Albumy i książki fotograficzne – niezawodne źródło wiedzy i inspiracji, a także idealny prezent dla fotografa

3

Najlepszą metodą szlifowania techniki, wykreowania indywidualnego stylu i podniesienia poziomu zdjęć jest jak najczęstsze fotografowanie i praca z obrazem. Pomimo tego, że praktyka ma ogromne znaczenie, nie można zapominać o teorii. Znakomitym źródłem wiedzy są różnego rodzaju książki fotograficzne i albumy, w których poza wartościowymi informacjami znajdziesz wiele inspiracji. Jeżeli szukasz prezentu dla fotografa, książka może okazać się świetnym pomysłem. Poznaj więc wybrane pozycje, które wzbogacą bibliotekę pasjonata fotografii.

Książki fotograficzne

Bryan Peterson – Ekspozycja bez tajemnic. Wydanie III

Bryan Peterson - Ekspozycja bez tajemnic. Wydanie III

Bryan Peterson – Ekspozycja bez tajemnic. Wydanie III

Książka ta stanowi idealną propozycję dla każdego początkującego fotografa, która może również pomóc w usystematyzowaniu wiedzy. Zawiera informacje na temat najbardziej elementarnych pojęć, takich jak: ekspozycja, kompozycja czy ostrość, jak również tych nieco trudniejszych, obejmujących sposoby pomiaru światła, balansu bieli, użycia filtrów itp. Dodatkowo wydanie III zawiera informacje o astrofotografii, technice HDR, świetle błyskowym itp.

Bryan Peterson zaraża swoim entuzjazmem, dzieląc się wiedzą w niezwykle przystępny sposób. Autor w życzliwym tonie prowadzi czytelnika przez wszystkie zagadnienia tak, aby dać podstawy do samodzielnych poszukiwań własnego miejsca w świecie fotografii.

Ciekawym uzupełnieniem powyższej pozycji jest książka Bryana Petersona – Ekspresowe porady fotograficzne. Zawiera odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące techniki, które początkującym fotografom pozwolą poszerzyć możliwości, aby je później wykorzystać w samodzielnej pracy.

Scott Kelby – Sekrety mistrza fotografii cyfrowej

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 200 ujęć Scotta Kelbyego. Wydanie II

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 200 ujęć Scotta Kelbyego. Wydanie II

Scott Kelby jest znany ze swojego oryginalnego stylu oraz umiejętnego dzielenia się wiedzą. Jego książki zawierają konkretne rady i sposoby rozwiązywania problemów napotykanych podczas pracy fotografa. Dodatkowo znajdziesz w nich niezwykle przydatne sztuczki. Wiedza zawarta w książkach dotyczy całego procesu powstawania zdjęcia – przygotowań do sesji, fotografowania, pracy w cyfrowej ciemni i wydruków. W serii „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej” ukazało się już kilka części, z czego każda zawiera inne, wzbogacające warsztat wskazówki.

David Noton – W Stronę lepszych zdjęć. Inspiracja – technika sprzęt

W Stronę lepszych zdjęć. Inspiracja - technika sprzęt

W Stronę lepszych zdjęć. Inspiracja – technika sprzęt

Świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności jest podglądanie pracy profesjonalistów. Taką możliwość daje książka W Stronę lepszych zdjęć. Inspiracja – technika sprzęt, w której autor dzieli się wiedzą, zabierając czytelnika np. w podróż do Maroka, gdzie stara się jak najlepiej oddać na fotografii klimat odwiedzanego miejsca. David Noton omawia wykonane przez siebie zdjęcia, zdradza tajniki warsztatu oraz pokazuje w jaki sposób ewoluowało jego myślenie o danym temacie.

Ponadto książka daje możliwość przyjrzenia się procesowi postprodukcji, wykonywanej przez profesjonalnego fotografa. W Stronę lepszych zdjęć. Inspiracja – technika sprzęt stanowi nie tylko kompendium wiedzy na temat fotografii, ale również album zawierający dużą liczbę inspirujących zdjęć.

Helene Dujardin – Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań

Helene Dujardin - Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań

Helene Dujardin – Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań

Jeżeli pasjonuje cię fotografia, a dodatkowo interesujesz się kuchnią i lubisz gotować, to z pewnością spodoba ci się książka o fotografii kulinarnej. Helene Dujardin – Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań to kompleksowe podejście do fotografowania jedzenia. Pozycja zawiera nie tylko podstawowe informacje dotyczące techniki (ekspozycja, ostrość, kompozycja, fotografowanie w świetle zastanym i sztucznym), ale przede wszystkim szereg wskazówek związanych bezpośrednio z fotografią kulinarną.

W książce znajdziesz m.in. informacje: jak zaplanować sesję, jakie użyć tła, narzędzia i rekwizyty, w jaki sposób odpowiednio zaprezentować zioła i przyprawy, pieczywo, bakalie, owoce i warzywa, sosy, dania główne, desery oraz napoje. Dodatkowo autorka przeprowadzi cię przez proces postprodukcji. W książce znalazł się również słowniczek oraz ciekawe źródła informacji.

Adobe Photoshop CC/CC PL. Oficjalny podręcznik

Adobe Photoshop CC/CC PL. Oficjalny podręcznik

Adobe Photoshop CC/CC PL. Oficjalny podręcznik

Nikomu nie trzeba przedstawiać Photoshopa, jednakże warto bliżej poznać ten program i świadomie go wykorzystywać tak, aby stał się środkiem (nie celem) w naszych poszukiwaniach fotograficznych. Dobrym sposobem na to jest książka Adobe Photoshop CC/CC PL. Oficjalny podręcznik, zawierająca lekcje przedstawione w bardzo przystępny sposób. Materiał został opracowany tak, by mógł z niego skorzystać nawet początkujący użytkownik. Książka rozpoczyna się od zapoznania czytelnika z obszarem roboczym programu, a następnie przeprowadza go przez pozostałe funkcje, ukazując po drodze możliwości praktycznego wykorzystania Photoshopa.

Wszystkie lekcje odbywają się na konkretnych przykładach, dzięki czemu łatwiej przyswoisz wiedzę (wydawca daje dostęp do tych samych plików, które zostały wykorzystane w książce, co pozwala czytelnikowi łatwiej przyswoić wiedzę). Jeżeli posiadasz inną wersję Photoshopa lub chcesz poznać więcej programów pakietu Adobe, możesz zapoznać się z pozostałymi książkami, które ukazały się w tej serii wydawniczej.

Henryk Janowski, Rafał Gawełda – Fotografia przyrodnicza dla wytrwałych. Jak skutecznie fotografować

Fotografia przyrodnicza dla wytrwałych. Jak skutecznie fotografować

Fotografia przyrodnicza dla wytrwałych. Jak skutecznie fotografować

Fotografia przyrodnicza to wyjątkowy rodzaj fotografii. Kształtuje charakter, wymagając od fotografa pokory, cierpliwości i wytrwałości. W zamian pozwala zbliżyć się do natury i odkryć jej głęboko skrywane tajemnice. Jeżeli pasjonuje cię przyroda, książka Fotografia przyrodnicza dla wytrwałych. Jak skutecznie fotografować jest adresowana do ciebie. Henryk Janowski i Rafał Gawełda pomogą ci wybrać sprzęt, przygotować się do trudnych warunków terenowych oraz poznać tajniki podglądania życia zwierząt.

Dodatkowo książka porusza niezwykle istotne zagadnienie etyki fotografa przyrody. Tekst wzbogacają znakomite zdjęcia, ukazujące nie tylko piękno zwierząt, ale również pracę autorów.

Albumy fotograficzne

Literatura związana z fotografią to nie tylko poradniki, ale przede wszystkim albumy, będące doskonałym źródłem inspiracji. Oglądanie cudzych zdjęć stanowi niezwykle cenną lekcję.


Kacper Kowalski – Efekty Uboczne

Kacper Kowalski Efekty Uboczne

Kacper Kowalski Efekty Uboczne

Album „Efekty Uboczne” ukazuje świat z niezwykłej powietrznej perspektywy. Efektem są intrygujące i zaskakujące obrazy, które stanowią pretekst do głębszego przyjrzenia się relacji człowieka ze środowiskiem. Autor konfrontuje odbiorcę z niepokojąco atrakcyjnym wizualnie, negatywnym wpływem człowieka na środowisko.

Kacper Kowalski zabiera nas w podróż, od dziewiczych krajobrazów do miejsc gdzie natura musiała ustąpić miejsca działalności człowieka. Niezależnie od tego co zawierają obrazy, dają wgląd w nas samych (gdzieniegdzie bardzo dosłownie). Działalność Kacpra Kowalskiego została doceniona przez jury konkursu World Press Photo, wyróżniając m.in. w 2015 roku „Efekty Uboczne” drugą nagrodą w kategorii Projekty Długoterminowe.

Sławek „hesja” Krajniewski – Odloty hesji 3

Sławek Krajniewski Odloty hesji 3

Sławek Krajniewski Odloty hesji 3

Nadal pozostajemy w przestworzach, jednakże tym razem to autor znajduje się na ziemi, a swój aparat kieruje w górę (choć nie zawsze). Sławek Krajniewski w Odlotach hesji 3 przedstawia niesamowite, zapierające dech w piersiach fotografie lotnicze.

Album zawiera  200 wyjątkowych zdjęć (w większości wykonanych w latach 2013 – 2014), obejmujący prawie 50 imprez lotniczych. Pięknie wydany album stanowi atrakcyjną pozycję, nie tylko dla wszystkich amatorów lotnictwa, ale także każdego, kto chciałby mieć na półce pozycję zawierającą doskonałe technicznie zdjęcia. Album jest dostępny również w wersji anglojęzycznej.

Renata Dąbrowska – Ja, Renata Dąbrowska. 100 portretów

Renata Dąbrowska Ja, Renata Dąbrowska - 100 portretów

Renata Dąbrowska Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów

Pomysł na projekt był niezwykle prosty – stworzyć portrety wszystkich kobiet, które noszą takie samo imię i nazwisko jak autorka. Realizacja okazała się o wiele trudniejsza, wymagała pokonania wielu przeciwności, jednakże w efekcie otrzymujemy niesamowity album, będący nie tylko portretem 100 Renat Dąbrowskich – jednocześnie jest to fascynująca opowieść o naszej rzeczywistości.

Renata Dąbrowska pokazuje nam każdą z kobiet w szerszym kontekście, dodając do portretów krótkie, rzeczowe komentarze tekstowe. Każdy portret stanowi osobny rozdział. I tak widzimy Renatę Dąbrowską nie tylko w mieszkaniu, przed domem, w pracy czy w kościele, ale również na weselu, plaży lub „złapaną” na lotnisku, tuż przed wylotem. Niezwykle inspirująca praca, pokazująca jak znakomite efekty może przynieść konsekwentne fotografowanie oraz w jaki sposób aparat może stać się pretekstem do poznania otaczającej rzeczywistości i samego siebie.

 

Jak widać, ciekawych pozycji mogących uzupełnić twoją bibliotekę (lub kogoś bliskiego) jest naprawdę sporo. Niektóre z nich pozwalają poznać zasady (oczywiście po to żeby je później łamać), a inne są znakomitym źródłem inspiracji. Ponadto niektóre pozycje łączą w sobie te cechy. A jakie są twoje ulubione książki i albumy?

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

3 komentarze

  1. Oczywiście książki mówiące o technice będą świetnym prezentem dla początkujących fotografów, którzy robią pierwsze kroki. O ile miłośnik przyrody nie otrzyma poradnika o fotografii ślubnej. Dlatego myślę, że warto mieć to na uwadze robiąc komuś prezent pod choinkę. Jednak doświadczony fotograf nie będzie zadowolony z takiej książki a wręcz może czuć się urażony. Dla tych drugich zdecydowanie polecam albumy z twórczością fotografów klasyków, które zawsze są świetnym źródłem inspiracji. Początkujący fotograf też na pewno będzie zadowolony z takiego prezentu. Pozdrawiam :)

  2. Super, przydałoby się więcej takich inspiracji jak wymienione albumy. Może coś z Magnum i inne klasyki?

Zostaw komentarz

izmir escort