KĄCIK VLOGERA – Jak zacząć robić swój kanał na YouTube?

0

Popularność wideo blogów, czyli po prostu vlogów stale rośnie. Już od kilku lat vlogowanie może być kojarzone nie tylko z twórczością czy hobby, ale także z zawodem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób postanawia spróbować swoich sił i stworzyć swój kanał na YouTube. Pytanie tylko, od czego zacząć? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Na początek trochę historii

Jeżeli miałbym wskazać osobę, która spopularyzowała pojęcie vloga na skalę światową, pierwszą, która przychodzi mi do głowy jest Casey Neistat. Zaczął on tworzyć swoje filmy jeszcze przed powstaniem YouTube’a. O jego filmie, w którym zdenerwowany na popsutą baterię w iPodzie, obkleja Nowy Jork plakatami namawiającymi do niekupowania tego produktu, usłyszała cała Ameryka.

Telefony Apple słyną z bardzo dobrych aparatów i są bardzo często wybierane przez vlogerów. Zwłaszcza modele z „+”

Czym jest vlog?

Vlog to blog w wersji filmowej – video blog. Jego tematyka jest praktycznie nieograniczona. W teorii każdy może założyć vloga i opowiadać w nim o czymkolwiek zechce. Jednak w praktyce musi się znaleźć ktoś, kto będzie chciał go oglądać. Aby zacząć vlogować, nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu. Wystarczy mieć smartfona i wyposażyć go w kilka niezbędnych akcesoriów, a uzyskasz już całkiem porządne narzędzie na początek. Jednak gdy chwycisz bakcyla i zaczniesz rozwijać swój kanał, inwestycja w lepszy sprzęt z pewnością będzie Twoim kolejnym krokiem. Jakość nagrywanego wideo ma bowiem ogromne znaczenie w jego odbiorze. Gdy odkryjesz, że vlogowanie jest dla Ciebie, warto będzie zainwestować w lepszy sprzęt. Twoje filmy będą lepiej się prezentować, a Tobie będzie pracowało się dużo wygodniej.

Poczuj jeszcze więcej swobody w fotografii mobilnej

Dlatego jeżeli tylko znajdą się osoby, które zechcą oglądać Twój kanał, to każdy pomysł może okazać się dobry. Najpopularniejsze rodzaje vlogów to: podróżnicze, dailyvlogi, kulinarne, modowe, z recenzjami gier, testowanie najnowszych technologii i sportowe. Jednak słowo „vloger” najczęściej kojarzone jest z osobą, która chodzi z kamerą i nagrywa sama siebie – czyli tzw. dailyvlog.

Telefon to narzędzie, które każdy z nas ma przy sobie, ma swoją podstawową wadę- ergonomię podczas filmowania.

Masz pomysł? Od czego powinieneś zacząć?

Od kilku lat YouTube należy do Google, więc jeżeli posiadasz maila na Gmail, to nawet nie musisz już zakładać nowego kanału, a wystarczy zalogować się tymi samymi danymi na YouTube. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn chcesz założyć nowe konto, to przede wszystkim skup się na doborze jego nazwy. Dobra nazwa powinna być kojarzona z zawartością na danym kanale. Słowa „travel”, „podróżuje” czy „w trasie” od razu wskazują, że vlog będzie dotyczył tematyki podróżowania. Wiele jest kanałów, które w nazwie zawierają imię i nazwisko twórcy lub pseudonim – chociażby wspomniany wyżej Casey Neistat. Przemyśl też nazwy o charakterze imię+vlog, imię+vloguje, imię+gotuje i tym podobne kombinacje. Jeżeli masz zupełnie inny pomysł, to dobrze! YouTube to miejsce dla ludzi kreatywnych.

Zanim zaczniesz vlogować

Dobrze byłoby zadbać o wygląd profilu jeszcze przed jakąkolwiek publikacją. Profesjonalnie wyglądający profil zachęci do obejrzenia filmów i zostawienia subskrypcji. Zaprojektuj zdjęcie w tle tak, żeby ładnie komponowało się z nazwą i zdjęciem profilowym. Możesz też umieścić ikonki Twoich profili społecznościowych bezpośrednio w grafice lub dodać linki wyświetlane na dole zdjęcia w tle, w ustawieniach konta. Dzięki temu widzowie będą wiedzieć, gdzie udzielasz się poza YouTube.  Jeżeli nie masz zdolności graficznych, nic straconego! Istnieje wiele narzędzi online, posiadających gotowe szablony pod wymaganą rozdzielczość. Od siebie mogę polecić Canva.com. W większości przypadków konieczna będzie rejestracja, ale używanie będzie pozbawione opłat. Grafiki przydadzą się nie tylko do zdjęcia w tle, ale też do miniaturek filmów, chociaż zależy to już od Twoich preferencji.

Podczas vlogowania stawia się na mobilność.

Co powinieneś umieć?

Jako przyszły vloger będziesz oczywiście musiał wyposażyć i nauczyć obsługi sprzętu do nagrywania. Aby zadbać o prawidłowy wygląd obrazka, wymagana jest znajomość ekspozycji, czyli czułości matrycy, prędkości migawki i przysłony. Jest to tak zwany trójkąt ekspozycji. W wielu sytuacjach oświetlenie zastane jest niedostateczne, więc może być wymagany zakup oświetlenia. Wbrew pozorom bardzo ważny w filmie jest dźwięk, więc nie można o nim zapomnieć. Dźwięk nagrany mikrofonem wbudowanym po prostu nie brzmi dobrze. Trzeba też uważać na drgania kamery. Nawet dobre ujęcie bez odpowiedniej stabilizacji okaże się niedopuszczalne, nawet po stabilizacji w post produkcji. Konieczna będzie również podstawowa znajomość obróbki filmów.

Vlogowanie zazwyczaj oznacza wieczory spędzane przed komputerem przy montażu.

Warto wspomnieć, że czasami vlogerzy zajmują się jedynie nagrywaniem, a montaż zostawiają swoim znajomym lub opłacają montażystę. Przydatna również będzie znajomość grafiki komputerowej, ale moim zdaniem na potrzeby kanału YouTube programy online powinny do tego wystarczyć. Nie zapominajmy o umiejętnościach interpersonalnych takich, jak łatwość wypowiadania się, która jest niezbędna w tej dziedzinie. Jednak kluczowa w tym wszystkim będzie systematyczność dodawania filmów. Zasada „im częściej tym lepiej” sprawdza się tutaj doskonale. Najlepiej byłoby dodawać filmy codziennie, ale nie jest to takie proste, zwłaszcza gdy tematyka naszego vloga jest sprecyzowana – nie jest to dailyvlog. Regularne odstępy w publikacjach sprawią, że widzowie będą wiedzieli, kiedy mogą spodziewać się nowych treści.

Bezlusterkowce stały się bardzo modne wśród vlogerów. Na zdjęciu Panasonic Lumix G80 z mikrofonem Rode Videomic Go.

Szukasz inspiracji?

Poniżej przedstawiam vlogerów, którzy odnieśli sukces. Jakość ich filmów stoi na bardzo wysokim poziomie wizualnym. Obejrzyj kilka z ich filmów, a na pewno znajdziesz coś, co będziesz chciał wypróbować u siebie.

Casey Neistat, dailyvlog, recenzje sprzętu i wiele więcej – mistrz w opowiadaniu historii. Udowodnił, że nie trzeba posiadać drogiego sprzętu, żeby obejrzały Cię miliony osób, a ważniejszy jest pomysł i realizacja. Właśnie teraz, w Twojej kieszeni znajduje się narzędzie, które bez problemu może posłużyć jako kamera- smartfon.

Mr. Ben Brown, dailyvlog – brytyjski fotograf, który podróżuje po świecie z aparatem i pokazuje zapierające dech w piersiach widoki. Polecam obejrzeć serie jego filmów „Visual Vibes”, koniecznie na dobrym monitorze i z dźwiękiem.

Jon Olsson, dailyvlog- profesjonalny narciarz ze Szwecji, który zaczął publikować filmy. Znajdziesz u niego piękne widoki, drogie samochody i wiele inspiracji.

Peter McKinnon, dailyvlog, how to, recenzje sprzętu, porady. Kolejny fotograf na liście. Stosunkowo nowy vlogger (założył kanał w 2017 roku), publikuje poradniki, które na pewno przydadzą Ci się, jeżeli planujesz wystartować z YouTube!

Krzysztof Gonciarz, dailyvlog. Casey Nesistat polskiego YouTube’a. Potrafi zrobić filmy o niczym w taki sposób, że oglądasz je do końca, nie nudząc się przy tym. Od pewnego czasu ma na głowie tyle projektów, że już nawet nie montuje swoich filmów.

Zobacz też inne kanały filmowe, które warto oglądać

Mam nadzieję, że wyciągniesz z tego artykułu dużo ciekawych informacji, które pomogą Ci założyć swój kanał na Youtube. Daj się zainspirować i dołącz do społeczności filmowców. Już wkrótce kolejne, nieco bardziej sprzętowe artykuły.

Podziel się.

O Autorze

Uprawiam sporty ekstremalne - to jedna z moich największych pasji. Dzięki niej i o niej zacząłem prowadzić bloga oraz kanał na YouTube. Bardzo dużo obcuję z przyrodą, a odkąd dokumentuję to na zdjęciach i filmach, zacząłem zauważać rzeczy wcześniej niewidoczne.

Zostaw komentarz

izmir escort