Akcesoria filmowe do smartfona – poszerz możliwości swojego urządzenia mobilnego

0

Chociaż najpopularniejszym zastosowaniem funkcji filmowania w smartfonach jest tworzenie relacji na portalach społecznościowych, to urządzenia mobilne sprawdzają się również w bardziej profesjonalnych zadaniach. Niezależnie od charakteru realizowanych materiałów pomocne są różnorodne akcesoria filmowe do smartfona, takie jak m.in. uchwyty, gimbale, statywy czy mikrofony. Pozwalają one również na rozbudowanie funkcji smartfona – wśród osprzętu znajdziesz np. kamery 360. Dzięki temu możesz wykorzystać swoje urządzenie mobilne do realizowania transmisji na żywo, vlogowania, nagrywania dźwięku przestrzennego, a nawet do filmowania mikroświata. Zajrzyj więc do artykułu, aby poznać wszystkie możliwości, które daje Ci Twój smartfon.

Część akcesoriów, takich jak np. dodatkowe obiektywy, lampy czy mini statywy omówiłem w artykule Fotograficzne akcesoria do smartfonów – poczuj jeszcze więcej swobody w fotografii mobilnej. Jako że mogą być również przydatne w trakcie filmowania, to zachęcam do przeczytania tamtego tekstu. Dla odmiany poniższe zestawienie może być również przydatne podczas wykonywania zdjęć – oczywiście poza akcesoriami stricte filmowymi, takimi jak np. mikrofony. Nie mniej jednak, nawet jeżeli smartfona używasz jedynie do fotografowania, to niniejszy artykuł również może być przydatny.

Wsłuchaj się w świat – mikrofony dedykowane do smartfonów

Każdy świetny obraz potrzebuje równie dobrego dźwięku. Mikrofony wbudowywane w smartfony są coraz lepsze, ale wciąż w wielu wypadkach niezbędne jest zastąpienie ich zewnętrznymi urządzeniami. Większość modeli to małe, kompaktowe produkty, które możesz mieć zawsze przy sobie, tak aby nigdy nie rezygnować z wysokiej jakości audio. Przykładem jest Rode VideoMic Me, który mocuje się na obudowie smartfona i ustawia w kierunku użytkownika lub otoczenia. Innym rodzajem produktów są mikrofony takie, jak np. Rode i-XY lub Azden EX-503+I, które pozwalają zmienić urządzenie mobilne w przenośny rejestrator. Możesz dzięki temu wykorzystać urządzenie mobilne jedynie do nagrywania dźwięku (np. jako wygodny i dyskretny zestaw krawatowy).

akcesoria filmowe smartfon mikrofon krawatowy

Azden EX-503+I to mikrofon krawatowy, który pozwala przekształcić smartfona w rejestrator audio.

Jeżeli potrzebujesz bardziej rozbudowanego zestawu lub masz już mikrofon, który chcesz podłączyć do smartfona, to pomocne będą interfejsy audio. IK Multimedia iRig Pro ma zasilanie Phantom 48V + i umożliwia m.in. podłączenie mikrofonu ze złączem XLR. Kompaktowe rozmiary wspaniale uzupełniają się z urządzeniami mobilnymi. Saramonic SmartMixer także pozwala na zastosowanie zewnętrznych mikrofonów i kontrolę sygnału. Można go z łatwością przymocować do różnego rodzaju uchwytów na smartfony i połączyć za pomocą złącza mini jack 3,5 mm.

akcesoria filmowe smartfon interfejs audio

Saramonic SmartMixer możesz z łatwością przymocować do uchwytu. Niska waga i kompaktowe rozmiary pozwalają zachować przy tym komfort pracy.

Innowacyjnym produktem, który da Ci zupełnie inną jakość dźwięku i wrażeń płynących z oglądania Twoich filmów jest zestaw do nagrywania 3D audio Sennheiser AMBEO Smart Headset. Umożliwia on realizowanie nagrań techniką sztucznej głowy. W efekcie otrzymujesz dźwięk, pozwalający widzom przenieść się w sam środek akcji. Produkt powstał przy współpracy z firmą Apogee i składa się z dwóch mikrofonów wszechkierunkowych, wysokiej jakości konwertera A/D, przedwzmacniacza mikrofonowego i SoftLimit. Stworzenie takiego nagrania nie wymaga żadnej profesjonalnej wiedzy – wystarczy podłączyć urządzenie do smartfona i rozpocząć rejestrację. Reszta zostanie wykonana przez zestaw słuchawkowy. Na stronie producenta możesz obejrzeć przykładowe filmy z dźwiękiem 3D, które pozwolą w pełni poczuć wyjątkowość takich materiałów.

akcesoria filmowe smarfon senheiser ambeo

Sennheiser AMBEO Smart Headset wyglądem niewiele różni się od tradycyjnych słuchawek, co sprawia że jego użytkowanie jest niezwykle proste i intuicyjne.

akcesoria filmowe smartfon 3d dzwiek

Dźwięk 3D pozwala doznać naturalnych efektów dźwiękowych w wideo.

Stwórz mobilne studio – uchwyty na smartfona

Podłączenie zewnętrznego mikrofonu, lampy i innych akcesoriów wymaga rozwiązania kwestii mocowania tych wszystkich elementów. Z pomocą przychodzą wielofunkcyjne uchwyty, takie jak np. Beastgrip Pro lub Joby GripTight POV. Zwłaszcza pierwszy z nich pozwala na rozbudowane konfiguracje, gdyż posiada trzy złącza gorącej stopki, umożliwiające zamontowanie lamp światła stałego i mikrofonów. Większość uchwytów dedykowanych do smartfonów ma gwinty 1/4”, które pozwalają na montaż na statywie. To bardzo przydatna funkcja, w szczególności jeśli chcesz realizować transmisję lub przeprowadzić wywiad.

akcesoria filmowe smartfon bestgrip pro

Beastgrip Pro pozwala przymocować do smartfona kilka akcesoriów filmowych, a całość umieścić na statywie.

IK Multimedia iKlip A/V również pozwala na wygodne trzymanie smartfona podczas nagrywania, a dodatkowo oferuje kompleksowe rozwiązanie do rejestrowania obrazu i dźwięku. Wbudowany, wysokiej jakości przedwzmacniacz mikrofonowy i wspornik do odbiornika systemu bezprzewodowego pozwalają na nagrywanie i kontrolowanie wysokiej jakości nagrań. Regulowany uchwyt urządzenia mobilnego znacznie podnosi komfort użytkowania. Standardowy gwint pozwala zamocować całość na statywie.

akcesoria filmowe smartfon iklip

IK Multimedia iKlip A/V to kompaktowe i kompleksowe akcesorium ułatwiające obsługę smartfona oraz podnoszące jakość nagrań.

We wstępie do artykuły była mowa o nagrywaniu relacji na portale społecznościowe – pora więc na akcesorium, które zostało stworzone specjalnie z myślą o takim zastosowaniu (i nie tylko). Uchwyt Edelkrone POVIE to frapujący produkt, który przypomina nieco stetoskop. Pozwala na zamocowanie smartfona tak, aby nagrywać wideo z perspektywy pierwszej osoby. Zwalnia on ręce, dzięki czemu sprawdzi się świetnie np. w filmach instruktażowych. To doskonała propozycja dla vlogerów, która oprócz praktycznych zastosowań, daje po prostu wiele frajdy.

Zajrzyj również do poprzedniego artykułu o akcesoriach do smartfonów, gdzie opisywałem uchwyty i selfie sticki. Inspirujące propozycje znajdziesz również w poniższym tekście:

MINI STATYW – PRZYDATNY W PODRÓŻY I NA CO DZIEŃ. POZNAJ JEGO ZASTOSOWANIE W TEŚCIE MANFROTTO PIXI

Akcesoria do zadań specjalnych

Będąc przy niekonwencjonalnym osprzęcie nie można nie wspomnieć o dronie do selfie. Co prawda „selfie” to określenie zarezerwowane dla fotografii, ale AEE AirSelfie pozwala także na rejestrowanie wideo 1080p 30 kl./s. Urządzenie jest dostarczane ze specjalnym, zintegrowanym etui na smartfona. Możesz go więc mieć zawsze przy sobie. Quadrocopter wznosi się maksymalnie na wysokość dwudziestu metrów i obsługiwany jest za pomocą intuicyjnej aplikacji. Da Ci to dostęp do wyjątkowej perspektywy.

AEE AirSelfie akcesoria filmowe smartfon dron selfie

AEE AirSelfie to podręczny mini dron, który możesz mieć zawsze przy sobie. Do obsługi wykorzystuje aplikację mobilną, ma zasięg dwudziestu metrów i rejestruje filmy w jakości 1080p 30 kl./s.

Możesz także rozbudować swojego smartfona o możliwość nagrywania filmów 360. Wystarczy podłączyć poprzez złącze MicroUSB lub Ligtning np. Insta360 lub Discovery Adventure HD 1024P 720°. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze i pozwalają na montowanie wideo z poziomu urządzenia mobilnego. Ponadto posiadają rozbudowane funkcje fotograficzne, tak więc będą przydatne, nawet jeżeli wideo zajmujesz się sporadycznie. Dostępne są w wersjach z różnymi typami złączy lub z adapterami.

Kolejna propozycja akcesorium ma bardzo praktyczne zastosowanie – mikroskop Celestron Micro Fi Wi-Fi przyda się w edukacji, badaniach terenowych czy podczas napraw elektroniki. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować wykorzystać go podczas tworzenia kreatywnych ujęć. Urządzenie zostało opracowane z myślą o komunikacji z urządzeniami mobilnymi. Wykorzystuje łączność Wi-Fi i może przesyłać obraz jednocześnie do trzech urządzeń.

Płynne i stabilne ujęcia – gimbale do smartfonów

Opisując akcesoria do filmowania nie sposób nie wspomnieć o gimbalach. Urządzenia te pozwalają na tworzenie płynnych i stabilnych nagrań. Zwiększają nie tylko komfort widzów, ale również operatora, gdyż pozwalają na wygodne trzymanie smartfona. Gimbale do urządzeń mobilnych zostały wyczerpująco omówione w poniższym artykule:

STABILIZATORY DO SMARTFONÓW I KAMER SPORTOWYCH – CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE?

Przydatny może być również ten materiał:

GIMBALE FEIYU SUMMON+ ORAZ SPG PLUS – PRZYJACIELE NA WYBOISTĄ DROGĘ

Oczywiście nie sposób omówić w jednym tekście wszystkich ciekawych akcesoriów, ułatwiających nagrywanie filmów smartfonem. Warto przy tym pamiętać o sporej ilości produktów do nagrywania obsługiwanych przez smartfony – mam tutaj na myśli np. drony czy kamery sportowe. Mam jednak nadzieję, że powyższe przykłady umożliwią realizację zaplanowanych ujęć.

Podziel się w komentarzu jakie akcesoria wykorzystujesz podczas filmowania smartfonem i które produkty dodałbyś do zaprezentowanego przeze mnie zestawienia.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort