Funkcja Live Bulb w Olympusach – sposób na perfekcyjne zdjęcia z długim czasem naświetlania!

1

Otwarcie migawki w trybie Bulb umożliwia ustawienie dowolnego czasu naświetlania, jednakże często powoduje problem – kiedy zakończyć ekspozycję. Zbyt długa może prześwietlić zdjęcia, a za krótka spowoduje niedoświetlenia lub nieodpowiednią kompozycję w przypadku rejestrowania smug światła. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą rozwiązania oferowane w aparatach Olympus – tryb Live Bulb i jego wariacje. Zapoznaj się z nimi, gdyż ich wykorzystanie pozwoli polepszyć rezultaty w trakcie malowanie światłem czy fotografowania poruszających się obiektów, które mają być odpowiednio rozmyte.

Jak działa funkcja Live Bulb i do czego ją wykorzystać?

Najprościej rzecz ujmując, funkcja Live Bulb jest to wariacja tradycyjnego trybu Bulb, z tym że posiada innowację, polegającą na możliwości podglądu niemal na żywo postępu naświetlania. Liczba aktualizacji obrazu jest różna dla poszczególnych czułości ISO – przykładowo dla ISO 400 wynosi 19 razy (co to dokładnie oznacza, opisuję w dalszej części artykułu). Funkcja ta jest bardzo przydatna, gdyż pokazuje niemal na bieżąco jak wygląda obraz. Dzięki temu, gdy uznasz, że efekt jest już odpowiedni, możesz przerwać ekspozycję. Rozwiązanie to sprawdzi się np. podczas malowania światłem czy rejestrowania nocą ruchu ulicznego, a dodatkowo ograniczy liczbę prób, co czasami powoduje przegapienie jedynej okazji na wykonanie zaplanowanego ujęcia.

Funkcja Live Bulb jest dostępna w aparatach takich jak m.in.:

Funkcja Live Bulb w praktyce

Aby skorzystać z funkcji Live Bulb, musisz ją aktywować w menu aparatu, a następnie możesz ją wybrać, tak samo jak ustawiasz tradycyjny czas Bulb np. za pomocą pokrętła. Podczas korzystania z trybu Live Bulb istotne jest ustawienie czasu, co jaki aparat będzie odświeżać obraz. Pamiętaj również o tym, że ustawiając różne wartości czułości ISO, zmienia się liczba aktualizacji fotografii. Oznacza to, że przykładowo dla ISO 800 aparat 14 razy odświeży obraz. Jeżeli ustawisz odświeżanie co 2 sekundy i ISO 800, aparat zaktualizuje obraz 14 razy, zaczynając od drugiej sekundy naświetlania. Warto poeksperymentować samodzielnie z tymi ustawieniami. Pamiętaj również, że w trybie Live Bulb możesz korzystać maksymalnie z czułości ISO 1600.

Funkcja Live Time – wariacja trybu Live Bulb

Tryb Bulb działa w ten sposób, że ekspozycja trwa tak długo, jak pozostaje wciśnięty przycisk migawki. W trybie Time naświetlanie rozpoczyna wciśnięcie migawki. Aby zakończyć rejestrowanie obrazu, wystarczy ponownie użyć tego przycisku. Funkcja Live Time działa analogicznie do Live Bulb. Korzystając z niej pamiętaj o wskazówkach, które podałem w poprzednim akapicie, gdyż poza odmienną metodą rozpoczynania i kończenia ekspozycji, pozostałe kwestie pozostają bez zmian.

Jeszcze lepsze zdjęcia nocne – Live Composite

Aparaty Olympus zostały wyposażone w jeszcze jedną funkcję, umożliwiającą łatwiejsze i bardziej precyzyjne wykonywanie zdjęć z długim czasem naświetlania. Mowa o funkcji Live Composite. Polega ona na tym, że łącząc na żywo serię zdjęć robionych z długim czasem naświetlania, aparat traktuje priorytetowo jasne partie obrazu. Dzięki temu możesz wyeliminować zarówno prześwietlone obszary, jak i te niedoświetlone.

W praktyce możesz go wykorzystać w ten sposób, że wykonujesz zdjęcie scenerii, a następnie przez długi czas robisz serię fotografii, na których zostają zarejestrowane tylko najjaśniejsze elementy takie jak błyski piorunów, wybuchy fajerwerków itp.

Przykłady zastosowania Live Bulb, Live Time i Live Composite

 • Malowanie Światłem

live bulb olympus malowanie światłem

Funkcja podglądu na żywo postępów naświetlania jest szczególnie przydatna w niezwykle popularnej technice malowania światłem. Metoda ta umożliwia tworzenie wyjątkowo atrakcyjnych obrazów – niezależnie czy są to spektakularne wzory czy zabawne motywy. Chociaż wykonanie niektórych fotografii wymaga dużego doświadczanie i praktyki, to technika ta może posłużyć również do wykonania prostych napisów, które mogą mieć postać np. wyznania miłości lub podziękowań. Włączają tryb Live Bulb możesz sobie zdecydowanie ułatwić zadanie, na żywo obserwując postępy i mając pewność kiedy przestać naświetlać zdjęcie.

 • Fajerwerki

live bulb olympus fajerwerki

Pokazy sztucznych ogni to kolejna sposobność, aby wykorzystać wariacje trybów Bulb oferowane przez aparaty Olympus. W tej sytuacji zdjęciowej szczególnie przydatna będzie funkcja Live Composite, gdyż pozwoli Ci odpowiednio naświetlić scenerię, bez prześwietlenia fajerwerków. Najlepiej zilustruje to poniższy filmik, gdzie możesz zobaczyć jak problematyczne jest fotografowanie sztucznych ogni i jednocześnie przekonać się, jak bardzo ułatwia pracę korzystanie z funkcji Live Composite.

Opisane przez mnie funkcje zostały stworzone z myślą o entuzjastach nocnego fotografowania. Jednocześnie tryb Live Composite możesz wykorzystać w dzień, gdy zechcesz zarejestrować ruch wody, a nie dysponujesz filtrem szarym. Zastosowanie pozostałych wariacji trybu Bulb ogranicza jedynie twoja wyobraźnia – warto eksperymentować, aby uzyskiwać jeszcze lepsze efekty!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi poradami, testami i inspiracjami!

Podziel się.

O Autorze

Mikołaj Konkiewicz

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

1 komentarz

 1. Avatar

  Witam
  Jestem niezmiernie zadowolony, że trafiłem na Waszą stronkę, jest rewelacyjna, Mam aparat olympus m1 mark 2 a stronka jest niezmiernie pomocna zwłaszcza w ciekawostkach jakie zamieszczacie.

  Pozdrawiam
  Jan Rusak

Zostaw komentarz

izmir escort