5 POMYSŁÓW NA… Zdjęcia bez wychodzenia z domu

0

Fotografia abstrakcyjna to ciekawa, niekonwencjonalna odskocznia od tradycyjnej fotografii. Inspirację do jej stworzenia można znaleźć dosłownie wszędzie – także we własnych czterech ścianach. W niniejszym artykule przedstawiam 5 pomysłów na fotografie abstrakcyjne, które możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Jako że możliwości stworzenia takich obrazów ogranicza jedynie wyobraźnia, moje propozycje mogą stanowić dobry punkt startu, do rozpoczęcia własnych poszukiwań.


 Woda – niewyczerpane źródło pomysłów


Wystarczy wykorzystać statyw, aparat i naczynie z wodą, aby zacząć wykonywać abstrakcyjne fotografie. Refleksy światła przechodzącego przez wodę i rozczepiające się na powierzchni naczynia oraz płynu potrafią stworzyć bardzo ciekawe urozmaicenia w obrazie. Dodatkowo wydłużając nieco czas naświetlania otrzymasz ciekawe rozmycia, które mogą stworzyć intrygujące desenie.

Wykonując moją fotografię zastosowałem obiektyw z funkcją makro Olympus M.Zuiko 12-50 mm f/3.5-6.3 ED EZ. Dzięki temu mogłem zbliżyć się do naczynia, a w powiększeniu nawet mała szklanka wody może stać się inspirującym planem zdjęciowym.

Zamów obiektyw macro >

fotografia abstrakcyjna fotografowanie dzbanka

fotografia abstrakcyjna mysl dzbanek 1

Jak zrobić taki efekt?

Moja zabawa z tą sytuacją zdjęciową polegała na poruszaniu wazonem napełnionym wodą. Całość była oświetlona od tyłu przez światło wpadające przez okno. Zarejestrowany refleks, rozmyty przez poruszającą się wodę wprowadził nieco urozmaicenia. Możesz także poeksperymentować z innymi źródłami światła, np. sztucznymi, takimi jak mała latarka lub światło lampy smartfona. Kolorowe światła pozwolą na zabawę z różnymi odcieniami wody.

fotografia abstrakcyjna statyw manfrotto 055Przydatny sprzęt

Przy wszystkich eksperymentach w studiu przydatną funkcją jest możliwość ustawienia kolumny pod kątem 90 stopni do podłoża, tak jak np. w modelu Manfrotto MT055CXPRO3. Dzięki temu masz większą swobodę w ustawieniu aparatu lub fotografowaniu obiektów leżących na stole (co może przydać się jeśli chcesz sfotografować powierzchnię wody).

Sprawdź cenę statywu Manfrotto >

Olympus TG-6 to przykład aparatu wodoszczelnego wyposażonego w tryb makro – idealne połączenie w przypadku wykonywania abstrakcyjnych ujęć wody.

Sprawdź cenę Olympus TG6 >

 


Zanurz się w fotografii abstrakcyjnej – zajrzyj do akwarium


Jeśli już mowa o wykorzystaniu wody w procesie tworzenia fotografii abstrakcyjnych, warto wspomnieć o akwariach, które dają dostęp do wielu możliwości. Przy długim czasie naświetlania ruch rybek pozwala stworzyć ciekawe ujęcia. Dodatkowo potencjał akwariów zwiększa, np. woda napędzana przez filtry. Poruszające się w wodzie drobinki, takie jak pyłki pokarmu również mogą przy odrobinie wyobraźni przenieść widzów do świata fantazji. Do wykonywania tego typu fotografii przydatny będzie podobny zestaw jak opisany poprzednio, jednakże warto go uzupełnić filtrem polaryzacyjnym, który umożliwi wyeliminowanie odbić w szybie.

Wybierz filtr do swojego obiektywu >

fotografia abstrakcyjna woda czy ogien

Fotografia abstrakcyjna umożliwia granie z percepcją widzów. Smugi to skutek długiego naświetlania prądu wodnego wywołanego działaniem filtra akwarystycznego. Pozwoliło to stworzyć obraz, sprawiający, że widz zaczyna wątpić, czy ogląda wodę czy fragment pożaru. Do takich ujęć przydatny może być obiektyw o nieco dłuższej ogniskowej, co pozwoli zawęzić kąt widzenia i „skupić się” jedynie na akwarium a nie reszcie pomieszczenia.

Teleobiektywy w Cyfrowe.pl >


Fotografia abstrakcyjna – właściwości materii


Fotografie abstrakcyjne często opierają się na badaniu właściwości światła i ich relacjach z materią. Różnorodne refleksy, załamania, rozszczepienia i odbicia światła stanowią znakomite pole eksploracji oraz poszukiwań. Warto przyglądać się uważnie różnym fakturom, gdyż często okazuje się, że zwykłe przedmioty skrywają w sobie ciekawe właściwości. Takimi przykładami są poniższe obrazy, na których oświetliłem odpowiednio kafelki i klosz lampy. Przedstawione w ten sposób przywodzą mi na myśl skupiska energii lub plazmy, choć to oczywiście tylko moje luźne skojarzenia.

fotografia abstrakcyjna kafle

Odpowiednio oświetlone kafelki zaczęły przypominać kosmiczny krajobraz.

fotografia abstrakcyjna lampa

Klosz lampy kojarzy mi się natomiast np. z fakturą skrzydeł owadów. To kolejny przykład zmiany znaczenia obrazu w zależności od oświetlenia i innych zabiegów wizualnych.

Jaki sprzęt się przyda?

Podstawowym narzędziem będzie lampa błyskowa. Warto, aby miała ona funkcję pracy zdalnej. Niektóre modele, np. Quadralite Stroboss 60C mają wbudowany radiowy nadajnik i odbiornik do komunikacji z aparatem na odległość, można go też dokupić osobno. Dlaczego komunikacja radiowa jest taka ważna? Umożliwi Ci to wyzwolenie błysku z dowolnego miejsca, pod dowolnym kątem, dzięki czemu uzyskasz bardziej różnorodne efekty. Lampa pracująca wyłącznie na sankach aparatu albo wmontowana na stałe w aparat, może świecić tylko na wprost obiektu, przez co daje zawsze ten sam, przewidywalny efekt. Innym ciekawym modelem lampy błyskowej może być Yongnuo YN-560IV. Pasuje ona do niemal wszystkich modeli aparatów, Canona, Nikona, Pentaxa, Olympusa i Sony, w przeciwieństwie do innych lamp, które zazwyczaj pracują tylko z jedną, wybraną marką aparatów.

Co warto podkreślić? Do pracy w domu, na małej przestrzeni nie będzie Ci potrzebna duża moc światła ani automatyka TLL, dzięki czemu możesz kupić nawet najtańszy model lampy, żeby uzyskać ciekawe efekty.

Lampy reporterskie >

 

Drugim ważnym elementem, który równie Ci się przyda są filtry żelowe, które nałożone na palnik lampy błyskowej zabarwią światło kolorem. Na zdjęciu filtry żelowe do lamp błyskowych Profoto C1, C1 Plus, A1X i A1.

Sprzęt oświetleniowy >

 

 

 


Badając naturę światła


Światło to najważniejsze narzędzie fotografa, warto więc je dobrze poznać i być wyczulonym na jego subtelności. W przypadku tego pomysłu proponuję rozejrzenie się w poszukiwaniu przedmiotów, które działają jak filtr, zmieniający promienie tak, że zaczynają tworzyć abstrakcyjne wzory. W moim przykładzie takim materiałem były luksfery, które stworzyły ciekawy wzór na przeciwległej ścianie korytarza.

fotografia abstrakcyjna swiatlo luksfer

Jak podkręcić taki efekt by robił większe wrażenie?

W fotografii abstrakcyjnej duży potencjał kryje się także w zastosowaniu programu graficznego. To on pozwala na zintensyfikowanie efektu np. rozszczepienia światła lub jeszcze większe wyabstrahowanie refleksów świetlnych tak, aby gotowa fotografia przenosiła widzów do świata wyobrażeń. Jeśli nie jesteś biegły w programach, takich jak np. Adobe Photoshop, Adobe Lightroom lub Gimp, to zima, urlop, choroba czy inne sytuacje, które zatrzymują nas w domu mogą być dobrą okazją do ich bliższego poznania. Pomocna będzie w tym literatura.

Książki o obróbce zdjęć >


Fotografia abstrakcyjna z wykorzystaniem projektora


Zabawa w poszukiwanie ciekawie załamującego się światła to bardzo przyjemne wyzwanie. Satysfakcjonującym doświadczeniem będzie odkrycie, jak bardzo różnorodnie zachowuje się światło w Twoim mieszkaniu o różnych porach dnia. Niemniej warto także wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć sobie nieco bardziej kontrolowane warunki. Wykorzystaj projektor do stworzenia fotografii abstrakcyjnych. Światło emitowane przez silną lampę doskonale nadaje się do modyfikowania. Dodatkowo możesz przy tym wyświetlać różne obrazy, co daje jeszcze więcej możliwości. Mój przykład prezentuje efekt przepuszczenia światła projektora przez kryształowe naczynia. Pozwoliło to na stworzenie abstrakcyjnych wzorów, charakteryzujących się swoistą regularnością. Rezultaty były różne w zależności od wyświetlanych obrazów – od białej planszy do różnych portretów. Zachęcam do eksperymentowania!fotografia abstrakcyjna projektor 2 fotografia abstrakcyjna projektor

fotografia abstrakcyjna projektor urzadzenieDo tworzenia abstrakcyjnych obrazów przy pomocy projektora sprawdzi się niemal każde urządzenie – od małych mobilnych modeli, takich jak np. Asus S1 czy Asus ZenBeam E1 do tych, które pełnią rolę kina domowego, np. Projektor Optoma HD27e. 

Sprawdź projektory w ofercie Cyfrowe.pl >

Więcej inspiracji przeciwko nudzie


Moje propozycje to tylko ułamek możliwości, jakie daje fotografia abstrakcyjna. Zachęcam do spróbowania tego sposobu wykonywania zdjęć. Sprawdzi się także wtedy, gdy wolisz bardziej figuratywne podejście, pozwalając na lepsze poznanie natury światła, co przyda się każdemu fotografowi. Powodzenia!

Inspiracje z działu Fotografia >>

Inspiracje z działu Filmowanie >>

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort