przed którym staje operator filmujący smartfonem jest to czy będzie nagrywał film w pionie czy w poziomie. Niegdyś odpowiedź była oczywista – nagrywa się wyłącznie w poziomie. Autorów filmów pionowych zazwyczaj wygwizdywano w komentarzach, a nawet jeśli materiał był amatorski i ukazywał zdarzenie nagrane przypadkowo, to i tak wśród widzów podnosiło się wiele głosów niezadowolenia.

Często odruchowo chwyta się za smartfon, aby nagrywać w pionie. Niegdyś był to kardynalny błąd, obecnie jednak takie nagrywanie jest już powszechnie akceptowane – w szczególności w opisanych w dalszej części artykułu sytuacjach.

Obecnie jednak sprawy przybrały zupełnie inny obrót. Filmowanie w pionie jest już akceptowalne a w niektórych przypadkach wręcz pozioma orientacja kamery byłaby błędna. Stoją za tym głównie media społecznościowe i oglądanie treści głównie na ekranie smartfona. To sprawia, że większość odbiorców nie ma nic przeciwko filmom pionowym, gdyż takie wygodniej ogląda się właśnie na wyświetlacz urządzenia mobilnego.

Dlatego zatem wybór orientacji filmów zależy od jego przeznaczenia. Poniżej krótkie wskazówki, kiedy wybrać orientacją poziomą lub pionową. 

 • Orientacja pionowa – gdy nagrywasz filmy z myślą o mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok itp.), a w szczególności wyłącznie tam. Filmuj pionowo gdy przygotowujesz materiały na relacje czy rolki, a także gdy przygotowujesz transmisję (lub po prostu ją prowadzisz). 
 • Orientacja pozioma – filmowanie na vlogi publikowane na YouTube, Vimeo itp., a także treści, które mają być filmami fabularnymi, dokumentami, reportażami i innymi materiałami istniejącymi głównie poza mediami społecznościowymi. Oczywiście filmy poziome nadal mogą być publikowane w social media,  ale wybieraj poziom wtedy, gdy udostępnienia są dodatkowymi miejscami przeznaczenia, a nie głównym celem.

Na koniec jeszcze kilka uwag. Orientacja pozioma zawsze będzie prezentowała się lepiej, co wynika z naszego sposobu widzenia świata i też przyzwyczajenia do tego, jak wygląda kino. Chociaż zauważ, że w tym drugim wypadku wystarczyło kilka lat obcowania ze smartfonami, żeby filmy pionowe przestały tak razić. W przypadku filmów poziomych łatwiej jest też komponować obraz. Dlatego orientacja pionowa jest ok gdy warstwa wizualna jest drugorzędną kwestią, a ważniejsze jest przekazanie informacji.

Ustawienia opcji filmowania w telefonie

Jakość – rozdzielczość obrazu

Generalnie dobrze byłoby nagrywać w możliwie jak największej rozdzielczości, a więc w przypadku większości smartfonów 4K. Warto jednak pamiętać, że im wyższa rozdzielczość tym większe rozmiary plików i konieczność korzystania z większej liczby kart pamięci. Wybór rozdzielczości zależy więc głównie od przeznaczenia rejestrowanych materiałów. Jeśli są to nagrania np. na potrzebę mediów społecznościowych i będą przede wszystkim wyświetlane na ekranach smartfonów, wystarczająca będzie rozdzielczość Full HD. W przypadku bardziej zaawansowanych produkcji 4K to obecnie minimum.

Jeśli chcesz nagrywać filmy w wyższej rozdzielczości na potrzeby rozbudowanych projektów konieczne będzie zastosowanie karty pamięci w Twoim smartfonie.

Warto jeszcze pamiętać o stałym postępie w dostępnych rozdzielczościach. Jeszcze kilka lat temu Full HD było szczytem możliwości wideo, obecnie już upowszechnia się 8K i dalej. Warto więc znaleźć optimum pomiędzy rozdzielczością a wagą plików, pamiętając jednak o tym, że z powodzeniem można czasami rezygnować z maksymalnej rozdzielczości. 

Balans bieli podczas filmowania smartfonem

Smartfony to przede wszystkim urządzenia, które mają nas wyręczać w wielu czynnościach. Podobnie jest w przypadku filmowania. Smartfony wykorzystują automatyczne tryby dobierania balansu bieli, tak iż zazwyczaj całkiem dobrze radzą sobie z różnymi typami oświetlenia i całkiem wiernie odwzorowują kolory. Czasami jednak jest konieczne wziąć sprawy w swoje ręce. Wtedy możesz skorzystać z profesjonalnego trybu ustawiania parametrów.

Smartfony to obecnie najpopularniejsze typy kamer i aparatów fotograficznych. Dzięki aplikacjom mobilnym możliwe jest przejęcie pełnej kontroli nad ekspozycją i dostosowanie parametrów filmowania – w tym także ustawienie właściwego balansu bieli.

Podczas ustawiania temperatury barwowej w trakcie filmowania smartfonem należy pamietać, że to co widać na ekranie nie jest koniecznie ostatecznym wynikiem. Ekrany stosowane w smartfonach „upiększają” kolory, tak aby wszystko co wyświetlają wydawało się bardziej atrakcyjne. Aby uniknąć takich rozbieżności podczas filmowania stosuje się monitory podglądowe dające wierne odwzorowania, ale w trakcie użytkowania smartfonów stają się one niepraktyczne. 

Klatkaż

Klatkaż oznacza liczbę klatek na sekundę nagrywanego materiału. Odpowiada to za płynność filmów i standardem kinowym jest 24 kl./s. Najczęściej smartfony umożliwiają dobór prędkości także 30 kl./s czy 60 kl./s. Wyższe wartości takie jak np. 120 kl./s przeznaczone są do filmowania w trybie slow motion. Im więcej kl./s tym bardziej można spowalniać ruch w ujęciach. Podobnie jak w przypadku rozdzielczości im więcej kl./s tym więcej pamięci potrzebuje plik. Dlatego nie warto na wszelki wypadek używać większego klatkażu, lecz wtedy gdy jest to uzasadnione przez daną realizację. 

Zobacz jakie efekty można uzyskać używając trybu slow motion w iPhonie 13 Pro:

Po wyższy klatkaż warto też sięgać w przypadku dynamicznych ujęć. Nie tylko w celu uzyskania efektów slow motion, ale również by mieć do dyspozycji jeszcze bardziej płynne ujęcia. Pozostawia to większe pole manewru w post produkcji. 

Zoom 

Obecnie smartfony dzielą się głównie na takie, które mają jedną kamerę i zespół aparatów. W tym drugim przypadku możliwe jest skorzystanie z zoomu optycznego, poprzez przełączanie się pomiędzy aparatami szerokokątnymi a 3-krotnym zoomem optycznym. Korzystanie z różnych obiektywów pozwala na zachowanie optymalnej jakości wideo. Innym rozwiązaniem zmiany kąta widzenia jest korzystanie z zoomu cyfrowego. To wyjście jednak ma wpływ na jakość obrazu, która w tańszych modelach smartfonów może drastycznie spadać. 

Stabilizacja obrazu

Współczesne smartfony pozwalają na bardzo wydajną stabilizację obrazu za pomocą optycznej stabilizacji (OIS) bądź elektronicznej (EIS). Pierwsza z nich opiera się o fizyczne poruszanie się elementów optycznych, natomiast druga to zastosowanie algorytmów, aby cyfrowo korygować drżenie. Lepsze efekty daje ta pierwsza, jednakże nie jest dostępna we wszystkich smartfonach, gdyż jej zastosowanie je droższe, co przekłada się na implementowanie jej w modelach z wyższej półki.

Świetnym rozwiązaniem jest więc zastosowanie zewnętrznego gimbala. Jako że takie urządzenie jest kompatybilne z różnymi modelami smartfonów, możesz uzyskać świetną stabilizację nawet jeśli nie posiadasz urządzenia mobilnego z optyczną stabilizacją obrazu. Co więcej taki gimbal do smartfonów pozwala na płynne poruszanie smartfonem, zwalniając obie dłonie w przypadku filmowania poziomego (wystarczy trzymać gimbal jedną dłonią). Zalet gimbala jest jeszcze więcej – najważniejsze jednak, że jego funkcjonalność wykracza poza wyłącznie stabilizowanie smartfona. 

DJI OM 5 to gimbal do smartfona, który nie tylko zapobiega wpływowi drgań na nagrania, ale również oferuje szereg dodatkowych funkcji, takich jak np. aktywne śledzenie obiektów czy funkcja mini statywu.

Oświetlenie i inne akcesoria 

Lubimy smartfony za to, że zawsze można mieć je pod ręką i są naprawdę wygodne. Można je jednak rozbudowywać o różne akcesoria, które zwiększą Twoje możliwości wideo, a jednocześnie zachowają mobilność smartfonów. Zobacz kilka poniższych przykładów, które jednocześnie stanowią krótką checklistę tego, w co warto się wyposażyć, aby wnieść swoje filmowanie smartfonem na wyższy poziom. 

Jednym z podstawowych akcesoriów przydatnych każdemu kto chce filmować smartfonem jest zewnętrzny mikrofon. Pozwala na podniesienie jakości audio i umożliwia bardziej kierunkowe przechwytywanie dźwięku.

Zewnętrzne obiektywy do smartfonów umożliwiają uzyskanie powiększenia czy np. efektu makro. Anamorficzne obiektywy takie jak Sirui Anamorphic Lens VD-01 dają natomiast kinowy efekt.

Filtry optyczne można wykorzystywać ze smartfonami niemal tak samo jak z kamerami czy obiektywami do aparatów.

Lampa pierścieniowa BlitzWolf BW-SL0 Pro może być zamontowana na obudowie smartfona dając bardzo efektywne źródło światła wideo.

Ciekawą opcję dla wszystkich filmujących smartfonem stanowią zestawy akcesoriów, takie jak np. mini statyw z funkcja selfie sticka z lampą LED i zewnętrznym mikrofonem.

Mamy nadzieję, że filmowanie smartfonem będzie teraz dużo łatwiejsze i jeszcze przyjemniejsze. Zajrzyj także do poniższych artykułów związanych z nagrywaniem wideo smartfonem.

Uwolnij twórczy potencjał smartfona z systemem Peak Design Mobile!

Gadżety, które musisz mieć, filmując smartfonem

Slow motion w smartfonie – kilka inspiracji i przydatnych akcesoriów

Filtry optyczne do smartfonów – niezwykle przydatne akcesoria dla fotografów i filmowców

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

7 komentarzy

 1. A jak ustawic telefon zeby nie bylo widac zmarszczek? A moze to sie usuwa w jakims programie. Bo mój telefon sprawie ze niewielkie zmarszki wygladaja naogromne. Co robic?

  • Hej Agnieszka.
   Zacznę od tego, że film nagrany poziomo, to prawidłowo nagrany film. Jeśli jednak chcesz obrócić go o 90 stopni to najprościej będzie to zrobić w darmowym programie Windows Movie Maker (jeśli pracujesz na systemie Windowsa). Opcja ta jest dostępna na górnej liście z narzędziami (Rotate Left, Rotate Right).
   Pozdrawiam

 2. Pięknie opisany artykuł, dzięki wielkie za wszystkie rady, na pewno z nich skorzystam w najbliższym czasie! :>

 3. Bardzo dobrze, opisane punkt po punkcie kolejne kwestie, o których należy pamiętać biorąc się za film. Dla mnie, jak najbardziej okazały się przydatne. Mogę więc tylko podziękować i pogratulować artykułu :)

Zostaw komentarz

izmir escort