Slider na ślubie i weselu – czy i kiedy warto go używać?

2

Wszyscy filmowcy rozpoczynający pracę w branży ślubnej na swojej liście zakupów umieszczają aparat, obiektywy, monopod, gimbal, karty i baterie. Coraz rzadziej operatorzy sięgają po slider, który moim zdaniem może równie ciekawie wyglądać na filmie ze ślubu i wesela. W których momentach ceremonii warto po niego sięgnąć i jak wycisnąć z niego najlepsze efekty?

Powszechnie znany i używany przez operatorów slider to nic innego jak imitacja kinowej jazdy, którą możemy odwzorować przy pomocy małej, przesuwnej szyny. Nie jest to urządzenie tak niezbędne do pracy jak gimbal, steadicam czy monopod, ale na pewno jest to sprzęt, który da się kreatywnie wykorzystać. Wmontowanie kilku ujęć ze slidera pozwoli odmienić Twoje teledyski i dodać im nieco świeżości.

Jaki slider kupić do filmowania ślubów?

Najlepszy wyborem będzie coś z rodziny Edelkrone, na przykład Edelkrone Sliderplus Compact. Niestety na początek jest to dość drogi wydatek, a wiadomo, że fajnie byłoby dołożyć do niego jeszcze statyw i głowicę. W bardziej budżetowej opcji możesz zaopatrzyć się w statyw Genesis Gear ABT Kit, Slider Foton Kameleon 44mm i głowicę dopasowaną do swojego systemu mocowań – w moim przypadku jest to Manfrotto MVH500AH. Jeśli masz już skompletowany zestaw, to pora zadać sobie pytanie – gdzie go używać?


Filmowanie wesela przy użyciu slidera – przygotowania

Przygotowania i ślubne detale

Nagrywając po raz setny w tym roku muchę i spinki, wpadasz w rutynę. W końcu ile można w podobny sposób nagrywać to samo? Klasyczne ujęcie, na którym wykonujesz przejazd od lewej do prawej możesz wykonać przy użyciu statywu lub monopodu. Jednak slider może mieć nad nimi pewną przewagę. Przy wielu elementach ułożonych obok siebie kąt pod jakim nagrywasz się zmienia. Używając slidera możesz przejechać po linii równoległej do nagrywanych obiektów, mając je w pełnej krasie na wprost swojego obiektywu. Efekt na pewno będzie inny niż zazwyczaj.

Innym przykładem ciekawego ujęcia z użyciem slidera jest nagranie sukni ślubnej bądź garnituru. Dzięki niemu możesz „wjechać” w kadr zza innego obiektu, np. zza ściany. Gdy już opanujesz te podstawowe ujęcia Twoim jedynym ograniczeniem w dalszym filmowaniu będzie jedynie wyobraźnia. Eksperymentuj z przejazdy między planami, wyjazdami zza pleców podczas ubierania i dodatkowymi ruchami głowicy w trakcie jazdy.

Żeby uzyskać jak najlepszy efekt, nagrywaj w 50 lub 100 klatkach na sekundę.

Jak wykorzystać slider w trakcie ceremonii ślubnej?

Przyjazd do kościoła najczęściej wiąże się z dużym pośpiechem i stresem, gdyż wiele rzeczy musimy przygotować, zanim wszystko się zacznie. Jeśli uda Ci się wygospodarować nieco więcej luzu, np. pracując w składzie dwu lub trzyosobowym, warto skorzystać ze slidera chociażby do nagrania  przebitek pokazujących wystrój kościoła. Idealnym obiektywem do tego typu ujęć będzie Samyang 35mm f/1.4. Gdy rozpocznie się ceremonia sięgnij po bardziej uniwersalne szkło, np. Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD . 

Korzystając ze slidera wyłącz stabilizację w obiektywie. Jeśli będzie włączona, może powodować niepożądane drgania obrazu.

Wejście do kościoła

Slider możesz także wykorzystać do nagrania wejścia pary młodej do kościoła i wyjechać nim zza tylnej ławki bądź zza głów ludzi. Wszystko zależy od przestrzeni, jaką nam zaoferuje świątynia.

Slider na przysiędze

Jeśli lubisz ryzyko lub możesz sobie po prostu na nie pozwolić, spróbuj poeksperymentować również trakcie przysięgi. Stojąc od strony wejścia do kościoła możesz przejechać z jednej twarzy na drugą. Nagrywając natomiast portret w trakcie wypowiadania przysięgi, możesz wyjechać kamerą zza głowy jednej osoby tak, aby w kadrze pojawiła się twarz drugiej. Efekt ten jest niesamowicie filmowy, jednak taka musi być cała stylistyka Twojej pracy, aby wszystko do siebie pasowało.

Czas po przysiędze jest również idealny do korzystania ze slidera. Przede wszystkim masz już nagrane to, co najważniejsze a teraz pora na eksperymenty. Moment uniesienia czy przyjęcia Komunii przez parę młodą również może znależć się na filmie – dla niektórych to część mszy prawie tak samo istotna jak przysięga. Jeśli porozmawiasz z księdzem przed ślubem, dobrze wiesz na co sobie możesz pozwolić – gdzie wejść, gdzie stać i kiedy się przemieszczać – wykorzystaj to! W trakcie uniesienia postaraj się stanąć ze sliderem za młodymi a kiedy ksiądz podniesie Eucharystię, przejedź powoli sliderem od lewej do prawej, jednocześnie mając rozmazane głowy pary młodej na pierwszym planie.

Slider na sali weselnej

Przyjazd pary młodej na salę to czas, gdy musisz się przede wszystkim skupić, aby nagrać takie elementy jak ich podjazd, przeniesienie przez próg panny młodej czy pierwszy toast. Jeśli uda Ci się przyjechać na salę odpowiednio wcześniej znów możesz chwycić za slider i nagrać znajdujące się tam ozdoby. Winietki, kwiaty czy tematyczne stoły czekają tylko na to, abyś mógł rozwinąć skrzydła. Każdy uwielbia ciasne kadry z płytką głębią ostrości – takie ujęcia również zrealizujesz przy pomocy slidera. Jednak nie bój się ryzykować z szerokimi kadrami. Architektura i otoczenie potrafią świetnie współgrać z ruchem slidera. Do tego typu ujęć doskonale sprawdzi się taki obiektyw jak Sony 16-35mm f/2.8 GM.

Jeśli Twoja mobilność ze statywem i sliderem jest dla Ciebie wystarczająca, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować uchwycić podjazd pod salę czy pierwszy taniec z wykorzystaniem tego właśnie sprzętu. Na przykład – gdy samochód podjeżdża pod salę użyj slidera zza rodziców Pary Młodej, aby odsłonić zza ich pleców wjeżdżający samochód. Innym razem – w trakcie wysiadania Pary Młodej z samochodu wyjedź kamerą na sliderze zza tylnego bądź przedniego zderzaka. Ujęciem otwierającym pierwszy taniec może być wyjazd zza ściany.

Dalsza zabawa to czas, w którym możesz spróbować wszystkiego – każdy ruch jest dozwolony. Posiadając długi slider możesz wykonać naprawdę wiele różnych ujęć. Chwytając kadry podczas zabaw tanecznych postaraj się maksymalnie wykorzystać architekturę domu weselnego, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Ujęcia z ogrodu na których nagle w tle pojawi się pełen parkiet będą dużym urozmaiceniem dla Twojego filmu. Przejechanie kamerą na sliderze z jednego obiektu na ścianę po czym wyjechanie w zupełnie innym miejscu zza ściany pozwoli w postprodukcji uzyskać łatwe w realizacji, a zarazem efektowne przejście.

Slider nie zawsze musi stać na statywie. Postaw go na ziemi i nagraj coś z niskiej perspektywy. Czasami piękne kadry znajdują się tuż pod naszymi nogami.

Do dzieła!

Skoro przeczytałeś ten artykuł do końca to zapewne nie możesz już się doczekać pierwszych ujęć nagranych ze slidera – nic dziwnego! Prawdopodobnie slider mógł być tym, czego brakowało w Twoich filmach ślubnych. Czasami wystarczy użyć kilku takich ujęć, aby odmienić odbiór całego filmu, a odpowiedni montaż zadowoli nie tylko Ciebie, ale i wszystkich widzów. Jeśli spodoba Ci się praca ze sliderem, istnieje duże prawdopodobieństwo że zakochasz się w swoich nowych ujęciach :) To nic złego! Pamiętaj tylko, żeby ich nie nadużywać – w końcu film musi być dynamiczny i różnorodny.

 

Podziel się.

O Autorze

Absolwent Warszawskiej Szkoły Reklamy na kierunku Organizacja Produkcji Telewizyjnej i Reżyseria. Urodzony z kamerą, pracujący od 15 roku życia przy produkcji filmów ślubnych. Fan nowinek technologicznych i niekonwencjonalnych rozwiązań.

2 komentarze

  1. Świetny artykuł, fajnie napisany. Postaram się od przyszłego sezonu spróbować, zobaczymy czy się uda! :)

Zostaw komentarz

izmir escort