Sony A7IV do fotografii ślubnej? Maciej Suwałowski ocenia!

0

Sony A7IV to najnowszy aparat hybrydowy przeznaczony zarówno do fotografowania, jak i filmowania. Można go śmiało nazwać aparatem do wszystkiego. Czy zda egzamin w fotografii ślubnej?

Aparat do fotografii ślubnej = wyzwanie!

Fotografia ślubna ze względu na swój charakter należy do wymagającej dziedziny fotografii pod względem sprzętowym, gdyż polega na uchwyceniu momentów krótkich i dziejących się tylko raz. Nie ma szansy na powtarzanie scen i dopasowywania osób do idealnego światła. Wręcz przeciwnie. Najczęściej miejsca są niedoświetlone, niekorzystnie kolorowe, a na dodatek ciasne i pełne niedekoracyjnych przedmiotów. Nie bez znaczenia są zatem możliwości sprzętu pozwalające uzyskać bardzo dobre zdjęcia w bardzo złych warunkach. Kluczowe znaczenie ma jakość obrazka na wysokich czułościach ISO, możliwości systemu autofocusa i dobór ostrego szkła.

Oczywiście, patrząc historycznie na fotografię ślubną sprzed lat, stwierdzimy że była ona możliwa również bez zaawansowanego szybkiego sprzętu. Prawda jest jednak taka, że to jedynie fotograf wie, których momentów nie uchwycił, albo które zdjęcia byłyby lepsze, gdyby tylko zostały one wykonane chwilę później czy wcześniej. Dzisiejsza technologia umożliwia cuda, dając nam możliwości szybkiego fotografowania, śledzenia obiektów czy też fotografowania w serii nawet przy bardzo płytkiej głębi ostrości bez strachu o nieostre zdjęcia. Ja osobiście jestem wielkim fanem nowinek technologicznych i wykorzystuję technologię na swoją korzyść.

Aparaty Sony w Cyfrowe.pl >>

Dlaczego wybrałem Sony A7IV? Główne powody

Sony A7 IV jest pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym o zmiennych obiektywach, z matrycą o rozdzielczości 33 megapikseli. To bardzo wygodna liczba, umożliwiająca na swobodne kadrowanie zdjęć w postprodukcji oraz wydruki wypełniające np. pełne rozkładówki dużych albumów ślubnych. Do tego pliki nie są aż tak duże, jak w przypadku aparatów o 40-60 megapikselach, co w przypadku robienia kilku tysięcy zdjęć w każdy weekend jest znaczącym plusem.

Jeśli chodzi o możliwości matrycy 33 megapikseli w zakresie pracy na wysokich czułościach, to jak najbardziej możemy swobodnie fotografować do wartości ISO12800 bez obawy o dużą utratę jakości. Fotografując więc często w ciemnych wnętrzach, zobaczycie jak niewielkie szumy będzie widać na zdjęciach.

Sony A7IV ma dwa szybkie sloty na karty pamięci SD UHS-II, z czego jeden z tych slotów obsługuje nowy typ karty pamięci CF-A, co umożliwia dużo szybsze zgrywanie zdjęć z bufora na karty i szybsze fotografowanie w serii. Podczas ślubu zdecydowanie zdarzają się momenty, w których fotografowanie w serii będzie przydatne, a przy zastosowaniu szybkich kart pamięci nie musimy w zasadzie nigdy czekać na aparat.

Najważniejsza zmiana w porównaniu do innych aparatów – autofokus

Najważniejsza jednak zmiana, determinująca sposób i wygodę pracy na ślubach, to 759 punktów AF i Real Time Tracking. System autofocusa Sony A7IV jest bliźniaczy do systemu znanego z flagowego aparatu Sony A1. Tym razem zwiększono punkty AF do 759 dzięki czemu obejmują praktycznie cały kadr oraz wprowadzono genialny system śledzenia obiektów tzw. Real Time Tracking. Real Time Tracking nie tylko śledzi obiekty, osoby i zwierzęta w ruchu, ale co ważniejsze sam rozpoznaje twarze oraz oczy (także zwierząt i ptaków). Jest to niezwykle skuteczne i przydatne w fotografii ślubnej. Niezależnie od okoliczności wystarczy, że wskażemy punktem dowolny obiekt w ruchu (osobę, zwierzę), by autofocus aparatu rozpoczął śledzenie, a my będziemy mogli swobodnie skoncentrować się na kadrowaniu lub np. udzielaniu wskazówek osobie fotografowanej bez obawy o utratę ostrości.

Oszczędność czasu i wygoda

Z kolejnych parametrów, które warto wspomnieć, to odchylany oraz obracany dotykowy ekran o rozdzielczości 1,36 mln punktów oraz wizjer Quad-VGA OLED o rozdzielczości 3,68 mln punktów z możliwością ustawienia płynniejszego wyświetlania obrazu (120kl/s). Aparat wykonuje zdjęcia z szybkością 10 klatek na sekundę, a bufor jest w stanie zmieścić do 800 zdjęć RAW+jpg przy użyciu szybkiej karty pamięci CF-A. Jest to kolejny ukłon w stronę oszczędności czasu i umożliwienie dokładniejszego zauważenia niewielkich szczegółów, które decydują o estetyce zdjęcia (np. grymasy twarzy, układ ubrań, otaczające przedmioty).

Tryby video

Pamiętajmy również o funkcjach związanych z nagrywaniem video. Coraz więcej fotografów ślubnych zaczyna działać hybrydowo i rozwija się również w filmowaniu. Sony A7IV umożliwia nagrywanie 4K z 50 klatkami na sekundę w trybie APS-C. Do tego zapis ten jest możliwy w 10 bitach 4:2:2, a śledzący doskonale autofocus sprawdza się również podczas filmowania.

Sprawdź aktualne promocje Sony >>

Maciej Suwałowski Sony A7IV

Ten artykuł to pierwszy odcinek z serii na temat aparatów Sony i fotografii ślubnej. Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych, zapisz się na newsletter. W planach między innymi, jak ustawić aparat do fotografii ślubnej oraz czy warto wymienić A7III na A7IV!

Chcesz więcej? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Zapisz się >

Najlepsze obiektywy do aparatów Sony – Maciej Suwałowski prezentuje [seria filmów]

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort