ZARZĄDZANIE BARWĄ – Dlaczego kalibrator jest kalibratorowi nierówny?

2

Jeśli chcesz otrzymać wierny i rzeczywisty pomiar barwy, ważne jest, abyś użył odpowiedniego urządzenia do zmierzenia kolorów. Kalibrator to pojęcie ogólne i w zależności od tego czy chcemy skalibrować monitor, czy papier przed wydrukiem, powinniśmy skorzystać z innego rodzaju urządzenia. Różnice w budowie poszczególnych mierników są spore, więc warto dopasować je do swoich potrzeb.

Spektrofotometr i kolorymetr to urządzenia, których nazwy na pierwszy słuch bardziej kojarzą nam się z laboratorium niż ze środowiskiem pracy fotografa. Mimo, że oba mają pozwolić nam na uzyskanie jak najwierniejsze odwzorowania koloru, to w zależności od tego, co chcemy skalibrować, powinniśmy skorzystać z odpowiedniego narzędzia. Nazywanie obu po prostu kalibratorami – choć jest to spore uproszczenie – nie jest dużym błędem.

Kalibracja monitora to prosty proces, ale bez odpowiedniego kalibratora nie możemy mówić o miarodajnych wynikach.

Kolorymetr – czyli idealne rozwiązanie do monitora

Budowa kolorymetru przypomina budową ludzkie oko, które posiada trzy rodzaje czopków reagujących w inny sposób na różne zakresy barw. Analogicznie więc kolorymetry posiadają czujniki dla trzech widzialnych zakresów barw. Niestety czujnik światła w kalibratorze nie jest w stanie zareagować na jasność jako taką. Dlatego też rozwiązaniem przy konstruowaniu było umieszczenie przed trzema identycznymi czujnikami trzech „szybek” – każda w innym kolorze dla każdego czujnika. Łatwo się domyślić, że szybki te są podstawowymi kolorami z palety RGB – czerwona, zielona i niebieska. Każdy czujnik przekazuje informację o natężeniu światła, jakie wpadło po przejściu przez filtr, a następnie układ elektroniczny przetwarza impulsy na postać cyfrową, mierząc ich siłę dla każdej ze składowych. Dodatkowo kolorymetry posiadają czwarty czujnik, który mierzy ogólną siłę światła, przez co pomiary są dokładniejsze.

W porównaniu do spektrofotometru – kolorymetr jest zdecydowanie mniej zaawansowanym urządzeniem, ale za to zdecydowanie bardziej odpornym na transport i użytkowanie. Świetnie nadaje się do rutynowych kontroli i oszacowania drobnych różnic w stałych warunkach – czyli na przykład do kalibracji monitora. Spora część kolorymetrów nie ma wbudowanego źródła światła, przez co jest w stanie mierzyć jedynie światło emitowane (np. przez monitor). Ma to też wpływ na cenę – kolorymetr to urządzenia stosunkowo niedrogie, a w zestawie zawsze znajduje się dedykowane oprogramowanie do pomiaru.

Dwa najpopularniejsze w naszej ofercie urządzenia tego typu to – Datacolor Spyder5Elite i X-Rite i1Display Pro

Spektrofotometr – dokładność niezależnie od powierzchni

Spektrofotometr to dużo bardziej wszechstronne urządzenie do pomiaru kolorów niż kolorymetr. Jego budowa jest znacznie bardziej skomplikowana, przez co finalnie dostarcza nam on zdecydowanie więcej danych o kolorze. Jeżeli chodzi o zasadę działania, to polega ona na rozszczepieniu przechodzącej wiązki światła (jak w przypadku pryzmatu) i skierowanie ich na linię czujników mierzących ilość światła. W tym wypadku odchodzi nam konieczność korzystania z filtrów jak w kolorymetrze. Mierzone jest też zdecydowanie szersze pasmo kolorów niż w przypadku tylko składowych RGB.

budowa spektrofotometru

Ze względu na swoją budowę i zdecydowanie wyższą dokładność pomiarów spektrofotometry są droższymi urządzeniami niż kolorymetry. Nasi klienci najczęściej wybierają sam spektrofotometr  X-Rite i1 Studio lub kompleksowy zestaw X-Rite i1Basic Pro 2.

Wybierając urządzenie do kalibracji należy zwrócić uwagę, czy ma ona możliwość mierzenia nie tylko światła emitowanego (w takim wypadku nadaje się głównie do monitorów), ale czy posiada również własne źródło światła. Możliwość mierzenia dodatkowo światła odbitego pozwoli  precyzyjnie kalibrować wydruki. Urządzenie byłoby też niczym bez odpowiedniego oprogramowania – zwracaj uwagę przy wyborze, aby spełniało one wszystkie Twoje potrzeby (np. dawało możliwość kalibrowania i instalacji na wymaganej przez Ciebie liczbie urządzeń).

Podziel się.

O Autorze

Doradca klienta w branży foto od kilku lat. Zwolennik fotograficznego minimalizmu - zarówno w kwestii sprzętu jak i kadru. Zadeklarowany miłośnik Kaukazu.

2 komentarze

  1. Dodam jeszcze, że podczas kontrolowania zgodności kolorystycznej w produkcie, pomocny będzie połyskomierz http://www.tri-color.pl/polyskomierze . Służy on do precyzyjnego pomiaru połysku . Tego typu produkty to bardzo solidne i wytrzymałe urządzenia których konstrukcja zapewnia nieprzerwaną pracę przez wiele godzin.

Zostaw komentarz

izmir escort