Sportowe emocje na dużym ekranie – jaki projektor kupić do pubu?

0

Dobry projektor, tak samo jak dobre piwo, może ściągnąć do pubu wielu klientów. Jeśli zależy ci na tym, żeby twój lokal odwiedzali miłośnicy sportu, zaproponuj im wspólne oglądanie na dużym ekranie. Bo duży ekran, to duże emocje! Dowiedz się, jakie cechy urządzenia brać pod uwagę, kupując projektor do pubu, baru lub klubu.

Najważniejsze, co musisz zrobić to dopasować projektor do otoczenia, w jakim będzie używany. Rozejrzyj się dookoła i pomyśl, jaki jest twój pub…

Jasność

Bardzo istotną rzeczą podczas kupowania projektora do publicznego lokalu jest dobranie odpowiedniej jasności urządzenia. Jeśli twój lokal znajduje się w piwnicy i oświetlają go tylko klimatyczne lampy, wystarczy, jeśli kupisz projektor o jasności  3000 lumenów. Poniżej tej wartości znajdziesz urządzenia do wieczornych seansów w domowym zaciszu. Natomiast do dużego, dosyć jasnego baru, rozświetlonego wieloma kolorowymi lampami absolutnym minimum jest 4000 lumenów.

Rozdzielczość

Przeglądając oferty projektorów natkniesz się najprawdopodobniej na 5 typów rozdzielczości. Najniższe rozdzielczości SVGA i XGA możesz sobie od razu odpuścić, ponieważ nie dają one dobrego wrażenia przy dużych powiększeniach (przekątna obrazu wyświetlanego w pubie powinna mieć przynajmniej 100 cali) i dynamicznie zmieniających się obrazach, takich jak mecz czy inna sportowa transmisja. Rozdzielczości, które powinieneś rozważyć to WXGA i WUXGA, czyli kolejno HD i Full HD, przy czym zdecydowanie w przypadku oglądania sportu w pubie rekomendowana jest rozdzielczość Full HD. Będzie ona wręcz jedynym mądrym wyborem, jeśli sportowy kanał telewizyjny, jaki chcesz odtwarzać w swoim lokalu, jest nadawany w HD. Trochę to przewrotne, że do kanałów w HD poleca się projektory Full HD a nie HD, prawda? Uwierz, nie będziesz żałować. Ostatnim typem projektorów są projektory 4K. Są to urządzenia dosyć drogie i jak na razie mało jest materiałów, które można by w takiej rozdzielczości oglądać. Rozważ zakup projektora 4K, jeśli chcesz wyświetlać w swoim pubie naprawdę duży obraz.

Żywotność lampy

Kolejną rzeczą, jaką musisz wziąć pod uwagę poza jasnością i rozdzielczością projektora jest żywotność jego lampy. Przeciętna żywotność lampy w projektorze to 2000 do 3000 godzin, ale zdarza się, że producent zaleca jej wymianę już po 1500 lub aż po 4000 godzin. Za zużytą uważa się lampę, która straciła 50% siły światła (z ang. „half life”).

Dlaczego warto wybierać urządzenia z lampami o długiej żywotności? Ponieważ ich wymiana wiąże się z niemałymi kosztami. Koszt wymiany lampy to (upraszczając) około 10% wartości projektora. Zakładając, że projektor będzie używany 3-4 razy w tygodniu po 2-3 godziny, wymiana lampy powinna nastąpić po około 5 latach.

Zastanów się więc dobrze, do czego i w jakich sytuacjach zamierzasz używać projektora. Jeśli będzie eksploatowany sporadycznie, np. do transmisji wybranych wydarzeń sportowych, wystarczy lampa o mniejszej żywotności. Jeśli projektor ma działać w pubie cały czas, np. wyświetlać teledyski, telewizję itd. musisz poszukać urządzenia z bardzo wytrzymałą lampą.

Sposób montażu

Najważniejsze jest dostosowanie modelu projektora do wielkości obrazu, jaki chcesz uzyskać i przestrzeni, jaką masz do zagospodarowania. Każdy rzutnik ma pewne parametry, które albo umożliwią jego montaż albo całkowicie wykluczą. Ważna jest odległość, w jakiej ewentualnie mógłby zostać ustawiony/powieszony, kąt pod jakim miałby świecić oraz rodzaj płaszczyzny, na jaki będzie rzucał obraz.

Do wyboru masz praktycznie trzy opcje: projektory krótkoogniskowe, ultra-krótkoogniskowe i projektory montowane pod sufitem z zasięgiem kilku metrów. Do delikatnych ekranów, które mogą drgać np. pod wpływem lekkiego wiatru odradzamy projektory krótkoogniskowe i ultra-krótkoogniskowe. Jeśli ekran będzie rzucany na gładką, stabilną powierzchnię, ścianę, tablicę interaktywną itp. warto je rozważyć. W innych przypadkach zwróć uwagę na rzutniki z większą odległością ostrzenia, które najlepiej zainstalować pod sufitem – to częsty wybór właścicieli pubów. Ich zaletą jest to, że można je powiesić w stałym, bezpiecznym miejscu z dala od ludzi, a wiadomo, że projektory to rzecz bardzo delikatna. Jednak to, co działa z korzyścią dla bezpieczeństwa sprzętu, może utrudnić dostęp do niego, a w rezultacie jego konserwację – wymianę i czyszczenie filtrów. Nie ma więc rozwiązania idealnego, wszystko zależy od tego, jaki jest twój pub i jak korzystają z niego twoi goście.

Polecane modele

Wybierając projektor do pubu, uzbrój się w cierpliwość, ponieważ decydującym argumentem w wyborze konkretnego modelu może okazać się przestrzeń, jaką masz do zagospodarowania, a nie wymarzone parametry. Zaczynając od tego, ile w twoim pubie jest światła, jak dużo jest w nim wolnej przestrzeni, aż po takie zaskakujące niuanse jak umeblowanie i dekoracje. Jeśli oglądając oferty, wybierzesz projektor, który wyświetla dobry obraz tylko w odległości, np. 320cm od ekranu, a potem okaże się, że w twoim pubie, własnie w tym miejscu znajduje się lampa, słup, czy klimatyzator, będziesz zmuszony poszukać zupełnie innego modelu.

Poniżej lista modeli projektorów, które warto wziąć pod uwagę.

Jeśli nie chcesz kupować projektora tylko wypożyczyć go w wybrane dni, podczas najważniejszych sportowych wydarzeń, sprawdź ofertę naszej WYPOŻYCZALNI.

Napisz do nas na adres sklep@cyfrowe.pl a ci pomożemy wybrać jak najlepsze rozwiązanie dla twojego lokalu.

 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort