KĄCIK VLOGERA – Jaki sprzęt do kręcenia vloga? Kamerą, aparatem czy telefonem?

3

Jeszcze kilka lat temu pisanie bloga było czymś wyjątkowym – bloga pisało niewiele osób, często głównie dla siebie. Dzisiaj bloga może prowadzić praktycznie każdy, zaczynając od specjalistów, małych firm przez wielkie korporacje. Słowem pisanie bloga jest już chlebem powszednim. Jak można było się domyślić z czasem blog przestał wystarczać i zaczęły pojawiać się vlogi, czyli blogi, ale w formie wideo. Codziennie ktoś zakłada vloga, by podzielić się ze światem swoimi historiami. W niniejszym artykule zapraszam Cię do rozważenia tematu, jaki sprzęt do kręcenia vloga wybrać – kamerą, aparatem, a może po prostu telefonem?

Telefon

Czasem odnoszę wrażenie, że ludzie częściej robią zdjęcia i filmują telefonem niż przez niego rozmawiają. Jednak nietrudno się dziwić, skoro większość obecnych smartfonów ma możliwość nagrywania wideo na tyle dobrego, że z powodzeniem można prowadzić za jego pomocą vloga i nie tylko.

Z własnego doświadczenia wiem, że filmowanie telefonem może służyć nawet do profesjonalnych produkcji. W 2017 roku zakończyłem produkcję pełnometrażowego filmu fabularnego, nagranego w całości lustrzanką Canon 60D oraz telefonem iPhone 4S. Poniżej zwiastun oraz odnośnik do strony oficjalnej filmu.

ZWIASTUN FILMU ROZJAZDY (FILM ROZJAZDY – Strona oficjalna)

Telefon do vlogowania jest naturalnym wyborem dla amatorów oraz osób stawiających swoje pierwsze kroki z tą formą wypowiedzi. Nie warto wydawać pieniędzy na drogi, specjalistyczny sprzęt, jeśli po kilku próbach stwierdzimy, że vlogowanie jest nie dla nas. A dzięki temu, że przecież i tak w kieszeni mamy smartfona, to wybór staje się  naturalny.

Inną sprawą jest to, że telefony zazwyczaj są małe i nie wymagają konkretnej nauki w obsłudze, dając łatwy start dla każdego. Dobrym przykładem telefonu, którego używają vlogerzy do nagrywania swoich opowieści jest np. Apple IPhone SE, którego do niedawna sam używałem, gdyż cechuje się świetną jakością obrazu, wbudowaną funkcją timelapse oraz opcją slow motion do 240 kl/s.

Apple iPhone SE 128GB różowe złoto

Apple iPhone SE 128GB różowe złoto

Aparat fotograficzny

Wybór aparatu do vlogowania jest tak duży, jak ilość  aparatów z możliwością filmowania. Jest w czym wybierać. Osobiście polecam bezlusterkowce, które są mniejsze niż lustrzanki i mają wiele funkcji przydatnych przy vlogowaniu. Sam obecnie używam bezlusterkowca Panasonic Lumix GX8, który ma odchylany ekran, małe gabaryty oraz filmuje z jakością 4K. Gama aparatów jest szeroka i wszystko zależy od osobistych preferencji. Jeden z najbardziej znanych amerykańskich vlogerów Casey Neistat do filmowania używa dużych lustrzanek, jak np. Canon EOS 70D. Poniżej próbka jego vloga.

Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC-GX8 body czarny

Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC-GX8 body czarny

Lustrzanka Canon EOS 70D + ob. 18-55 IS STM

Lustrzanka Canon EOS 70D + ob. 18-55 IS STM

Panasonic Lumix GH5 vs GH5s – który wybrać do filmowania?

Dlaczego więc filmować aparatem a nie telefonem? Wszystko zależy od tego, czy dopiero zaczynamy vlogowanie, czy jest to już nasz kolejny krok w kierunku bardziej profesjonalnego podejścia do do tej formy ekspresji. A może akurat jesteś filmowcem lub fotografem i po prostu jest to naturalny wybór. Inną  sprawą jest to, że aparat, mimo iż jest trudniejszy w obsłudze, daje znacznie większe możliwości w tworzeniu vloga. Można wymieniać obiektywy, tworzyć piękne filmy z podróży nie tylko nagrywając siebie, ale i wszystko dookoła, nadając bardziej artystycznego wyglądu swoim kreacjom. Do tego typu vlogowania bardzo dobrze sprawdza się popularny Panasonic Lumix GH5 lub GH5S, który, jest już pomiędzy byciem aparatem fotograficznym a kamerą filmową. Jeśli jednak wolisz pełną klatkę, a nie matrycę mikro 4/3, to polecam równie popularny wśród vlogerów Sony A7 mark III.

Panasonic Lumix GH5

Panasonic Lumix GH5

Sony A7 III

Sony A7 III

Kamera filmowa

Kamer filmowych jest równie dużo jak aparatów, jednak są one znacznie rzadziej używane do vlogowania. Główną przyczyną są duże rozmiary w przypadków kamer profesjonalnych, jak np. kamera cyfrowa Canon XA15 czy jeszcze większa kamera Sony FS7 mark II, która służy do produkcji dokumentalno-telewizyjnych. Trudno byłoby sobie wyobrazić chodzenie na selfie sticku z taką kamerą  po mieście. ;)

Kamera cyfrowa Canon XA15

Kamera cyfrowa Canon XA15

Kamera cyfrowa Sony FS7II + obiektyw 18-110 F:4

Kamera cyfrowa Sony FS7II + obiektyw 18-110 F:4

Do wyboru mamy jednak również kamery amatorskie, znacznie mniejsze od profesjonalnych, jak np. kamera cyfrowa Panasonic HC-V770, która ma wbudowany 20-krotny optyczny zoom, tryb slow motion do 120 kl/s oraz wiele innych. Jednak to, co sprawia, że wiele osób wybiera kompaktowe kamery do vlogowania jest łatwość w obsłudze, małe rozmiary oraz odchylany ekran, który jest standardem w tego typu kamerach, czego nie można powiedzieć o wszystkich aparatach filmujących, ani tym bardziej o smartfonach.

Kamera cyfrowa Panasonic HC-V770 czarna

Kamera cyfrowa Panasonic HC-V770 czarna

Nie uważam jednak, że vlogowanie nie może odbywać się za pomocą dużej profesjonalnej kamery filmowej. Jak już wspomniałem wcześniej, wiele zależy od tego, jaki typ vlogowania wybieramy, czy biegamy z kamerą  po mieście robiąc codzienne historyjki, czy w statyczny sposób przekazujemy informację w zaciszu swojego domu.

Dobór sprzętu do vlogowania to czasem dylematy początkującego oraz naturalny wybór fotografa lub filmowca. Niezależnie jednak od tego, jaki sprzęt do kręcenia vloga wybierzesz i czym będziesz nagrywać swoje opowieści, ważne jest, by sprawiały Ci radość i satysfakcję, a dla Twoich widzów były interesujące i wartościowe.

Podziel się.

O Autorze

Z wykształcenia operator, reżyser i montażysta. Z zamiłowania przyrodnik i pisarz. Twórca jedynego w Polsce bloga o tematyce filmów przyrodniczych, Natura w Kadrze. Zdobywca podwójnej BAFTy (Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej). Poza filmem uwielbia jeździć koleją, słuchać muzyki i czytać dobrą literaturę.

3 komentarze

  1. Casey używał 70D na początku swojej przygody z vlogiem, obecnie – w tym link, który wstawiliście – to dużo droższe rozwiązania jak Canon 6D mark II czy 1DX mark II ;)

Zostaw komentarz

izmir escort