Odlotowe święto spotterów – Gdynia Aerobaltic 2018 – fotorelacja

1

Na początek mała zagadka. Jaki dźwięk najbardziej kojarzy się z Gdynią? …Nie, wcale nie chodzi o szum morza ani śpiew mew, lecz o huk najszybszych samolotów i bicie serca na widok nieziemskich (nomen omen) pokazów lotniczych Aerobaltic 2018. Jak co roku, nie mogło nas tam zabraknąć! Zobacz, co działo się w dniach 17-19 sierpnia w strefie dla spotterów, zorganizowanej przez Cyfrowe.pl.

Dwie strefy spotterskie

Zarówno na lotnisku w Gdyni Kosakowie, gdzie odbywał się piknik lotniczy, jak i na miejskiej plaży, gdzie podziwialiśmy nocne pokazy z pirotechniką, powstały specjalnie wydzielone strefy dla fotografów i fotoreporterów. W czynnym przez 3 dni pokazów namiocie można było za darmo wypożyczyć najlepsze obiektywy i aparaty Canon, skorzystać z komputerów i topowych monitorów Eizo oraz zdiagnozować i bezpłatnie wyczyścić swój sprzęt na stoisku serwisowym Canon CPS. Dodatkowo, specjalnie dla spotterów, została zbudowana dwupoziomowa platforma, aby ułatwić kadrowanie latających nisko samolotów.

Wypożyczalnia sprzętu spotterskiego marki Canon

Fotografia spotterska to bardzo wymagająca dziedzina. Sprzęt jest kosztowny i dla wielu osób trudno dostępny. Zaletą tak zorganizowanej strefy było to, że każdy po okazaniu dokumentu tożsamości mógł za darmo wypożyczyć wybrany sprzęt na co najmniej godzinę i testować go w ogniu wydarzeń. Spotterzy mieli m.in. możliwość fotografowania prawdziwymi „armatami” Canon 600 mm F4.0, Canon 500 mm F4.0 czy 200-400 mm F4.0 oraz najszybszymi aparatami, np. Canon 1DX mark II i Canon 7D mark II. Do dyspozycji spotterów była także cała masa innych, równie dobrych teleobiektywów i aparatów, nierzadko w kilku egzemplarzach, by każdy znalazł coś dla siebie: Canona EOS 5D MKIV, Canon EOS 6D MKII, Canon 300 mm f/2.8L, Canon 100-400 mm f/4.5-5.6L, czy  70-200 mm w kilku odsłonach ze światłem 2.8 i 4.0. Dostępne były także telekonwertery Canon EF 1.4x III, Canon EF 2.0x III, akcesoria marki Peak Design i statywy 3 Legged Thing, które ułatwiały fotografowanie z tak ciężką optyką.

Na co dzień przypominamy o adresie Cyfrowe.rent – jeżeli potrzebujesz jednorazowo wypożyczyć sprzęt, zapraszamy do naszej wypożyczalni.

Warsztaty fotografii Air-to-air z Filipem Modrzejewskim

W piątkowy ranek zanim jeszcze rozpoczęły się treningi pilotów, dodatkową wiedzę i umiejętności mogli zdobywać i trenować spotterzy. Inspirujący wykład o fotografowaniu samolotów z powietrza poprowadził Filip Modrzejewski. Zdjęcia tego młodziutkiego, ale posiadającego ogromny talent i doświadczenie fotografa możecie obejrzeć na stronie Foto Poork. Dzięki Filip za wizytę w naszej strefie i potężną dawkę inspiracji przed pokazami!

 

Biuro Prasowe z monitorami Eizo

Dla wszystkich fotografów, którzy pomiędzy pokazami chcieli obrobić na szybko kilka swoich fotek i wrzucić je do internetu czekały 4 stanowiska przygotowane przez Eizo. Na profesjonalnych monitorach CG2730, CS2420, CG318-4K oraz ColorEdge CG277  zainstalowano programy Adobe Lightroom i Photoshop a obok nich znaleźć mogliśmy też tablety Wacom, Colorchecker i inne akcesoria do obróbki fotografii.

Piknik rodzinny, idealna pogoda i nocne loty

Byliście na miejscu? Jeśli nie to żałujcie i wpadajcie za rok, a jeśli udało Wam się zrobić jakieś ciekawe zdjęcia, wstawiajcie je na wallu na naszym Facebooku lub w komentarzach na blogu.

Gdynia to wymarzone miejsce na fotografowanie samolotów, bo zarówno na lotnisku jak i na plaży robi się zdjęcia ze słońcem, a nie pod słońce jak to ma miejsce choćby podczas słynnego Air Show w Radomiu /Jacek, spotter.

Zdjęcia: Maciej Knajdek, Konrad Wysocki

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort