5 rodzajów ujęć, jakie możesz nakręcić sliderem

0

Slider jak sama jego nazwa wskazuje (slide) służy do kręcenia ujęć zwanych jazdą równoległą. Prawda? Otóż niekoniecznie! W tym poradniku pokażę ci 5 rodzajów zupełnie innych ujęć, które możesz nakręcić wykorzystując slider (i głowicę).

W poprzednim odcinku: Slider, na co zwrócic uwagę podczas zakupów?

Jazda równoległa

Ta technika często wykorzystywana jest w scenach pościgów, westernach, a także przy wprowadzeniach do scen, kiedy chcemy się przyjrzeć większej całości. Slider ustawiasz wtedy równolegle do toru ruchu obiektu (stąd nazwa ujęcia), a obiektyw skierowany prostopadle do kierunku jazdy kampery, może śledzić ruch obiektu obiektu, pociągu, samochodu, ludzi. Możesz też pokazać w ten sposób statyczną scenę. Jedziesz wtedy wzdłuż nieruchomego planu, pokazując kolejne obiekty wjeżdżające w kadr.

Najazd/odjazd

Obiektyw tym razem kierujesz równolegle do kierunku jazdy, co daje efekt podobny do zoomu (transfokacji). Różnica polega na tym, że nie ma wtedy zniekształcenia perspektywy (zoomowanie polega na zmianie ogniskowej, a więc przechodzisz z szerokiego do wąskiego kadru, lub na odwrót).

Śledzenie/pseudopanorama

Są to warianty jazdy równoległej, ale dodatkowo obracasz kamerę wokół własnej osi. Śledzenie polega na ustawieniu obiektywu do wewnątrz (w stronę osi slidera), panorama na zewnątrz. Powstały nawet systemy, które ułatwiają wykonanie tego manewru, mimo że w rzeczywistości nie jest szczególnie trudny (oczywiście trudno jest go wykonać perfekcyjnie).

Kran kamerowy

Ze slidera możesz zrobić mały kran kamerowy- używać go będziesz jako ruchomego ramienia. Daje to szczególnie ciekawy efekt, jednak potrzebne są 2 głowice – jedna na statywie i druga na sliderze.

Zbliżenie/oddalenie

Rodzaj najazdu/odjazdu,, podczas którego pochylasz slider w jedną stronę. Jedziesz wtedy w dół (albo w górę).

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Te 5 rodzajów ujęć ze slidera to tak naprawdę początek. Ja po nauczeniu się podstaw zacząłem eksperymentować i do tego samego namawiam ciebie. Możesz oprzeć slider o ścianę, podwiesić go do wystającej półki, obracać szynę w każdym kierunku i pod każdym kątem. Dzięki temu lepiej poznasz swój sprzęt, nabierzesz wprawy i doświadczenia, a przy okazji poznasz ciekawe możliwości na uzyskanie fajnego kadru i ujęcia. Kombinuj!

Podziel się.

O Autorze

Reżyser, ukończył Akademię Filmu i Telewizji. Pisze, kręci, montuje, prowadzi niezależne studio filmowe i chce się dzielić swoimi doświadczeniami ze wszystkimi pasjonatami sztuki filmowej.

Zostaw komentarz

izmir escort