FOTOGRAFIA ŚLUBNA – 10 najczęściej popełnianych błędów i jak ich unikać

1

Nikt nie jest idealny. Błędy popełniają zarówno doświadczeni, jak i początkujący fotografowie. Czasami można na nie sobie pozwolić, ale warto też nad nimi pracować, starać się ich unikać albo przynajmniej zdać sobie z nich sprawę! Nie wszystkie są bowiem takie oczywiste… Przeczytaj listę najczęściej popełnianych błędów przez fotografów ślubnych i sprawdź, czy któryś z nich jest również Twoim udziałem. 

1. Robisz zdjęcia zamiast opowiadać historię

Jednym z najgorszych błędów fotografów ślubnych jest rejestrowanie, czyli po prostu robienie zdjęć jednego po drugim, które nie powiedzą nam nic więcej o zakochanej parze, ich rodzinie i znajomych. Pamiętaj, że za pomocą zdjęć, tak samo jak za pomocą słów czy filmu, można prowadzić narrację. Będąc na ślubie, wyobraź sobie, że tworzysz album, a Twoje zdjęcia niech ułożą się w spójną opowieść, która ma wstęp, rozwinięcie, zwroty akcji i zakończenie.

fot. Aleksandra Polkowska / Zdjęciarka.pl

fot. Aleksandra Polkowska / Zdjeciarka.pl

2. Nie znasz najważniejszych gości

By zrobić jak najlepsze zdjęcia ślubne i nie zawieźć pary młodej oraz ich najbliższych, powinieneś poświęcić chwilę i spytać (najlepiej jeszcze zanim wszystko się zacznie) o to, kto jest kim na weselu. Przy którym weselnym stoliku siedzą rodzice i najlepsi przyjaciele młodych? To niezwykle ważne, zwłaszcza na hucznych weselach z dużą liczbą gości. Najgorsze, co możesz zrobić, to zapełnić kartę portretami partnerów biznesowych czy sąsiadów zaproszonych wyłącznie z grzeczności.

3. Spędzasz cały wieczór na parkiecie

Będzie Cię kusiło, by fotografować tych, którzy najwięcej się popisują i najgłośniej bawią, bo to gwarantuje spektakularne ujęcia. Nie możesz jednak zapomnieć o tych, którym wiek lub zdrowie na szaleństwo nie pozwala. Nie bój się podchodzić do stołu, poszwendaj się trochę po sali i ogrodzie. Grunt to wyczuć moment, złapać kontakt wzrokowy z daną osobą, uśmiechnąć się i unikać sytuacji, kiedy akurat ktoś coś przeżuwa.

fot. Aleksandra Polkowska / Zdjęciarka.pl

fot. Aleksandra Polkowska / Zdjeciarka.pl

4. Patrzysz w tę samą stronę, co wszyscy

Na weselu, podobnie jak na koncercie rockowym, boisku piłkarskim, itp. nie wszystko, co ciekawe, dzieje się na głównej scenie. Ważne jest, aby pokazać również reakcje obserwatorów. Podczas pierwszego tańca albo oczepin nie skupiaj się wyłącznie na uczestnikach zabawy, lecz pokaż śmiech i wzruszenie oglądających. Bez tych emocji reportaż nie będzie „prawdziwy”.

5. Niewłaściwy sprzęt albo nieznajomość posiadanego sprzętu

Dobre zdjęcie można zrobić nawet komórką, powiedziałby niejeden amator. Jest to prawda, ale jest to też często dziełem przypadku. Wracając z całego dnia pracy na ślubie i weselu musisz mieć kilkaset dobrych zdjęć, które są ostre, klarowne, żywe i kolorowe, co ułatwi Ci późniejszą selekcję i obróbkę materiału. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego sprzętu lub brakuje Ci zapasowego aparatu na ten jeden wyjątkowy dzień możesz go wynająć, np. w wypożyczalni Cyfrowe.pl. Przed wyjściem na ślub ogarnij jego instrukcję i parę tutoriali w internecie.

6. Chaotyczne zdjęcia grupowe

Zdjęcia grupowe to najbardziej przerażający moment dla początkujących fotografów. Wstydząc się i mówiąc cichym głosem jeszcze pogarszasz sprawę. Weź się w garść, ustaw przysłonę gwarantującą ostre zdjęcia (np. F/8) oraz tryb zdjęć seryjnych. Przed naciśnięciem spustu migawki upewnij się, że wszyscy patrzą w obiektyw – możesz ich o to wyraźnie poprosić, nawet jeśli będzie to wymagało robienia zdjęć na umówiony sygnał (np. liczenia raz, dwa, trzy).

7. Prześwietlone zdjęcia

Wybranie sukni ślubnej było prawdopodobnie najważniejszą decyzją w organizacji całego wesela, a jej właścicielka marzy o tym, żeby każdy ją podziwiał (również na zdjęciach)! Niestety biała suknia jest trudna do fotografowania i łatwo ją prześwietlić. Uważaj na to przy robieniu zdjęć oraz ich obróbce. Detale, koronka i perełki nie mogą się z niej „ulotnić”, jeśli chcesz pozostać przy życiu i dalej wykonywać swój zawód.

8. Nie wiesz nic na temat miejsca

Kościołów ci w Polsce dostatek, a i sale weselne wyrastają ostatnio jak grzyby po deszczu. Może się zdarzyć że co weekend będziesz na weselu w zupełnie innym miejscu, inaczej oświetlonym, inaczej udekorowanym, itd. Sprawdzenie danego miejsca przed zleceniem, choćby na zdjęciach z internetu, to podstawa. Sprawdzaj też informacje o robotach drogowych, pytaj młodych, czy znają skrót na wypadek korków, z której strony podjechać na parking, itp.

fot. Aleksandra Polkowska / Zdjęciarka.pl

fot. Aleksandra Polkowska / Zdjeciarka.pl

9. Zbyt mocna obróbka

To efekt zbyt małej wprawy w obrabianiu zdjęć lub ślepego podążania za modą. Nie do każdego wesela pasują presety vintage czy obniżanie kontrastu na siłę. Wyciąganie cieni w połączeniu z gaszeniem świateł sprawia, że u panny młodej pojawiają się zmarszczki i nierówności, których w świetle dziennym nie było widać, a pan młody ma na sobie pogniecioną jasnoniebieską szmatę zamiast intensywnie granatowego garnituru. Jeśli wszystkie Twoje zdjęcia tak wyglądają, to znaczy, że przedawkowałeś scrollowanie Instagrama.

10. Czekasz z wymianą karty i baterii do krytycznego momentu

To najlepszy sposób, żeby stracić cenne ujęcia. Zwracaj uwagę, ile miejsca i energii zostało do końca, a pakując się na ślub, weź więcej kart i baterii niż wynika z Twoich obliczeń. Zapasowe akcesoria jak kartę czy baterię warto mieć zawsze przy sobie – w kieszeni marynarki lub spodni, a nie w plecaku czy torbie zostawionej w samochodzie. Kieszeń powinna być zapinana na zamek i być przeznaczona tylko do tego celu.

Fotografia ślubna – rady dla początkujących od najlepszych fotografów z branży

Co jeszcze powinno znaleźć się na tej liście? Daj znać w komentarzu!

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort