Popularyzacja Internetu sprawiła, że jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe kanały tematyczne, blogi i inne formy komunikacji w których my, użytkownicy możemy dzielić się ze światem naszym życiem, przemyśleniami i wiedzą. Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów takiej komunikacji jest tworzenie Vlogów – czyli rejestracji codziennych wydarzeń w formie video. Jak w tego typu zadaniach poradzą sobie kamery i dla kogo będą one najlepszym wyborem?
Czym nagrywać vlogi?
Oglądając vlogi w Internecie nie sposób nie zauważyć, że podstawowym narzędziem do nagrywania materiałów są lustrzanki lub bezlusterkowce. Największe nazwiska w branży korzystają z takich rozwiązań, a ludzie ucząc się od najlepszych często adaptują te standardy w swojej pracy. Lustrzanki i bezlusterkowce są niewątpliwie bardzo dobrym narzędziem do tworzenia tego typu treści. Nie są one jednak wolne od wad i nie sprawdzą się we wszystkich zastosowaniach. Dziś przyjrzymy się alternatywie – kamerom cyfrowym: Sony HDR-CX625 oraz Gopro HERO7 Silver i zobaczymy, jak funkcje zaimplementowane w tych urządzeniach mogą pomóc twórcom podczas ich codziennej pracy.
Łatwość obsługi
Jedną z największych przeszkód przy korzystaniu z lustrzanek i bezlusterkowców przez początkujących użytkowników jest bariera obsługi sprzętu. Żeby uzyskać profesjonalne rezultaty, często trzeba już znać podstawowe tryby aparatu, umieć ustawić pewne parametry, znaleźć potrzebne funkcje, etc. W przypadku kamer proces ten jest dużo prostszy – producenci projektując je myślą przede wszystkim o początkujących, dlatego ich obsługa często jest banalnie prosta. Przykładem może być np. Sony HDR-CX625 – jest to model oferujący naprawdę ciekawe funkcje nagrania obrazu, a jednocześnie bardzo prosty w obsłudze – właściwie już po wyjęciu z pudełka możemy zacząć z niego korzystać. Dodatkowo wbudowany obiektyw zoom pozwala na różnicowanie kadrów, co w przypadku rejestracji wydarzeń odbywających się w czasie rzeczywistym ma niebagatelne znaczenie.
Podobnie ma się sprawa z kamerami sportowymi. Tutaj sprawa jest jeszcze bardziej uproszczona i np. W Gopro HERO7 Silver możliwe jest sterowanie kamery poprzez komendy głosowe. Możliwe jest oczywiście ustawienie jej w sposób zaawansowany, ale początkujący użytkownik może po prostu wyjąć kamerę z pudełka, nacisnąć REC (nawet jeśli kamera nie jest włączona!) i zacząć nagrywać bez obaw o jakość, ostrość, parametry nagrania etc. Dodatkowym plusem kamer sportowych jest ich gabaryt – są tak niewielkie, że możemy mieć je zawsze przy sobie i być gotowym na uwiecznianie momentów z naszego życia bez względu na to gdzie jesteśmy.
Stabilizacja
Obie omawiane dziś kamery, czyli Sony HDR-CX625 oraz GoPro HERO7 Silver mają zaawansowane systemy stabilizacji optycznej obrazu. Funkcja ta, która w lustrzankach i bezlusterkowcach jest często zarezerwowana dla produktów z górnej półki tutaj jest udostępniona początkującemu użytkownikowi w racjonalnym budżecie. W przypadku kamery Sony mamy do czynienia z 5-osiowym, inteligentnym systemem, redukującym drgania, który pozwala na rejestrację płynnego materiału bez względu na to, jaką ogniskową wybierzemy. GoPro HERO7 Silver oferuje z kolei wydajną stabilizację, która pozwala na filmowanie z ręki w ruchu bez obaw o zepsucie materiału. Zupełnie nowym poziomem stabilizacji jest dostępna w wyższym modelu GoPro HERO7 Black stabilizacja HyperSmooth, której wydajność porównywalna jest z korzystaniem z gimbala.
Udostępnianie materiałów
Producenci kamer wiedzą, jak ważna jest w dzisiejszych czasach łatwość komunikacji, dlatego tworząc swoje produkty mają na uwadze również czas i sposoby na dzielenie się materiałem z innymi. Podobnie jak ze stabilizacją, również tutaj kamery mają często przewagę nad aparatami jeśli chodzi o łatwość i szybkość przesyłania materiałów do telefonu czy bezpośrednio do Internetu. W przypadku Sony HDR-CX625 producent przewidział sterowanie i przesyłanie plików z kamery za pomocą jednego przycisku, wykorzystując do tego technologię NFC na smartfonach. Dzięki temu możesz zyskać podgląd na żywo, bądź przesłać na telefon nagrania w kilka sekund, bez względu na to gdzie jesteś. GoPro HERO7 Silver idzie o krok dalej – zdjęcia i filmy mogą być przesyłane automatycznie do telefonu, dzięki czemu nie musimy zajmować się ich zgrywaniem. Możliwe jest też publikowanie materiałów bezpośrednio na Instagramie w formie relacji.
Rejestracja dźwięku
Bardzo ważnym elementem tworzenia vlogów jest nagranie audio – czy to wydarzeń dziejących się przed kamerą, które rejestrujemy, czy też nas i naszych wypowiedzi. W obu prezentowanych dziś modelach funkcje audio są rozbudowane i zapewniają nam bardzo dobre rezultaty. Kamera Sony HDR-CX625 posiada system nagrywania przestrzennego 5.1 i cechuje ją naprawdę wysoką jakością wbudowanego mikrofonu. Podczas nagrania można również skorzystać z funkcji redukcji szumu wiatru, która działa na podstawie zaawansowanego algorytmu i sprawia, że nagrania w wietrzny dzień będą możliwe. Dodatkowo posiada funkcję My Voice Canceling, która po włączeniu wycisza dźwięki zza kadru (czyli np. nasze rozmowy), skupiając się na rejestracji audio sprzed kamery. Można to wykorzystać np. rejestrując wydarzenie sportowe – nie będzie wtedy słychać naszego komentarza.
Każda kolejna generacja GoPro coraz bardziej stawia na dźwięk i nie inaczej jest w przypadku GoPro HERO7 Silver. Jakość nagrania jest naprawdę zadowalająca, a dzięki rezygnacji z dodatkowych obudów wodoszczelnych (które przez wiele lat były znakiem rozpoznawczym w GoPro) i zaimplementowaniu wodoszczelności bezpośrednio do urządzenia, pozwala na nagrywanie również w trudnych warunkach – w wodzie, deszczu, etc.
Dla kogo kamera?
Kamery sprawdzą się przede wszystkim dla osób początkujących – nie chcących spędzać godzin na poznawaniu funkcji i ustawianiu sprzętu. Korzystając z nich najczęściej jesteśmy gotowi do pracy „prosto z pudełka”, co pozwoli nam skupić się na kreacji, a nie na obsłudze sprzętu. Kamery przydadzą się też osobom wyjątkowo aktywnym, jak np. podróżnikom czy też osobom uprawiającym sporty. Dzięki małym gabarytom, dobrej stabilizacji i dużej odporności na czynniki zewnętrzne (tu ukłon w stronę kamer sportowych), będzie to idealny wybór dla osób, chcących pokazać intensywność swoich przeżyć na ekranie.
Podsumowanie
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z filmowaniem i szukasz łatwego sposobu na rejestrację codziennych wydarzeń to zarówno Sony HDR-CX625 jak i GoPro HERO7 Silver powinny spełnić Twoje oczekiwania. Obie są bardzo proste w obsłudze, mają wiele fajnych funkcji które ułatwiają nagranie dobrego materiału i do tego są bardzo kompaktowe – bez problemu zmieszczą się w kieszeni kurtki (Sony) czy kieszeni (GoPro). Dodatkowo obie są stosunkowo przystępne cenowo – dzięki czemu nie musimy inwestować na początku naszych kariery dużych sum.
Jeden komentarz
Sony i GoPro to świetne kamery ale drogi. Jak ktoś nagrywa już długo i „zjadł” na tym zęby to wybór całkiem, ale nowi albo mali vlogerzy to raczej spokojnie się zadowolą tańszymi kamerami. Nawet BNT z 100k subów nagrywał z X10 Lamax która ma dobre osiagi, ale nie jest marką topową jak właśnie Sony.