Lornetki żeglarskie – 5 modeli, które warto zabrać ze sobą na morze

2

Lornetki żeglarskie to specyficzna odmiana instrumentu optycznego, przystosowana do warunków panujących na morzu. W tym segmencie sprzętu mamy do wyboru klasyczne konstrukcje 7X50, często wyposażone w dalmierz i kompas, które nadają się do profesjonalnych zastosowań i nocnych obserwacji morza podczas wacht na dużych jednostkach. Mamy również cały szereg uszczelnionych lornetek „turystycznych”, które w łatwiejszych, dziennych warunkach świetnie sprawdzą się na jachcie lub innej mniejszej łodzi. Jakie lornetki żeglarskie warto ze sobą zabrać na morze? Rozważ te 5 modeli. 

1. Lornetka Steiner NAVIGATOR PRO 7X50 WC

Może wystąpić w roli propozycji lornetki dla osób, które szukają sprzętu do zastosowań zawodowych – morskich. Duża, masywna, uszczelniona konstrukcja zbudowana w klasycznej konfiguracji z szeroko rozstawionymi tubusami przy zastosowaniu pryzmatów Porro i soczewek 50 mm bardzo dobrze sprawdzi się przy obserwacjach po zmierzchu. Ostrość ustawiamy osobno na obydwu okularach. Tak naprawę jest to bardziej dostosowanie lornetki do naszego wzroku. Po wykonaniu tej operacji nie musimy już więcej przejmować się prawidłowym ustawieniem, gdyż obraz jest ostry w przedziale od 20m do nieskończoności. Jest to wygodne, zwłaszcza gdy w jednej ręce trzymamy lornetkę a w drugiej np. koło sterowe. Dodatkowo sprzęt wyposażony jest w magnetyczny, podświetlany kompas, którego odczyty wyświetlane są w jednym z okularów. Co ważne – sprzęt jest odporny na zanurzenia do 5 metrów i może pracować w zakresie temperatur od -20 C do +60 C.

2. Lornetka Steiner NAVIGATOR PRO 7X30

To młodszy brat modelu PRO 7X50 WC, wyposażony w mniejszy obiektyw i pozbawiony kompasu. Jest wykonany w tej samej technologii i ma podobne właściwości. Na plus na pewno trzeba zaliczyć gabaryty. Lornetka jest dużo bardziej kompaktowa. Jest to dobry wybór dla entuzjastów, żeglarzy dziennych i śródlądowych, którzy cenią jakość obrazu i poręczność sprzętu, lecz raczej nie pływają po zmierzchu.

Porównanie – Steiner NAVIGATOR PRO 7X50 WC  i Lornetka Steiner NAVIGATOR PRO 7X30

3. Lornetka Nikon MONARCH 7 8×42

Kolejna lornetka to mój osobisty ulubieniec. Tak naprawdę nie jest to typowa lornetka żeglarska, jednak ze względu na pancerną obudowę, uszczelnienia, które pozwalają zanurzać sprzęt w wodzie do 1m i na doskonały, naturalny sposób obrazowania, świetnie się do tych celów nadaje. Ostrość ustawiana jest klasycznym pokrętłem na korpusie, które odpowiada za przesunięcie soczewek wewnątrz tubusów. W lornetce użyto pryzmatów dachowych, przez co całość jest dużo mniejszych rozmiarów niż konstrukcje oparte o pryzmaty Porro. Układ optyczny został wyposażony w szkła ED o niskiej dyspersji, które eliminują aberrację chromatyczną, co bezpośrednio wpływa na poprawę ostrości i kontrastu, a także na wierniejsze oddanie kolorów. Soczewki zostały pokryte wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi, a pryzmaty powłoką dielektyczną, co w połączeniu ze stosunkowo dużą średnicą obiektywów gwarantuje jasny i wyraźny obraz, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Godne uwagi jest także duże kątowe pole widzenia, wynoszące w tym przypadku 8 stopni, przez co obserwacje prowadzi się bardzo komfortowo.

4. Lornetka Olympus EXWP I 8×42

Jeśli chodzi o poręczną lornetkę do różnych zastosowań, która jednocześnie oferuje doskonały stosunek ceny do jakości, to śmiało można polecić Olympusa EXWP I 8×42. Jest to podobna kategoria sprzętu jak wspomniany wcześniej Monarch 7, ale nieco tańszy. Układ dachowy z pryzmatem BaK-4 o wysokim indeksie oraz doskonałe powłoki sprawiają, że ta lornetka ma świetną transmisje światła, a co za tym idzie, zarówno jakość obrazu, jak i jego jasność są na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście korpus jest całkowicie uszczelniony i wypełniony azotem dla zminimalizowania prawdopodobieństwa zaparowania elementów wewnętrznych.

5. Lornetka Delta Optical Sailor 7×50 C1

Lornetka żeglarska za 550zł? Produkty producenta z Mińska Mazowieckiego nie pierwszy raz udowadniają, że nie musimy drenować swojego portfela, aby nabyć przyzwoity sprzęt optyczny. Sailor 7×50 jest bowiem ogumowana, w pełni wodoszczelna, a do tego niezatapialna. Ma ona wbudowany podświetlany kompas, widoczny w torze optycznym lornetki oraz dalmierz optyczny, pozwalający na obliczenie odległości na podstawie znanej wysokości obiektu i odwrotnie. A co najważniejsze – patrząc przez lornetkę wcale nie mamy wrażenia, że patrzymy przez tani instrument – obraz jest jasny i dobrej jakości.

Widok przez prawy okular lornetki z umieszczoną skalą dalmierza i kompasem.

Akcesoria:

Szelki Vortex do noszenia lornetki

Szelki umożliwiające wygodne noszenie lornetki podczas wielogodzinnych spacerów. Zdejmują one ciężar lornetki z szyi i rozkładają jej wagę na ramionach, co zapobiega nadwyrężeniu karku po kilku godzinach noszenia. Dzięki szelkom przenoszenie lornetki oraz obserwacja stają się bardziej komfortowe. Zapobiegają one „obijaniu się” lornetki oraz potrącaniu jej podczas chodzenia – bez konieczności przytrzymywania jej rękami. Trwałe paski pozwalają na łatwe przesunięcie lornetki do pozycji, umożliwiającej wygodną obserwację. Szelki są łatwe do założenia i w pełni regulowane.

Uchwyt Peak Design Capture BINO Kit (Capture+adapter do lornetki)

Adapter BINO umożliwia podczepienie każdej lornetki z gwintem statywowym do statywu lub innowacyjnego uchwytu Peak Design Capture. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest noszenie lornetki przy pasku od spodni, plecaka czy torby. Zapewnia jednocześnie szybki dostęp do lornetki, gdy tylko jest potrzebna. Mocowanie statywowe typu ARCA pozwala na podłączenie do każdej głowicy statywowej w standardzie ARCA. Użytkownicy, którzy mają inny statyw, mogą przykręcić adapter za pomocą standardowego gwintu ¼ cala i prowadzić wygodne, wielogodzinne obserwacje z lornetką na statywie.

Podziel się.

O Autorze

Na co dzień zajmuje się fotoreportażem, fotografią produktową, obsługą eventów. Absolwent Sopockich Szkół Fotografii WFH. Z zamiłowania i wykształcenia geograf. W Cyfrowe.pl zajmuje się sprzętem optycznym.

2 komentarze

  1. Fajnie, że w końcu ktoś spojrzał łaskawszym okiem na miłośników lornetek, ale… Wszedłem na link podany w tekście, a dotyczący interesującej mnie lornetki Steiner NAVIGATOR PRO 7X30. I co? Z parametrów dowiaduję się, że ta maleńka lornetka waży ponad kilogram i ma wymiary kloca. Oczywiście „ktoś” skopiował dane zupełnie innego modelu. Niestety, błędy w specyfikacjach, to od pewnego czasu specjalność Cyfrowych.pl. Dotyczy to również aparatów oraz obiektywów. Czy naprawdę tak trudno wpisać w tabelki kilka danych i sprawdzić je?
    Pozdrawiam

Zostaw komentarz

izmir escort