Kiedy warto zastąpić bezlusterkowca lub lustrzankę kamerą? Sprawdzamy na przykładzie Sony NX80.

0

Rewolucja, jaką w świat filmowania wniosły lustrzanki i bezlusterkowce, dała szansę amatorom i osobom z małym budżetem na tworzenie materiałów w profesjonalnej jakości. Dzięki temu przez ostatnie lata w tym segmencie dominowały aparaty do filmowania. W ostatnim czasie jednak kamery wracają do łask – użytkownicy doceniają je za funkcje, których brakuje lustrzankom i bezlusterkowcom. Czy warto zrezygnować z filmowania aparatem i zdecydować się na kamerę?

Sony NX80 vs Panasonic GH4

Sony NX80 vs Panasonic GH4 – porównanie rozmiarów

Moją przygodę z filmowaniem rozpoczynałem w czasach, w których lustrzanki i bezlusterkowce przetarły już szlaki i stały się rozpoznawalne jako pełnoprawne urządzenia do filmowania. Canon 600D, Panasonic GH2 – swego czasu kultowe w pewnych kręgach modele oferowały bardzo wysoką jakość, jednocześnie pozostając w zasięgu portfela filmowca amatora. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że kamery nie są w stanie dostarczyć takiej jakości, jak aparaty do filmowania, jednak nowe generacje (jak choćby testowane Sony NX80) nie ustępują już lustrzankom, oferując jednocześnie wiele dodatkowych ułatwień dla filmowców.  Na co może liczyć użytkownik przesiadając się z aparatu na kamerę?

Sony NX80 vs Panasonic GH4

Sony NX80 vs Panasonic GH4

Niezawodność

Przez to, że kamery cyfrowe są dedykowane do nagrywania filmów, posiadają wiele istotnych ułatwień dla operatora. Przede wszystkim jest to niezawodność i przystosowanie do długotrwałej pracy. Niektóre modele aparatów mają problemy z przegrzewaniem się lub małą pojemnością baterii, ograniczającą czas pracy. Kamery posiadają większe akumulatory, przez co są w stanie dłużej rejestrować obraz bez zmiany baterii. Sony NX80 posiada również w zestawie kabel zasilający, umożliwiający pracę bezpośrednio z sieci. W tym czasie ładowany jest również zainstalowany akumulator, więc w każdej chwili możemy wypiąć się z kabla i zareagować na niespodziewaną sytuację.  Dodatkowo kamery nie posiadają limitu nagrywania, przez co jedynym ograniczeniem czasu pracy jest pojemność karty. Sony NX80 ma podwójny slot na kartę SD, więc mamy do wyboru – dłuższy czas nagrywania lub zapis symultaniczny (ponownie – większa niezawodność).

Zaawansowane opcje audio

Możliwość podpięcia profesjonalnych mikrofonów i zarządzania sygnałem audio to kolejna przewaga kamer nad lustrzankami i bezlusterkowcami. W aparatach temat jest często potraktowany po macoszemu, a zaawansowane możliwości wymagają dodatkowych jednostek zwiększających gabaryty aparatu i wymagających osobnego zasilania, obsługi etc. Sony NX80 posiada zaawansowany interfejs audio z dwoma złączami XLR, możliwością zasilania mikrofonów bezpośrednio z kamery (Phantom power), pokrętłami ustawienia poziomu nagrania oraz podbiciem siły sygnału. Co najważniejsze wszystkie te opcje dostępne są w formie fizycznych przycisków, tak więc wprowadzanie zmian w ustawieniach jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Wspominałem już w wielu artykułach jak istotną rolę odgrywa dźwięk w filmie,  a możliwość precyzyjnego zarządzania nim w trakcie nagrania jest kluczowa do spokojnej i bezproblemowej pracy.

Sony NX80 - interfejs audio

Sony NX80 – interfejs audio

Wbudowane filtry ND

Coraz częściej w profesjonalnych kamerach producenci decydują się na zaimplementowanie wbudowanych filtrów ND. Jest to wielkie ułatwienie dla osób filmujących – jako że w przeciwieństwie do zdjęć nie możemy manipulować szybkością migawki, użycie neutralnych filtrów szarych pozwala nam na dostosowanie ekspozycji bez zmiany przysłony czy też wartości ISO. W kamerze Sony NX80 możemy zastosować 3 różne moce filtrów ND: 1/4, 1/16 oraz 1/64.  Ta funkcja również dostępna jest z poziomu body, co przyspiesza pracę.

Sony NX80 - filtry ND

Sony NX80 – filtry ND

Przyciski funkcyjne

Wspomniałem już w dwóch poprzednich akapitach o tym, jak ważne jest posiadanie pełnej kontroli nad sprzętem do filmowania. W przypadku kamer producenci od lat stawiają na wyciąganie wszystkich funkcji na zewnątrz w formie fizycznych przycisków – jest to rozwiązanie ułatwiające pracę zwłaszcza pod presją czasu. W przypadku aparatów często ustawienia „schowane” są głęboko w menu i przełączenie opcji w czasie nagrania może przysparzać problemów. W Sony NX80 kontrola podstawowych funkcji jest bardzo prosta – zmiana wartości ISO, balansu bieli czy kontrola wymienionych wcześniej ustawień audio czy filtrów ND. Warto wspomnieć tu również o joysticku do kontroli ogniskowej obiektywu – jest to znak rozpoznawczy kamer, a funkcja ta początkowo przeze mnie lekceważona okazała się bardzo przydatnym ułatwieniem w pracy.

Sony NX80 - przyciski funkcyjne

Sony NX80 – przyciski funkcyjne

Wbudowany obiektyw zmiennoogniskowy

W debacie wyższości kamer nad aparatami i odwrotnie, jako argument za bezlusterkowcami i lustrzankami często przytacza się lepszą i jaśniejszą optykę oraz możliwość jej wymiany. Jakkolwiek argumenty te są zasadne, tak wbudowany obiektyw typu zoom również ma swoje plusy – zwłaszcza w nowych generacjach kamer, gdzie jakość obrazowania dorównuje (a w niektórych przypadkach przebija) jakość obiektywów do aparatów. Wspomniana w poprzednim akapicie kontrola ogniskowej za pomocą joysticka pozwala w szybki sposób reagować na wydarzenia przed kamerą. Dodatkowo obiektywy te są coraz jaśniejsze – testowany przeze mnie Sony NX80 na najszerszej ogniskowej oferuje światło 2.8, co jest wynikiem satysfakcjonującym. To w połączeniu z nową generacją matrycy oraz szybkim i niezawodnym systemem AF daje nam gwarancję najwyższej jakości obrazu.

Sony NX80 - wbudowny obiektyw zmiennoogniskowy

Sony NX80 – wbudowny obiektyw zmiennoogniskowy

Czy powinieneś wziąć pod uwagę kamerę Sony NX80?

Zarówno aparaty jak i kamery mają swoje plusy i minusy, i ciężko jednoznacznie wskazać zwycięzcę tego pojedynku. Niemniej jednak w pracy reporterskiej i rejestracji wydarzeń, których nie możemy przewidzieć zdecydowanie sugerowałbym rozważenie zmiany aparatu cyfrowego na kamerę. Wspomniane wyżej przewagi nad lustrzankami i wysoka jakość obrazu sprawia, że Sony NX80 jest idealnym towarzyszem pracy i sprawdzi się w każdych warunkach.

Zachęcam do zapoznania się z naszą video recenzją tej kamery:

 

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort