Maskowanie – sztuka, którą powinien opanować każdy fotograf przyrody

0

Fotografowanie dzikich zwierząt to bardzo wymagająca dziedzina fotografii. Niezbędny jest nie tylko bardzo dobry aparat i obiektyw, ale również spore nakłady cierpliwości i umiejętność ukrycia się przed zwierzyną. W jakie akcesoria warto zainwestować, aby skutecznie zamaskować się przed płochliwą zwierzyną? Sprawdź w poniższym artykule.

Mobilne czatownie

Są to namioty, które pozwalają na doskonałe ukrycie się przed zwierzyną bez potrzeby budowania w lesie czatowni stacjonarnej. Jedna z największych zalet takich czatowni zawiera się w nazwie – mobilność. Dzięki niskiej wadze i braku trwałego połączenia z gruntem możliwe jest czekanie na faunę w niemal dowolnym miejscu.

autor: Szymon Bugaj

Kolejną zaletą jest to, iż takie namioty oferują zazwyczaj sporo miejsca w środku, pozwalając na rozstawienie małego krzesełka, statywu i innych niezbędnych akcesoriów. Często są to konstrukcje typu pop-up, tzn. ich szkielet składa się z elastycznych rurek, a rozłożenie takiego namiotu trwa dosłownie sekundy.

Składanie czatowni również jest bardzo proste, jednakże wymaga trochę praktyki. Podczas pierwszych kilku prób wygląda się mniej-więcej tak:

Ale już po kilku próbach dochodzi się do wprawy i złożenie zajmuje niewiele czasu. Dobrym przykładem tego typu konstrukcji jest produkt firmy Coleman (na filmie powyżej), na podobnej zasadzie działają niektóre namioty firmy Stealth Gear. Niestety z uwagi na brak izolacji termicznej, należy się spodziewać, że temperatura wewnątrz będzie praktycznie identyczna jak na zewnątrz.

Atrakcyjną pozycją jest wysoka czatownia – matowe wykończenie i luźne elementy imitujące leśną roślinność pozwalają skutecznie ukryć się wśród zarośli. Co ciekawe są dostępne nawet namioty na dwie osoby, co uważam za świetne rozwiązanie na początek – w dwójkę zawsze raźniej. Ponadto większy rozmiar czatowni można wykorzystać na przechowywanie większej ilości niezbędnego wyposażenia podczas fotografowania w pojedynkę.

Maskowanie obiektywów

autor: Szymon Bugaj

autor: Szymon Bugaj

Maskowanie obiektywu spełni swoją najważniejszą rolę wtedy, gdy będziemy wystawiać go poza czatownię. Jednakże uważam, że każdy kto lubi mieć idealnie zachowany sprzęt i pracuje w terenie również może zainteresować się takim akcesorium, gdyż skutecznie ochroni ono przed zarysowaniami na skutek przypadkowych otarć. Tego typu maskowania zazwyczaj są wykonane z neoprenu, co gwarantuje idealne dopasowane do konkretnych modeli obiektywów, a dokładnie ich rozmiarów i przycisków funkcyjnych. Warto dodać, że chronią one przed delikatnym zawilgoceniem.

Z uwagi na fakt, iż są to produkty dedykowane konkretnym modelom obiektywów, mogę polecić jedynie wybieranie produktów renomowanych firm, na przykład LensCoat.

Odzież maskująca

autor: Szymon Bugaj

autor: Szymon Bugaj

Dzięki produktom takich producentów, jak Stealth Gear oraz Mil-Tec, możemy poczuć się jak snajper z amerykańskich filmów. Jednakże warto pamiętać, że bieganie w takim stroju po lesie nie sprawi, że będziemy niewidoczni dla zwierząt. Po pierwsze większość z nich jest naprawdę czujna i po zauważeniu ruchu uciekną, po drugie można kogoś przyprawić o zawał serca – osobę w takim kostiumie naprawdę ciężko dostrzec. Oczywiście nie oznacza to, że są one pozbawione sensu. Wręcz przeciwnie, warto się w nie wyposażyć, gdy nie planujemy korzystać z czatowni, jednakże wtedy potrzebna będzie też siatka maskująca, widoczna na powyższym zdjęciu.

Pokrowce przeciwdeszczowe

Fotografując przyrodę czy sport prędzej czy później każdego z nas zaskoczy pogoda, warto więc wyposażyć się w akcesorium, które skutecznie ochroni aparat i obiektyw przed deszczem. Tego typu pokrowce mają znaczną przewagę nad maskowaniem neoprenowym w trzech zasadniczych kwestiach – chronią zarówno body i obiektyw, są znacznie bardziej uniwersalne i szczelne. Natomiast minusem jest to, że utrudniają dostęp do obiektywu, gdybyśmy chcieli zmienić limiter AF lub ustawienia stabilizacji. Osobiście uważam to za niewielki minus, zwłaszcza, że zyskujemy możliwość fotografowania w deszczu, a to z kolei pozwala na wykonanie rzadko spotykanych zdjęć.

Dobór pokrowca jest bardzo prosty – wystarczy trzymać się kryteriów podanych w opisie każdego produktu, np. ten produkt firmy LensCoat może być użyty z zestawami, których łączna długość (body + obiektyw) nie przekracza 53 cm.

Korzyści z zastosowania kamuflażu

Wielu fotografów przyrody prędzej czy później spotka się z takim terminem, jak dystans ucieczki. Definiuje on odległość, na jaką zwierzyna pozwoli nam podejść do zwierzaka zanim go spłoszymy. Przykładowo dystans ucieczki bielika to 200 – 400 m. Oznacza to, że najpewniej ucieknie, zanim w ogóle go zobaczymy. Możemy więc uznać, że udane zdjęcie z podchodu w tym przypadku jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też, jeśli chcemy wykonać udane zdjęcie płochliwych gatunków, korzystanie z kamuflażu jest niezbędne.

nikon-kamuflaz_banner750x100_p01

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

Zostaw komentarz

izmir escort