Uniwersalne rozwiązanie w małej obudowie. Testujemy rejestrator Zoom F1-LP

0

Marka Zoom nie zwalnia i pokazuje coraz ciekawsze rozwiązania w zakresie rejestracji dźwięku. Po opisywanym przez nas bardzo udanym modelu Zoom H1n przyszła pora na zupełną nowość – kompaktowy rejestrator, który dzięki swoim rozmiarom i funkcjom może sprawdzić się w wielu różnych konfiguracjach. Dziś sprawdzimy, jak Zoom F1-LP może pomóc nam w nagrywaniu lepszej jakości dźwięku.

Budowa i wykonanie

Zoom F1-LP bardzo przypomina opisywany ostatnio rejestrator Zoom H1n. Wygodne rozmieszczenie guzików funkcyjnych oraz czytelny wyświetlacz gwarantują intuicyjne użytkowanie i brak problemów nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników. Co ważne wyświetlacz jest monochromatyczny i wykonany tak, że pozostaje czytelny nawet w jasnym świetle słonecznym. W zestawie, poza rejestratorem i mikrofonem krawatowym, mamy także klips do mikrofonu i paska oraz dwie baterie AAA. Dzięki temu od razu po wyjęciu z pudełka zestaw jest gotowy do pracy. Zestaw F1-SP nie posiada mikrofonu krawatowego, jednak zestaw jest równie imponujący: mikrofon SGH-6, osłona przeciwwietrzna i uchwyt tłumiący drgania.

Mobilność

Jednym z podstawowych problemów, z jakimi borykamy się przy używaniu rejestratorów dźwięku jest ich rozmiar. Dotychczas marka Zoom nie miała rozwiązania, które bez problemu można było przypiąć do paska, schować w kieszeni aktora lub przyczepić na gorącej stopce bez znaczącego zwiększenia rozmiaru zestawu lub dyskomfortu użytkownika. W przypadku Zooma F1-LP problem przestaje istnieć – urządzenie z wyglądu przypomina bodypack do systemów bezprzewodowych i ma podobne gabaryty. Możemy skorzystać z tej funkcjonalności w wielu różnych sytuacjach – w branży ślubnej możemy np. bezproblemowo schować rejestrator w kieszeni pana młodego, a dołączony do zestawu mikrofon krawatowy dyskretnie doczepić do poły marynarki. Widzę też duży potencjał w użyciu F1-LP do vlogów – w dynamicznych sytuacjach mamy pewność, że nasze komentarze będą nagrane bez szumów i dźwięków otoczenia.

Uniwersalność zastosowań

Dwa różne zestawy dla rejestratora F1 to nie przypadek. F1-LP to jak wspomniałem w poprzednim akapicie typowy bodypack – w tym przypadku wykorzystujemy małe gabaryty urządzenia do zwiększenia mobilności zestawu i trzymaniu mikrofonu blisko źródła dźwięku – bez względu na to, czy nagrywamy siebie, czy np. aktorów. Jeśli chodzi o Zoom F1-SP to zestaw ten zastępuje nam mikrofon nakamerowy, dodając do niego zupełnie nową funkcjonalności. Podłączając urządzenia nagrywamy dźwięk zarówno na rejestrator, jak i bezpośrednio na aparat czy kamerę, dzięki czemu materiał ma “kopię zapasową”. Dodatkowo F1 generuje dźwięk testowy, co pozwala w profesjonalny sposób ustawić poziomy głośności nagrania z poziomu aparatu czy kamery . To, co cieszy to fakt, że zarówno F1-LP, jak i F1-SP są kompatybilne z innymi akcesoriami firmy Zoom, co dodatkowo rozszerza funkcje rejestratora, a użytkownikom innych rejestratorów tej marki  (np. Zoom H5 , czy też najpopularniejszy w naszej ofercie Zoom H6) pozwala na wykorzystywanie tych samych akcesoriów.

Zoom - akcesoria

Zoom – akcesoria

F1-LP czy F1-SP : który wybrać?

Mimo, że oba te produkty opierają się na jednym rejestratorze, to ich zastosowanie jest zupełnie inne. Z perspektywy użytkownika to dobra wiadomość – zestaw można dopasować do siebie, a jednocześnie w sytuacji, w której potrzebujemy innych funkcjonalności, możemy dokupić brakujące akcesoria i wykorzystać urządzenie w zupełnie inny sposób. F1-LP to rozwiązanie typowo wywiadowe – nie zbierze nam za dużo dźwięków otoczenia, za to dość dobrze nagra głos z bliskiej odległości. Wspomniane wcześniej śluby czy vlogi to idealne środowisko dla mikrofonu krawatowego i małego rejestratora – jesteśmy dyskretni, a jednocześnie nagrywamy wszystko, co istotne. Z kolei F1-SP to hybryda mikrofonu kierunkowego i rejestratora dźwięku, czyli połączenie wszystkiego, co najlepsze z dwóch światów – kompaktowego rozmiaru z wysoką jakością nagrywanego sygnału. Jeśli nagrywamy filmy, w których dźwięki otoczenia mają znaczenie – np. teledysk z wycieczki, ujęcia miasta czy zawody sportowe – to zdecydowanie lepiej sprawdzi się zestaw z dołączonym mikrofonem kierunkowym Zoom SGH-6.

Elastyczność jest kluczem

W dzisiejszych, dynamicznych czasach jako filmowcy coraz częściej jesteśmy zmuszeni bardzo szybko reagować na zmieniającą się sytuację i dostosowywać się do warunków. W pracy reporterskiej (czyli de facto każdym nagraniu, w którym w przeciwieństwie do planu filmowego nie kontrolujemy naszego otoczenia) mobilność i uniwersalność stają się coraz bardziej pożądanymi cechami użytkowanego przez nas sprzętu. Na szczęście technologia pozwala na tworzenie urządzeń, które mimo małych rozmiarów dają profesjonalne rezultaty. F1-LP mimo swoich kompaktowych rozmiarów zapewnia profesjonalne rezultaty, a dzięki dużej ilości akcesoriów jest również uniwersalny i możemy dopasować go do swoich potrzeb. Bez względu na to, czy jesteś początkującym vlogerem, podróżnikiem czy profesjonalnym twórcą filmowym Zoom F1-LP spełni Twoje oczekiwania i dostarczy profesjonalne rezultaty w małym budżecie.

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort