Dlaczego warto wynajmować studio fotograficzne?

0

Wielu fotografów decyduje się na sesje plenerowe ze względu na ograniczenia budżetowe i swój strach przed wejściem do studia. Jednak z fotografowania w studio płynie wiele korzyści – zarówno dla nowych jak i doświadczonych fotografów. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji pracować w studiu, koniecznie musisz spróbować! Przeczytaj, dlaczego warto wynajmować studio fotograficzne i na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji. 

Nie zrozum mnie źle – fotografowanie w plenerze jest super, ale w studio może być jeszcze fajniej! Studio fotograficzne oferuje pewne udogodnienia, których po prostu nie można dostać na zewnątrz. A ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na własne studio, warto pomyśleć o wynajęciu go na pewien okres czasu. Koszty wynajmowania studia różnią się w zależności od miasta i wyposażenia lokalu, ale wszędzie da się znaleźć kilka niedrogich opcji. Najtańsze studia wynajmowane są za kwotę kilkudziesięciu złotych za godzinę, najdroższe za kilkaset. Jeśli pracujesz w zespole i podzielisz koszt wynajmu na wszystkie osoby, wynajęcie studia może być o wiele bardziej przystępne niż myślisz!

W pełni kontrolowane środowisko

Największą korzyścią z fotografowania w wynajętym studiu, w przeciwieństwie do sesji plenerowych, jest kontrola, jaką masz nad każdym aspektem produkcji. Na zewnątrz musisz martwić się o temperaturę, wiatr , deszcz itd., bo wszystko to ma wpływ na komfort pracy i jej efekty. Nawet światło może być nieprzewidywalne. Chmury w każdej chwili mogą zasłonić słońce, a jeśli się nie pospieszysz, słońce całkowicie zajdzie. Działasz więc szybko i w stresie, że za chwilę będziesz musiał zmienić wszystkie swoje plany.  Podczas fotografowania w studiu jesteś chroniony przed zmianami pogody, masz pełną kontrolę nad środowiskiem swojej pracy, a w rezultacie możesz zachować spójność całego projektu bez względu na to, jak długo trwa sesja. Światło, jakie ustawisz w południe, będzie identyczne o północy. To naprawdę potrzebne dla efektywnej pracy.

Dostęp do sprzętu i rekwizytów

Większość studiów oferuje pełne wyposażenie, jeśli chodzi o sprzęt do fotografowania, a czasem nawet rekwizyty lub częściowe scenografie. Masz do dyspozycji najpotrzebniejsze rodzaje mebli: stołki , krzesła, biurko (często z komputerem i zainstalowanym oprogramowaniem do obróbki), drabinę. Jest też łazienka, kuchnia (często z darmową kawą i herbatą) oraz miejsce do charakteryzacji. Niektóre studia oferują nawet kostiumy, maski i odzież. Wszystko to razem wzięte stanowi naprawdę duże pole do popisu dla fotografa i jego ekipy.

W wynajmowanym studio znajdziesz komplet lamp, modyfikatorów, statywów, tło w kilku kolorach i wiele innych rzeczy, których samodzielne kompletowanie kosztowałoby krocie i rozłożone zajęłoby pół mieszkania. Pieniądze i lokal to dwa z trzech największych ograniczeń w zbudowaniu własnego studia. Dochodzi do tego jeszcze wiedza, a raczej jej brak… Jeśli nie masz doświadczenia ze sprzętem studyjnym, skąd niby masz wiedzieć, jakie lampy i akcesoria fotograficzne będą ci potrzebne? A wybór jest naprawdę duży i czasami trudny. Dlaczego więc nie ułatwić sobie życia? Wynajmując studio fotograficzne dużo oszczędzasz, bo płacisz tylko za czas, kiedy korzystasz ze sprzętu, zamiast inwestować wszystkie swoje oszczędności w coś, co być może większość swoich dni spędzi złożone w szafie ze względu na brak miejsca lub okazji do fotografowania.

Doświadczona pomoc

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia ze studiem fotograficznym, wejście do niego po raz pierwszy może wydawać się przerażające. W większości jednak właścicielami studio są doświadczeni fotografowie chętni do pomocy. Pokażą, jak korzystać ze studia i odpowiedzą na pytania, gdy napotkasz problemy z obsługą sprzętu.

 

Na jakie rzeczy zwrócić uwagę przed dokonaniem rezerwacji?

  1. Ceny

Porównując ceny za wynajęcie studia fotograficznego, koniecznie zwróć uwagę, w jakich „jednostkach” podawana jest kwota. Czy liczba, którą widzisz w cenniku obowiązuje za godzinę wynajmu, czy za dzień zdjęciowy? Czy jest podana netto czy brutto? Równie często używa się obydwu opcji. Czasami za wynajem wieczorny, nocny lub weekendowy obowiązują wyższe ceny. Sprawdź też, czy studio wymaga kaucji lub pobiera dodatkowe opłaty za zużycie materiałów eksploatacyjnych takich jak kartonowe tło (to przeważnie kilkadziesiąt złotych za metr bieżący i można się przed tym ustrzec zakładając ochraniacze na buty). Opłata za parking lub jej brak też może okazać się ważna, jeśli studio mieści się w centrum miasta.

  1. Wyposażenie studia

Wynajmując studio, sprawdź listę sprzętu fotograficznego. Jakie lampy błyskowe i akcesoria znajdują się na miejscu? Czy oprócz oświetlenia i akcesoriów do pracy ze światłem właściciel udostępnia aparat i optykę? Jeśli zamierzasz już podczas sesji robić selekcję zdjęć lub wstępną obróbkę albo na bieżąco pokazywać efekty swoim współpracownikom/modelom, spytaj, czy w studiu jest komputer z zainstalowanym oprogramowaniem i czy dołączony do niego monitor był kalibrowany. W studiu powinno być również wifi i przedłużacz, żebyś mógł podpiąć własnego laptopa.

Kolejną rzeczą, jeśli chodzi o wyposażenie, jest informacja, czy ze wszystkich znajdujących się tam przedmiotów będziesz mógł skorzystać w cenie wynajmu. Większość firm podaje cenę za wynajem pomieszczenia wraz z możliwością korzystania z całego wyposażenia, ale niektóre specjalistyczne studia (zwłaszcza mają to w zwyczaju studia filmowe) mogą pobierać dodatkową opłatę za używanie specjalistycznego sprzętu lub ściągną go na miejsce dopiero na twoje zamówienie.

  1. Rozmiar

Gdy masz zamiar realizować skomplikowany, modowy projekt, szukaj dużej, kreatywnej przestrzeni. Jeśli masz do sfotografowania coś niewielkiego, np. kolekcję biżuterii lub packshoty, wystarczy ci małe pomieszczenie z obrotowym stołem. Im większe studio tym lepiej, ale nie jest tajemnicą, że wynajem dużej powierzchni będzie droższy.

  1. Asystent / konsultant

Niektóre studia fotograficzne oferują pomoc asystenta/konsultanta na całej sesji. Czasami asystent będzie z tobą tylko na początku, by wpuścić cię do środka i pokazać najważniejsze rzeczy. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w studiach, w których odbywają się na co dzień kursy lub lekcje fotografii, możesz liczyć na pomoc merytoryczną w trakcie całej sesji. Jeśli potrzebujesz pomocy, masz pytania odnośnie obsługi sprzętu, nie bój się pytać.

Gdzie najlepiej zacząć?

Jeśli kręci cię fotografia i chcesz rozwijać się w tym kierunku, prędzej czy później będziesz musiał zaprzyjaźnić się ze sprzętem studyjnym. Nie bój się go i nie szukaj wymówek – wynajmij studio i rozwijaj swoją technikę! Zacząć możesz od niewielkiego Studio FF (Gdańsk, ul. Kartuska 149/11, obok sklepu Cyfrowe.pl). Sprawdź w co jest wyposażone, ile kosztuje i zarezerwuj czas na swoją pierwszą sesję!

Kliknij, żeby przeczytać więcej artykułów o tematyce studyjnej 

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort