Gadżety, które musisz mieć, filmując smartfonem

0

Kręcenie vlogów to nie bułka z masłem. Jednak, aby poprawić jakość i wygodę produkcji, nie potrzebujesz walizki pieniędzy i całej ekipy filmowej. Wystarczy jedynie smartfon. W tym artykule chciałbym przedstawić Ci kilka tanich gadżetów, które wniosą Twoje produkcje na zupełnie nowy poziom.

Mania kręcenia smartfonem – który przecież zawsze masz pod ręką – opanowała już cały świat. Z kamer wbudowanych w telefony komórkowe, korzystają już nie tylko amatorzy oraz vlogerzy. Coraz częściej wykorzystują je także stacje telewizyjne, twórcy prawdziwego kina czy ekipy produkujące reklamy.  Jednak to, co często odróżnia profesjonalne produkcje od filmów z wakacji, to użycie sporej liczby dodatkowego sprzętu, który pozwala nadać materiałom niespotykanej wcześniej jakości.

Zadbaj o odpowiednią stabilizację

Statyczne oraz płynne, dynamiczne ujęcia w ruchu to coś, co najbardziej odróżnia produkcje wysokiej klasy od materiałów początkujących. Stabilizacja wbudowana we flagowe smartfony z roku na rok działa coraz lepiej. Mimo to wciąż daleko im do efektów, które znasz z telewizji czy kina.

Rynek oferuje kilka rodzajów urządzeń pomagających ustabilizować ujęcia. To, jakiego potrzebujesz, zależy w dużym stopniu od rodzaju zdjęć, jakie chcesz zaprezentować swoim Widzom. Jednym z najprostszych rozwiązań, które pozwoli Ci poprawić stabilność ujęć, jest statyw. Dzięki odpowiedniemu uchwytowi, takiemu jak Camrock SH-01 lub Manfrotto Pixi Smart, bez problemu zamocujesz swój telefon do dowolnego statywu.

Smartfon na statywie

Statyw pozwoli na ustabilizowanie Twoich ujęć

Wysięgnik – Twój podręczny kran

Pewnie nie raz widziałeś niesamowite najazdy z góry, które pokazywały w filmie zupełnie nową perspektywę. Na szczęście kręcąc telefonem, nie potrzebujesz profesjonalnego dźwigu kamerowego. Taki sprzęt nie dość, że kosztuje majątek, to w dodatku nie pozwala na mobilne ujęcia. Jego rolę może tutaj pełnić kijek do selfie!

Pamiętaj jednak, że nie warto na nim oszczędzać. Byłem kiedyś świadkiem sytuacji, w której dumny ojciec kręcił z trybun turniej judo, w którym walczył jego syn. Kiepskiej jakości kijek nie wytrzymał ciężaru wypasionego Samsunga Note’a, a telefon poleciał w stronę walczących dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ucierpiał jedynie telefon.

Smartfon na kijku do selfie

Kijek do selfie może w ciekawy sposób urozmaicić nasze ujęcia.

Z planu wprost do Twojej kieszeni – gimbal

Jeśli poszukujesz rozwiązania, które pozwoli Ci na uzyskanie maksymalnie płynnych ruchów, powinieneś zainteresować się gimbalem do telefonu. Dostępne od jakiegoś czasu na rynku urządzenia, oferują podobną funkcjonalność, co profesjonalne gimbale do kamer. Dodatkowo są znacznie lżejsze, bardziej mobilne i kilkukrotnie tańsze.

Doskonałym przykładem jest Moza Mini-Mi. To malutkie urządzenie nie tylko ustabilizuje Twoje ujęcia, ale także podładuje indukcyjnie smartfona, usunie zmarszczki i zapewni miejsce na zamocowanie dodatkowej lampy czy mikrofonu. Tylko kawy, niestety, nie robi.

Gimbal do telefonu

Gimbal do telefonu Moza Mini MI

Aby stała się jasność

Na nic jednak pełna bateria i superpłynne ujęcia wprost z gimbala, kiedy wokół jest ciemno, jak w pewnej wstydliwej części naszego ciała stanowiącej zakończenie pleców. Na rynku znajdziesz wiele lamp dedykowanych do smartfonów.

Moim osobistym faworytem jest Aputure Amaran AL-M9. Kiedy pierwszy raz wyjąłem z kieszeni to niepozorne urządzenie, byłem w ogromnym szoku, jaką ilość światła potrafi zapewnić. Polecam je nawet znacznie bardziej zaawansowanym filmowcom. Całkiem niedawno dwie takie lampki posłużyły mi do oświetlenia planu zdjęciowego kręconego aparatem Sony A7 SII.

Jeśli poza filmowaniem, zajmujesz się także smartfonową fotografią, to lampa Profoto C1 lub jej siostra o większej mocy Profoto C1 Plus mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem. Obie lampy nie tylko oferują światło ciągłe, przydatne podczas filmowania, ale także tryb błysku, który umożliwi zamrożenie ruchu na fotografowanych scenach.

Lampa do telefonu Profoto C1 PLUS

Lampa do telefonu Profoto C1 PLUS

Halo, słyszysz?!?

Z dźwiękiem w smartfonach, jest podobnie jak ze stabilizacją. Topowe modele w wielu zastosowaniach potrafią sobie świetnie poradzić. Mój iPhone Xs ma na pokładzie znacznie lepsze mikrofony niż jakikolwiek bezlusterkowiec, z którym miałem do czynienia.

Są jednak takie sytuacje, kiedy potrzebujesz znacznie silniejszego oręża. Jeśli często kręcisz w miejscach, w których jest uciążliwie głośno (jak np. hale koncertowe, kluby czy stadiony), to pewnie zauważyłeś już, że uzyskanie czystego, nieprzesterowanego dźwięku, może być prawdziwym wyzwaniem. Aby poradzić sobie z tym problemem, potrzebujesz mikrofonu, który pozwoli na regulację czułości wejściowej.

Niekwestionowanym liderem, jest tutaj Deity V-mic D3 Pro. To naprawdę duży mikrofon w porównaniu do telefonu, ale niestety, na tę chwilę miniaturowe mikrofony podłączane do portu USB w telefonie, nie oferują możliwości tłumienia sygnału.

Mikrofon Deity D3 Pro sprawdzi się nie tylko przy współpracy ze smartfonem

Mikrofon Deity D3 Pro sprawdzi się nie tylko przy współpracy ze smartfonem

Obiektywy

Najnowsze topowe telefony posiadają na pokładzie nawet trzy obiektywy, które pozwalają na uzyskanie różnych ogniskowych. Jednak jeśli Twój telefon posiada jeden obiektyw, to nie musisz biec do sklepu po nowy smartfon. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowych soczewek.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie znalazłem na rynku, jest Sirui Mobile Kit. Zestaw składa się z trzech obiektywów: szerokokątnego, macro oraz portretowego. Taki set znacznie zwiększy możliwości fotograficzne i filmowe Twojego smartfona.

Zestaw obiektywów do smartfona Sirui Mobile Kit

Zestaw obiektywów do smartfona Sirui Mobile Kit

Podsumowanie

W zależności od Twojego budżetu i potrzeb znajdziesz na rynku masę urządzeń przydatnych podczas filmowania telefonem. Od najprostszych, takich jak popularne na każdej wycieczce kijki do selfie, poprzez mobilne gimbale, aż po profesjonalne mikrofony, które zapewnią Ci jakość dźwięku, jakiej nie powstydzi się telewizja. Na koniec chciałbym Ci przypomnieć o urządzeniu, które powinno znaleźć się w kieszeni każdego, kto na dłużej wybiera się gdzieś z telefonem. Powerbank umożliwi Ci nie tylko podładowanie strudzonego długimi nagraniami telefonu, ale także gimbala czy lamp.

Podziel się.

O Autorze

Specjalista od opowiadania historii. Słowem, obrazem i dźwiękiem. Były dziennikarz i aktor Teatru Terminus A Quo. Fotograf, filmowiec i współorganizator festiwalu „Solanin Film Festiwal”. Po godzinach miłośnik kawowych alternatyw.

Zostaw komentarz

izmir escort