Aparaty do filmowania – nasza lista TOP5

1

Jeszcze nie tak dawno ludzie chcący nagrywać wideo mieli do dyspozycji albo małe ręczne kamery cyfrowe, których możliwości pozostawiały wiele do życzenia, albo musieli wskoczyć od razu na poziom drogich profesjonalnych kamer. Obecnie luka pomiędzy małymi amatorskimi kamerami zabieranymi na wycieczki, a profesjonalnym sprzętem produkcyjnym została wypełniona aparatami cyfrowymi, których możliwości filmowania są niekiedy równie dobre co średniej klasy sprzętu filmowego. W tym artykule przedstawiam listę TOP 5, a w niej aparaty do filmowania, które moim zdaniem będą najlepszym wyborem dla amatorów tworzenia treści wideo. 

1. Panasonic Lumix GH5

Na miejscu pierwszym niekwestionowany faworyt wśród aparatów filmujących, czyli Panasonic Lumix GH5. Jest to aparat fotograficzny, który przybrał miano hybrydy, bowiem jego możliwości nagrywania są porównywalne z wieloma profesjonalnymi kamerami wideo. Aby zrozumieć dlaczego aparat ten jest tak atrakcyjny, wystarczy wskazać na kilka parametrów, które robią duże wrażenie, należą do nich m.in.: nagrywanie w rozdzielczości 4K (4096 x 2016) 60p oraz bit rate czyli ilość przesyłu danych na sekundę do 150 Mbps. Przy rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) można nagrywać aż do 180 klatek na sekundę. Od niedawna również można nagrywać 6K w systemie anamorficznym, co daje 10-bitową rozdzielczość 4992 x 3744. Kolejną ważną rzeczą jest próbkowanie kolorów 4:2:2 oraz 10-bitowa głębia koloru. Dzięki temu mamy do dyspozycji więcej informacji o kolorach oraz lepsze przejścia tonalne. Na uwagę zasługuje również tzw. hybrid log gamma, czyli płaski profil tonalny, który dobrze sprawdza się pod telewizory typu HDR 4K. Inne czynniki, które sprawiają, że aparat ten znajduje się na pierwszym miejscu, są m.in. wejście na mikrofon i słuchawki, możliwość podpięcia zewnętrznego rejestratora wideo lub monitora za pomocą dużego wejścia HDMI. Wiele można by tutaj jeszcze wymieniać, jednak po więcej szczegółów zapraszam do artykułu:

Panasonic Lumix GH5 – jak sprawdza się w praktyce?

Reasumując, Panasonic Lumix GH5 to bardzo dobrze rozbudowana maszyna do filmowania, na którą coraz częściej decydują się profesjonaliści.

Panasonic Lumix GH5

Panasonic Lumix GH5

Poniżej test możliwości Panasonica GH5

2. Sony Alpha A7S II

Jeszcze do niedawna Sony Alpha A7S II był najlepszym, dostępnym aparatem do filmowania i chociaż od jego premiery wiele się zmieniło, to wciąż jest to świetny wybór dla każdego, kto chce zająć się filmowaniem na poważnie. Do największych zalet tego aparatu należy wysoka rozpiętość tonalna. Na uwagę zasługuje bardzo dobry zakres szumów przy wysokim ISO, dzięki czemu aparat bardzo dobrze radzi sobie podczas nagrywania w trudnych warunkach oświetleniowych. Zaleta ta jest jedną z głównych przyczyn, dlaczego osoby filmujące często w słabym oświetleniu, np. w nocy, chętniej wybierają Sony Alpha A7S II niż Lumixa GH5. Na uwagę zasługuje również fakt, że A7S II przy nagrywaniu wideo wykorzystuje całą szerokość matrycy, a także posiada próbkowanie kolorów 4:2:2 przy 8-bitowej głębi kolorów. W przeciwieństwie do GH5, A7S II posiada wbudowane bardzo dobre profile kolorystyczne, umożliwiające wykorzystanie pełnej rozpiętości tonalnej. A zatem jeśli często filmujesz przy słabych warunkach oświetleniowych, to Sony Alpha A7S II jest bez wątpienia bardzo dobrym wyborem.

Sony Alpha A7S ii

Sony Alpha A7S ii

Poniżej test możliwości Sony Alpha A7S II:

3. Sony Alpha A6500

Sony Alpha A6500 z matrycą APS-C jest kolejnym aparatem do filmowania, który mogę polecić z czystym sumieniem. Aparat ten nagrywa obraz używając bardzo dobrego kodeka XAVC S, który charakteryzuje się przesyłem danych na poziomie 100 Mbps. Na uwagę zasługuje rozdzielczość 6K, która jest następnie zmniejszana do 4K, co daje wyraźne korzyści w jakości obrazu. Aparat posiada wbudowany płaski profil log gamma, a także możliwość nagrywania 120 kl/s w rozdzielczości full HD przy 100 Mbps. Wbudowana stabilizacja obrazu daje świetne rezultaty podczas nagrywania z ręki, a odporna na kurz i wilgoć obudowa bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach. Aparat ten przekonuje do siebie bardzo dobrym autofocusem, który dla wielu osób, amatorsko nagrywających wideo, ma duże znaczenie. Fakt, że Sony Alpha A6500 jest znacznie mniejszy od dwóch powyższych modeli sprawia, że jest on bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem m.in. dla vlogerów.

Sony Alpha a6500

Sony Alpha a6500

Poniżej test możliwości Sony Alpha a6500:

4. Panasonic Lumix G7

Aparat Panasonic Lumix G7 jest bardzo ciekawą opcją dla tych, którzy nie są na tyle zaawansowani, aby korzystać z GH5, ale na tyle już obeznani z filmowaniem, że chcą mieć najnowsze możliwości technologiczne w zasięgu ręki za stosunkowo niewielkie pieniądze. Do najczęściej wymienianych zalet należą: możliwość nagrywania 4K 100 Mbps, bardzo dobry elektroniczny wizjer oraz dotykowy ekran, mały rozmiar w porównaniu do GH5 oraz dość niska cena jak na sprzęt tej klasy. Lumix G7 jest również coraz częściej wybierany do filmowania zamiast lustrzanek Canona, w tym samym przedziale cenowym. Aparat ten z powodzeniem wykorzystywany jest przez amatorów jak i osoby, które filmują zawodowo, posiadając już np. Lumixa GH5, dla którego stanowi on dobre uzupełnienie do nagrywania, np. przebitek lub do podpinania pod gimbale.

Panasonic Lumix G7

Panasonic Lumix G7

Poniżej test możliwości Panasonica G7

5. FujiFilm X-H1

Na końcu mojej listy znalazł się Fujifilm X-H1, który jest dość ciekawą alternatywą dla pozostałych modeli. Do tej pory aparaty Fujifilm po macoszemu traktowały użytkowników chcących nagrywać wideo aparatami, jednak z modelem X-H1 to się zmieniło. Producent postanowił bardziej skupić się na opcjach wideo. Do najważniejszych należą: nagrywanie w rozdzielczości 4K, 5-stopniowa stabilizacja obrazu, wbudowany profil kolorystyczny F-log, który świetnie sprawdza się podczas korekcji barwnej, możliwość nagrywania 120 kl/s w rozdzielczości full HD, bardzo dobra jakość obrazu przy małej ilości światła oraz bit rate na poziomie 200 Mbps. Na szczególną uwagę zasługuje dobra jakość dźwięku nagrywana przez wbudowany mikrofon (24bit / 48KHz). Aparat ten głównie z powodu bardzo dobrej jakości nagrywanego obrazu ma u mnie duże względy.

FujiFilm X-H1

FujiFilm X-H1

Poniżej test możliwości Fujifilm X-H1:

Każdy z powyższych modeli ma swoje wady i zalety, i wiele zależy od indywidualnych predyspozycji użytkownika, czy używa sprzętu amatorsko, czy profesjonalnie, czy zamierza używać tego sprzętu do vlogowania, do filmu dokumentalnego czy produkcji komercyjnych. Również styl pracy ma znaczenie. Oczywiście można stwierdzić, że aparaty takie jak Lumix GH5 są już bardziej kamerami niż aparatami, i że lepiej kupić kamerę, jednak wszystko zależy od indywidualnego podejścia oraz zasobności portfela. W cenie GH5 nie można znaleźć obecnie kamery filmowej, która będzie miała zbliżone parametry.

Jeszcze nie tak dawno kamery filmowe były drogie, mało dostępne i nie były tak zaawansowane jak dzisiaj, a aparaty robiły tylko zdjęcia. Jednak dzięki technologii to się zmieniło i można cieszyć się, że nawet półprofesjonalny aparat potrafi już tak wiele w sferze filmowania.

Tak wygląda moja subiektywna lista TOP 5 aparatów do filmowania, a jaka jest Twoja lista? Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi własnymi TOP 5.

Podziel się.

O Autorze

Z wykształcenia operator, reżyser i montażysta. Z zamiłowania przyrodnik i pisarz. Twórca jedynego w Polsce bloga o tematyce filmów przyrodniczych, Natura w Kadrze. Zdobywca podwójnej BAFTy (Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej). Poza filmem uwielbia jeździć koleją, słuchać muzyki i czytać dobrą literaturę.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort