Manfrotto Speedy 10 czy Manfrotto NEXT? Torba fotograficzna czy plecak – co wybierzesz?

3

Społeczność fotografów można podzielić na różne kategorie – m.in. tych, którzy fotografują bezlusterkowcami i tych, którzy dopiero zaczną to robić, entuzjastów światła błyskowego i zastanego, używających obiektywów stałoogniskowych i zoomów, a także noszących swój sprzęt w torbie lub w plecaku. Ostatni z tych – skądinąd pół żartem pół serio – wyróżnionych zbiorów skłonił mnie do przeprowadzenia testu dwóch produktów dobrze znanego i cieszącego się dużym uznaniem producenta, jakim jest Manfrotto. Torba Speedy 10 i plecak Next charakteryzują się zbliżoną funkcjonalnością i dostępne są w porównywalnych cenach. Zostały stworzone do noszenia podstawowego zestawu fotograficznego lub filmowego tak, aby pełnić rolę torby lub plecaka na co dzień. Czy sprawdzą się w swojej roli i pozwolą na wygodne noszenie sprzętu zawsze przy sobie?

Manfrotto Speedy 10

Manfrotto Speedy 10 to uniwersalna torba, która jest przeznaczona do transportowania bezlusterkowców i lustrzanek. Poza aparatem pomieści np. 3 obiektywy, lampę błyskową i akcesoria. Posiada przegrodę na laptopa 13” i tablet oraz mocowanie statywowe. Sprzęt chowa się w wyjmowanym pokrowcu, którego układ można dostosować dzięki przekładkom na rzepy. Torba posłuży zatem nie tylko do noszenia sprzętu, ale również do innych, codziennych zastosowań (osobiście przyszła mi na myśl funkcja torby do wózka dziecięcego). W zestawie dołączony jest pokrowiec przeciwdeszczowy.

Torba została wyróżniona tytułem reddot award 2017 winner, przyznawanym produktom wyróżniającym się stylistyką.

Manfrotto Speedy 10 to klasyczna torba, stworzona z myślą o codziennym użytkowaniu.

Torba robi świetne pierwsze wrażenie. Podobnie jak w przypadku statywów i akcesoriów Manfrotto jakość wykonania stoi na naprawdę wysokim poziomie. Przyznam, że miałem w rękach dużo droższe plecaki lub torby, które od włoskiego producenta mogłyby się sporo nauczyć. Zastosowane materiały są solidne, a całość została uszyta bardzo starannie. Estetyczny wygląd pozwala na odpowiednią prezencję, co doceni każdy, kto chce mieć swój sprzęt przy sobie przez cały dzień, również w trakcie spotkania z klientami, z którymi chce omówić szczegóły przyszłej sesji.

test manfrotto speedy 10 zamek i material

Torba Manfrotto Speedy 10 została wykonana z mocnego materiału, który wzbudza zaufanie podczas transportu i przechowywania sprzętu. Producent potrafi zadbać także o detale, o czym świadczy np. bardzo ładny uchwyt zamka kieszeni zlokalizowanej w głównej klapie. Niby szczegół, ale stanowi satysfakcjonujący ukłon w stronę klienta.

Kupując Manfrotto Speedy 10 otrzymuje się tak naprawdę dwa produkty – torbę i wyjmowany pokrowiec na sprzęt. Dzięki temu, gdy zdecydujesz się wypełnić torbę rzeczami osobistymi, pozostawiając aparat i obiektywy w domu, możesz go po prostu w całości wyjąć i wciąż dbać o jego bezpieczeństwo. Dno i cztery ściany pokrowca zostały wzmocnione i wypełnione miękką gąbką. Szkoda tylko, że górna ściana jest wykonana z siatki – jest ona co prawda bardzo drobna i wytrzymała, ale przydałoby się wzmocnienie gąbką, które chroniłoby także sprzęt od góry. Kolejnym przykładem dbałości o detale, którą podkreślałem wcześniej, jest zastosowanie rączki przy pokrowcu, która ułatwia wyjmowanie go z torby.

test manfrotto speedy 10 flexy shell

Manfrotto Flexy Camera Shell to system specjalnie zaprojektowanych przekładek, które nie tylko wpływają dodatnie na bezpieczeństwo sprzętu i ograniczają drgania, ale również ułatwiają pakowanie i zwiększają pojemność pokrowca.

test manfrotto speedy 10 pasy naramienne

Szeroki pas naramienny z odpinaną podkładką zapewnia wysoki komfort użytkowania. Dodatkowo można skorzystać z małego paska stabilizującego, który pozwala na wygodne korzystanie z torby np. podczas jazdy na rowerze.

Popularnym rozwiązaniem wśród toreb i plecaków fotograficznych jest zastosowanie wielu kieszonek przeznaczonych na akcesoria, takie jak np. karty pamięci. W przypadku Manfrotto Speedy 10 postawiono na trzy duże kieszenie (zlokalizowane w klapie, wewnątrz torby i na tylnej ścianie), do których rzeczy trzeba wrzucać „luzem”. Trochę szkoda, że np. w klapie nie znalazło się miejsce na takie przegrody o skonkretyzowanym przeznaczeniu, ale jest to efekt chęci stworzenia produktu uniwersalnego, w którym sprzęt fotograficzny może być przenoszony tylko okazjonalnie. Jednocześnie wykorzystanie przestrzeni jest wysoce efektywne i torba jest bardzo pakowna, umożliwiając zabranie dużej ilości osprzętu.

Zasadniczo jedyną wadą, jaką mogę wskazać w tym modelu jest brak zapięcia głównej klapy za pomocą zamka błyskawicznego lub klamry. W szczególności drugie rozwiązanie można by łatwo wprowadzić – wszywając zatrzaski w spodniej części klapy i przeprojektowując zapięcia do uchwytu statywowego tak, aby móc trwalej zapinać torbę chociaż w przypadku nienoszenia ze sobą statywu (genialnie byłoby móc używać jednocześnie oba zapięcia). Niemniej zastosowane rzepy są mocne i mają dużą powierzchnię, tak więc torbie nie grozi samoistne otwarcie. Dodatkowe zamknięcie świetnie by to jednak uzupełniało, umożliwiając wybranie pomiędzy szybkim dostępem a ograniczeniem dostępu do zawartości, np. na czas transportu torby w bagażniku.

test manfrotto speedy 10 rzep

Mocne rzepy o dużej powierzchni rekompensują nieco brak dodatkowego zapięcia komory głównej, takiego jak np. zamek błyskawiczny lub klamry. Uzupełnieniem jest również możliwość zamknięcia na zamek błyskawiczny wkładanego pokrowca na sprzęt.

test manfrotto speedy 10 spod

Wzmocniony spód jest wodoodporny, dzięki czemu torba nie zawilgotnieje po postawieniu jej na mokrej powierzchni lub glebie.

Manfrotto Next

Manfrotto Next to plecak przeznaczony do transportu lustrzanki lub bezlusterkowca z dwoma dodatkowymi obiektywami i akcesoriami. Zastosowano w nim system Manfrotto Protection i zewnętrzne mocowanie statywu. Posiada przegrodę na laptopa 15,6”, kieszeń na mini statyw (taki jak np. Manfrotto Pixi) i wyściełaną tylną ścianę. Dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych.

test manfrotto next ogolny

Estetyczna, minimalistyczna stylistyka plecaka dopełnia jego obraz uniwersalnego akcesorium służącego do codziennego użytku.

test manfrotto next foto i na co dzien

Manfrotto Next może być wykorzystany do przenoszenia sprzętu i rzeczy osobistych lub jako tradycyjnych plecak.

Muszę przyznać, że zdecydowanie należę do grona użytkowników preferujących plecaki, stąd przed Manfrotto Next stało dużo łatwiejsze zadanie niż przed torbą, aby mnie do siebie przekonać. Odnosząc się do pierwszego wrażenia i jakości wykonania musiałbym właściwie skopiować akapit opisujący model Speedy 10. Ponownie poczułem, że mam do czynienia z solidnym produktem, stworzonym przez producenta, który traktuje swoich klientów bardzo poważnie.

Podobnie jak torba Manfrotto Speedy 10 plecak Next ma pełnić rolę uniwersalnego produktu, który posłuży nie tylko do transportowania sprzętu. Składa się on z dwóch komór – w dolnej znajduje się pokrowiec na sprzęt, natomiast w górnej zmieszczą się rzeczy osobiste. Można w niej także schować małą kaburę z dodatkowym aparatem. Zastosowany w plecaku pokrowiec nie jest odpowiednikiem tego z torby Manfrotto Speedy 10 – jest wzmocniony grubymi ścianami i ma regulowane przekładki, ale niestety nie jest zamykany zamkiem błyskawicznym, co sprawia, że nie jest tak uniwersalny w przypadku wyjęcia go z torby. Nie mniej gwarantuje bezpieczeństwo i w plecaku spełnia swoje zadanie (w plecaku ochronę od góry zapewnia klapa oddzielająca komory).

manfrotto test pokrowce next speedy 10

Z lewej znajduje się pokrowiec dołączany do plecaka Manfrotto Next, natomiast z prawej ten zawarty w zestawie z torbą Manfrotto Speedy 10. Pierwszy z nich zapewnia bezpieczeństwo, jednakże nie jest tak uniwersalny, jak ten dołączony do torby.

Górna komora na rzeczy osobiste jest bardzo pakowna i umożliwia zabranie wielu przedmiotów, takich jak np. książki, kurtka, notatniki, zeszyty itp.

test manfrotto next otwarta przegroda

Komora górna i dolna przedzielone są ścianą, którą można otworzyć, odpinając zamek błyskawiczny. Dzięki temu otrzymasz tradycyjny plecak, który sprawdzi się w innych zastosowaniach niż noszenie sprzętu. Szkoda tylko, że przegroda ta nie ma na spodniej stronie rzepy, która umożliwiłaby jej przypięcie do tylnej części plecaka i zapobiegnięcie podwijaniu się lub samoczynnemu zamykaniu.

Opis plecaka zacząłem od wytknięcia drobnych mankamentów, ale na tym właściwie kończy się jego lista wad. Plecak jest bardzo obszerny, posiada kieszenie z siatki, które ułatwiają zagospodarowanie przestrzeni, a przegroda na laptopa pozwala na zabranie nawet grubszych urządzeń. Mocowanie statywowe zostało wyposażone w pasek z łatwą w obsłudze blokadą, dzięki czemu przypięcie trójnogu lub monopodu następuje sprawnie i wygodnie.

test manfrotto next statyw

Mocowanie statywu zapewnia wygodne noszenie kompaktowych trójnogów.

Wyściełana tylna ściana i szerokie pasy zapewniają komfort nawet w trakcie długotrwałego i intensywnego korzystania. Cieszy również zastosowanie grubego i solidnego uchwytu ręcznego, który zwiększa pewność podczas operowania plecakiem wypełnionym sprzętem – producent mógł zastosować zwykły parciany uchwyt, ale postanowił nie iść na łatwiznę, wkomponowując w bryłę plecaka mocniejsze rozwiązanie.

test manfrotto next raczka

Solidny uchwyt ręczny ułatwia korzystanie z plecaka i np. umieszczanie go w luku bagażowym lub bagażniku.

test manfrotto next starszy laptop

Często producenci prezentują przegrody na laptopa w oparciu o nowoczesne urządzenia, które charakteryzują się cienką obudową. Czasami jednak zdarza się korzystać ze starszych laptopów, stąd dobrą informacją dla użytkowników plecaka Manfrotto Next jest fakt, że zmieści się w nim także grubsze urządzenie, takie jak np. Toshiba Satellite.

test manfrotto next tyl

Tylna ściana plecaka Manfrotto Next zapewnia komfort użytkowania. Dodatkowo umieszczono na niej pas umożliwiający przymocowanie plecaka do walizki podróżnej.

Podsumowanie

Na pytanie postawione przez mnie we wstępie do artykułu mogę odpowiedzieć dwa razy twierdząco. Jeżeli szukasz solidnych produktów, które zadbają o bezpieczeństwo Twojego sprzętu, Twój komfort, będą pakowne i jednocześnie są naprawdę bardzo dobrze wykonane, to Manfrotto Speedy 10 i Manfrotto Next z pewnością Cię nie zawiodą. Wytknięcie drobnych mankamentów stanowi dowód na moje czepialstwo, a modele te oferują na tyle satysfakcjonującą jakość, że zalety zdecydowanie przyćmiewają nieznaczne wady.

Poznaj także inne produkty z serii Manfrotto Next:

Jeżeli szukasz produktu, który pogodzi entuzjastów plecaków i toreb, to kandydatem do tego jest Manfrotto Pro Light FastTrack. Jest to plecak typu sling, który daje łatwy tak łatwy dostęp do sprzętu, jak torba. Poza tym oferuje szereg rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo sprzętu, wygodę użytkowania i funkcjonalność. Charakteryzuje się m.in. zintegrowanym paskiem na aparat, wyściełanym wnętrzem z systemem Camera Protection i dodatkowymi kieszeniami na akcesoria oraz tablet 9,7”.

test manfroto fasttrack

Manfrotto Pro Light FastTrack łączy w sobie zalety plecaka i torby.

Jeżeli natomiast poszukujesz bardziej zaawansowanej torby na sprzęt, być może zainteresuje Cię torba Peak Design Everyday Messenger. Poniżej znajdziesz jej test:

Peak Design Everyday Messenger – torba na co dzień i do zadań specjalnych w nowym wydaniu

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi testami, poradnikami i inspiracjami.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wierszę i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

3 komentarze

    • Mikołaj Konkiewicz w

      Ja po przetestowaniu zostałem entuzjastą obydwu produktów, chociaż tak jak wspomniałem w artykule, plecak sam w sobie, jako typ produktu, bardziej trafia w mój gust.

Zostaw komentarz

izmir escort